Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie viteze 4 trepte dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
CT-93-YUX
Salut!
Am dat jos cutia de pe dacie si vreau sa o desfac si sa-i fac o revizie.
Problema e ca am demontat suburile necesare dar cutia nu se desprinde in doua.
Am batut cu dalta la incheietura de mi-a venit rau, nu vrea.
Exista vreun secret ceva?
ct-03-tvy
e posibil ssa aiba niste ghidaje in cateva puncte chee.pentru a se pupa bine carcasele, depinde cu ce a fost lipita.INAINTE se folosea un adeziv. care se intarea ceva rasina cred.

ai dat capacu jos carteru? dar capacu din spate?
cauta atent sa nu fie ceva surub bagabont ramas

daca esti sigur ca nu mai e nici un surub, cauta un loc intre carcase unde e posibil sa strecori o surbenita mare mecanica, sa faci clasicul " mangealac" cum iii zic astia , teoretic ar trebui sa se dezlipeasca
CT-93-YUX
Am dat jos ambele capace(carcasa ambreiaj si capac din spate), am desfacut toate suburile alea la incheietura, siru ala de suruburi. Acum nu stiu daca o mai avea suburi pe capace dar nu la incheietura, in mijloc undeva.
Trebuie cumva scoase si piulitele alea din locu unde intra planetara? la semering acolo? sau tre sa se desfaca si fara sa scot aia?

Am dat la dalti in incheietura de mi s-a acrit dar tot nu s-a despicat.
ct-03-tvy
dalta daca ai ajuns la concluzia ca trebuie folosita, trebuie sa aiba unghiu de ascutire f Mic, adica sa nu fie boanta trebuie sa fie ascutita pe o portiune de 10-15 mm . in far trebuie sa fie gen cutit sa intre intre carcase, nu tre sa bati ca disperatu,.ciocani pana se departeaza

vezi de suruburi ascunse in genul asta ,nu stiu exact cate suruburi are ce si unde!
B17XGG
Vezi ca are suruburi si in "burta" ei nu numai pe contur, la carter ambreiaj si capac spate (2, mi se pare, care sunt de-o parte si de alta a rulmentului pinionului de atac grup conic).
NU se foloseste dalta !
CT-93-YUX
QUOTE(B17XGG @ 29 Sep 2012, 21:18)
Vezi ca are suruburi si in "burta" ei nu numai pe contur, la carter ambreiaj si capac spate (2, mi se pare, care sunt de-o parte si de alta a rulmentului pinionului de atac grup conic).
NU se foloseste dalta !
*



se pare ca am gasit 2 suruburi pe laterala spre capacu din spate care-s rupte dupa cum se vede. alea trebuie desfacute oare>

30 Sep 2012, 12:04:
Pana la urma am intrebat pe un vecin mecanic si a zis sa curat bine ca sunt 2 suruburi mai in adanc in nervurile alea, suruburi lungi cu piulita, le-am gasit le-am desfacut si s-a despicat imediat cutia smile.gif)
ct-03-tvy
bine ca ai reusit in final, trebuia spalata cutia intai, gaseai suruburile mai repede biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.