Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident "fara contact"
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2
Shush
Treaba e simpla : mergeam linistit cu motorul, un cascat mi-a taiat violent calea, am tras tare sa-l evit, n-am mai putut redresa motorul si am cazut.

Pagube : eu aproape nimic, motorul zgariat pe o parte, putin crapata o carena, schimbator de viteze stramb si cred ca ceva pe la furca ca am vazut cateva pete de ulei.

M-am ridicat frumos de jos, m-am dus peste ala sa ii explic ca era sa ma omoare, el "Cum adica ? Nu am gresit cu nimic !"

Strada cu sens unic, doua benzi, pe stanga si pe dreapta locuri de parcare in spic. El era oprit pe prima banda, cand am ajuns in dreptul lui a facut direct stanga sa intre intr-un loc de pe partea aia fara sa se uite in oglinda daca e cineva pe banda 2.

Aveam de gand sa il las in pace si sa-mi vad de treaba fericit ca nu am patit nimic, dar m-a enervat atitudinea lui (nici macar nu si-a cerut scuze) si au sarit cativa martori pe acolo care ma indemnau sa nu las doar asa. Vazand ca nu am cu cine vorbi, am sunat la 112.

Cand a vazut ca am sunat a inceput sa se inmoaie, sa ma roage sa plecam, sa ne intelegem. Deja sunasem la 112 deci era prea tarziu sa mai dau inapoi.
In cateva minute a venit SMURD-ul si un echipaj de politie. M-au luat pe targa, am cateva zgarieturi pe sold si la talie si ma durea tare gamba stanga. Am semnat ca nu vreau sa merg la spital (asta cred ca abia maine o sa imi dau seama daca trebuie sa regret sau nu) si am coborat sa vorbesc cu politia. Aici a urmat o intreaga poveste cu dute-vino, vinovatul nu avea actele la el, nu vroia sa ramana fara permis, d-astea ...

In fine, am procesul verbal intocmit de politie, pe care scrie ca vinovatul este de acord cu despagubirea, am autorizatia de reparatie si copie a RCA-ului (la ASTRA).

Acum intrebarile :

1. O sa am probleme la asigurari tinand cont ca intre motocicleta si masina nu a existat contact ?

2. Carena fata avea ceva zgarieturi pe partea dreapta, o sa se lege de asta ?

3. Furca nu pierdea ulei, deci sigur e din cauza socului, voi avea probleme cu includerea pe deviz ?

4. Nu am putut analiza toate pagubele, deci nu m-ar mira sa fie si altele, va trebui sa ma intorc la politie ?

bob737
partea buna e ca ai pv de la politie. partea proasta este ca neexistand contact cei de la asigurare o pot da la cotit, la fel si vinovatul. exista cazuri mult mai putin discutabile in care asigurarile se fac ca ploua..
pheephee_11
treaba asta e valabila si cu auto-auto? este foarte interesant ce spui tu aici...

sper sa rezolvi, daca le "desenezi" alora de la asigurare cazatura nu ar trebui sa ai probleme. orice ai face nu ceda usor la ce spun ei. trage sa scoti cat mai mult si fii sigur pe tine. conteaza...
DragosP
Eu am trecut din păcate prin așa ceva, din postura de vinovat, cel puțin moral. Din fericire, auto-auto: am ieșit din curte fără să mă asigur și un taxi s-a speriat, a tras de volan și a acroșat o mașină care staționa. Vinovat a fost găsit taximetristul ceea ce în continuare mi se pare ciudat.
dandobre
Nu stiu ce profesie ai, dar eu am avut o intamplare relativ asemanatoare la Carpatica, aveam amiabila, dar circumstantele accidentului erau destul de confuze si cei de la asigurari o tot dadeau ca nu stiu daca se va accepta dosarul.
De fiecare data cand vorbeam cu ei, mai bateam un apropo ca sunt avocat (desi nu sunt, in realitate sunt doar jurist) si stiu care sunt procedurile, bla bla, cert este faptul ca m-au despagubit fara sa comenteze. Ideea ar fi aduci in discutie componenta legala, daca vezi ca o dau cotita.
Rimio de Vassur
QUOTE(DragosP @ 3 Oct 2012, 06:48)
Eu am trecut din păcate prin așa ceva, din postura de vinovat, cel puțin moral. Din fericire, auto-auto: am ieșit din curte fără să mă asigur și un taxi s-a speriat, a tras de volan și a acroșat o mașină care staționa. Vinovat a fost găsit taximetristul ceea ce în continuare mi se pare ciudat.
*



