Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare oglinda CN4
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
b44dvl
Am si eu o mica problema, vreau sa demontez geamurile din oglinzi si nu stiu cum sa procedez fara sa sparg oglinda in sine... la modelele vechi stiu ca avea un fel de chedar de plastic care tinea oglinda in suport, la astea de CN4 nu exista asa ceva....

Cine a mai facut o astfel de operatiune il rog frumos sa posteze o modalitate decenta de a scoate geamu

Asa arata oglinda
B17XGG
Nu am avut nevoie sa demontez acest tip de oglinda insa am constatat ca zornaie (deci nu este lipita) si cred ca se poate face destul de usor prin imersarea in apa calda ~60 grd. C, temeratura la care plasticul se dilata si devine mult mai "docil". Am aplicat metoda la alte modele de retrovizor si a fost intotdeauna un succes. Metoda nu este inventia mea si se practica pe scara larga in astfel de situatii. Incalzirea poate fi facuta si cu un uscator de par, dar este mai dificil (iti mai trebuie o mana sau trebuie sa te misti repede).
cudry
tii in apa cald chiar ferbinte si ese usor asa am procedat cand miam montat incalzire la ele desi eram pregatit cu doua noi ca nus scumpe, mai ai nevoie de 2 surubelnite subtiri si rabdare
b44dvl
Am inteles, multumesc de sfat :-P eu am incercat fara apa calda pe o oglinda de rezerva si nu am rezolvat nimic decat sa o sparg... dar daca se sparg nu e panica ma duc si cumpar 2 noi, am inteles ca sunt cam 5 lei bucata sau ceva de genu
payty
5 lei sunt cele care sunt facute din oglinda de montat in baie. Alea originale au si oarece curbura si sincer nu cred ca gasesti separat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.