Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurare auto
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4
MaRRiaN
e groasa rau :|. Imi expira in cateva zile asigurarea..si uite ce preturi blink.gif . Am permis din 2007, n-am accidente. wacko.gif
[attachmentid=1627906321]
Mihai_DSN
in banii astia trebuie sa ne faca si plinu'
Maskatu
QUOTE(MaRRiaN @ 9 Sep 2013, 20:41)
e groasa rau :|. Imi expira in cateva zile asigurarea..si uite ce preturi  blink.gif . Am permis din 2007, n-am accidente. wacko.gif
[attachmentid=1627906321]
*


Cam asa e si la mine. Si culmea, am si b10 deci reducere undeva la 25%. Norocul meu ca mi-a expirat pana sa se umfle preturile, acum cateva luni si a fost cam 450 pe tot anul.

Faptul ca nu ai accidente se reflecta in clasa bonus malus. Permisul nu prea conteaza de cand il ai. Grosul vine de la varsta. Au ridicat stafeta de la 25 la 30 de ani. Adica vezi domne daca ai pana in 30 de ani prezinti un risc mai mare de accident fata de cel ce are 30 de ani si o zi. Sau mai mult...

Mentalitate de balta. Atata timp cat de cand se contorizeaza treaba asta cu bonus malus, nu am facut accident, inseamna ca nu prezint risc dar ei nu calculeaza asa.

Colac peste pupaza ei fac reduceri substantiale in cazul in care masina este pe nunele unui pensionar chiar daca pensionarul NU are permis. Cunosc si cazuri unde pentru tot anul nu dau mai mult de 200 de lei.

Asa ca apuca-te si pune bani la ciorap si roaga-te sa prinzi un deal mai bun. Ca pana ajungi la 30 de ani mai ai de asteptat.

9 Sep 2013, 21:57:
QUOTE(Mihai_DSN @ 9 Sep 2013, 20:50)
in banii astia trebuie sa ne faca si plinu'
*


Si un weekend la predeal. wacko.gif
ciponex
despre euroins...

sper ca urmeaza carpatica
talibanu
Salut,
Saptama trecuta am facut asigurarea la Astra, pe 6 luni - 140 RON.
Si se scumpeste pe zi ce trece. sad.gif , iar salarul ramane la fel. blink.gif
Bafta.
fuzzzy
Daca tu te plangi la 140 roni pe 6 luni, noi ce sa mai zicem?!??
talibanu
QUOTE(fuzzzy @ 10 Sep 2013, 16:54)
Daca tu te plangi la 140 roni pe 6 luni, noi ce sa mai zicem?!??
*



Nu m-am plans , dar ca fapt divers, am un coleg cu un Opel Vectra 1.8 benzina, care anul trecut a dat vreo 400 ron/an, iar acum are de plata aprox. 800 Ron, si fara sa aiba vreun eveniment in ultimii 2-3 ani...mi se pare exagerat de mult....
fuzzzy
De scumpit oricum s-au scumpit rau asigurarile rca, insa tu ai masina pe numele tau? Am si eu colegi care platesc cam la acelasi nivel ca si tine si au masinile pe numele parintilor si pe provincie... eu ca am masina pe numele meu platesc mai mult...
4x4
QUOTE(talibanu @ 10 Sep 2013, 16:17)
mi se pare exagerat de mult....
*





[attachmentid=1627906520]

user posted image
Maskatu
140 fata de 400-500 pe jumatate de an, este pomana. Probabil ai masina pe numele vreunui parinte sau bunic. Sau ai peste 30 de ani.

Mai mult ca sigur urmatoarea masina o voi trece pe numele cuiva in varsta din familie. Nesimtitii astia intrec orice limita. Avem amarate de dacii cu motor de 1.4 si rca de parca am detine masini cu multi cai putere.

@4x4. Aia e pe un an? Trist, foarte trist. In conditiile astea sa nu mai comenteze lumea ca de ce facem coada la carpatica.

Astia si benzinarii sunt niste escroci cu acte care fac specula.
talibanu
QUOTE(fuzzzy @ 10 Sep 2013, 17:56)
De scumpit oricum s-au scumpit rau asigurarile rca, insa tu ai masina pe numele tau? Am si eu colegi care platesc cam la acelasi nivel ca si tine si au masinile pe numele parintilor si pe provincie... eu ca am masina pe numele meu platesc mai mult...
*



Masina este pe numele meu, dar are numere de BZ, de unde sunt parintii si poate conteaza si asta(dehh, "am uitat" sa imi schimb buletinul pe Buc. icon_mrgreen.gif ....nu dati cu pietre biggrin.gif )....

