Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: anomalie lumini lampa spate dacia 2001 berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alex.06.RZC
salut
am si eu o problema si va cer disperat ajutorul... Am o dacie din 2001, berlina cu urmatoarea problema la tripla spate dreapta: cand aprind luminile si dau semnalizare dreapta sau avarii se aprinde becul de semnalizare si scade in intensitate cel de pozitie, apoi cand se stinge becul de semnalizare isi revine cel de pozitie. luminile de ceata spate nu mi se aprind deloc, desi butonul se aprinde dar in bord si efectiv pe masina nimic. daca bag in marsarier si semnalizez dreapta (cu pozitiile aprinse), incepe sa papaie martorul luminilor de ceata si de asemenea si becurile de ceata de pe spate iar cu becul de pozitie si cel de semnalizare se intampla acelasi lucru. de asemenea pe dreapta nu mi se aprinde stopul pe frana... ce am chinuit pana acum la ea: am schimbat becuri, tripla in cauza, releu de semnalizare, bloc de lumini, maneta de semnalizare, am verificat atat blocul de sigurante cat si mufele din spate, toate pe rand si cu verificare dupa fiecare operatiune si nimic... am verificat si cablul mare care merge din bord pana in spate si totul pare in regula (nu e agatat, nu a fost gatuit pe nicaieri)... dupa ce am schimbat releul a inceput sa se aprinda si in bord martorul la semnalizare care inainte se aprindea doar odata dupa care doar se auzea releul, iar uneori,cu releul nou, se aprinde cu un ritm foarte alert sau se aude o data dupa care nu mai functioneaza... pe mufa de la tripla, daca scot firul de masa (cel negru) functioneaza totul asa cum am descris, prin urmare banuiesc un scurtcircuit pe care nu stiu cum sa il gasesc sau unde...

sunt deschis la sugestii si va rog sa ma ajutati
bygy007
ai o problema de masa nu neaparat pe fir poate fi si de la lampa , sfatul meu , desfa ambele triple si 2 fire , si o baterie , sursa de calculator , redresor auto , si aprinde fiecare bec in parte , vezi de unde este problema si remediaz-o
nikuniku
alex.06.RZC in portbagaj pe partea stanga,langa balamaua de la capota sunt legaturile de masa la lampile de spate(2sau 3 fire negre prinse cu surub),curata metalu si papucii de la fire si va merge totu ca din fabrica
alex.06.RZC
mersi baieti, am rezolvat... pana la urma m-am apucat de cautat centimetru cu centimetru pe cordonu de fire si l-am gasit semi-tait (foarte fin) langa balamaua portagajului (prietena mea carat saci cu struguri, multi, si atunci cred ca a stat presat cordonul si s-a taiat)... oricum, multumesc de implicare baieti...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.