asa considera militia romana: "in incercarea de a evita un accident a provocat un alt accident". la intrebarea normala "si ce ar fi trebuit sa fac? sa intru in el sa il omor?" militia raspunde "da. atunci nu ai mai fi fost vinovat de producerea accidentului." astea mi-au fost povestite de un taximetrist, patite pe pielea lui. atunci nu prea imi venea sa il cred.
dizzy
Fără contact nu este accident. Deci un vei primi nimic. Și e normal să fie așa. În caz contrar ai putea acuza pe oricine de accident.
adi_ar
QUOTE(Shush @ 3 Oct 2012, 00:19)
...
Aveam de gand sa il las in pace si sa-mi vad de treaba fericit ca nu am patit nimic, dar m-a enervat atitudinea lui (nici macar nu si-a cerut scuze) si au sarit cativa martori pe acolo care ma indemnau sa nu las doar asa. Vazand ca nu am cu cine vorbi, am sunat la 112.
...
...
Acum intrebarile :

1. O sa am probleme la asigurari tinand cont ca intre motocicleta si masina nu a existat contact ?

2. Carena fata avea ceva zgarieturi pe partea dreapta, o sa se lege de asta ?

3. Furca nu pierdea ulei, deci sigur e din cauza socului, voi avea probleme cu includerea pe deviz ?

4. Nu am putut analiza toate pagubele, deci nu m-ar mira sa fie si altele, va trebui sa ma intorc la politie ?
*



Dupa formularea initiala a primit ceea ce dorea ... adica satisfactie! Abia ulterior s-a nascut ideea cu despagubirea.

Intrebare: Fiind vorba de motor, nu cumva a fost contact intre masina "cascatului" si motociclist? Parca aveai niste zgarieturi la genunchi!?
maho
QUOTE(DragosP @ 3 Oct 2012, 07:48)
Eu am trecut din păcate prin așa ceva, din postura de vinovat, cel puțin moral. ...Vinovat a fost găsit taximetristul ceea ce în continuare mi se pare ciudat.
*


Mie mi se pare normal, doar ai pile "sus" 017.gif
Shush: bine ca n-a fost nimic grav, fiarele se repara usor, plasticele se schimba, oasele mai greu.
Incheietura e ok ?

In privinta contactului, aici nu zice nimic de el.
Shush
QUOTE(adi_ar @ 3 Oct 2012, 09:15)
Dupa formularea initiala a primit ceea ce dorea ... adica satisfactie! Abia ulterior s-a nascut ideea cu despagubirea.
*



Nu inteleg asta ? E referitor la mine ?

Daca da, te asigur ca dupa ce treci prin asa ceva pe moment nu te gandesti decat la faptul ca ai scapat, nici prin cap nu iti trec idei legate de sanctionarea vinovatului sau de despagubire.

Aia cu genunchiul nu cred ca merge, pe procesul verbal scrie clar ca a intrat pe banda mea, m-a obligat sa fac o manevra de evitare, din care a rezultat dezechilibrarea motocicletei.
adi_ar
N-a fost nici o acuza! Sunt convins ca a fost neplacut!
Am citat:
"Aveam de gand sa il las in pace si sa-mi vad de treaba fericit ca nu am patit nimic, dar m-a enervat atitudinea lui (nici macar nu si-a cerut scuze) si au sarit cativa martori pe acolo care ma indemnau sa nu las doar asa. Vazand ca nu am cu cine vorbi, am sunat la 112. "

... deci in prima faza, cu tot socul, nu a existat intentia de a cere despagubire.

