Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cercetare dosar de dauna
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
steph
Long story short, un tip a dat cu masina peste motocicleta mea care era parcata si a dat-o jos de pe cric.

El rca la Asirom, eu si rca si casco tot la Asirom. Daune minore. Ghidon stramb si mici zgarieturi.

Am deschis dosar de dauna pe rca-ul omului saptamana trecuta si azi am primit o notificare cum ca ei doresc sa verifice cele intamplate. Termenul maxim evident 3 luni, am vorbit cu inspectorul care se ocupa de dosar si nu a putut sa imi furnizeze alt termen de solutionare.

Nu ma deranjeaza prea tare pentru ca motocicleta e folosibila, dar nu pot sa nu ma oftic ca am fost ingaduitor si nu am insistat sa se treaca si unele elemente care au fost afectate minor. Mi s-a parut de neam prost sa le cer schimbarea evacuarii pentru o mizi zgarietura.

Probabil suspecteaza o frauda. Acum cat de dusi sa fie sa creada ca inventez ceva si risc o frauda in conditiile in care motocicleta e aproape noua, nu are nici o zgarietrua si oricum are casco la ei fara fransiza?

In caz ca Asirom o sa spuna ca nu despagubesc care sunt urmatorii pasi?
ady77
O faci pe Casco la ei tongue.gif
Tamango
Si daca nu avea casco ?
Shush
Proces verbal de la politie exista ?
steph
Nu exista proces verbal de la politie. Am considerat ca nu este necesar. Am mai lucrat in trecut cu Asirom destul de decent.

Acum eu cred ca inspectorul nu a inteles ca exista si Casco tot la ei. Si puteam sa o dau pe jos zilnic. Nu era nevoie sa inventez evenimente ca sa imi schimbe un ghidon si alte maruntisuri. Nu ma prind ce e in mintea lor.

O sa dau un mail catre inspector ca sa ii detaliez problema. Termenul de 3 luni nu ma deranjeaza acum motocicleta fiind perfect folosibila. Insa daca asteptarea se va intinde pe durata asta o sa renunt la serviciile lor in indeea ca pe viitor daca am vreo dauna care face utilajul nedeplasabil nu le permit sa apeleze la tertipuri de genul asta in timp ce eu platesc 800 de euro pe an.

prody
Da-le un mail cu polita CASCO si se rezolva rapid, sunt vai de mama lor,vad numai fraude in fata ochilor.
cosmin_2300
Ai greșit de două ori:

QUOTE(steph @ 22 Oct 2012, 16:28)
[...] si nu am insistat sa se treaca si unele elemente care au fost afectate minor. Mi s-a parut de neam prost sa le cer schimbarea evacuarii pentru o mizi zgarietura.
*


1) Treci absolut TOATE elementele afectate! Pe mine m-a lovit unul în spate și mi-a îndoit armătura. Bara centrală are o singură urmă, la "cui". Evident, a fost trecută și aia!

QUOTE(steph @ 22 Oct 2012, 20:44)
Nu exista proces verbal de la politie. Am considerat ca nu este necesar.
*


2) NICIODATĂ să nu faci amiabilă!
steph
In cazul unui accident serios nu as fi facut amiabila. Asa mi s-a parut nenecesar tinand cont ca si rca-ul vinovatului si cascoul meu sunt la Asirom. Se pare insa ca accidentele in parcare nasc suspiciuni. Mai ales cele cu motociclete.

Legat de zgarietura de pe esapament am vrut sa nu fiu absurd. Acum vazandu-le tacticile imi pare rau. In fond trebuie sa aduca bunul la starea initiala chiar si pentru cea mai mica zgarietura.

Cel mai probabil un mail in care le arat polita casco ii relaxeaza un pic.
UXE
QUOTE(cosmin_2300 @ 22 Oct 2012, 22:44)
2) NICIODATĂ să nu faci amiabilă!



