Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 1977
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
sorin105
wink.gif)+5 Oct 2013, 10:43-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 5 Oct 2013, 10:43)
Nu e de la ploaie ci:
1. Masina nu e in Pitesti ca sa-mi fac de lucru zilnic
2. Mai am si scoala .. wink.gif

<span class='edit'>5 Oct 2013, 17:53:</span>
Am pus provizoriu  stopuri sa vad cum vin , ce ziceti ?
Am luat grila ca sa o curat si sa vad ce mai gasesc maine in targ . Poate imi mai lasa si mie Sorin piese smile.gif) .
De azi in doua saptamanii ma voi duce dupa punte (fii pe faza Claudiule) smile.gif) .
*


Stefan sigur o sa iti las si tie ceva radmasa.gif Iti ajunge un surub?Nu cred ca ajung maine in targ,eu sper sa ajung dar seara asta va fi lungaa wacko.gif

QUOTE(Daciotul_98 @ 5 Oct 2013, 19:05)
Am notat tov harby radmasa.gif Sorin nu mai are ce sa mai ia ca am bani multi de cheltuit laugh.gif
*


Claudiu concuram pe piese?Astazi am mai cumparat o toba de inox de dacie si cateva maruntaie,am sosit la fix cand incarcau tiganii fierul vechii si stateam langa ei sa imi aleg ce vreau...
Daciotul_98
adica ce maruntaie rolleyes.gif ?Si,...eu nu am pentru ce sa concurez pentru ca nu am dacie inca tongue.gif radmasa.gif
harby ;))
N-am stres daca iei vreo piesa , recuperez eu smile.gif) . Ma duc linistit la targ , imi iau ceai si cu ochii ca un aragaz biggrin.gif .

6 Oct 2013, 10:30:
O zi buna de targ : un brat , un disc frana nou , intinzator lant, lant , ornamente usa fata , semnale de Carpati , rulmeti (mai am inca cateva bucati noi ) .

6 Oct 2013, 10:31:
huh.gif
sorin105
wink.gif)+5 Oct 2013, 23:30-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 5 Oct 2013, 23:30)
N-am stres daca iei vreo piesa , recuperez eu smile.gif) . Ma duc linistit la targ , imi iau ceai si cu ochii ca un aragaz biggrin.gif .

<span class='edit'>6 Oct 2013, 10:30:</span>
O zi buna de targ : un brat , un disc frana nou , intinzator lant, lant , ornamente usa fata , semnale de Carpati , rulmeti (mai am inca cateva bucati noi ) .

<span class='edit'>6 Oct 2013, 10:31:</span>
huh.gif
*


Ce mi-au scapat piesele astea din ochii radmasa.gif Mersi ca te-ai uitat pentru... wub.gif
deceneu32
Intinzatorul este romanesc?Fa-mi si mie,te rog frumos,o poza hartiei cu instructiunile de folosire.Vreun cod,ceva,are scris pe ea?Multumesc!
harby ;))
QUOTE(sorin105 @ 6 Oct 2013, 10:44)
Ce mi-au scapat piesele astea din ochii radmasa.gif Mersi ca te-ai uitat pentru... wub.gif
*


Ehh , tu ai gasit proiectoare cibie si altele ..
Nu ai pentru ce blush.gif , m-am mobilizat cam greu scuze biggrin.gif.
QUOTE(deceneu32 @ 6 Oct 2013, 10:44)
Intinzatorul este romanesc?Fa-mi si mie,te rog frumos,o poza hartiei cu instructiunile de folosire.Vreun cod,ceva,are scris pe ea?Multumesc!
*


Da e romanesc . smile.gif Da , imediat .

6 Oct 2013, 12:00:
Apropo ,azi la dezmembrari era si o Dacia 1300 Alb 13 din 76 cu seria 236 XXX :S.
deceneu32
Multumesc pentru imagini.
harby ;))
QUOTE(deceneu32 @ 6 Oct 2013, 17:51)
Multumesc pentru imagini.
*


N-aveti pentru ce biggrin.gif ,sper ca v-am fost de folos.

