Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Duster
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
P-A-C-O
pentru inceput un "concept car" sad.gif

QUOTE
Salon de Sao Paulo au Brésil 2012
Renault vient d'y dévoiler le showcar DCross !

[attachmentid=1627845252]
Highwayman
Mai multe poze:
[attachmentid=1627845253] [attachmentid=1627845254] [attachmentid=1627845255] [attachmentid=1627845256] [attachmentid=1627845257] [attachmentid=1627845258] [attachmentid=1627845259] [attachmentid=1627845260] [attachmentid=1627845261]
harby ;))
pff ..ce frumoasa e ! imi place fata !
Arhimede
acu' chiar nu stiu cine pe cine a copiat.

Doamnee imi confirma o revelatie asemanarile astea. Mai inainte ma gandeam ca odata cu criza o sa ramana putine marci, din care vw o sa ajunga ce era cu ani in urma prin 2012 asa dacia...o masina low cost robusta....

Deja treaba asta o sa fie vizibila intr-un viitor apropiat. Ca renault dupa lungi esecuri poate o sa-si insusasca imaginea dacia.
C@talin
vise in productie de serie
Highwayman
Ca tot vorbea Arhimede de asemanari:
[attachmentid=1627845292] [attachmentid=1627845293]
Ampt
O să apară și la noi ?

http://www.automarket.ro/stiri/renault-dcr...ster-47426.html
b76bgaarh
eu unu vreau masina mai dura, nu doar imaginea.
Squirrel
Recomand Toyota FJ sau un MB G-Klasse.
xymzar
Daca Dacia scoate modelul asta de serie eu zic ca se va vinde in draci.
Desi sunt carcotas din fire, asta chiar imi place mult.

Sa bage numai culori ciudate si tari, portocaliu, galben fosforescent, etc.

LE Ce fata o sa faca lumea cand te dai jos din ea in frac la Ateneul Roman. radmasa.gif
boga81
pana una alta, sunt curios daca scumpirea dusterului fata de lansare a fost facuta acum, cu lansarea noilor sandero si logan?

la inceput (Duster Ambiance Laureate):
1.6 16V 105 CP 4x2 10 500 € 11 000 € 11 900 €
1.6 16V 105 CP 4x4 12 300 € 12 800 € 13 700 €
1.5 dCi 85 CP 4x2 - 12 150 € 13 050 €
1.5 dCi 110 CP 4x2 - 12 900 € 13 800 €
1.5 dCi 110 CP 4x4 - 14 700 € 15 600 €

Acum:
Laureate 4x4 1.5 dCi 110 CP - 16800,00 €
Laureate 4x2 1.5 dCi 107 CP - 15100,00 €
Laureate 4x4 1.6 16V - 14800,00 €

crestere 1100 - 1300 EUR pentru ce?

PS: noul site dacia mai trebuie pus la punct... nu mai e lista cu preturi, tre' sa intri in configurare... aiurea!
T.rac3Er
din acelasi motiv pt care se scumpeste si benzina.
ca merge treaba cu ridicarea de pret fara urmari nefaste la vanzari
asgard1955
@boga81

Pretul a crescut in medie cu 300 - 400 eur cresterea mai mare e datorata TVA-ului de la 19 % la 24 %. Cand au majorat tva-ul atunci au mai bagat pe langa o majorare de 300 euro si dupa inca o suta.
boga81
corect, uitasem de TVA
boga81
autobild-ul de azi:
- lansare Duster facelift - septembrie 2013
- motorul de 1.2 Tce il inlocuieste pe cel de 1.6
- diesel-urile vor fi mai economice
asteptam
bradone
la Duster parca era mai bine daca bagau 1.4 TCe...
valikris2002
frumoasa tare ca si concept, insa doar de oras, daca ma bag cu ea prin delta nu mai arata asa si atunci nu mai are aceeasi utilitate!
plasma
Iata si alte 3 CGI-uri pentru Duster.
Ultimul pare fezabil si se incadreaza in noua "filozofie' Dacia.
P-A-C-O
QUOTE(plasma @ 1 Dec 2012, 20:14)
Ultimul pare fezabil si se incadreaza in noua "filozofie' Dacia.