Revenind la caz, daca nu a existat contact, este posibil ca asiguratorul sa refuze despagubirea, situatie in care va trebui sa ceri despagubirea "vinovatului".
In instanta cu siguranta vei avea castig de cauza, avand in vedere cele consemnate in procesul-verbal.

prody
Stai linistit,scrie in legea RCA-ului ca nu este obligatoriu sa existe contact material, s-au despagubit o gramada de accidente asa ,insa ,fiind vorba de un motor, o sa fii foarte suspect, vor zice ca poate ai cazut tu cu el si ai gasit un prieten cu RCA , ca sa te ajute. Macar i-au luat permisul ? Daca scrie in PV ca i-a luat permisul mai scade din suspiciune,de obicei cand doi insi o pun de o facatura ,o pun pe o dinamica ce permite "vinovatului" sa scape doar cu cateva puncte amenda.
Oricum, legat de furca, sunt sanse mari sa faca pe nebunii, mai ales ca nu sunt o societate cu o reputatie prea buna in ceea ce priveste despagubirile , inspectorul probabil ca habar nu are cu ce se mananca o motocicleta, o sa iti treaca pe constatare cateva elemente zgariate . Trebuie sa fii convingator, asta e cel mai miportant .
Shush
Nu i-au luat permisul in final, nu am insistat pe chestia asta pentru ca eu nu vreau sa fac rau nimanui.
Bine asta nu stiu cum au facut-o pentru ca pe PV scrie clar neacordare de prioritate smile.gif
Ce suspiciuni sa existe ? Cand a ajuns politia motorul era intins pe jos, eu cu sange pe sold, exista o hartie la SMURD cu ce aveam/ce mi-au facut, am un martor care a vazut tot.
Banuiesc ca nu e nimeni care sa insceneze un asemenea accident, sa plateasca politisti, martori si mai stiu eu ce pentru o dauna de 500 de euro.

Cu furca ar trebui sa le duc o hartie de la service care sa demonstreze faptul ca s-a stricat in accident.
klaus
Da' niste poze de la locul accidentului ai facut?
Stiu ca sunt repetitiv in aceasta intrebare, dar poate asa o retine lumea.
Shush
QUOTE(klaus @ 3 Oct 2012, 10:26)
Da' niste poze de la locul accidentului ai facut?
Stiu ca sunt repetitiv in aceasta intrebare, dar poate asa o retine lumea.
*



Stiu, chiar la tine m-am gandit cat eram in ambulanta si am zis sa cobor sa fac poze, dar nu am apucat pentru ca din ambulanta am fost urcat direct in masina politiei si dus sa fac actele.

Niste prieteni motociclisti s-au uita dupa acolo si se vedeau clar urmele, o sa trec azi poate se mai vad si o sa fac cateva poze.
prody
Da , niste poze din momentul faptei ar ajuta,cat-de-cat.
Trebuie sa intelegi ca pentru un inspector de daune, orice client pe RCA este un prezumtiv infractor ce vrea sa il "faca" cu vreo dauna fictiva smile.gif
Iar in cazul tau , mai apar si alte elemente care sa ii creasca paranoia : motocicleta implicata , lipsa contact material, PV de la politie .
Sa iei nota tehnica de la service si un deviz estimativ pentru ca societatile de asigurari sunt varza la devize estimative pentru motocilcete, o a iti bage preturi de piese de scuter in estimarea lor.
Shush
Mdaa, deci cel mai probabil o sa fiu nevoit sa o repar din banii mei sad.gif

Daca ma prezint cu vinovatul si politistul care a solutionat cazul la asigurari ar ajuta ?
Shush
Mdaa, deci cel mai probabil o sa fiu nevoit sa o repar din banii mei sad.gif