QUOTE(4x4 @ 10 Sep 2013, 18:19)
[attachmentid=1627906520]

user posted image
*




Nu stiu ce masina ai, dar daca ai tot DSN ca mine, sunt niste sume astronomice ohmy.gif wacko.gif ....parerea mea blink.gif

QUOTE(Maskatu @ 10 Sep 2013, 20:01)
140 fata de 400-500 pe jumatate de an, este pomana. Probabil ai masina pe numele vreunui parinte sau bunic. Sau ai peste 30 de ani.

Mai mult ca sigur urmatoarea masina o voi trece pe numele cuiva in varsta din familie. Nesimtitii astia intrec orice limita. Avem amarate de dacii cu motor de 1.4 si rca de parca am detine masini cu multi cai putere.

@4x4. Aia e pe un an? Trist, foarte trist. In conditiile astea sa nu mai comenteze lumea ca de ce facem coada la carpatica.

Astia si benzinarii sunt niste escroci cu acte care fac specula.
*




Masina este pe numele meu, si da, am 30 de ani, impliniti anul asta icon_mrgreen.gif (o data cu varsta vin si beneficiile, nu?? radmasa.gif ), dar masina are nr. de provincie(cred ca si asta conteaza), in ciuda faptului ca stau de mai bine de un deceniu prin minunatul nostru Bucuresti icon_mrgreen.gif

Bafta.
Maskatu
Evident ca atarna greu inmatricularea in buzau. In bucuresti se zice ca umbla cainii cu covrigi in coada, de aici si preturile inmultime de 5...6...7 ori.

tarife actuale pentru masina mea. Asta cu b10, adica 38 % reducere. wacko.gif
talibanu
QUOTE(Maskatu @ 10 Sep 2013, 21:39)
Evident ca atarna greu inmatricularea in buzau. In bucuresti se zice ca umbla cainii cu covrigi in coada, de aici si preturile inmultime de 5...6...7 ori.

tarife actuale pentru masina mea. Asta cu b10, adica 38 % reducere.  wacko.gif
*



Mda, intradevar tarife "de Bucuresti" wacko.gif ....deci, cred ca mai raman cu numere de provincie, macar 2-3 ani icon_mrgreen.gif .....bafta.
bogdandsn
Si la mine e 470 pe 6 luni, fara evenimente in 5 ani ... nu ma mai gandesc daca aveam si evenimente.
MyKe89
Asa s-a intamplat peste tot. Ei au incercat, lumea a muscat momeala. Benzina s-a dublat in nici 3 ani si lumea inca face coada la pompe. Asa va fi si cu asigurarea, se asteapta sa o platim. Nu zic sa iesim in strada (ca oricum nu iese nimeni sau ies vreo 20 de "fraieri" pe care nu ii baga nimeni in seama), dar daca nu ne-am mai incheia asigurarea? Eu nu mi-am luat Dacie ca sa platesc inca o masina in 3-4 ani numai din asigurare. Si nici nu ne comparam cu vestul, la salariile care sunt. Nici daca aveam 2000 EUR salariu nu eram dispus sa dau 500 pentru un an de asigurare (si nici aia CASCO)!
bogdandsn
Da asta ar insemna sa mearga toti pe jos .... ceea ce nu osa vezi sa lase rumani masina si sa ia metrou.
MyKe89
Cine a zis ceva de metrou?
bogdandsn
pai cu ce? bicicleta? scade ceafa.....
cd140
Vad ca se plange lumea pentru 300-500 lei pe 6 luni, de userul talibanu nici nu mai zic. Eu am platit 690 ron/6 luni asigurare in martie anul acesta.Am 20 de ani si permis din 2011 fara incidente auto.Acuma vad ca iara s-au scumpit cu cel putin 50% intrucat, in momentul de fata, imi cer peste o mie de lei pe 6 luni.

