Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pivoti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sebymesteru
A sosit si la mine timpul sa ma bag sub masina sa ma apuc de schimbat bucsaraie si pivoti. Cat priveste oferta la bucse,pe aici am gasit doar Fartec-uri la 7lei/buc si din cate stiu sunt destul de bine. La pivoti insa ar fi 3 oferte: Topoloveni,la 26-27lei/buc, Dacos la 22lei/buc si ETS la 25lei/buc. Am dat mana cu Gogu' si din cate se pare ETS-urile sunt turcesti,desi arata destul de bine calitativ, Dacos-ul din cate am gasit sunt facuti pe la noi,nu am gasit decat un site al firmei care ii distribuie,impreuna cu multe alte piese de SN,SLZ si Logan. De Topoloveni nu mai vreau sa iau,am schimbat pe dreapta acum 2 ani si am pus de Topoloveni,ca de', componente de uzina,dupa 3 luni burdufurile erau sparte ca dupa 10 ani de utilizare,iar dupa 2 desfaceri filetul de pe rotule s-a dus naibii,deci mi-au lasat o impresie foarte proasta. Cei de la ETS arata bine,insa nu stiu cat sunt de buni,avand in vedere ca sunt turcesti,chiar daca compania fabrica piese si pentru alte marci din vest,cele de la Dacos arata bine si ei,dar avand in vedere ca e practic o firma no-name de care pana acum eu unul nu am auzit,parca mi-e frica sa iau. Voi ce spuneti? Pivoti Dacos [attachmentid=1627839650]
Pivot ETS [attachmentid=1627839651]
Pivot ETS [attachmentid=1627839652]
vladut88
am avut la solenza pivoti dacos ,au tinut sub 1000 km ffff slabi
am avut la aro pivoti de topoloveni ,(sunt pivoti de dacie) si acuma tot asa am ,sunt bunicei ,dar mai incape , eu as merge (si urmatorii aia vor fi) LEMFORDER ,de renault 12 sau 18 ca sunt la fel produsi in germania e adevarat pretu e dublu
pojarel18
Eu mi-am montat anul trecut pivoti TRW. Au cam 7000 km si se tin bine.......au fost putin mai scumpi dar au meritat.
sebymesteru
TRW n-am gasit pe nicaieri pe aici pe la mine si pe comanda nu iau,nu am timp de stat cine stie cat dupa ei. Probabil maine ma duc sa iau piesele,poimaine sa ma apuc de masina. Totusi ETS n-a incercat nimeni,nu neaparat pivoti,capete de bara,bascule,etc,firma produce o gramada de repere....
ghitza
Eu as merge din toti cei de sus pe ETS,am bielete de la directie de mai bine de 1 an si nu au nici o problema si circul cu masina zilnic
florin iulian
Am luat Lemforder anul trecut ,sunt foarte buni,recomand !
Se pot comanda la magazinele de piese auto, mie mi-au adus prin UNIX.
fullhouse
Si eu am TRW din vara anului trecut, pana acum nici o problema cu ei, si eu circul zilnic cu masina, si drumurile sunt cam denivelate pe la noi, si cu piatra cubica.
cipri20
Fa comanda de piese Renault 12 si nu o sa ai probleme, nu stiu exact de unde, probabil se poate la reprezentanta Dacia
tynn
Eu am pe masina toti pivotii originali (sunt nituiti de bascule) si au facut 80.000 km deja. La doi dintre ei le-am schimbat burdufurile, ca erau praf. In rest nu pot sa spun decat ca cei de origine totusi sunt foarte buni, iar daca ar fi avut si niste burdufuri mai de calitate...
sebymesteru
Revin cu info despre ce am mai facut: am luat pivoti ETS pana la urma,am zis ca totusi daca fac componente si pentru masini straine sunt mai de calitate. Dupa lupte seculare,am reusit sa scot bucsile din bascule si T-urile de pe amortizoare si sa remontez totul la loc. Acuma am alta masina,nu mai bate,nu mai troncane,nu-mi mai joaca volanul la orice groapa. Cat priveste pivotii,cei de topoloveni montati de mine acum cca. 2 ani,erau intr-o stare jalnica,burdufele sparte si rupte praf,cel inferior avea un joc incredibil,cel superior si el cam la fel. Curios,cei cu care am cumparat masina,de pe partea dreapta,inca erau bunicei,cu burdufele intregi si aproape fara joc. Nu am reusit sa-mi dau seama de care erau,pe carcasa se putea distinge marcat doar un "T" si cam atata. Acum sunt curios cum vor tine astia,cand mai dau de ceva parale ma duc sa-mi fac si geometria,avand in vedere ca totul e nou acum. Numai bine si daca moderatorul considera,se poate inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.