Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ford Focus, unupatru, saispe ve
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
marksman
Anul nasterii: 2002
Model: hatchback, 3 usi, facelift
Motorizare: 1.4l, 16v, 75 CP
Cutie de viteze: da; 5 viteze
Culoare: rosu
Dotari: A/C, servodirectie, oglinzi cu reglaj electric si degivrare, radio-casetofon Ford, 4 airbag-uri, scaun sofer cu reglare pe inaltime
Kilometraj la achizitie: 122.108

Defecte:
- a fost lovita usor pe partea stanga, fapt care s-a lasat cu o revopsire; se vede o usoara diferenta de nuanta
- lacul de pe barele de protectie a inceput sa se exfolieze
- fosta proprietara a agatat-o cu pragurile spate pe undeva si n-a reparat-o; usoare urme de rugina acolo unde nu mai e vopsea
- n-are scut motor, cica din fabricatie
- mai variaza relantiul cateodata, imediat dupa ce o scot din viteza (urca peste 1000 si coboara sub 1000 in 2-3 secunde)

Ce-mi place:
- e pe benzina, nu-i tractor
- ma strecor mai usor cu ea prin trafic decat cu Passatul; pacat ca, fiind masina nevestei, o conduc mai rar.
- pozitia foarte buna la volan
- pot sa o duc in viteza a 2-a pana la 80-90km/h smile.gif
- e hatchback, si cu banchetele spate pliate pot cara si un frigider, daca vreau
- e o platforma faina de surubarit (gen Logan, unde poti face diverse upgrade-uri; la Focus in schimb, poti trece de la A/C manual la climatronic A/C automat, daca te mananca rau de tot)

Ce nu-mi place:
- confortul la interior mi se pare undeva la nivelul Loganului (n-are nici macar comenzi sub volan)
- n-are CD-player cu mp3 si formatul casetofonului e 1.8 DIN (Ford, sa te f**!)
- servodirectia mi se pare exact ca la Logan, prea grea. (sau m-am obisnuit cu aia de la Passat)
- cam suge benzina: undeva intre 9 si 10 urban, trafic de Timisoara.

Planuri de viitor: sa o mentin in stare de functionare, si daca o fi avand Ford un CD cu mp3 in format 1.8 DIN, sa inlocuiesc saracia aia de radio-casetofon.
bucatzel
QUOTE(marksman @ 24 Sep 2012, 16:12)
- mai variaza relantiul cateodata, imediat dupa ce o scot din viteza (urca peste 1000 si coboara sub 1000 in 2-3 secunde)
*



Asta nu s-o rezolva cu un pic de curatenie pe la mpp?

Si amu, ii asa mare tragedie ca-i casetofon? In afara de faptul ca trebuie sa umbli cu sertarul de casete dupa tine tongue.gif
corbex
In portbagajul unui Focus incap 1476 de casete.
corbex
Fara misto: iei un FM MP3 player, pui un card de citva gigi in el, ti se rupe de casete.
Andy_ACS
zici de modulator FM - am avut la Supernova - prost, se aude rau, daca nu esti pretentios e o solutie de compromis.
argon
QUOTE(marksman @ 24 Sep 2012, 16:12)
Motorizare: 1.4l, 16v, 75 CP
*



Is in greva 8 valve sau?
corbex
Folosesc acum unul. Merge foarte bine. Posibil sa fie unele cu putere foarte mica de emisie. Masina ecraneaza. Antena e sus pe masina. Indiferent pe ce frecventa-l pun, taia eventuala receptie pe frecventa aia si intra el. Nu mai zic ca am luat la plezneala o chinezaraie de 2 lei.
AlexNIT
niste poze ? biggrin.gif
corbex
Nu pun. O sa incepeti sa-mi faceti oferte.
Andy_ACS
Cred ca se referea la Focus biggrin.gif
marksman
Poze probabil de maine incolo, cand isi primeste numerele de TM si pot sa o duc la spalatorie.