eu zic ca aripile vor ramane aceleasi
vic24
mortal! ultimul zici ca e tiguan! arata muuuuult mai bine cu noul "bot"
alexme24
Macar de i-ar modifica si interiorul, in special comenzile pt geamuri sa fie pe usa nu pe bord. In rest sa speram ca o sa scoata ceva cu design frumos si poate poate o sa bage si un motor mai mare, pentru cine doreste.
eugeniuz2004
Din AutoPlus Franta.
VladSoare
Eu aștept cu interes ziua în care o să văd și în România cutie automată pe Duster. În rest, că-i fac bordul din enșpe culori, sau că-i mută butoanele de pe bord pe tavan, sau că-i pun radio cu mama navigației, sau că-i pun jante lucioase și scaune din piele de pinguin bengalez... astea-s rahaturi, nu fac nici cît o ceapă degerată.
centurion
Exista deja:

DUSTER Luxe Privilege 4x2 2.0 АКП4

http://www.renault.ru/renault-range/range-...add=VEC294_RUSS

In Rusia........
VladSoare
Păi știu că există, dar nu mă încălzește deloc că există în Rusia, sau în Brazilia, sau în Antarctica. Mie în România îmi trebuie.
P-A-C-O
QUOTE(VladSoare @ 2 Dec 2012, 14:14)
Eu aștept cu interes ziua în care o să văd și în România cutie automată pe Duster.


QUOTE(VladSoare @ 2 Dec 2012, 16:40)
Mie în România îmi trebuie.


pai ia fa o statistica cu cine ar cumpara un Duster AT cu consum intre 20% si 25% si trimite-o la RCR blush.gif cine stie, poate sunteti mai mult de 10 oameni interesati rolleyes.gif
VladSoare
Păi nu văd de ce ar trebui să aibă consumul peste douăzeci. O automată clasică ia în general cam un litru în plus în cazul cel mai defavorabil (adică în oraș). Dusterul 1,6 benzină îmi ia 11,5 în oraș, deci automata mi-ar lua probabil vreo 12,5 sau poate maxim 13. Iar la drum lung probabil că diferența de consum nici nu s-ar simți. Pentru mine ar fi un compromis foarte bun.
Mașina există. Dacă n-ar exista, aș înțelege. Dar ea există, doar că nu vor s-o vîndă aici. Asta mă supără.
lungubogdan
QUOTE(VladSoare @ 2 Dec 2012, 20:53)
Păi nu văd de ce ar trebui să aibă consumul peste douăzeci. O automată clasică ia în general cam un litru în plus în cazul cel mai defavorabil (adică în oraș). Dusterul 1,6 benzină îmi ia 11,5 în oraș, deci automata mi-ar lua probabil vreo 12,5 sau poate maxim 13. Iar la drum lung probabil că diferența de consum nici nu s-ar simți. Pentru mine ar fi un compromis foarte bun.
Mașina există. Dacă n-ar exista, aș înțelege. Dar ea există, doar că nu vor s-o vîndă aici. Asta mă supără.
*




plus ca poti reduce costul cu combustibilul cu o instalatie GPL care s-ar amortiza in cca 2 ani. si eu vreau automata.
T.rac3Er


ce e mai ingrijorator din acest clip nu e mesajul vizibl tuturor, ca domne, duster nu e masina de circuit, ci comportamentul execrabil la pragul inferior de acceptbilitate, in conditii de aderenta scazuta.

un duster 4x4 nu reuseste sa aiba pestante bune pe un drum lunecos pe cand un sportiv RWD chiar si fara ABS se tine mult mai bine.

repet, nu e vorba de circuit. daca era bun de ceva, duster ar fi avansat pe cand el pierdea teren.
cred ca aro de acum 40 de ani e la fel de competitiv ca dusterul asta de la reno
4x4
Si la ce te asteptai? Spatiu, fiabilitate, ieftin SI manevrabilitate?

Zi mersi ca nu se rastoarna.
T.rac3Er
nu. ma asteptam ca pe conditii de aderenta ingrozitoare, un RWD fara abs sa nu reuseasca sa ii faca fata.
totusi s-au laudat cu ceva know how de la nissan aplicat la prafster
andreig1982
ce legatura are ABS-ul cu conditiile din testul respectiv?
o masina sport eminamente cam reuseste sa franeze mai bine si fara abs decat un suv cu abs.
ginetta ruleaza pe Michelin Exalto 205/40 ZR17 84W iar duster pe anvelope m+s
care dintre anvelope crezi ca are aderenta mai buna?