user posted image
BoR
Am platit 140 ron pentru tot anul, la Carpatica. B8, reducere pensionar.
Maskatu
Misto cu reducerea de pensionar. La mine acum cea mai ieftina este la astra. 396 pe 6 luni sau 726 pe 12 luni. Cu reducere 5% pe rca-ieftin, iar la emag reducerea este de 6% si ar veni 392 cu 719. B10 dar la reinnoire trec la b11 sau b12, depinde daca inchei pe 6 sau 12 luni.
bogdandsn
Eu am facut pe http://www.rcapedia.ro/ si a fost cu aproape 50 de lei mai ieftina ca pe emag si vreo 60-70 de lei fata de rca-ieftin.ro. Sunt destul de serios am pus comanda sambata la 10 dimineata dupa 10 minute ma-u sunat pt. confirmare si luni la 11-12 a ajuns cu fan curier. Firma e din constanta si pe mine la asirom ma costat 445 de lei pe 6 luni.
Maskatu
Ai dreptate, la site-ul mentionat de tine imi afiseaza 373 si 677. Mersi de pont.
BoR
Eu am incheiat asigurarea prin rcaieftin. Am avut initial suspiciuni, dar in final mi s-au parut seriosi, iar documentul mi-a parvenit prin fancurier. Oricum, diferenta este extrem de mare, de la 140 la 670 ron/an.
Florin27
Am facut si eu la emag pana in anul nou asigurarea pe numele tatalui meu.. A costat 154 de lei pe un an... Gasisem mai ieftin cu 10 lei aprox la http://www.asigurari24.com/ . Pe rcapedia vad ca ar costa 200 de lei cea mai ieftina pe un an de zile. Poate s-a scumpit de la 1 ianuarie dar nu vad de ce asa mare diferenta..
Maskatu
QUOTE(BoR @ 2 Jan 2014, 22:22)
Eu am incheiat asigurarea prin rcaieftin. Am avut initial suspiciuni, dar in final mi s-au parut seriosi, iar documentul mi-a parvenit prin fancurier. Oricum, diferenta este extrem de mare, de la 140 la 670 ron/an.
*


Este o diferenta discriminatorie. Pensionarii au reduceri incredibile, probabil pentru ca sondajele arata ca majoritatea celor care provoaca daune sunt cei sub 30 de ani, iar cei pensionati cele mai putine.

Eu cel putin nu am folosit niciodata rca-ul meu. Nu mi se pare drept sa fiu pus in aceeasi oala cu cei care rup in doua politele. Pentru ce mai exista sistemul Bonus Malus? Nu ii vad rostul atata timp cat un pensionar cu B0, sau care a si trecut pe malus, are 140 pe an iar eu cu B10 am 700.
bogdandsn
Nici eu nu prea inteleg, dar asta e politica lor si eu la fel am B7 si platesc 445 sau mai mult, dar din cate am citit pe internet persoanele intre 18-25 de ani au cel mai mare risc si platesc 200% chiar daca nu au evenimente, intre 25-30 de anu platesc ceva de genu 160-150%, iar persoanele peste 30 de ani platesc 100% cica. Acuma nu stiu sigur da asa am vazut pe la groupama pe site.
ady23
@Maskatu:nu te supara ca te intreb,cati ani ai si de cati ani ai permisul?
acum in decembrie mi'am facut asigurare,ce'i drept la euroins,si am platit 250 lei pe tot anul,
si am permis de 7 ani,adevarul e ca si domiciliul e trecut la tara si pentru treaba asta se mai face ceva reducere.
urdavid
QUOTE(ady23 @ 3 Jan 2014, 15:42)
@Maskatu:nu te supara ca te intreb,cati ani ai si de cati ani ai permisul?
acum in decembrie mi'am facut asigurare,ce'i drept la euroins,si am platit 250 lei pe tot anul,
si am permis de 7 ani,adevarul e ca si domiciliul e trecut la tara si pentru treaba asta se mai face ceva reducere.
*


cum numa 250 lei pe an ? nu crede.gif
si eu am permis de 6 ani, domiciliu la tara, nici un accident si platesc ~460 lei pe jumatare de an ?
donlucyan
Conteaza varsta proprietarului ,daca ai pana in 30 de ani platesti mai mult.
Masina mea este pe numele lui tata in varsta de 50de ani si am platit 160ron pe tot anu.Daca era pe numele meu plateam 900ron pe an .
Capitan_marian
eu am platit 402.51 pe tot anu... sa vedem acuma cand o expira....
Maskatu
Si eu am permis tot de 7 ani, adica de la 18 ani. smile.gif