24 Sep 2012, 15:55:
QUOTE(bucatzel @ 24 Sep 2012, 15:16)
Asta nu s-o rezolva cu un pic de curatenie pe la mpp?

Si amu, ii asa mare tragedie ca-i casetofon? In afara de faptul ca trebuie sa umbli cu sertarul de casete dupa tine tongue.gif
*



Saptamana asta sper sa ma ocup de "IACV". Din pacate toate casetele pe care le-am avut le-am dus pe undeva pe la bunica-mea la casa, si tot am amanat sa-mi cumpar un deck Technics.

Totusi, cred ca mai am pe undeva o caseta adaptoare, sa ascult muzica din mp4-le nevestei.
bucatzel
Tre sa caut cand mai ajung pe acasa. Sigur mai gasesc niste casete cu queen, metallica si zz top.

A, da... Daca vrei, iti dau sa testezi un modulator FM. Am gasit unu' in Auchan cu 13 lei, si l-am luat ca vreau sa-l fac tandari intr-un viitor apropiat pentru ceva experimente.
marksman
QUOTE(argon @ 24 Sep 2012, 15:32)
Is in greva 8 valve sau?
*



Tocmai tu nu stii? 8 sunt pentru productia de benzina, 8 pentru consumul de benzina.

24 Sep 2012, 16:01:
QUOTE(b76bgaarh @ 24 Sep 2012, 15:26)
era mai bun loganu....
*




Traieste si ala, e la sora-mea. Il am pe lista de "chestii de rezolvat", cu rugina la busonul rezervorului, inlocuit rulmenti spate si revopsire aripa dreapta-fata (meseriasii Dacia nu dau cu smirghel aripa noua, vopsesc pur si simplu peste grund).

Dpdv practic, e mai bun Fordul cu aia 200 si ceva de litri de portbagaj, expandabili la peste 500, si hayon in loc de gura aia de acces meschina.
bucatzel
QUOTE(marksman @ 24 Sep 2012, 16:56)
Dpdv practic, e mai bun Fordul cu aia 200 si ceva de litri de portbagaj, expandabili la peste 500, si hayon in loc de gura aia de acces meschina.
*



Pai no, compara-te si tu cu sandelu' atunci, nu cu loganu'. Dar da, cate chestii incap fara nici un stres prin haion...
tatabobu
QUOTE(marksman @ 24 Sep 2012, 16:51)
[...] cand isi primeste numerele de TM si pot sa o duc la spalatorie.

*



Ce chestie, sa nu te primeasca-n spalatorie fara numere de TM!
argon
E ca la bursa, numa ca in loc de ban isi ia o bataie.
zanzie
QUOTE(marksman @ 24 Sep 2012, 16:12)
- confortul la interior mi se pare undeva la nivelul Loganului

Vrei sa facem schimb? Dau Loganu'. icon_mrgreen.gif
MuciX
QUOTE(marksman @ 24 Sep 2012, 16:12)
si daca o fi avand Ford un CD cu mp3 in format 1.8 DIN, sa inlocuiesc saracia aia de radio-casetofon.
*



Cauta pe forumul marcii, gasesti ce vrei si ce nu vrei acolo.


Multi kmp fara probleme!
ArtVandelay
QUOTE(marksman @ 24 Sep 2012, 16:12)
Ce nu-mi place:
- confortul la interior mi se pare undeva la nivelul Loganului (n-are nici macar comenzi sub volan)
- n-are CD-player cu mp3 si formatul casetofonului e 1.8 DIN (Ford, sa te f**!)
- servodirectia mi se pare exact ca la Logan, prea grea. (sau m-am obisnuit cu aia de la Passat)
- cam suge benzina: undeva intre 9 si 10 urban, trafic de Timisoara.

*



Comenzi sub volan nu are a ta.. biggrin.gif iar servodirectia poate ca efort sa fie la nivelul loganului, caci la feeling nu se compara nici cu masini mai scumpe. La consum cam atat imi ia si mie. nu merita 1.4 pe masina asta, defapt pe nicio masina, da' asta e..

si mie imi face la fel relantiul cand opresc la semafor
a si nici a mea n-are scut
Iulikk
POZE!!!
argon
QUOTE(ArtVandelay @ 24 Sep 2012, 19:15)
nu merita 1.4 pe masina asta, defapt pe nicio masina, da' asta e..
*



Depinde de motor, exista 1.4 si de 140 de cai, dar 75 e cam putin, nu se justifica consumul in plus fata de Logan 1.4 care are aceasi cai.
ArtVandelay
m-am referit la motoare fara supraalimentare. consum in plus fata de logan nu cred ca are, ia mai putin de 9-10 un logan de 1.4 in oras? oricum are 125 nm fata de 112 la logan, tot are ceva biggrin.gif
argon
El sa zica daca are, ca a avut si Logan, dar mie in Timisoara Logan de 1.4 imi ia pe la 8,2 % cu viteza medie pe la 22 km/h.