O mica paranteza. Sunt de acord ca amiabila e o prostie.. Se poate ca militia sa te oblige sa faci amiabila?


Eu era sa o patesc destul de urat cu una care m-a lovit si era vecina cu mine si am stabilit sa ne vedem la amiabila dar nu a putut sa vina .. si am tot lalait-o asa vreo 3 zile ca nu raspundea la telefon. Si am sunat la politie si le-am zis ca aia nu vrea sa faca amiabila.. si mi-au zis ca imi iau carnetul daca declar accidentul asa tarziu.
Deci nu va mai luati cu amiabila decat daca mergeti direct sau lasati-va marja de timp incat sa va incadrati in 24 de ore ca sa puteti sa ajungeti si la Politie.

Pana la urma eu am reusit sa fac amiabila.. dar nu mai vreau sa trec prin asa ceva. Deci DIRECT LA POLITIE cel mai bine!
prody
Legal, pentru o societate de asigurari constatarea amiabila sau procesul verbal ar trebui sa produca acelasi rezultat, este aberant sa spunem lucruri de genul niciodata sa nu faci amiabila . O societate de asigurari daca vrea sa faca cercetari,face oricum, nu au nicio restrictie legala daca in dosar se afla PV sau constatare amiabila.
Cu totii putem gresi in trafic si acum, cand exista aceasta alternativa, mi se pare de toata jena sa dau peste un obtuz paranoic ca ii va trage asiguratorul teapa si care sa o tina mortis sa ma duca la politie doar pentru ca el nu face amaibil si sa ma aleg cu permisul suspendat si amenda,doar asa . Treziti-va si nu mai dati astfel de sfaturi de parca asta ar fi singura alternativa in Romania, se despagubesc fara probleme si dosarele in care este constat amiabil , iar, cum am zis mai sus, daca vor sa ti-o traga ,ti-o trag oricum, iar daca e sa castigi procesul,il castigi oricum, indiferent ca in el este proces verbal sau amiabil, trebuie doar sa stii sa il completezi corect , doar nu suntem retardati si nu ne descurcam decat daca a scris un politai sictirit cu mana lui cum s-a petrecut.
Tamango
QUOTE(prody @ 23 Oct 2012, 20:54)
Treziti-va si nu mai dati astfel de sfaturi de parca asta ar fi singura alternativa in Romania, se despagubesc fara probleme si dosarele in care este constat amiabil
*



Ba da, asta merita asiguratii de la carpatica, euroins si altii, se stie care. La astia se despagubesc fara probleme si dosarele in care este constat amiabil ? Ma faci sa rad radmasa.gif

Fac amiabila cu cei seriosi, gen Generali, Allianz, restul ... la politie, ca sa nu am probleme mai tarziu. Asa scutesc niste nervi si timp liber ocupat cu prostii.
klaus
QUOTE(prody @ 23 Oct 2012, 21:54)
se despagubesc fara probleme si dosarele in care este constat amiabil
*

Sa nu uiti sa le spui asta la toti aia (cred ca numai pe forum sunt peste 10) cu probleme la carpatica, la euroins...
Cred ca vor aprecia un astfel de sfat.
Dupa care te duci al frigider sa vezi cat salam ti-au livrat.
Viata e complexa si are multe aspecte. Comportamentul unor camatari e diferit de cel al unor academicieni. Nu e bine sa-i bagi pe toti in aceeasi oala, ca faci ceva greseli. Zic si eu.
prody
Comentariul meu era vis-a-vis de sfaturi de genul : "niciodata sa nu faci amiabil !" , era clar asta.
Carpatica,daca vrea, iti face cercetari fara nicio discriminare , nu conteaza ce ai adus la dosar.
Klaus, asta zic si eu, nu e cazul sa devenim paranoici ca vom fi furati daca facem amiabil si intoleranti : eu merg numai la politie. Nu toate societatile de asigurari sunt la fel , putem sa decidem pentru fiecare caz in parte cum este mai bine sa procedam.
UXE
QUOTE(prody @ 23 Oct 2012, 23:40)

Carpatica,daca vrea, iti face cercetari fara nicio discriminare , nu conteaza ce ai adus la dosar.