Daca ma prezint cu vinovatul si politistul care a solutionat cazul la asigurari ar ajuta ?
prody
Nu e nevoie insa ar fi util sa te prezinti si cu copii dupa declaratiile date de voi la politie, nu te descuraja,doar sunt si ei constienti ca astfel de lucruri se mai si intampla insa or sa incerce sa iti taie aripile din prima, este in fisa postului smile.gif
Problema ta cred ca vor fi de fapt solutiile tehnice :
- carena, probabil o sa ti-o dea la revopsit - desi este element nevopsibil - il doare in cot pe inspector , daca e zgariata - se revopseste , iar daca mai ai si alte zgarieturi pe ea pe partea dreapta,atunci o sa iti dea vopsire partiala chiar , vezi tu.
- furca : o sa ai mari lupte sa o obtii la inlocuit, vor sustine ca curgea de mult,daca il loveai in plin pe bizon era mai simplu,asa.. .
Pana la urma cred ca totul va fi o negociere, o sa te duci cu un estimativ, o sa ii ameninti ca iti platesti reparatia si risca sa iti plateasca tot si poate o sa reusesti sa obtii o oferta decenta de la ei.
Asta e parerea mea, poate in realitate o sa fie altfel,depinde si peste cine dai pe acolo , la constatare. Oricum, sa ne tii la curent.
Shush
Pai carena stanga sa o revopseasca + sticker e ok, dar aia fata e crapata in colt, crapat suportul, nu stiu cum merge asta reparata.
Si banuiesc ca reparatia va fi relativ scumpa, ca piese din dezmembrari nu exista.
Daca intram in el ma arunca peste masina si acum ori scriam de prin spital ori nu scriam deloc.
Nu caut sa ma imbogatesc sau sa imi fac motocicleta ca noua, vreau sa arate cum arata inainte de accident.
Daca ma duc azi la constatare la Astra, in cat timp sunt obligati sa imi dea un raspuns ?
Imediat dupa constatare sa ma duc la service sa cer deviz estimativ sau sa astept raspunsul lor ?
prody
Pai la carena de fata te-ai referit cand ai zis ca este zgariata si in alta parte din alt eveniment? Daca e asa, o a strambe din nas tare de tot.
Poti sa faci estimativul si inainte , ai si tu o idee cat costa piesele, plus ca il poti depune la dosar ca sa vada cel care instrumenteza dosarul cam la cat se ridica reparatia. De altfel, ar fi mai bine sa treci intai pe la service ca sa iti dea si nota tehnica referitoare la furca.
Shush
Da, despre carena fata era vorba.
Am sunat la service si va trebui intai sa merg la constatare si apoi sa merg la ei pentru deviz.

Deci in cat timp ar trebui sa stiu de la Astra daca ma despagubesc sau nu ?
prody
Service-ul respectiv are decontare cu Astra ? Pentru ca ,daca o sa trebuiasca sa platesti tu reparatia , in caz ca se repara, nu vad ce treaba au ei cu nota de constatare.
Parca in maxim zece zile lucratoare trebuie sa iti comunice daca dosarul isi continua mersul sau este blocat pentru investigatii suplimentare.
Shush
Asta nu stiu, incerc azi sa ajung la constatare sa vad ce service imi recomanda ei.
Sper sa aiba un service moto cu decontare directa ca nu prea imi vine sa blochez cateva mii de lei pana se decid ei sa plateasca.
Oricum sunt pregatit cu rabdare ca sigur nu s-au lovit de prea multe cazuri cu motociclete. Sper sa fie constient inspectorul ca o motocicleta este mult mai fragila decat o masina.

