Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suspensie Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
catalin_kta
Cu ocazia unor lucrari mai ample la masina am hotarat sa fac totusi o revizie la telecoapele fata. Sunt montate din 2010 si au peste 100.000km. Cel din dreapta lucreaza perfect iar cel din stanga dupa ce este comprimat incepe sa urce, se opreste cateva secunde la jumatatea cursei dupa care urca din nou. Dar sa incep explicatile cu ce trebuie facut pt cei care doresc sa-si inlocuiasca diferite elemente ale suspensiei, singuri fara sa mai apeleze la service-urile auto.

1. Se slabesc prezeanele rotilor, se ridica masina de partea din fata si se asigura. Eu am lolosit doua capre telescopice.

solenza_

user posted image user posted image user posted image
bogdanelkva
2.?
3.??
...
catalin_kta
2. Se demonteaza cele doua suruburi pt. fixarea telescopului pe fuzeta folosind o cheie de 18mm.

solenza_

user posted image user posted image

3. Se demonteaza cele doua suruburi de fixare a telescopului in oala suspensiei folosind o cheie de 13mm. Apoi se scoate telescopul .

solenza_

user posted image user posted image user posted image user posted image

4. Folosind o presa pt. arcuri se comprima arcul suspensiei pana ce nu mai exercita presiune asupra talerului telescopului si palomierului. Se are in vedere ca presa sa fie bine fixate pe spirele arcului pt a nu exista pericolul sa scape.

solenza_

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

5.Se demonteaza surubul din capatul tijei telescopului folosind o cheie de 22mm sau ansamblul cheie inelela cotita 22mm si un imbus de 7mm.
solenza_

user posted image user posted image user posted image user posted image

7 Oct 2012, 16:40:
6. Se demonteaza componentele suspensiei.

solenza_

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

user posted image


7 Oct 2012, 16:41:
7. Se imlocuiesc piesele defecte. Eu nu am gasit piese care sa necesite inlocuirea asa ca am demontat doar rulmentul de la telescop si i-am pus vaselina .
solenza_

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



7 Oct 2012, 16:42:
8. Se remonteaza intregul ansamblu. Rulmemtul trebuie pus cu partea conica in jos in talerul telescopului, apoi arcul si in final palomierul. Se are in vedere ca ultima spira sa vina in locasul din palomier.

solenza_

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

9.Se monteaza piulita din capul tijei telescopului, dupa care se demonteaza presa pt arcuri.

solenza_

user posted image user posted image user posted image

10. Se monteaza integ ansamblu , se strang cele doua suruburi de fixare in oala suspensiei, apoi suruburile de fixare pe fuzeta. Se verifica bunul momtaj al tuturor compomentelor.

solenza_

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
gabi_g
Completari:
Pentru demontare piulita din capul amortizorului se foloseste cheie inelara cotita de 21 si imbus de 6 mm, slabirea ei (un sfert de tura) se face pe masina.
La remontare, dupa ce se prind suruburile de sus pe oala pentru aducerea pe pozitie a gaurilor din fuzeta si celor din piciorul amortizorului este nevoie de ranga sau lavier lung.
BluBear
Si un sfat pt "prima oara" nu desfaceti surubul de flansa pe masina.
alex_DNK
de ajutor topicul..felicitari!tre sa ma apuc si eu neaparat de opertiunea asta. am luat deja 1 amortizor
nnuuttzzuu
ca sa schimi telescopu trebuie neaparat scos si arcul?
happy.gif
gabi_g
QUOTE(nnuuttzzuu @ 5 Feb 2013, 19:13)
ca sa schimi telescopu trebuie neaparat scos si arcul?
happy.gif
*


Pe fata da, pe spate nu.
nnuuttzzuu
ce grosime are arcul?
gabi_g
fi 13 pe fata si fi 16 pe spate
Alx1000
Multumesc.
De mare ajutor.
revo7
Am schimbat amortizoarele singur cu ajutorul acestui topic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.