Nu cunosc cazuri in care sa "nu conteze ce ai adus la dosar" de la Politie.

Si nici nu cred ca Asiguratorul va trece cu vederea procesul verbal decat in cazuri exceptionale.

QUOTE

Nu toate societatile de asigurari sunt la fel , putem sa decidem pentru fiecare caz in parte cum este mai bine sa procedam.


Prefer sa merg la politie cand am eu timp , nu sa stau dupa ala cand are el chef sa mearga la amiabila. Daca tot m-a lovit sa sufere si el, nu numai eu. Poate data viitoare o sa fie mai atent. In ziua de azi shoferia pare floare la ureche pentru toti, iar multora nu le pasa: ba ca are masina de serviciu , ba ca e nu stiu ce personalitate (vezi exemplul recent cu Corpul Diplomaticl cand unii se cred zei la volan) etc .

Si eu sunt constient de consecinte asupra mea si incerc sa fiu cat mai atent.

Cine greseste ar trebui sa suporte!
prody
Crede-ma ,multe societati au inceput sa se uita patrat la tine cand vii cu proces verbal la un accident in care se putea si fara,de parca ai vrea de la inceput sa fie cat mai beton cazul. Si intelege ca sunt constransi de constatul amiaibl la fel ca si de procesul verbal.
O sa reiau un exemplu pe care l-am mai spus si pe topicul cu Carpatica : caz concret caruia ii cunosc toate detaliele ,pagubitul fiind o cunostinta. Logan,proprietar RCI Leasing prins la mijloc intr-un carambul, proces verbal evident,erau trei masini implicate . Dupa ce a acceptat chiar sa repare masina intr-un service no name din Craiova a sosit raspunsul de la Sibiu ca ,potrivit expertizei lor,evenimentul nu s-a petrecut asa. Trebuie inteles ca sunt societati care au pur si simplu o norma de dosare respinse pentru a putea avea cash-flow, nu ii intereseaza ce documente ai tu in dosar. Cazul de aici era clar pierdut de la inceput- dinamica clara, documente beton,o masina cu proprietar o firma de leasing are sigur CASCO ( a facut-o pe CASCO ,evident dupa cateva saptamani),ceea ce inseamna ca daca il respingi o sa iti vina pe regres mult mai mult de plata - nu intereseaza asemenea detalii,pur si simplu trebuie respinse un numar X de dosare /luna (semestru sau cum naiba or calcula) pentru a putea sa-si continue existenta minunata pe spinarea noastra si sub privirile marlanilor corupti din CSA.
Deja vad ca pleci de la premisa ca cel care te loveste pe tine fie nu are timp de amiabila, e fie personalitate, fie e un cascat cu masina de serviciu caruia nu ii pasa, ceea ce nu e deloc asa, si eu conduc atent si tu conduc atent dar asta nu insamna ca nu o putem comite, doar nu suntem roboti, parerea mea este ca astfel de atitudini inflexibile adoptate inainte de evenimentul in sine nu duc la nimic bun , constatarea amiabila se face oriunde in lumea civilizata si spre asta trebuie sa ne indreptam, vrem sau nu vrem.
Mergem la poilite atunci cand celalalt " o merita" (fie a fost obraznic,fie a facut vreo manevra absolut cretina ce sfideaza bunul simt,fie are RCA la vreo societate dubioasa ).
Daca celalalt nu te-a sfidat in vreun fel ci doar a gresit .sa inchei constatare amiabila este un semn de civilizatie si toleranta, .
Marian66
avantajul la politie e ca poti sa te duci singur, oricand, in alea 24 de ore;
la amiabil, in marea majoritate din cazuri, iti cere asiguratorul sa vii cu ambele masini. si dupa, stai dupa el; si la ce program au, daca nu ai noroc sa te loveasca vreun paznic de noapte, trebuie sa se invoiasca de la servici, nebunii, etc
UXE
Din cate am inteles daca cei doi se duc separat .. p-orma Politia ii programeaza sa vina impreuna pentru incheierea PV-ului. Deci ar fi 2 drumuri la Politie.
Marian66
depinde de complexitatea accidentului. de multe ori, te duci, dai declaratie, vine si celalalt, si dupa te mai duci o data sa ridici pv
scorpion