Ontopic, confortul pe langa Logan se simte, am condus mult Focus 1 dar sedan, si cu motor de 1.6, era cam sugativa, dar nu se compara cu Loganul la confort, bordul e ciudat, dar te-obisnuiesti.
marian-j
Uelcam bec,bade marksman! smile.gif
Sa inteleg ca te-ai cam saturat de shalopeta de tractorist si ti s-o facut dor de mirosu' de benzina? rolleyes.gif
Sa fie intr-un ceas bun si sa va folositi sanatosi de masinuta.
Cand ai vreme,hai pe la mine s-o scarmanam oleca.
espacern
QUOTE(marksman @ 24 Sep 2012, 16:12)
daca o fi avand Ford un CD cu mp3 in format 1.8 DIN, sa inlocuiesc saracia aia de radio-casetofon.

Se poate monta orice model de aparat cu DIN normal si golul ramas se acopera cu o fata speciala.
Daca nu gasesti fata adaptatoare.....PM ca am eu una originala Focus.

@+
marksman
QUOTE(zanzie @ 24 Sep 2012, 17:28)
Vrei sa facem schimb? Dau Loganu'.  icon_mrgreen.gif
*


Mai am unul in parohie, multumesc de oferta.


QUOTE(MuciX @ 24 Sep 2012, 17:41)
Cauta pe forumul marcii, gasesti ce vrei si ce nu vrei acolo.
Multi kmp fara probleme!
*


Mi-am facut cont si acolo. Am inteles ca exista un 1.8 DIN original Ford, cu mp3. Deocamdata banii se vor duce catre niste presuri de cauciuc, ca vin ploile si ninsorile.


QUOTE(ArtVandelay @ 24 Sep 2012, 18:15)
Comenzi sub volan nu are a ta.. biggrin.gif iar servodirectia poate ca efort sa fie la nivelul loganului, caci la feeling nu se compara nici cu masini mai scumpe. La consum cam atat imi ia si mie. nu merita 1.4 pe masina asta, defapt pe nicio masina, da' asta e..

si mie imi face la fel relantiul cand opresc la semafor
a si nici a mea n-are scut
*


Comenzi sub volan se pot adauga ulterior din ce am citit pe forumul marcii. Sincer, servo mi se pare la fel ca aia de Logan. Deocamdata servo(tronicul?) de pe Passat il agreez cel mai mult.
In privinta relantiului, m-am obisnuit cu el, am citit pe forumul Ford si se pare ca e o buba comuna si cu sanse mici de rezolvare, dupa noroc. Am gasit undeva pe net o firma care produce scuturi metalice de FF1, vopsite in camp electrostatic. Pret 330 de lei, plus curieratul.


QUOTE(Iulikk @ 24 Sep 2012, 18:59)
POZE!!!
*


Azi, mai spre seara, ca am primit ieri numerele de TM. Cu alea vechi nu mai putea circula, odata depusa cererea pentru numere noi. Ca fapt divers, nevestei i-a lua 45 de minute sa inmatriculeze vineri masina, numai ca numerele le-am primit abia ieri, preferentiale fiind.

QUOTE(ArtVandelay @ 24 Sep 2012, 19:27)
m-am referit la motoare fara supraalimentare. consum in plus fata de logan nu cred ca are, ia mai putin de 9-10  un logan de 1.4 in oras? oricum are 125 nm fata de 112 la logan, tot are ceva biggrin.gif
*


Da, Loganul cu 1.4l 8v ia in oras intre 7,5 si 9 vara, cu A/C. Testat vreme de 7 ani.

