Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Din autoutilitara in autoturism mixt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
andyyy_77
Salut. Am o Dacie Double Cab 1.9d, 2005 si e incadrata in CIV drept autoutilitara.
Stiu ca au existat si "papuci" incadrati in CIV drept autoturism mixt.
A facut cineva din autoutilitara in autoturism mixt?
1. Care ar fi costurile?
2. Trebuie emis de RAR un nou certificat de identitate sau modifica in cel existent?

As dori sa fac aceasta operatiune din cauza taxei mari de rovinieta.
autom
Nu mai exista notiunea de ,,autovehicol mixt,,.

Rar-ul il asimileaza ori autoutilitara ori autoturism.
andyyy_77
Dar mai exista Dacii "Papuc" care se numesc autoturism mixt in CIV.
Sa inteleg ca nu se mai poate face acum din autoutilitara in autoturism.
sspoitoru
am avut un papuc la firma si era trecut mixt....asa a zis ala de la peco, cand ne-a spus ca si mixt inseamna carat marfa.....deci in ochii statului tu faci bani cu masina aia... mad.gif

deci utilitara sau mixt tot rovinieta aia o vei plati ...
andyyy_77
Sa inteleg ca ar fi aceleasi taxe, plus ca mai dau si bani aiurea pe la RAR. Multumesc de informatii.
HUMMER H1
ori mixt ori autoutilitara e aceiasi mancare cu alta denumire aceleasi taxe la toate minunile primul (papuc ) a fost mixt iar asta de am cum e autoutilitara si aceleasi taxe peste tot mad.gif exact cum spunea colegul de mai sus esti vazut de stat ca faci cu el banuti si daia si taxele
Tractozaur
Si cat este impozitul, asigurarea si rovigneta la un Double Cab de 1,9 Diesel?
vion
asigurarea e la dublu aprox800-900, rovigneta 96 euro
Tractozaur
Dezinformare biggrin.gif , am facut azi asigurarea la Asirom cu 435 lei pe 1 an... wink.gif
M-am uitat si pe asigurarea veche, masina a fost pe firma, si a costat 561 lei pe 1 an la BCR Asigurari..., deci 800-900 lei pe an, e tzeapa icon_mrgreen.gif domnilor!

In schimb la rovinieta raspunsul este corect! cool.gif
ionutz_87
asig 330 pe 6 luni astra,asig in vederea inmatricularii,impozit 240 ron pe an,in carte este trecut automobil mixt si rovigneta vreo 400 ron parca pe an(motor 1.6)
vion
N-a fost dezinformare dar intr-adevar am vorbit din amintiri pt ca in anul 2010am avut o dacie inscrisa pe firma la care plateam cca 420 lei pe 6luni(tot pe forum aici am si vandut-o din motivul asta )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.