Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: rulment roata fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tictac
Salut. se pot schimba rulmentii fata si fara presa ? sau un magazin de unde se poate cumpara ? ca in ultimu timp nu stiu cum fac ca dau doar de femei la magazinele de piese auto care incep sa scormone pe acolo "parca aveam ceva de genu" nu am nimic cu ele.. sunt unele care se si pricep. dar nah... femeia ramane femeie. si problema pe care o am ar fi un huruit care dispare la viraje de dreapta. dar ciudat e ca parca se aude de la roata din spate ca si cum nu s ar elibera sabotii dupa franare si ar avea acolo o mica zona de frecare. cand masina e in panta sunetul inca se aude usor si ating frana incat sa nu se opreasca masina doar sa alunece mai incet se aude un sunet gros... si ciudat. daca ar fi de la saboti de ce ar dispare in viraje de dreapta. sau sa fie problema si la rulmentu dreapta fata si la saboti dar cel de la saboti sa fie ceva mai fin incat sa fie acoperit de sunetu motorului in viraj. oricum, mai intai vreau sa rezolv cu rulmentii ca sabotii se schimba fluierand.
B17XGG
Prima data cand i-am schimbat nu am avut presa, dar nu as mai repeta experienta ! Cauta o presa prin targuri. Cu dalta si ciocanul plus alte improvizatii mai mult reusesti sa strici.
PH-06-BOA
Merge si cu doua leviere late, putin curbate la capete. Le bagi diametral opus sub rulment, si dupa fiecare saltare (ridicare), mai adaugi ceva sub leviere (mangealac). Trebuie si discul demontat. Primul rulment va ramane pe portfuzeta, deci e necesara munca, numai pentru cel de la baza fuzetei (al doilea). Atentie la rulmenti cand cumperi, sa nu aiba distantierul dintre bile, din plastic, sa fie din tabla, cum se face normal. Cei din plastic, la franare prelungita iese tampenia dintre bile, cade intre rulmenti si bilele se strang toate intr-o parte a rulmentului, acolo unde pot si sa iasa, dar si joc mare de poate dupe si fuzeta, daca iese la amandoi deodata. Asa risti sa-ti rupi gatul cu ei, desi sunt APROBATI RAR. Am de mult intentia sa fac si un filmulet, sa va arat cum se comporta. Deci, rulmenti de Barlad, nu de Alexandria.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.