QUOTE(argon @ 24 Sep 2012, 19:29)
El sa zica daca are, ca a avut si Logan, dar mie in Timisoara Logan de 1.4 imi ia pe la 8,2 % cu viteza medie pe la 22  km/h.

Ontopic, confortul pe langa Logan se simte, am condus mult Focus 1 dar sedan, si cu motor de 1.6, era cam sugativa, dar nu se compara cu Loganul la confort, bordul e ciudat, dar te-obisnuiesti.
*


Bordul ala nu mi-a placut deloc, dar nevestei i se pare foarte fain. Scaunul pasagerului mi se pare foarte inalt. In general scaunele sunt o idee mai confortabile decat alea de Logan. N-are rost sa introduc Passatul in comparatia asta.

QUOTE(marian-j @ 24 Sep 2012, 19:32)
Uelcam bec,bade marksman! smile.gif
Sa inteleg ca te-ai cam saturat de shalopeta de tractorist si ti s-o facut dor de mirosu' de benzina? rolleyes.gif
Sa fie intr-un ceas bun si sa va folositi sanatosi de masinuta.
Cand ai vreme,hai pe la mine s-o scarmanam oleca.
*


Multumesc frumos, Marian. Musai vin intr-o zi la pranz, cu pizza si niste tuburi cu Pepsi smile.gif

QUOTE(espacern @ 24 Sep 2012, 19:49)
Se poate monta orice model de aparat cu DIN normal si golul ramas se acopera cu o fata speciala.
Daca nu gasesti fata adaptatoare.....PM ca am eu una originala Focus.

@+
*



Multumesc de oferta, deocamdata astept sa gasesc un mp3 original Ford. Am vazut si solutii cu fete adaptoare, mi se par inestetice.
clr
De acord cu tine. Arata oribil, date fiind liniile bordului la FF1.
In schimb, iti recomand sa urmezi sfatul colegului:
QUOTE(MuciX @ 24 Sep 2012, 18:41)
Cauta pe forumul marcii, gasesti ce vrei si ce nu vrei acolo.
Multi kmp fara probleme!
*


Gasesti cd track sau mp3 si chiar la pret decent sad.gif Spun asta pentru ca la FF2 facelift ce am eu, mp3-ul original de la Sony se invarte pe sh la minim 5-600 lei.
MuciX
450 de lei am dat pe un player sony dreptunghiular (pre-facelift), dar cu magazie incorporata, nu empetrei. Oricum, de cand mi-am pus AUX n-a mai invartit cd-urile smile.gif

Intr-adevar, playerele ovale sunt mult mai scumpe.
corbex
Discurile ovale sint cele cu empetrei?
MuciX
Touche! smile.gif

Hai ca am editat.
clr
QUOTE(corbex @ 25 Sep 2012, 21:56)
Discurile ovale sint cele cu empetrei?
*


Nu.
Unitatile au fost dreptunghiulare pana la FF2 prefacelift. La un moment dat au inceput sa puna versiunea ovala (am vazut si pe unele prefacelift-uri asa, cred ca e vorba de cele de prin 2007).
Pe ovale exista 3 variante: 6000 (parca), e doar pentru track-uri. Suplimentar, exista 2 variante de la Sony. Una care are mp3 simplu si una care are magazie incorporata de 6 CD-uri, pe mp3.

Vorbesc strict de partea de "muzica", exista suplimentar diverse variante care au si navigatie.
MuciX
QUOTE(clr @ 26 Sep 2012, 09:29)
Una care are mp3 simplu si una care are magazie incorporata de 6 CD-uri, pe mp3 track-uri.
*


marksman
@MuciX: Sony-ul ala 6-cd e 1.8 DIN sau 2 DIN?
MuciX
2 DIN. Cand ai timp, uita-te pe forum pentru ca sunt multi care au piese de focus I si preturile sunt mult sub piesele de focus II sau III.

