Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme vopsea in functie de culoare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
ghc
Stiu ca au mai fost vreo 3 sondaje referitoare la culoarea Logan-ului, dar avand in vedere
topicul despre exfoliere unde se afirma ca unele culori sunt mai problematice,
precum si articolul din ExcrZilei dezbatut aici,
as fi curios sa vad o statistica in functie de culoarea aleasa.
IRONICK
Chiar nu voteaza nimeni ? Eram si eu curios . .
costi
Eu cum am mai spus, rosul toreador s-a dus cu tot cu gainatz si incognito in alte imprejurari (adica fara sa-mi dau seama de motivele ei personale altele decit porumbeii)
BlaueCorsa
Verde Cameleon - gainaž (aka birds**t) resistant, waterproof!
Codrin
Nu am probleme cu alb artika dar :
- o spal cel mult la saptamana, la o spalatorie cu spuma activa, fara frecare.
- nu parchez sub tei & co., in caz de gainat merge la spalat cel mult 2 zile dupa
bomicabomic
Da' la picaturile de apa, care actioneaza ca o lupa, cum explica un coforumist, o rezista vopseaua la Logan? rolleyes.gif rolleyes.gif
La ce ajuta acest sondaj oare? Daca reiese ca Passion si Marin sunt "vai mama lor" sa stiti ca miine ma duc la service sa le ia la polizor si sa le dea o culoare....sau mai bine le da cu vaselina, nici nu ruginesc, nici nu se aseaza apa...e drept ca vor atrage praful, dar oricum Loganul e recunoscut pentru asta.

Miine-poimiine tragem un topic despre cum omorim vrabiile, porumbeii sau cum ii "constipam".

Deci, ca sa nu aveti probleme cu vopseaua aveti 2 variante :
1. garaj, nasol e ca nu se poate cara cu masina, dar mai stiti
2.prelata, asta-i buna, se poate pune oriunde.

Si ca sa inchei, doar atit pot spune : ca nu-i nici o problema cu vopseaua la Logan. Ca mai scrie unul altul aici pe forum sau la EVZ...ori e ghinion, ori cine stie poate alte cauze de natura umana ce nu tin de producator.
Iar cu gainatul, se chinuie altii mai tari in masini sa rezolve problema si nu reusesc. Asa ca...

PS. D'aia EVZ sau alte ziare scriu ce scriu si unora din noi nu le place, ca noi deschidem tot felul de topicuri cu titluri care mai de care si aia normal nu stau sa le citeasca sa vada despre ce este vorba, nuuu deloc, citeaza titlul si nr. de vizitatori.

marksman
Votat: nu am probleme cu gri perla.

Spalata: cand ploua, cand trebuie sa merg la vreo ocazie speciala sau cand e atat de murdara de parca ar fi venit din aplicatie.

Parcata: oriunde gasesc un loc liber.
maxiK
Am votat "nu am probleme verde cameleon" desi in prima mea postare de pe acest forum ma plangeam ca am probleme cu vopseaua... pana mi-am dat seama ca petele care aparusera erau de la/pe stratul protector al vopselei, strat/pete care au disparut dupa n spalari.
lukis
Problema mea : mers in spatele unui TIR, pietricica proiectata pe capota, vopsea sarita cit gamalia unui ac. Nu-i normal.
Charlton
Alb "Artika" , imi sare vopseaua , dar dedesubt tot vopsea alba .
bomicabomic
QUOTE(lukis @ 25 Aug 2005, 09:44)
Nu-i normal.
*


Dar cum era normal?
Zi mersi ca nu ti-a sarit in parbriz.
klaus
QUOTE(lukis @ 25 Aug 2005, 08:44)
Problema mea : mers in spatele unui TIR, pietricica proiectata pe capota, vopsea sarita cit gamalia unui ac. Nu-i normal.
*


