Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fum albastru
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Folea
de curand...am schimbat la un motor d 1.6 cuzinetii si segmentii...presiune in 6 motorul merge rotund...dar imi scoate foarte mult fum albastru...si la relanti scoate....ajutati-ma nuj ce sa ii fac
Leo0608
cum stai cu uzura cilindrilor? ai verificat uzura cu vreun comparator inainte sa segmentezi?
valabil si la vibrochen, ai verificat daca e in cote la paliere,
+ ovalitate si conicitate?
Folea
stau bine la uzura cilindrilor...tin sa mentionez ca motorul inainte de segmentare si cuzineti...nu scotea pic de fum


12 Oct 2012, 17:04:
e normal sa scoata fum albastru un timp pana se curata?
sebymesteru
Pai sunt doua variante: ori cine a segmentat motorul nu i-a pus cu fantele cum trebuie,la 120 de grade decalare si iti scapa ulei pe langa ei in sus si il arde motorul,ori ai uzura la ghidurile de suapapa si scapa pe acolo ulei in camera de ardere. Fa o proba,ia pe cineva in masina care sa nu fie preocupat cu volanul,mergi normal in a4-a sau a 5-a,apoi scoate-o din viteza si cupleaza a 3-a si da drumul la ambreiaj ca si cand ai pleca de pe loc. Motorul se va tura relativ brusc si fiind in frana de motor,daca ai uzura la ghiduri,vei vedea un norisor albastru in spatele tau. E putin cam neortodoxa metoda,dar daca ai putin simt in talpi nu se intampla nimic. Atata doar sa nu dai drumul brusc la ambreiaj,iar viteza sa fie undeva la 70-80km/h.
B17XGG
... sau meseriasul nu a masurat bine uzura cilindrilor iar segmentarea nu aduce nimic bun ci dimpotriva. Oricum, dupa segmentare se recomanda rodaj deoarece chiar daca nu sunt uzuri exagerate pe camasi, ele totusi exista iar segmentii trebuie sa se "muleze". Daca consumul de ulei nu va inceta nici dupa 1000 Km inseamna ca segmentarea nu are succes si trebuie set motor.
Folea
mi-a trebuit 1.6 p dacie...nu puteam lasa motorul vechi....ma mancat in cur mai pe romaneste....sa speram ca o sa isi revina si nu o sa mai scoata...daca nu pe bara ca-i criza
pavel_daniel
Salut.Teroetic si practic e normal sa scoata fum albastru pana se aseaza segmentii dupa camasi.Fumul ar trebui sa scada pe masura ce rulezi.Succes.
burlacu marian
Stai linistit ca motorul nu are nimic. Fa-i rodajul corect si nu o sa ai probleme. Cat despre motor de 1600 pe dacie, eu sunt foarte multumit.
Folea
da...imi place cum merge..presiune'n 6 trage bine...singuru' lucru e ca scoate fum...dar sa speram ca dupa cativa km parcursi o sa-si revina...aaa si mai e ceva... cand scot furtunu' de la avansul vacumatic masina creste in turatii...cand il pun la loc scade...si asta e valabil si pentru furtunu de la vacum care intra in tulumba.
Hacker
Avans mare !!!
Folea
nu prea inteleg legatura dintre avans mare si fum albastru...

14 Oct 2012, 23:50:
sau te referi la chestia cu avansul vacumatic si serva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.