Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tovarasa
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
bucatzel
Si pedala de ambreiaj trebuie putin lustruita tongue.gif

Vreun casetofon nu-i pui? Sa stiu daca-ti aduc la Brasov un mix tape cu ultimele hit-uri ale lui Dan Spataru si Mirabela Dauer.

L.E. ca am dat add reply prea iute.
Am fost pe la noi prin targ week-end-ul trecut, si am vazut si cateva casetofoane care pareau cat de cat din aceeasi perioada cu tovarasa, si in stare decenta. Banui ca oi gasi si tu ceva prin Vitan sau cum i-o zice la targul de la voi, ca pe mine unul ma zgarie mai tare la retina locasul ala din bord decat jantele deja mentionate.
turbodxman
Originalul a fost (si va fi sigur) Philips. wink.gif
Ov
philips 22ac860 a fost si va fi, dar nu pe masina mea tongue.gif
e aproape imposibil (si daca exista pretul ar fi prohibitiv si cu siguranta as alege sa bag in altceva banii) de gasit. In schimb cred ca am gasit un interlocutor cel putin interesant smile.gif Rabdare ...
madkat
plafonierele sunt de golf 4?
Ov
posibil, in orice caz NU sunt originale
turbodxman
Ma dezamagesti sad.gif nu ii montezi tu Philips-ul original blush.gif

[attachmentid=1627873370]

Daca ai nevoie de unul sti unde ma gasesti. wink.gif
diesel_power
Suporta USB Philips-ul asta ?
ydaniel
Arata foarte bine,mult mai bine decat as fi crezut.
Felicitari si spor in continuare!!
STORMTROOPER
Felicitari Ov arata intr-un mare fel. Cind ma afci si pe mine o tura cu ea???
Markos
Mai e mult de lucrat la ea, dar ești pe drumul cel bun up.gif
Diac
QUOTE(STORMTROOPER @ 6 Mar 2013, 17:38)
Felicitari Ov arata intr-un mare fel. Cind ma afci si pe mine o tura cu ea???
*




Ov, ar trebui sa faci plimbari contra cost. Toata lumea ar vrea sa se simta ca Ceausescu, macar un pic ! smile.gif Cu banii stransi ti-o cumperi si pe-a treia.
Markos
QUOTE(Diac @ 6 Mar 2013, 19:10)
Toata lumea ar vrea sa se simta ca Ceausescu
*


la Târgoviște? biggrin.gif
quick
ov, felicitari arata intr-un mare fel up.gif
volan nu gasesti cu sigla dacia?
Ov
nu s-au obosit sa replice si sigla de pe volan wink.gif

QUOTE(Diac @ 6 Mar 2013, 19:10)
Ov, ar trebui sa faci plimbari contra cost. Toata lumea ar vrea sa se simta ca Ceausescu, macar un pic ! smile.gif Cu banii stransi ti-o cumperi si pe-a treia.
*




la cat consuma chiar ar trebui icon_mrgreen.gif
turbodxman
Daca vrei sa inlocuiesti sigla Renault de pe volan cu cea de Dacia da-mi dimensiunile ei. wink.gif

Ov
Mi-au ajuns semnalele (parte din spate) deci pot da jos tiganiile lipite cu scotch care sunt acum icon_mrgreen.gif

Mi-am comandat si un radiator, avand un por in cel vechi. Oricum aveam de gand cel putin sa-l duc sa-l desfac sa-l curete, dar cum am gasit ceva la un pret bunicel zic eu si cum reparatia cred ca era dificila la cel vechi (prin radiator trece si uleiul din cutie wacko.gif ) am preferat unul nou.