In urma unui studiu stiintific efectuat la o binecunoscuta universitate americana care lucreaza in stransa legatura cu un mare producator de vopsele francez, este normal ce ti s-a intamplat.
CosminM
nu am probleme cu albul de la pol wink.gif ... dar la ce 243.gif ajuta acest poll???? wacko.gif ca io stau si ma gandesc huh.gif si nu imi dau seama.
ghc
S-a afirmat sus si tare ca anumite culori au probleme mari. Intr-un topic de 8 pagini erau doar vreo 2-3 care aveau intr-adevar probleme.
Am vrut sa vad in primul rand daca problemele de vopsea se pot generaliza (sau unii sunt mai ghinionisti), iar in al doilea rand daca cei 255 de euro pentru vopsea metalizata acopera si calitate, nu doar estetica.

A se observa ca aceasta problema nu apare in Vot deficiente Logan.

In plus, poate ajuta pe viitorii posesori la alegerea culorii.
Lucian BLK
QUOTE
Votat: nu am probleme cu gri perla.

Spalata: cand ploua, cand trebuie sa merg la vreo ocazie speciala sau cand e atat de murdara de parca ar fi venit din aplicatie.

Parcata: oriunde gasesc un loc liber.


Identic!
lucas007
iar fac astia de cacao vopseaua in libertatea de astazi...foc fara fum....nu se prea poate...
taangh
QUOTE(lucas007 @ 19 Sep 2005, 12:12)
iar fac astia de cacao vopseaua in libertatea de astazi...foc fara fum....nu se prea poate...
*



sint curios ce va fi dupa vernisajul LOGANUS EXFOLIATUS dupa cum bine l-a denumit unul dintre forumisti (nu mai retin exact cine)

daca nu veti mai auzi de mine inseamna ca mi-au dat la cap.... fiindca de lasat nu ma las... macar sa remedieze ceva cei de la Dacia in urma scandalului.....
RIon
alb arktica SLZ - deocamdata fara probleme - mai bine de un an... dar1 an a stat in garaj..
Como
Verde cameleon, am masina de 5 luni.

Era cat pe ce sa votez "am probleme" pentru ca:
- se zgarie foarte usor: am multe dungulite pe aripi, la fel si sub clanta exterioara la sofer;
- un gainat de pasare (sau ce-o mai fi zburand zilele astea) prin Bucuresti, curatat dupa 2 zile a lasat o pata pe capota motor (mi s-a parut ca se duce dupa ce am spalat-o cu spuma, dar e inca acolo; oricum, nici gand sa plesneasca vopseaua sau alte nebunii).

Pana la urma n-am votat pentru ca e prea devreme sa dau un verdict si pentru ca incep sa reconsider sensul cuvantului "probleme" dupa ce am citit topicul lui "taangh". De asemenea, am reusit sa mai estompez din zgarieturi cu "scratch remover", iar aripile fata (cele mai afectate) si capota motor (care pastreaza urma gainatului) intra la revopsit pe casco pentru zgarieturi serioase facute de vecini (probabil).

Spal masina saptamanal la spalatorie cu buretele, mi-e inca frica sa o bag la perii.
ICET

Cu toate ca mai multi s-au plans de calitatea vopselei,eu unul nu am nici cea mai mica problema in acest sens.O singura ciobitura mica( 1mm) am pe capota dar e de la o piatra sarita de la un camion(retusat locul si aproape ca nu se cunoaste).Am masina de peste un an,rosu passion si o spal cam o data la 2 saptamani la Shell(acum MOL).
instructor
gri-perla. nici o problema , am luat-o prin programul rabla si am mai scris : in prima luna nu se spala- mai ales la jet , apoi dupa fiecare spalare dati-o cu ceara.
Flores
Rosu toreador , nici o problema, cu exceptia micilor ciobituri pe capota si aripi de la pietricele aruncate de cei din fata. Masina o spal odata pe luna la perii!
adisan
Gri-Perla...o am de 7 luni....nu am probleme. Am avut o mica urma de la o pietricica cauzata de "intentia" unui camion dar..am reusit sa o rezolv .
O spal o data la doua saptamini la jet la spalatoria auto si tot atunci sau o data pe luna, in functie te timpul necesar o dau cu ceara.