Daca ai domiciliul in alt oras decat Bucuresti, asigurarea este mai mica. Daca ai domiciliul in mediul rural, asigurarea este si mai mica. Daca ai si peste 30 de ani, si mai mica, iar daca esti pensionar, deja esti un smecher.
Capitan_marian
smile.gif domnu maskatu.. sa nu explodati de atata inteligenta !
lirutza
Mi se pare destul de ciudata si aberanta diferentierea asta... Ar trebui sa fie tarife unice, in functie de masina (capacitate cilindrica, regim de utilizare etc.) si nu in functie de persoana (varsta, domiciliu etc). Pentru persoane exista sistemul bonus-malus.
klaus
sistemul bonus-malus este pentru diferentierea soferilor din aceeasi grupa de asigurati (aceeasi varsta, aceeasi locatie de domiciliu etc). Face o diferentiere in cadrul aceleiasi grupe de soferi intre cei cu risc mai mare si cei cu risc mai mic (e un indice de corectie subiectiv, care tine de istoricul fiecarui sofer)
Diferentierea intre grupe diferite de soferi (cu vechime mai mica/mare, cu domiciliu in zona cu risc mai mare / in zone cu risc mai mic - cum e la cei din bucuresti cu multe masini fata de unul din Cocotatii din Vale, unde-s 3 masni in tot satul etc) se face de catre asiguratori pe baza evidentelor statistice proprii ( ma rog, cel putin in teorie) - care e un indice obiectiv, rezultat din calcule matematice, pe medii.
ciponex
klaus a punctat foarte corect. Este normal sa existe o diferentiere a valorii politelor raportat la risc. Insa, daca mi se pare normal sa se aplice in cazul oras mare-oras mic-sat, nu mi se pare chiar normala diferentierea pe criteriul de varsta. Este adevarat ca pustanii de 18 ani cu cateva luni de "experienta" la volan vor prezenta un risc mai mare... dar nu este un adevar universal valabil... si atunci apare discriminarea... tanar-copt (matur, sa nu zic in varsta), barbat-femeie, burlac-familist. Oricum ai lua-o tot discriminatorie este. Mai mult, acum cativa ani un tanar care se casatorise de cateva zile (fiu de medic in Iasi, pentru cei care stiu despre ce vorbesc) a murit fiind lovit de un mosnegut de 70 si ceva de ani care a adormit la volan. Si sunt multe astfel de cazuri si explicabil oarecum datorita faptului ca odata cu inaintarea in varsta scad toti "parametrii" fiziologici (vaz, auz, reflexe, atentie, concentrare etc.) Si atunci de ce aceste persoane nu prezinta macar acelasi risc ca in cazul pustanului de 18 ani? Ba mai mult, beneficiaza de reducerea cea mai mare. Aici mi se pare mie problema esentiala. Eu as propune chiar (o fi vreo incalcare a drepturilor omului, insa zic eu doar in aparenta) ca de la varsta de 70 de ani sa fie retras dreptul de a conduce auto pe drumurile publice. Dar nu cred ca o sa se intample asta vreodata...
klaus
Pentru asigurator chestiile astea cu "la inaintarea in varsta scad parametrii fiziologici" sau "lips ade experienta e risc suplimentar" sunt fix zero barat.
El are statistici care spun ca, ipotetic vorbind, 30% din accidente sunt facute de cetateni sub 25 de ani, iar la acea grupa exista o incidenta cu 50% mai mare decat media (sa spun). Atunci pentru asigurator cei sub 25 de ani trebuie sa plateasca cu 50% mai mult decat media, pentru ca produc daune cu 50% mai multe decat media. E un calcul strict matematic si nu tine de nici o lege "discriminatorie".
De asemnea are statistici care ii spun ca ai peste 70 de ani produc, sa spunem 2% din accidente dar, raportat la numarul lor ca asigurati, au o incidenta cu 10% mai mica decat media generala. Deci ei ar trebui sa plateasca cu 10% mai putin decat media.
Si nu se rezuma doar la atat, au statistici pe nivele de daune pe varsta, sexe, locatie etc.
Si pe baza acestor tabele statistice extinse isi creeaza fiecare asigurator o functie de risc.
CrysMM
Asigurare pe 1 an euroins, BM 8, varsta peste 30 ani, 224 lei. Anul trecut in acceasi data am platit 330 lei, si era cea mai ieftina de pe piata, deci au scazut preturile fata de aceeasi perioada a anului.
Maskatu
Au scazut la anumite categorii. Poate anul trecut nu aveai 30 de ani. De prin oct-nov 2013 au triplat preturile pentru cei pana in 30 de ani. Eu am platit anul trecut 450 pe un an cu b8, si acum ma costa 770 tot pe un an, cu b10.
CrysMM
Am 34, deci nu asta era problema. Ce vad acum, pe asigurarea de anul trecut aveam bonus malus B2, acum am B8?!?
cristi_supernova
Asigurare facuta ieri pe numele tatalui, la Omniasig pe un an 244 lei (B8).
Tince1290
QUOTE(klaus @ 10 Jan 2014, 21:06)
Pentru asigurator chestiile astea cu "la inaintarea in varsta scad parametrii fiziologici" sau "lips ade experienta e risc suplimentar" sunt fix zero barat.
El are statistici care spun ca, ipotetic vorbind, 30% din accidente sunt facute de cetateni sub 25 de ani, iar la acea grupa exista o incidenta cu 50% mai mare decat media (sa spun). Atunci pentru asigurator cei sub 25 de ani trebuie sa plateasca cu 50% mai mult decat media, pentru ca produc daune cu 50% mai multe decat media. E un calcul strict matematic si nu tine de nici o lege "discriminatorie".
De asemnea are statistici care ii spun ca ai peste 70 de ani produc, sa spunem 2% din accidente dar, raportat la numarul lor ca asigurati, au o incidenta cu 10% mai mica decat media generala. Deci ei ar trebui sa plateasca cu 10% mai putin decat media.
Si nu se rezuma doar la atat, au statistici pe nivele de daune pe varsta, sexe, locatie etc.
Si pe baza acestor tabele statistice extinse isi creeaza fiecare asigurator o functie de risc.
*