CatalinCTM
Deci foarte tare masinuta smile.gif , legat de audio . Era un tip cu 1300 pe aici care isi pusese un mp3-player lg sau nu mai stiu ce model , si pusese fata de la un casetofon original (cu modificarile de rigoare) , ca un fel de carcasa peste mp3-ul respectiv (nu mai gasesc linkul , o sa stau sa il caut biggrin.gif ) .
Ov
il stiu. Ceva asemanator am facut si pt 1300 cu un mp3 cu radio si telecomanda bagat intr-o carcasa de difuzor pt radio predeal smile.gif
bucatzel
QUOTE(CatalinCTM @ 7 Mar 2013, 16:05)
ca un fel de carcasa peste mp3-ul respectiv (nu mai gasesc linkul , o sa stau sa il caut biggrin.gif ) .
*



Si eu sunt pe punctul sa ma pun sa fac o treaba similara, daca gasesti cumva link-ul, nu te sfii sa-l postezi.
Ov
Azi am avut ceva timp si am executat urmatoarele:

- semnalele noi noute (a fost ceva de muca pt ca a trebuit sa tai cu o freza mica suruburile vechi si ca sa am acces p'acolo a trebuit sa demontez si farurile): [attachmentid=1627874079] [attachmentid=1627874080]

- am vopsit presurile (care erau mozolite cu albastru): [attachmentid=1627874077] [attachmentid=1627874078]

- am schimbat in sfarsit comedia de cablu de masa cu un cablu serios si am schimbat si bornele. Cu ocazia asta am vopsit huh.gif bateria (era rosie blink.gif ): [attachmentid=1627874075]



In seara asta am facut si o plimbare timp in care am facut pana prostului icon_mrgreen.gif . La ultima alimentare am bagat 16L si am mers 140 km din care ~100km in afara orasului radmasa.gif Faceti voi calculele icon_mrgreen.gif
turbodxman
Frumos lucrat! wink.gif

Ce ar merge niste bavete inscriptionate DACIA. tongue.gif

Spor in continuare! wink.gif
sk100it
Misto e tovarasa.Pozele ca pozele,dar live e misto.Aduce nitel cu designul Renaultului 16 cu partile cromate ale usilor.Da las- ca-mi fac si io caraciumbele,ce numai tu? wub.gif
cdadan
Si inainte de ultima alimentare tot pana prostului ai facut? tongue.gif
Daca nu, orice calcule sunt eronate, nu stiu cati 2-3-5 litri mai erau prin rezervor.
Ov
Treaba e asa: la ultima alimentare aveam becul roșu de benzina aprins. Astăzi nu era aprins când am rămas ca papagalul în drum. Eu mă așteptam să se aprindă înainte sa rămân fără cele de trebuință doar ca mi a dat teapa. Se mai intâmplă smile.gif
roby_1300_rap
frumoasa masina , se vede ca s-a muncit la ea nu gluma biggrin.gif wub.gif , sa o folosesti sanatos smile.gif , si multi km fara incidente smile.gif , dupa ce o finalizezi si asta ce mai ai in plan sa faci icon_mrgreen.gif ???
Markos
Restaurează un Logan, probabil.
Ov
Daaaa. Îmi pregătește tata unul frumos. L a luat acum 5 ani și a făcut 11mii km pana acum. Peste 30 de ani o sa fie taman bun tongue.gif dacă o mai rămâne ceva din el.
speedy82
Evident ca va mai ramane. Toate piesele din plastic. Natura nu le poate degrada usor smile.gif)
quick
QUOTE(sspoitoru @ 10 Mar 2013, 11:19)

volan DACIA 2000-70ron

*



vazut ca asta vinde un volan de dacia 2000, poate, poate iese ceva...nu-i reclama si daca deranjeaza sterge...
http://www.daciaclub.ro/-VAND-acareturi-pa...21089-s180.html
Ov
Azi am montat casetofonul. Personal zic ca vine bine smile.gif Culmea e ca se si aude bine.
turbodxman
Perfect fit! up.gif

E radio casetofon, cel mai important si se mai si asorteaza cu consola. smile.gif

Daca ar fi scris Philips in loc de Sony era perfect! rolleyes.gif

si sa fi fost ceva mai putin tanar tongue.gif
MuciX
Berlina cu haion? blink.gif Recunosc, nu stiu denumirile "oficiale" ale tipurilor de caroserii, dar suna ciudat. blush.gif

Cum se descurca motorul cu mai bine de 1400 kg "la plin"?
Ov
la 2200cmc si aproape 120 de cai merge
MyKe89
N-as fi zis ca e atat de grea. biggrin.gif