Caz concret : acum vreo 10zile mi-au lovit masina in fata blocului. Eu parcat corect, alaturi de altii , el cu papucul de la serviciu, ametit bine blink.gif ( desi la etilotest mai tarziu a iesit negativ...???) a dat inapoi, mi-a pocnit masina in farul drept si capota si mi-a impins-o cam 1,2m inapoi desi aveam frana de mana trasa ( am ajuns de la nivelul barii fata a unui Sandero care era langa mine, mai inapoi decat stalpul lui dintre portiere... ca am poza ).
Eu linistit la masa, aud POOOC in parcare. Sar pe geam si vad un tip in parcare cu o Dacie Papuc infipt in botul masinii mele. Pana sa se dezmeticeasca ala eram jos in spatele lui. Argumentele lui : " N-am vazut-o si ti-am agatat-o un pic, da nu-i mare lucru." Ma uit si vad far dreapta complet zdrobit si semnalul rupt, capota indoita in fata si rasfranta si bombata de le mijloc... masina impinsa in spate peste 1 metru. Il intreb : " Tu nu aveai loc sa dai inapoi , ca-i o gramada de spatiu in dreapta mea sau nu te-ai uitat ?" Raspuns : " Pai nu te-am vazut si oricum uite ca ai masina parcata in sosea! " Sa raman fara aer : imi impinge masina de aproape sa mi-o bage pe prima banda si apoi tot el cu tupeu. Se mai uita putin si zice " Hai ca eu am plecat ca nu-i decat un far!" I-am facut instantaneu poze la masina lui, numarul de inmatriculare, masina mea si i-am spus sa mergem la Biroul de accidente usoare de pe langa Cora Pantelimon. Brusc a inghetat si si-a schimbat un pic atitudinea. A inceput "ca sa facem amiabila si sa mai vorbim", apoi se urca in masina si se tireaza. Eu bausem si nu puteam sa ma urc la volan ca plecam cu el taras dupa mine. Caut un taxi si incep sa-l caut pe tip. Prietenul care era cu el cred ca l-a anuntat pt c-a aparut de pe o straduta laterala din spatele blocurilor. Fugi la Politie. Acolo ala ma intreaba daca am adus ambele masini, eu ii spun ca n-am avut cum pt c-am baut o doza de bere, dar sun un prieten si vine si masina mea pt constatare si poze ( de fapt eu ma grabisem sa duc cocalarul la Politie ca ala vroia s-o ia la picior si ramaneam mult mai incurcat fara el si cu masina lovita ). Deranjez un prieten si reusesc sa fac sa-mi vina si masina mea lovita la Politie ,politistul face poze si scrie daunele, omul recunoaste c-a dat inapoi fara sa se asigure macar, dar zice ca nu-i vinovat pt ca-i foarte obosit. La mentiuni, politistul il intreaba cum se declara : vinovat, nevinovat, iar tipul spune "Pai cred ca sunt vinovat doar pe jumatate pt ca eram foarte obosit si nu i-am vazut masina!!!!" Politistul scrie "ma declar vinovat pe jumatate" si apoi il pune sa semneze, ii explica ca are 3 puncte penalizare si 4 puncte amenda si-i spune ca dupa decretul vechi daca declara ca a condus obosit si-a facut un accident din cauza asta, ii lua carnetul pe loc !
In fine se termina tot si plec acasa. Era deja 1 noaptea!
La asiguratorul lui au inceput intrebarile " da ce ce-a scris aici ca-i pe jumatate vinovat ? " " da de fapt ce s-a intamplat ?" pana le-am taiat-o destul de clar : masina mea era parcata, cretinul a dat inapoi, a lovit o masina de 1400kg + 100kg scule si piese in portbagaj ( deci a lovit o masina mai grea decat papucul lui ) a deplasat-o cu frana de mana trasa peste 1 metru spre inapoi si spune ca n-a vazut-o. Dar ce era nesimtit : n-a simtit c-a lovit ceva ??? Ca eu am auzit bubuitura de la etajul 7 ! Facea teste 0-100km/h cu spatele ?
Inca sunt pe rol pt despagubire, asa ca probabil amiabila merge cu oameni cu bun simt si asigurati la firme OK, cu cocalari de Bucuresti asigurati la firme "renumite" abtineti-va de la amiabila pt ca va trebui sa mergeti impreuna cu celalalt la constatare sau de cate ori va mai cheama si s-ar putea sa descoperiti ca ala nu vine si pierdeti timp si va faceti nervi inutil.
UXE
Eu in locul tau as fi facut altfel.. Daca il vedeam ca e trotilat sunam la 112 si dadeam numarul de inmatriculare .. Il cautau instant chiar daca s-a tirat si probabil dupa 10-15 min era tras pe dreapta si fara carnet.