lasa ca se schimba si statisticile alea...ca tot mai multi tineri inmatriculeaza masini pe parinti...se echilibreaza balanta si in cativa ani o sa fie exact invers...sau functioneaza altfel sistemul? nedumerire.gif ...apropo..ce se intampla in urmatoriul scenariu:

1) eu (23 ani) am o masina pe numele meu, cu bonus/malus = 0...masina 1;
2) tata (52 ani) are o masina pe numele lui, cu bonus/malus = 0...masina 2;
3) eu conduc masina 2 si tata masina 1;

4) data eu am accident, cui ii creste polita...mie pe masina cealalta sau lu' tata (ca pe numele lui e asigurarea)?
5) aceasi intrebare dar invers...daca tata face accident?
M_OVidiu
Raspuns pt domnu Tince: Polita va creste pe masina care a avut accident, in speta daca tu ai avut accident cu masina tatalui tau, va creste polita tatalui , si invers..... verificat la un broker de asigurari biggrin.gif
Pe asiguratori nu ii intereseaza cine a cui masina conduce, ci a cui polita este folosita.


Daca brokeru mi-a enuntat gresit cele de mai sus, la fel vi le-am spus si eu voua.
O zi buna!
Tince1290
bun..deci in cazul asta, daca eu pocnesc masina, la statistici nu apare ca un tanar a avut accident...deci e cum am zis...peste 4-5 ani o sa le creasca la batrani si o sa le scada la tineri...ca tot mai putini tineri isi inmatriculeaza masinile pe numele lor si tot mai multi pe numele parintilor/bunicilor...excelent!

imi mai permit sa mai pun totusi o intrebare (care mi-a nazarit din afirmatia ta)...desi e cam de legislatie, dar pe aceasi idee:

daca eu fac accident din cauza mea...si masina e dauna totala...si apoi iau alta si o fac si pe aia varza..si tot asa, eu chiar nu sunt afectat?..adica, nu mi se pare foarte corect ca nu exista o legatura directa intre faptas si accident
Tavy84
Am si eu o intrebare, acum pe polita am B8 bonus malus si masina o am inmatriculata pe Ialomita, daca eu imi schimb actele masinii pe Ilfov ce bonus mallus voi mai avea, auzisem de la cineva ca e ca si cum o iau de la capat
bogdanelkva
Gresit.In decembrie am schimbat si eu actele de pe HD pe MS,polita la acea data era B6 iar urmatoarea polita incheiata pe 30 decembrie a primit B8.Nu ai de ce sa-ti faci griji.
Tavy84
Ok, multam de raspuns.
MaRRiaN
Urmeaza in 2 saptamani sa-mi reinnoiesc asigurarea si dupa lungi cautari, cea mai ieftina asigurare pe 6 luni am gasit-o la 715 lei blink.gif . Am 26 ani si Bonus Malus B3. Mi se pare exagerat de mare. Acum 6 luni am platit 638 lei. Am gasit si cu ~500 lei la Astra, dar nu vreau sa ma risc sa am probleme din cauza lor. Am auzit ca sunt in insolventa. Cu asa preturi deja incep sa ma gandesc serios sa-mi vand masina wacko.gif sad.gif .
and_rei
de ce nu o treci pe numele altcuiva?parinte ,bunic..
lee50mihai
Astazi !
City Insurance - 118,26 lei/ 6 luni
B8
SuperNova.
Este adevarat,cu talon pensie.

Numai bine !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.