Multumesc Prody si ceilalti pentru raspunsuri. O sa scriu aici la fiecare pas.
Din ce am citit pe internet cu daunele pe RCA sincer sunt sceptic, dar poate o sa am mai mult noroc.
Sudsemnatu
Eu sper sa ai noroc. Un amic a avut accident acum 2 ani pe Iuliu Maniu, i-a intors unul in fata de dupa scuar, a tras tare franele, a culcat-o jos, s-a dus taras, el s-a facut varza, motorul la fel dar nu a atins masina.
Ala tot asa...l-a dus la spital, baiat bun, ca facem pe RCA, RCA nu a vrut sa plateasca, ala nici atat, l-a dat in judecata, nu a rezolvat nimic. Si a stat prin spital, motorul a fost praf..si l-a facut pana la urma pe banii lui..sad.gif

Mai e o chestie: se fac foarte multe fraude cu accidentele de motocicleta. Se dau jos carene, far si stopuri bune de pe motociclete, se pun unele gata lovite, se trage o dunga puternica de cauciuc pe portiera unei masini...se merge la politie, neasigurare la schimbarea benzii, 2 puncte si amenda. La asigurator, cel mai bun caz-regie proprie. Si la 2 carene si un far costurile pe original ajung la 3000 de euro, daca alegi 80% in regie proprie iei in mana peste 2000 de euro. Te duci acasa pui carenele bune si ramai cu 2000 de euro. Ce zici de asta? Asiguratorii s-au prins si fac cercetari in paralel.

Unii se duc pe autostrada, urca motocicleta intr-un van si ii dau drumul:) Sa vezi cand nu vrea sa cada...ca se urca pe pasarele si le dau drumul de sus. Si tot asa...
Asa ca sa iei banii de la un asigurator, intr-un accident de motocicleta fara fie contact, e ca si cum i-ai cere lu' Ponta sa le mareasca salariile profesorilor cu 50%. Iti rade in nas smile.gif



Bafta!
Shush
Mda, cam nasol in cazul asta. Ma duc sa vad ce e, totusi in cazul meu a venit politia, ambulanta, am rani evindete, am un martor care a vazut totul, unul care a ajuns exact cand ma ridicam de jos, soferul si-a recunoscut vina ...
bucatzel
QUOTE(Shush @ 3 Oct 2012, 01:19)
Pagube : eu aproape nimic
*



No, bine ca tu esti ok.

Da' asa, burtologic, ai idee cam unde-ti ajunge reparatia, considerand numai piese noi?

Cat de carena, n-am eu idee cat de sparta e, dar vazusem pe la anunturi pe unul care lipea asa ceva, si parea destul de ok rezultatul final. Da un search pe acolo, sa-ti faci o idee si ce se poate lipi.
Shush
QUOTE(bucatzel @ 3 Oct 2012, 13:25)
No, bine ca tu esti ok.

Da' asa, burtologic, ai idee cam unde-ti ajunge reparatia, considerand numai piese noi?

Cat de carena, n-am eu idee cat de sparta e, dar vazusem pe la anunturi pe unul care lipea asa ceva, si parea destul de ok rezultatul final. Da un search pe acolo, sa-ti faci o idee si ce se poate lipi.
*



Eu zic ca peste 500 de euro.

Da se pot lipi si vopsi, dar nu arata la fel, pentru ca nimeni nu reproduce sticker-erele cu designul.

Am fost la centrul constatari Astra. Un inspector foarte amabil care a recunoscut ca nu prea se pricepe la motociclete. Am completat fisa aia cu declaratia, a verificat toate actele, a facut poze la motocicleta si la pantalonii mei, vazand ca merg putin schiopatat m-a pus sa scriu o declaratie ca am refuzat sa merg la spital si ca in caz de ceva ma voi prezenta la urgente. A deschis dosarul si mi-a dat un raport de avizare pe care sunt trecute : carena fata, carcasa oglinda, capat ghidon, carenele stanga si carcasa semnal, toate cu inlocuire.
Mi-a spus sa merg la un service sa imi faca deviz estimativ si sa vada ce e cu schimbatorul, furca si ce mai e pe dedesupt si apoi sa revin cu devizul.
Am sunat la service, luni le duc motocicleta.