LE: stiu ca am acasa un ghid cu sistemele audio, inclusiv cele de pe focus I, o sa ti-l trimit ca sa iti faci o idee ce este disponibil OEM.
clr
Colega, nu te supara, dar eu stiu ca magazia este pe mp3 nu pe track-uri. Ma refer la Sony negru oval, pentru facelift. Chiar am negociat cu cineva pentru o jucarie din asta, dar n-am cazut la intelegere. Pentru cel dreptunghiular nu cunosc.
MuciX
Eu unul inca nu am vazut empetrei cu magazie, dar ma mai interesez. Tocmai asta e ideea, ca pe un disc plin de empetreiuri oricum intra mai multe melodii decat pe 6 cd-uri audio.

E posibil sa fi gresit si eu, sper ca nu te-ai suparat pe mine.
clr
Ai pm cu link-ul de pe forumul marcii cu un anunt pentru o jucarie din asta.

Suparare? Pentru ce? Sa fim seriosi.
MuciX
Ai avut dreptate, sincer mi se pare putin redundanta magazia la mp3. smile.gif
clr
Sincer, reduntant mi se pare orice nu are usb in ziua de azi biggrin.gif
Imi e dor de audio connection box-ul pe care-l aveam pe Megane (spre fericirea fratelui meu care a devenit beneficiarul jucariei dupa ce mi-am dat masinuta tongue.gif )
Andy_ACS
QUOTE(MuciX @ 26 Sep 2012, 21:43)
Eu unul inca nu am vazut empetrei cu magazie[...]
*



Skoda Octavia 2 Facelift - are player cu mp3 si magazie de CD-uri (modelul cu touch screen). Are si slot de SD card.

Cea mai buna varianta la momentul actual e un player cu SD card si/sau Usb.

Sa pui 1 DIN + plastic sa mascheze gaura ramasa e urat. Trebuie gasit player pe masura gaurii din bord.
MuciX
Eu m-am referit strict la cele de ford cand am zis aia andy.
Oricum greseala mea a plecat de la faptul ca am presupus ca sunt aceleasi "configuratii" la modelul oval precum la cel dreptunghiular. Se pare ca cele ovale (mai noi) sunt mai diversificate smile.gif

LE: Eu mi-am "scos" AUX-ul si mi se pare arhisuficient pentru pretentiile mele.
Ce ma enerveaza pe mine este ca sunetul scos de playerul sony are bas mai puternic decat cel Visteon (echiparea standard) si acum rasar greierii in fetele de usi cand dau muzica mai tare. sad.gif
bucatzel
QUOTE(MuciX @ 26 Sep 2012, 22:07)
Ai avut dreptate, sincer mi se pare putin redundanta magazia la mp3. smile.gif
*



Sincer, nu-i deloc daca-ti petreci mai mult timp in masina. Plus ca poti avea genuri diferite de muzica pe cd-uri diferite, si e mai usor sa schimbi ce vrei decat e sa navighezi pe-un card plin cu mp3-uri. Plus ca cu ~4giga de muzica trantiti pe 6 cd-uri, dureaza destul de mult pana sa simti nevoia sa schimbi muzica din masina.
corbex
Pui MP3-ul sa aleaga melodiile aleatoriu. In felul asta o sa=ti defileze cu toate genurile, fara sa te plictiseasca prea tare. Poate sa faca chestia asta si de pe CD?
marksman
Da.
Hack
Poze... asteapta nervos.gif
marksman
Deocamdata doar de la exterior:

[attachmentid=1627839623]

[attachmentid=1627839624]

[attachmentid=1627839625]

De cand am adus-o in Timisoara, a colectionat nu mai putin de 10 lovituri de usa si zgarieturi in parcare.
aleksanders
nu stiai ca rosu atrage smile.gif

sa o conduci sanatos
marksman
Multumesc smile.gif E masina sotiei, dar ea e in proces de acomodare cu traficul din oras. A condus mai mult in exterior.
aleksanders
sper ca te-ai impus cand a fost vorba de alegerea numarului sa nu te trezesti ca mine cand trebuie uneori sa merg cu masina sotiei (o mazda 2 verde) ce are lipit pe luneta fluturasi galbeni si nr GRL tongue.gif -
clr
Daca tot suntem la capitolul audio: in cazul in care bordul tau arata asa
[attachmentid=1627839626]
Posibil sa ti se potriveasca o chestie de genul
Radio CD + AUX
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.