Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scârțit enervant!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
valy1233
de când am scos mașina din reparații și a început sa facă km...se aude un scârțâit enervant în fata..pe la bucși... pivoți,bascula.. suporți motor...am încercat sa vad de unde se aude cu mașina stand pe loc...o mișcam(stânga dreapta,sus jos..nimic)
dacă e important... mașina are tăiate 2spire jumătate pe fata din arcuri
doar mergând încet cu mașina se aude... după ce trece de aprox 60km nu se mai aude..probabil din cauza tobei(sport),dar nu asta e important
când ploua afara..nu se mai aude deloc
ma dispera,zici ca e o căruța sad.gif
sspoitoru
daca ai bara de dizal pe fata s-ar putea sa frece pe lonjeroane
la mine de acolo facea zgomot si a trebuit repozitionate bucsile alea de cauciuc mai pe coltul lonjeronului ....
spor
valy1233
QUOTE(sspoitoru @ 25 Sep 2012, 13:11)
daca ai bara de dizal pe fata s-ar putea sa frece pe lonjeroane
la mine de acolo facea zgomot si a trebuit repozitionate bucsile alea de cauciuc mai pe coltul lonjeronului ....
spor
*


nu am bara de "dizelar"...dar nu cred ca ar fi exclus ca si asta de dacie sa frece acolo...am sa verific...astept si alte opinii
fullhouse
Am avut si eu o problema similara in trecut, am schimbat bucsele de la bratul inferior, nu s-a rezolvat nimic. Apoi am trecut la cele superioare, plus teul amortizor si rotula superioara. Nu stiu de la care a fost mai exact, cert e ca toate prezentau uzura destul de pronuntata, cel mai important a fost ca zgomotul a disparut.
ydaniel
placutele de frana sau protectia discului de frana atinge de janta.
valy1233
QUOTE(ydaniel @ 26 Sep 2012, 08:51)
placutele de frana sau protectia discului de frana atinge de janta.
*


nu e sartait dala de frecat ceva la roata smile.gif
Chitu
De la bucsi se aude:D
ghitza
bucsile tirant
nikuniku
valy1233 vezi protectiile de la pivoti,capete de bara,daca sunt crapate sa dus vaselina din ele si la mici denivelari face scart,scart
remediere--se inlocuieste pivotu/capu de bara care are protectia crapata/rupta,si la celelalte se face cate o injectie cu ulei mai gros in protectia de cauciuc
alta scartaiala poate apare la prinderea basculelor pe lonjeroane, daca sunt pozitionate prost bucsile pe bascule,acestea pot freca pe urechea lonjeronului,sau daca mecanicu din exces de zel a strans surubu de la bascula pana a deformat urechea de la lonjeron
daca nu te bagi pe sub masina sa constati singur ce si cum e greu sati dam informatiile mura-n-gura
valy1233
am rezolvat problema ...era de la bucsile tirantului din stanga fata icon_mrgreen.gif
ghitza
Exact ce ziceam mai sus
PH-06-BOA
S-a intamplat sa fie de la tirant (impingatorul), dar majoritatea cazurilor se manifesta la pivoti (fie si cei de la bielete), iar rezolvarea, asa cum spune si Niku, e sa se injecteze cu o seringa, ulei amestecat cu vaselina, facand gaura in burdufurile de prrotectie. Am intalnit pivoti, de noi, fara vaselina, decat spoiti putin. Mai poate scartai si tija amortizorului, in cazul cand mai are ulei putin si tija e foarte fina la suprafata de frecare cu bucsa de cauciuc , de etansare.
anghelcatalin1992@yahoo.com
QUOTE(valy1233 @ 25 Sep 2012, 12:14)
de când am scos mașina din reparații și a început sa facă km...se aude un scârțâit enervant în fata..pe la bucși... pivoți,bascula.. suporți motor...am încercat sa vad de unde se aude cu mașina stand pe loc...o mișcam(stânga dreapta,sus jos..nimic)
dacă e important... mașina are tăiate 2spire jumătate pe fata din arcuri
doar mergând încet cu mașina se aude... după ce trece de aprox 60km nu se mai aude..probabil din cauza tobei(sport),dar nu asta e important
când ploua afara..nu se mai aude deloc
ma dispera,zici ca e o căruța  sad.gif
*


din care capat al arcurilor ai taiat ? ma intereseaza si pe mine sa tai dar nu stiu de unde
valy1233
QUOTE(anghelcatalin1992@yahoo.com @ 24 Oct 2012, 16:52)
din care capat al arcurilor ai taiat ? ma intereseaza si pe mine sa tai dar nu stiu de unde
*


din partea de jos
anghelcatalin1992@yahoo.com
QUOTE(valy1233 @ 24 Oct 2012, 18:14)
din partea de jos
*


si apoi ai mai modificat forma capatului ?
valy1233
QUOTE(anghelcatalin1992@yahoo.com @ 29 Oct 2012, 11:00)
si apoi ai mai modificat forma capatului ?
*


nu am modificat nimic,am lasat asa,dar cik se incalzeste la autogen si se indoaie sa se faca drept pe taler...eu nu am nici o problema cu el asa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.