Acum o alta problema pe care am observat-o abia acum : pe procesul verbal scrie ceva de genul "motocicleta cu numarul BV-29-***", asta fiind de fapt numarul de la masina, la motor am 88. Pe autorizatia de reparatie e 88, pe raportul de avizare e 88, pe declaratie nu stiu ce am scris ca mereu le incurc. E vreo problema cu asta ? Sa il caut pe politistul care a completat procesul sa ii spun ?
Tamango
Pai ... e alt numar ? Nu al tau ? Atunci te poti sterge undeva cu hartia aia. Vezi ca te abureste ...
Shush
S-o fi uitat din greseala pe talonul masinii ca era in acelasi loc cu cel al motocicletei.
Si eu nu am semnat nicaieri pe PV deci nu aveam cum sa verific. Mda, numai probleme.

Am vorbit la politie, in caz ca este vreo problema cu acest lucru pot sa ma duc inapoi cu procesul verbal la politie si se va modifica.

Cum ar fi mai bine, sa sun maine la Astra sa ii anunt de greseala sau sa astept sa se sesizeze ei ?
DragosP
Cinstit este să-i anunți. Nu știu însă dacă și practic...
Shush
I-am anuntat. Au zis sa il iau sa merg cu el la politie sa il modifice.
Shush
Am dus la asigurari procesul verbal corectat.
Am lasat motocicleta la service. Asa la prima vedere s-au mai descoperit suportul de bord, aripa si semighidonul stang.
Cica in 90% din cazurile asemanatoare cu al meu se da dauna totala.

Saptamana asta va fi gata si devizul. Acum intrebarea mea e : Astra va da ok-ul final pe baza devizului estimativ sau doar dupa ce e gata reparatia ?
Shush
Cica e 4100 de lei devizul. Maine merg sa il iau si dau mai multe detalii.

10 Oct 2012, 13:11:
Am luat devizul de la service si l-am dus la Astra. Acum trebuie sa fac poze la toate reperele care nu erau pe constatarea inspectorului (si sunt cateva, pe langa tot setul de stickere mai am si aripa fata, semighionul stang si suportul de bord).
Dupa ce duc si pozele astea voi primi OK-ul, care va fi unul verbal (cam dubioasa faza asta) si va trebui sa platesc reparatia din banii mei si apoi pe baza facturii sa ii recuperez de la Astra.
Asa e procedura ? Risc sa raman fara bani ?

Suma totala e 4165 lei. Un abtibild cu scrisul YAMAHA costa 90 de lei radmasa.gif
Sudsemnatu
Pai cum sa platesti din banii tai? Ai ales regie proprie?
Leo0608
insista sa o faci intr-un service agreat Astra si sa plateasca ei
Atat ca o sa astepti dupa ce ti-o face pana iti aproba dosarul si pana le livreaza banii la service. (O sa iti tina motorul acolo in service, dar macar nu dai tu banii de la tine ... )
Patit faza asta cu un casco la Asiban prin 2007
b76bgaarh
vezi ca astra era si in insolventa la un moment dat.
Sudsemnatu
nu te mai gandi ca vine iarna si nu mai apuci sa te dai cu motorul, gandeste-te ca nu vrei sa platesti reparatia asta din banii tai!

bafta!
Shush
QUOTE(Sudsemnatu @ 10 Oct 2012, 14:48)
Pai cum sa platesti din banii tai? Ai ales regie proprie?
*



Astra nu are decontare directa cu niciun service moto din Brasov.
Iar service-ul are nevoie de avans pentru a comanda piesele deoarece acestea nu se afla pe stoc nicaieri in Romania.

QUOTE(total @ 10 Oct 2012, 16:34)
insista sa o faci intr-un service agreat Astra si sa plateasca ei
Atat ca o sa astepti dupa ce ti-o face pana iti aproba dosarul si pana le livreaza banii la service. (O sa iti tina motorul acolo in service, dar macar nu dai tu banii de la tine ... )
Patit faza asta cu un casco la Asiban prin 2007
*



Nu exista service moto agreat Astra.

QUOTE(Sudsemnatu @ 11 Oct 2012, 10:16)
nu te mai gandi ca vine iarna si nu mai apuci sa te dai cu motorul, gandeste-te ca nu vrei sa platesti reparatia asta din banii tai!

bafta!
*



Pai la asta ma gandesc. O sa vad exact ce si cum atunci cand o sa primesc acceptul.