Am vazut ca multa lume foloseste buretele, in Oradea nu cunosc firma de spalat auto,poate ca exista dar nu am cunostinta, care sa foloseasca buretele....doar jet si perie.
La aceea perie v-ati referit sau cele de la spalatoriiile statiilor de carburanti? excl.gif
Uncle-Sam
mah, da gri 83 de ce n-ai pus? smile.gif
alex275
Rosu toreador
Se zgarie foarte usor
Gainatzul curatat a doua zi lasa pata
Plopii nu mai vorbasc...
kaspersky
verde cameleon, fara probleme cu exceptia vopselei sarite pe alocuri (pe capota din cauza pietricelelor)
Cr|sTy
slz rosu toreador... nu am probleme de la gainat ..de la plopi nu stiu...pt ca nu a stat sub ei... zgarieturi are vreo 2.... s`a zgariat de niste boscheti mad.gif
Ake
Ca sa fie cat de cat util poll-ul:

alb - 1/5 -16,7% cu probleme
rosu- 4/5 -44,4%
marin -3/6 -33,3%

toreador-2/10 - 20%
perla - 2/7 - 22,2%
azur - 0/3 - smile.gif
cameleon -4/9 - 30,8%
egee -2/5 - 28,5%
ficus - 0/1 - smile.gif
AL
e o problema cu statistica asta... nu prea e relevanta... pentru a fi relevanta, numarul de posesori de fiecare culoare chestionati ar trebui sa fie egal... de ce?...pai sa zicem ca avem doar cameleon si alb... avem 100 posesori de cameleon din care 30 au probleme si 70 nu... rezulta 30% probleme... 70% raportat la culoarea asta... la alb ar fi doar 50 de posesori, 10 cu probleme, adica 20%... insa raportul nostru ar arata ca la 150 masini (totalul) 30 cameleoane au probleme, adica 20% si 10 albe au probleme, adica 6,67%... deci raportarea nu ar tine cont de numarul masinilor de fiecare culoare ca sa ne raportam cate din culoarea aia au probleme si cate nu.... sper ca am fost clar...

corect este cum a calculat Ake mai sus!!!!...
ovidiusoft
Verde camaleon - se zgarie destul de usor, dar nu s-a matuit dupa experienta cu vopsea+acetona (am un topic separat...) si nici de la gainat (pe asta il sterg cu solutie de sters geamurile si carpa de bumbac).
vv
Eu remarc o gramada de post-uri cu 'nu am probleme' dar putine cu 'am probleme', mult mai putine decat indica sondajul... de ce? Oare problemele sunt de tipul 'lukis'? Asta e retinerea mea, relativ la relevanta acestui sondaj... am impresia ca multi au probleme de genul "se zgarie repede la perii" "se vede orice zgarietura" "sare vopseaua daca e lovita de pietricele" samd.
Mich@el
Albastru marin-no problems,o spal 1-2 ori pe luna,parchez sub copac,deci mai gasesc si gainat,dar inca nu am nici o problema.Am o mica ciobitura pe aripa fata,dar sigur e de la o piatra,deci e normal... rolleyes.gif
tarzy
alb - pana acum nici o pba cu exceptia petelor de asfalt/zmoala.