Esti sigur ca era baut si nu obosit?
scorpion
Pai povestea mai are niste nuante: eu la parterul blocului am de ceva timp 2 agentii de pariuri si o sala de jocuri mecanice cu geamuri acoperite. Am un puhoi de interlopi proaspat intrati in peisajul blocului meu care acum ard gazul pe acolo.
Zona din fata unui bloc obisnuit s-a transformat intr-o cloaca plina de betivi , scandalagii, care beau si urla toata noaptea vara ( traiasca frigul ca acum pe la 2 noaptea se tireaza mare parte !). Baiatului cu Papucul i-am pus de la inceput de cand l-am vazut ca se balangane si se cam balbaie , sa-mi spuna daca a baut, pt ca-n cazul acesta sunam dracului 2-3 prieteni care au service auto si-i intrebam cat sa-i cer si-l lasam in pace : nu-l duceam sa-i deschida dosar penal pt condus sub influenta alcoolului. Nu-s atat de magar, am trecut prin viata muncind si stiu ce inseamna si oboseala si prostia tineretii. Dar asta a venit la una din casele de pariuri, sau poate la sala de jocuri, nu s-a asigurat si tot el cu chef de fuga de la locul accidentului. Pai daca nu-i faceam poze cu telefonul si se tira, atunci trebuia sa car un vecin ca martor pe la Politie si cine stie cand reuseam sa-mi recuperez paguba sau daca mai reuseam. La politie a suflat in etilotest. Rezultat negativ, trecut si de politist in proces verbal. Mai tarziu cand am vorbit dupa vreo 3 zile cu un amic care mi-e vecin si care a vazut si accidentul, asta m-a intrebat daca baiatul a fost baut si-a fost foarte surprins cand i-am spus ca la tester a iesit OK. El mi-a spus ca probabil luase altceva. Probabil, dracu s-o stie de treaba. Eu sunt de moda veche : vreau sa fiu happy -> iau o bere, sunt Sarbatorile -> iau un pahar de vin si eventual putina palinca, nu rahaturi. O fi fost drogat, n-o fi fost , acum Dumnezeu cu mila, ca astia sunt bucuria dealerilor, ca daca ar fi ca mine ar da si dealerii si bancile faliment si-ar nevoiti sa-ti ia o slujba adevarata si politistii !!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.