Tipul de la service mi-a spus ca asa au procedat de fiecare data, clientul a platit si apoi si-a recuperat banii de la asigurator.
O sa cer un raspuns oficial de la Astra.

Am trimis acum inspectorului pozele cu reperele avariate care nu se aflau pe constatarea initiala.
adi_ar
Ti-as recomanda sa nu deschizi comanda fara un accept scris (semnat si parafat) din partea asiguratorului.
"Acordul verbal" se poate intoarce impotriva ta.
Shush
Pai dpdv legal societatea de asigurari poate da un astfel de accept pe baza unui deviz estimativ ?
Daca zic ca nu se poate, care ar fi pasii urmatori ?
Sudsemnatu
Eu te sfatuiesc sa ceri de la Astra regie proprie...asteapta sa iei banii de la ei, cand ii iei -o luna, doua, trei. Dupa asta o iei frumos si ti-o faci singurel, in ce service vrei tu sau chiar acasa, in fata blocului.
Esti intr-o situatia delicata, un accident fara contact, nu mai pleca urechea la ce zic toti neica-nimeni, care au interesul sa iti ia banii. Si tu dupa aia stai dupa Astra. Mai ales dupa celebra Astra, daca era Generali, Allianz..mai ziceam...

Ce e in mana, nu-i minciuna..zice o vorba buna!
Shush
Esti mult prea radical, situatia e delicata, dar nu imposibila. Din cate am aflat in ultima perioada, accidente fara contact se intampla destul de des, suspecte sunt alea cu amiabila.
La regie proprie din ce stiu eu nu primesc toti banii si nu ma avantajeaza ca oricum tot de acolo trebuie sa imi comand piesele ca alt magazin/service mai ieftin nu exista. Manopera e cea mai neinsemnata chestie in cazul asta ~300 de lei pentru tot.

Deci reparatia in regie proprie iese din discutie, ca nu am nicio sansa sa gasesc piese mai ieftine. Si mi-ar trebui macar 3500 de lei ca sa o repar (asta daca renunt la aripa fata, capatul de ghidon, maneta de ambreiaj si oglinda stanga care nu sunt decat putin zgariate).
Shush
Am dat miercuri 50% avans la service. Piesele ar trebui sa vina saptamana viitoare si motocicleta sa fie gata tot atunci.
Dupa ce prezint motocicleta, piesele avariate, factura finala si cererea de despagubire dureaza maxim 10 zile pana imi primesc banii.
Sper sa fie asa !
Shush
Motocicleta e aproape gata. Mai trebuie sa vina doar o carena inferioara care se va monta in 10 minute.
Devizul final va fi cu vreo 60 de euro mai scump decat estimarea. In continuare sper sa nu fie probleme !
Iulikk
Gud lac mai frend.
kosasig
Chiar sunt curios cum se finalizeaza acest dosar. De cele mai multe ori, despagubirile din accidentele fara contact material intre protagonisti nu prea se incheie pe cale amiabila .
Shush
Azi am scos motocicleta din service, pret final 4590 lei.
Am mers cu ea la asigurator unde s-au facut poze atat la motocicleta cat si la piesele inlocuite, piese care au ramas in posesia lor. Am completat o cerere de despagubire, am mai semnat ceva hartii pe acolo si la sfarsit am primit o copie dupa cererea de despagubire cu numar de inregistrare si un numar de telefon cu mentiunea daca nu intra banii in cont pana pe 10 decembrie sa sun la numarul ala.

Pot rasufla usurat sau sa astept pana pe 10 pana sa ma bucur ?
kosasig
Sa spunem ca deocamdata esti pe drumul cel bun !
Shush
M-au sunat acum de la asigurari. Cica sa trec intr-o zi pe acolo sa iau o adresa pe care sa o duc la politie. Au nevoie de declaratiile date la politie. E normal sa imi ceara mie asa ceva ? De ce nu fac ei treaba asta ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.