7 Oct 2013, 17:02:
Ca sa se mai pastreze inca o perioada buna de timp biggrin.gif...
Daciotul_98
Hai mai repede ca vine parada rolleyes.gif icon_mrgreen.gif Cat ii dam mosului sa ne duca cu 1100 aia rosie?
1300 defapt , nu-i dam nimic . Ne cam facem de ras cu daciuta aia , ca de e cam ruginita si trebuie munca . In plus are serie la clopot si cred ca e repoansonata(nu are in portbagaj ).
Nu, e 1100 e in spate la fortuna, blush.gif le-ai incurcat tongue.gif Tu zici de 1300 aia din 70 radmasa.gif Le-am facut varza blink.gif
Dacia aia 1100 , in ultimul an nu a mai fost miscata .Stai sa vad pe site la Retromobil . Cred ca-l sun pe Domnul Filip ca de cand am tot zis ca-l sun si uite ca a trecut jumatate de an ..
harby ;))
Lucrurile merg destul de incet , strang piese mai mult . Mai am sa iau conducte frane,cablu frana primar si secundar ,dar si furtune pentru arcuri biggrin.gif .
Azi am luat capacele gresoare , urmeaza furtunele si conductele de la un magazin .
Daca are cineva cablu frana de mana ptr 1300 nou sa ma anunte biggrin.gif .
deceneu32
QUOTE(Daciotul_98 @ 8 Oct 2013, 21:51)
In plus are serie la clopot si cred ca e repoansonata

Din ce an ai spus ca e masina?
harby ;))
'70 fara vipusca , erau semne clare ca suportul acele cu seria de la roata de referva a fost scos si in plus masina are semi aripi model nou , nu de 1300 biggrin.gif .
Daciotul_98
Bree daca nu explic eu nu intelege nimeni tongue.gif Deci masina inaintea actualului proprietar a fost a unui colonel care cica "ar fi sters cu botu alta dacie" radmasa.gif(asa zicea mosul)=>schimbari:capota,fusta fata,faruri,bara,aripa dr,contra aripi,si cam atat;proprietarul actual a schimbat pragurile ,pompa de alimentare(cea sofabex e in portbagaj)cred ca si fusta spate,bordul..ceasuri parca AAA si nu am vazut Cotiera,seriile de pe contra aripa,seria din portbagaj
Masina circula mai are pese originale,sta bine la tabla(nu stiu lonjeroanele),ca piese originale ar fi cele vazute in filmulet+toate tapiteriile de pe usi,geamuri glace securit or mai fi si altele
P.S. claxoanele sunt originale de fiat vechi
harby ;))
Slab targul , insa tata a insistat sa luam un delcou nou si ce sa vezi scria ducellier (pe plotul central/pipa) si mi-am mai luat un breloc cu Militia (am o mica colectie).
Daciotul_98
Foarte tare achizitia,referitor la delco observ ca are piciorusele astea,iar lucru asta le-am vazut de obicei la ducellier.Poate sunt eu subiectiv :-?
deceneu32
wink.gif)+13 Oct 2013, 10:43-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 13 Oct 2013, 10:43)
Slab targul , insa tata a insistat sa luam un delcou nou si ce sa vezi scria ducellier (pe plotul central/pipa) si mi-am mai luat un breloc cu Militia (am o mica colectie).
*


Sa-l stapanesti sanatos!
Am si eu in colectie cateva cumparate din targ!
Ce model este al tau?Ce scrie pe corp?
Pentru motorul de Dacie(810-02 si 810-99),delcoul Ducellier este tipul 4223 sau 4224(etans).Curba de avans centrifugal este R 251 si de depresiune C34.
harby ;))
QUOTE(deceneu32 @ 13 Oct 2013, 12:54)
Sa-l stapanesti sanatos!
Am si eu in colectie cateva cumparate din targ!
Ce model este al tau?Ce scrie pe corp?
Pentru motorul de Dacie(810-02 si 810-99),delcoul Ducellier este tipul 4223 sau 4224(etans).Curba de avans centrifugal este R 251 si de depresiune C34.
*


