Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu mai merg martorii
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Kanutza_77
salut, de vreo 2 zile nu mai merg martorii semnul exclamarii la contact, semnalizare, avarii, apa si ulei...daca las semnalizarea pusa si pun contactul se aprinde o data si gata, restul nu merg deloc...
razvan32
uitate la sigurante sa nu fie arse.
deceneu32
Prima siguranta din tablou.
Kanutza_77
o sa verific, revin cu un raspuns!
ORIJINAL21
QUOTE(Kanutza_77 @ 25 Oct 2012, 14:48)
salut, de vreo 2 zile nu mai merg martorii semnul exclamarii la contact, semnalizare, avarii, apa si ulei...
daca las semnalizarea pusa si pun contactul se aprinde o data si gata, restul nu merg deloc...
*




sau ar mai putea fi si contactul daca zici ca 1 data se aprinde, si cand dai la contact treapta 2, nu se mai aprinde, cu siguranta este contactul.
Kanutza_77
am verificat siguranta 1 si 5, sunt bune. nu cred ca este contactul pt ca nici martorul de avarii nu merge....
maho
QUOTE(Kanutza_77 @ 25 Oct 2012, 14:48)
nu mai merg martorii semnul exclamarii la contact, semnalizare, avarii, apa si ulei...daca las semnalizarea pusa si pun contactul se aprinde o data si gata, restul nu merg deloc...
*


Am bolduit 2 chestii care mi se par importante:
- doar martorii nu se aprind, sau si semnalizarea propriu-zisa ?
- daca se aprinde martorul o data, inseamna ca el e functional, nu ars, deci il poti scoate din discutie.
Ma gandesc si la un contact aiurea pe la becuri (stopuri, semnalizari), vreun scurt cu masa.
Kanutza_77
Nu se aprind martorii pentru ulei, apa,semnul exclamarii cand pun contactul si semnalizare, avarii cand dau comanda. Semnalizarea stanga-dreapta si avarii sunt functionale.
Siguranta 1 si 5 sunt bune.
Aseara am observat ca uneori daca dau semnal si pun contactul se aprinde o data.

Eu ma gandeam la partea de semnalizare sa nu fie releul dar la restul....n-am nici o idee
maho
Desfa totusi carcasele si verifica contactele tuturo becurilor. Nu cred sa fie releul, n-ar fi mers deloc.
bygy007
eu zic sa verifici firul de la sonda de ulei aia mica sa nu fie sarit apoi daca nu este , pui contactu si pui firul ala la masa undeva , daca se aprinde schimbi sonda de ulei

la senalizare poate fi releul defect , sau in bec ars , pe avarii becul de avarii ar trebui sa mearga
Kanutza_77
multumesc, o sa incerc!
valy1233
partea cu becul de la semnale,e de la releu sau vreun contact imperfect..iar cu martorul de la ulei si semnul !,de la sonda...sau iarasi vreun contact imperfect
IntensBurnE
Toate bune si frumoase,pana mi`a aparut si mie o problema la instalatia electrica.
Nu mai mi se aprinde martorul presiunii de ulei,apa,sonda benzina ,indicatorul de la baterie si matorul de frana de mana.(asta dp ce aseara am dat peste o portiune unde asfaltul era practic taiat pe toata latime strazi. Am schimbat siguranta(1,de sus) dar de fiecare data cand pun una noua dp ce pun contactul "pusca" siguranta.Ceva scurt? sad.gif
kog
probabil a sarit alimentarea si face masa. Te uita pe sub bord prima data daca ai fire iesite
IntensBurnE
maine le voi face o verificare amanuntita....
IntensBurnE
sad.gif toate's la locul lor nimic iesit . mai ramane sa desfac tot sa merg pe fir pana la scurt ....
nikuniku
IntensBurnE poate mai ai si alti consumatori legati pe siguranta care se arde mereu,(radioCD,proiectoare,leduri care lumineaza la pedale)nu neaparat de la ceasurile de bord trebuie sa fie problema
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.