alex275
Mich@el, esti un fericit! La mine chiar sunt probleme cu gainatiul. Presupunand ca e aceeasi calitate a vopselei, si ca mai toate pasarile mananca la fel smile.gif , nu-mi explic de ce raman pete dupa doua zile. Chiar trebuie sa cobor cu sticla cu apa in fiecare seara sa vad daca a mai aterizat un "proiectil" pe masina?
Am un golf II din 90 si n-am patit asta niciodata...
Mich@el
Eu stiu ce sa zic..... unsure.gif or fi anumite loturi cu probleme,sper sa nu devina o problema generalizata,pe tara.
DigitalScribe
Rosu Passion... so far so good. Gainatul s-a luat fara a lasa urme pana acum. O curca la tara a reusit sa-mi traga o zgarietura superficiala ca s-a urcat putin pe masina sa vada in departare si a facut o mica eroare de a alunecat cu o gheara pe portbagaj spate dreapta pe margine.
In afara de asta... o spal destul de des, cam o data la 2 saptamani numai cu spuma activa + ceruire. Imi place cum aluneca apa pe ea si nu are priza la vopsea dupa ceruire. Cand vin dintr-un drum mai lung sau dintr-o zona cu drumuri mizerabile si masina e murdara rau o spal imediat cum ajung in oras.
Recomand sa nu parcati la strada unde-i traficul mare pentru ca in 2 zile de la spalare se umple toata de nisip si praf.
De asemenea... cred ca unii se sperie degeaba de periile alea mari si blajine din spalatoriile automate. Am spalat si in spalatorie manuala si automata iar din cea automata (Top Wash-ul lui OMV mai precis) a iesit intotdeauna mai stralucitoare de parca era proaspat ridicata de la dealer fara zgarieturi sau alte probleme.
ghc
QUOTE(DigitalScribe @ 29 Nov 2005, 00:16)
Top Wash-ul lui OMV mai precis
*


Ce program folosesti?
florinvfd
Eu am culoarea alba si sunt f multumit (inainte tot alba am avut).
Nu se vad zgarieturile, mai ales cele fine, care la o metalizata se vad imediat.
Vecinul de parcare are albastru egee si se vad zgarieturile cam urat. Fratele meu are berlina albastru cameleon si a zis ca urmatoarea masina va fi alba. Oricum asta se stie...metalizat e mai pretentios si mai scump.
adryano
sall ceva vopsea albastru marin unde pot sa gasesc in timisoara sau ce vopsea e policolor??
l@u
Coduri vopsea Logan:
Alb ARTIKA - 011A
Bleu MARIN - 061E----Albastru (bleu) Marin este 0V61H. din 2005
Galben SPORT - 041A
Rosu PASSION - 021C (21D)
Rosu TOREADOR - TE21B
Albastru AZUR - TE61F
Albastru EGEE - TE61G
Gris PERLE - TE01D
Verde FICUS - TE51G
Verde CAMELEON - TE51F
Sorinator
Gri platine (nu e pe lista, dar am votat gri perla care e apropiat). Se pare ca e cea mai indicata culoare. Apropo, nu stiti, urina de caine are actiune chimic coroziva asupra vopselei sau nu? Vad ca producatorul nu pomeneste nimic de ea.
adryano
sall am o intrebare pt cei ce au logan albastru egee, azur, ce culoare le scrie exact in talon??
Kojak
Albastru egee = albastru (atat!)
mad_voly
Si eu am albastru mineral si in talon imi scrie tot albastru.

P.S l@u ajuta-ma si pe mine daca stii cu codul de vopsea de la albastru mineral. Am inteles ca e pe stalpul masinii dar nu imi dau seama care e. Multumesc
einstein1984
QUOTE(Sorinator @ 4 Feb 2007, 00:28)
Gri platine (nu e pe lista, dar am votat gri perla care e apropiat). Se pare ca e cea mai indicata culoare. Apropo, nu stiti, urina de caine are actiune chimic coroziva asupra vopselei sau nu? Vad ca producatorul nu pomeneste nimic de ea.
*


Depinde de dieta cainelui. rolleyes.gif
Richelieu
Ia te uita cine dezgroapa mortii! Te plictiseai tare.
Cassin
Am impresia ca rosu Passion e culoarea care reactioneaza cel mai prost la razele UV in timp.
bobo77
Am culoarea gris platine si in 2 ani nu a aparut nici o problema cu vopseaua comparatic cu gri perla de pe fosta masina unde aveam puncte de rugina, mici si doar cateva dar erau.
csocso
Am vb la Autonet si nu comercializeaza vopsele spray.
Stie cineva de unde as putea cumpara vopsea albastru mineral spray?
BZN
Eu am cumparat din Auchan.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.