Multumesc Domnul Deceneu ! Impresionanta colectie .
Mai am unul de electroprecizie ,care asteapta o reconditionare (cum asteapta si un carburator carfil pe care nu l-am mai terminat) .
Pe corp nu scrie nimic , asta e faza si cred ca este facut in Romania ! L-am cumparat in special pentru rezerva , a fost chilipir . Mai avea si un capac de pompa , furtune etc . Acum insa am pus ochii pe un carburator carfil nou-nout ! Am gasit pe cineva care are piese ramase de la 2x1300 sau 1310 duse la remat mai demult .
L.E Am gasit , delcoul este de la AutoSpeed pentru 1310 http://www.bestautovest.ro/delcou-complet-dacia.html . Intrebare , poate fi montat si pe 1300 ?
Daciotul_98
asteptam poze in special cu carfilul nou ;)Sunt curios daca e in cutia originala wub.gif wink.gif icon_mrgreen.gif
Duminica viitoare .. nu l-am luat , cerea 100 lei pe el . Nu era in cutie originala .
deceneu32
wink.gif)+13 Oct 2013, 14:11-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 13 Oct 2013, 14:11)
Am gasit,delcoul este de la AutoSpeed pentru 1310.Intrebare:poate fi montat si pe 1300 ?

Daca este pentru motorul de 1300,da!
Daciotul_98
Am vazut azi vreo 5-6 1300 dintre care 2 ro si restul france da cu vipusca;ba chiar una din ele avea masca gri ca r12 -ele lui horatiu.Daca nu raspunzi pierzi distracția
bassethound
Felicitari pentru masina! Astazi am citit topicul tau de la cap la coada si mi-a atras atentia numarul de inmatriculare vechi, de PH, care mi se parea cunoscut. Ca sa vezi ce mica e lumea, masina asta a fost la mine in familie, a fost a unui unchi de-al meu. Cand eram mic m-am plimbat de multe ori cu ea smile.gif El i-a vandut-o lui Marius si Marius tie.
Ma bucur mult ca a ajuns la un pasionat si vreau sa te felicit pentru munca pe care o depui la restaurarea ei.
Spor la treaba si abia astept sa vad rezultatul final! victorie.gif
harby ;))
QUOTE(bassethound @ 14 Oct 2013, 16:46)
Felicitari pentru masina! Astazi am citit topicul tau de la cap la coada si mi-a atras atentia numarul de inmatriculare vechi, de PH, care mi se parea cunoscut. Ca sa vezi ce mica e lumea, masina asta a fost la mine in familie, a fost a unui unchi de-al meu. Cand eram mic m-am plimbat de multe ori cu ea  smile.gif  El i-a vandut-o lui Marius si Marius tie.
Ma bucur mult ca a ajuns la un pasionat si vreau sa te felicit pentru munca pe care o depui la restaurarea ei.
Spor la treaba si abia astept sa vad rezultatul final!  victorie.gif
*


Multumesc mult ! Da,aveti dreptate mica-i lumea ! De asemenea dumneavoastra aveti o masina supera , din pacate nu am vazut poze cu 1100-le smile.gif . Poate la final , cand o sa am drum cu ea prin Bucuresti sau de ce nu Ploiesti , veti avea ocazia sa mai mergeti cu ea .
Daciotul_98
Ce coincidenta tongue.gif wub.gif cool.gif
harby ;))
Noutati : Am mai achizitionat urmatoarele piese : amortizor nou fata , arc fata , saboti, borcanel lichid de frana , lampa spate noua , lampa fusta noua..
smile.gif
Urmeaza puntea biggrin.gif . Ne vedem la Retro Parada in Pitesti biggrin.gif .
Daciotul_98
Bineinteles,de data asta particip si eu tongue.gif ;fiti pe faza daciotilor ca urmeaza o serie de intrebari :ad sub masa:Puntea va veni la vob tongue.gif in curand,gasisem si eu un borcanas de lichid de frana dar cerea 10 lei....Ce lampa spate si lampa de fusta ai luat?elba?Pune si tu poze wink.gif
P.S.sunt si aro/oltcit sambata?
harby ;))
QUOTE(Daciotul_98 @ 16 Oct 2013, 15:22)
Bineinteles,de data asta particip si eu tongue.gif ;fiti pe faza daciotilor ca urmeaza o serie de intrebari :ad sub masa:Puntea va veni la vob tongue.gif in curand,gasisem si eu un borcanas de lichid de frana dar cerea 10 lei....Ce lampa spate si lampa de fusta ai luat?elba?Pune si tu poze wink.gif
P.S.sunt si aro/oltcit sambata?
*