P-A-C-O
QUOTE(T.rac3Er @ 5 Dec 2012, 17:13)
s-au laudat cu ceva know how de la nissan aplicat la prafster

manevra de marketing...tre' sa fi pe langa, rau de tot, sa pui botu' la vrajala asta wacko.gif
dogy_10
gumele fac diferenta, daca dusterul era la 5cm de asfalt cum e ginetta si cu aceleasi roti si cauciucuri mai vorbeam
T.rac3Er
ce legatura oare are abs-ul?!...niciuna, dar absolut nici una sleep.gif dry.gif
mai vedeti odata conditiile de baza. circuit udat pana la refuz. ce inseamna asta pt o masina cu rwd?
amandoi erau piloti si dornici sa castige, deci nu e vreun interes de subminare

ps: care stie pe undeva pe youtube versusuri ale lui duster cu alte 4x4? ca zau daca am gasit
Filip
Masina sport avea de 2 ori mai multa putere, nu stiu de greutate. Si 4x4 la Duster probabil te ajuta sa treci prin zapada, nu e Subaru Imprenza.
Markos
QUOTE(Filip @ 5 Dec 2012, 20:09)
Subaru Imprenza.
*


Ăsta-i vreun model nou?
Fratzica
mie nu mi s-a parut deloc concludent testul, nu poti compara o sportiva usoara cu un 4x4 greu care are o inertie mai mare in curbe. De asemenea nu stim daca anvelopele erau identice.
asgard1955
Tractiunea 4x4 lui duster nu este pentru asfalt si circuit. Poate ca a fost pus pe auto si a cuplat din cand in cand si spatele. Trebuiau sa puna cateva hopuri de trecere de pietoni si atunci era corect testul.
andreig1982
QUOTE(T.rac3Er @ 5 Dec 2012, 19:39)
ce legatura oare are abs-ul?!...niciuna, dar absolut nici una  sleep.gif  dry.gif
*



abs ajuta la franare, mai putin la tractiune pe ud
eu cand am zis de anvelope am luat in considerare ce se pune de producator pe masini
duster cu all season conti sau mislin iar gineta cu pilot exalto
iulian_1976
QUOTE(T.rac3Er @ 5 Dec 2012, 20:39)
..... care stie pe undeva pe youtube versusuri ale lui duster cu alte 4x4? ca zau daca am gasit
*


Uite aici un test interesant daca asta cauti smile.gif credeam ca stiti de test a fost prin primavara realizat de Deutsche Welle .

http://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=BhYfMJdxnkw

Pretul Dusterului este totusi imbatabil 18 mii vs 24,28,30 de mii etc Tigua,Rav 4 etc
Arhimede
pana una alta. Chris Harris a infiat un duster
minny
In videoul acesta:


moderatorul explica ca pe piata engleza cand vor incepe livrarile vor veni direct in versiunea face-lift-uita (si arata si poza interiorului). Asa va arata si la noi face-lift-ul ? O sa il avem la Geneva ? Ca pe dinafara nu ma astept la mari surprize, putin crom pe la grila, faruri de zi si probabil ESP+4 airbaguri in standard.
4x4
QUOTE(Arhimede @ 13 Dec 2012, 22:26)
pana una alta. Chris Harris a infiat un duster
*



link?
Garett
QUOTE(minny @ 14 Dec 2012, 18:13)
...arata si poza interiorului...
*


Arata chiar bine! Nu puteau sa-l scoata asa de la inceput?? rolleyes.gif
Alfred
Comenzi geamuri pe usă...?
Ca aici:
[attachmentid=1627857118]

...de fapt apar si in film pentru o fractiune de secunda intre 2:14 - 2:15, cu tot cu badgeul Dacia pe volan, nu ca pana acum cu romb la mijloc. Foto oficiale? Cu embargou, ca la X52?
Arhimede
Chris Harris
QUOTE
Duster is petrol 4x4. On a filthy day, for the money, nowhere else I'd rather be. Dacia could save Renault. Perfect products for hard times.



kikked
QUOTE(4x4 @ 5 Dec 2012, 17:08)
Si la ce te asteptai? Spatiu, fiabilitate, ieftin SI manevrabilitate?

Zi mersi ca nu se rastoarna.
*


Se rastoarna! wink.gif
T.rac3Er
dar eu vreau teste de tip versus
am dat pe youtube duster versus, duster vs ca nu vreau impresii singulare si tot degeaba. nici macar cel de mai devreme cu tiguan nu apare in lista de cautari la rpima pagina desi zice "duster vs tiguan"

vreau comparatii cu suzuki si alte produse asemanatoare dar nu tiguan. ce draq comparatie e aia la juma de pret.

echipari asemanatoare si motorizari si apoi se compara ce stie fiecare sa faca si cat costa.

unde e jurnalismul auto?! sau a fost ingropat in toata lumea de catre smagile corporatiilor si de interesele lor, astfel incat sa nu mai stii ce draq cumperi.

cand erau reviste auto si nu internet, bai vedeam 3-4 masini comparate pe 4-5 pagini, pe undelete cu poze si material explicativ sa iti faci o parere coerenta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.