Elba , nu am poze .Lampa fata are si eticheta pe ea . Astept sa vina tata cu ele de la Bucuresti !
Aro vor fi (Ims-uri in special) ,dar olcit nu au fost si nici nu cred ca vor fi !
sorin105
wink.gif)+16 Oct 2013, 16:14-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 16 Oct 2013, 16:14)
Noutati : Am mai achizitionat urmatoarele piese : amortizor nou fata , arc fata , saboti, borcanel lichid de frana , lampa spate noua , lampa fusta noua..
smile.gif
Urmeaza puntea biggrin.gif . Ne vedem la Retro Parada in Pitesti biggrin.gif .
*


Cu ce vrei sa ne impresionezi?Ne vedem acolo pe 2 roti icon_mrgreen.gif
Daciotul_98
Stefan e mai smecher vine cu dacia pe 2 roti radmasa.gif tongue.gif ,atunci sa vezi drifturi radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif ,Mi-l si imaginez ca maicuta asta
lol radmasa.gif radmasa.gif
harby ;))
QUOTE(sorin105 @ 16 Oct 2013, 19:05)
Cu ce vrei sa ne impresionezi?Ne vedem acolo pe 2 roti  icon_mrgreen.gif
*




QUOTE(Daciotul_98 @ 16 Oct 2013, 20:23)
Stefan e mai smecher vine cu dacia pe 2 roti radmasa.gif  tongue.gif ,atunci sa vezi drifturi radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif ,Mi-l si imaginez ca maicuta asta
lol radmasa.gif  radmasa.gif
*


Vin eu, fara masina !:))
roby_1300_rap
QUOTE(Daciotul_98 @ 16 Oct 2013, 21:23)
Stefan e mai smecher vine cu dacia pe 2 roti radmasa.gif  tongue.gif ,atunci sa vezi drifturi radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif ,Mi-l si imaginez ca maicuta asta
lol radmasa.gif  radmasa.gif
*



Masini bune "RABLELE ASTEA" , si de se rupeau in 2 tot mergeau , nu ca plasticele de acum:) radmasa.gif
Daciotul_98
Totusi nu vreau sa vorbesc fara rost dar sincer cred ca 2cv e muult mai fiabil ca 1300 de aia cred ca s-a produs peste 40 ani
harby ;))
QUOTE(Daciotul_98 @ 17 Oct 2013, 16:12)
Totusi nu vreau sa vorbesc fara rost dar sincer cred ca 2cv e muult mai fiabil ca 1300 de aia cred ca s-a produs peste 40 ani
*


1948–1990 = 42 ani si din calcule Dacia 1300 a fost produsa 44 ani biggrin.gif . Apropo sunt doua categorii de masini diferite smile.gif .
http://www.leboncoin.fr/equipement_auto/416005380.htm?ca=3_s
rolleyes.gif
Daciotul_98
foarte apetisante bunatatile alea laugh.gif Apropo ieri a aparut dusterul:

Cam ciudata da merge radmasa.gif
harby ;))
Hai sa nu poluam topicul , ca e dedicat babetei ,altfel faceam altul biggrin.gif .
Ca sa imi exprim parerea , Dusterul nou e chiar foarte frumos .
Tu pregateste puntea ca dupa Retro Parada vin sa o iau !
Daciotul_98
N-am ce sa pregatesc la ea ca e pusa bine,e ferita de apa(oarecum radmasa.gif )
harby ;))
O parte din piesele luate biggrin.gif .
Am de vanzare un alternator de tractor de 12v , nou-nout !(fara fulie)
Daciotul_98
foarte tare parada desi erau 3 masini(m461,r12g si 1100)Vob-ule vezi ca ai primit un cadou de la stefan ....o punte...mii de km fara probleme wink.gif
harby ;))
Update : Conducte puntea spate , cablu de frana de mana si puntea propriu-zisa + poze cu piesele luate de la un baiat din Bucuresti !


<span class='edit'>19 Oct 2013, 15:26:</span>
happy.gif
Daciotul_98
Crezi ca doar tu gasesti piese?Iete:
roby_1300_rap
eu v-am luat pe amandoi Iete aici piese radmasa.gif icon_mrgreen.gif
[attachmentid=1627913375] [attachmentid=1627913376]
deceneu32
Daciotule,nu dai nimic din piesele alea?Aparatorile de noroi m-ar interesa... smile.gif
Daciotul_98
o sa ma gandesc dar e 1 aparatoare,maine iti spun sigur,aripa momentan o pastrez ca poate imi iau si eu dracie din asta 1300 radmasa.gif
harby ;))
QUOTE(Daciotul_98 @ 19 Oct 2013, 19:28)
o sa ma gandesc dar e 1 aparatoare,maine iti spun sigur,aripa momentan o pastrez ca poate imi iau si eu dracie din asta 1300 radmasa.gif
*


Ma inscriu la aripa daca te razgandesti biggrin.gif .
roby_1300_rap
wink.gif)+19 Oct 2013, 23:38-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 19 Oct 2013, 23:38)
Ma inscriu la aripa daca te razgandesti biggrin.gif .
*



aia e aripa de pus pe perete cum e a mea este smile.gif radmasa.gif
Daciotul_98
Sus cu puntea tongue.gif
harby ;))
QUOTE(Daciotul_98 @ 21 Oct 2013, 21:42)
Sus cu puntea tongue.gif
*


N-am timp sa respir din cauza scolii , de unde timp pentru 1300 !:))) In weekend .
Azi cand am intrebat cat e un pivot , raspuns 25 lei , mi se inmuiasera picioarele smile.gif) !
Daciotul_98
Iti dau eu cu 5 lei wink.gif
maho
wink.gif)+21 Oct 2013, 23:05-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 21 Oct 2013, 23:05)
Azi cand am intrebat cat e un pivot , raspuns 25 lei , mi se inmuiasera picioarele smile.gif) !

Cam atat sunt alea "de uzina"; mai sunt si Breckner, la juma' de pret (eu am optat pt. prima varianta).
harby ;))
http://www.leboncoin.fr/equipement_auto/555252173.htm?ca=3_s

Superbe fete de usi ! As face rost de banii astia daca as sti cum sa le aduc in tara .
Daciotul_98
exceptionale,dar ne rupe transportul si nu prea avem frantuze care sa se mandreasca cu ele tongue.gif In romania se cer pe putin 50 euro pe toate 4 in starea asta+ca au si cotiere si plasticul de la nucile de deschidere a usilor

Frantuze in sus frantuze in jos smile.gif) .Mai lasati si daciile 1300 romanesti sa se faca remarcate ! Si eu imi doresc o frantuza ,dar sunt foarte multumit si de romaneasca mea . Ideea era ca fetele acelea ar veni de minune pe 1300-le meu , doar ca nu am cum sa fac cu transportul


Mie la romance nu iumi place bordul si atata tot mi se pare prea cheap fata de cel de 1300 sub 77,poate strica originalitatea dar eu i-as pune unul din 76 si masina ar fi beton asa cum e in rest wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.