Arata foarte bine, felicitari! coolspeak.gif
sorin1983
QUOTE(MuciX @ 15 Mar 2013, 12:16)
Berlina cu haion? blink.gif Recunosc, nu stiu denumirile "oficiale" ale tipurilor de caroserii, dar suna ciudat. blush.gif

sau Liftback.

ce tare... e mai mare ca megane-ul meu la toate dimensiunile biggrin.gif
cdadan
Si Laguna e berlina cu hayon. Sunt haioase astfel de intrebari pe un forum reno. tongue.gif
turbodxman
trophy.gif

Felicitari pentru victoria impotriva metehnelor trecutului care inca treneaza in sistem. up.gif

A-propos de berline cu haion, au mai fost, printre altele, Renault 30, 25, 21, 19 wink.gif
marksman
Tovarasu' Ceasca nu se plimba cu un Reno 30? Albastru inchis, 4 faruri parca...
Ov
din ce se vede aici se pare ca nu tot timpul
turbodxman
Tovarășa se plimba cu Dacia 2000. wink.gif
Am vazut-o intr-una albastra, in '88, pe langa Parcul Floreasca.
Ov
Azi am zis sa ma surubaresc ceva la masina.

Mi-am facut becurile galbene: aveam niste tiganii d'alea "csenon" care s-au inlocuit cu niste hella (made in india radmasa.gif ) normale + adaptor de ingalbenire tongue.gif [attachmentid=1627875644]

Am schimbat robinetul vechi de caldura (UAMT tongue.gif) care curgea cu altul nou (tot UAMT - multumiri STORMTROOPER pentru ajutorul cu procurarea biggrin.gif ):

[attachmentid=1627875642] [attachmentid=1627875643]

Dupa care am zis sa schimb un beculet in bord si am ajuns la asta: [attachmentid=1627875646] [attachmentid=1627875645]

.... deoarece si pentru ca am gasit un fir topit intr-un manunchi gros de cabluri sad.gif M-am speriat ca n-am stiut ce-i acolo, prin urmare am demontat TOT.

Acum sper sa pot sa-l fac si la loc.

In continuare ma surprinde cu dotarile aceasta masina -> sub bord am gasit un modul inertial care se declanseaza la soc puternic oprind curentul in toata masina.
turbodxman
Am facut aceeasi alegere ca si tine pt becuri si difuzoare galbene. wink.gif

Nu degeaba a fost masina utilizata de ministrii si presedinti, la acea vreme. rolleyes.gif
Markos
QUOTE(Ov @ 16 Mar 2013, 20:10)
Dupa care am zis sa schimb un beculet in bord si am ajuns la asta: [attachmentid=1627875646] [attachmentid=1627875645]

.... deoarece si pentru ca am gasit un fir topit intr-un manunchi gros de cabluri sad.gif M-am speriat ca n-am stiut ce-i acolo, prin urmare am demontat TOT.
*


Cul, șterge și praful cu ocazia asta icon_mrgreen.gif
Iulikk
QUOTE(MuciX @ 15 Mar 2013, 12:16)
Berlina cu haion? blink.gif Recunosc, nu stiu denumirile "oficiale" ale tipurilor de caroserii, dar suna ciudat. blush.gif
*



Da. Si la Solenza e la fel.
ydaniel
Pai o mai termini pana la intalnirea de la BV?
Ov
Eu sper, dar e dubioasa rau treaba. Toata instalația electrica era prinsa cu șoricei de coaja de bord și a trebuit sa i tai ca sa scot bordul.
turbodxman
Daca ai nevoie de o mana de ajutor, pt instalatia electrica, apeleaza la un electrician. tongue.gif wink.gif
Iulikk
QUOTE(turbodxman @ 16 Mar 2013, 23:02)
pt instalatia electrica, apeleaza la un electrician.  tongue.gif  wink.gif
*



Acu pe bune, nu ti-a bubuit mintea cand ai gandit-o p-asta? blink.gif
roby_1300_rap
QUOTE(Ov @ 16 Mar 2013, 21:10)
Dupa care am zis sa schimb un beculet in bord si am ajuns la asta: [attachmentid=1627875646] [attachmentid=1627875645]

.... deoarece si pentru ca am gasit un fir topit intr-un manunchi gros de cabluri sad.gif M-am speriat ca n-am stiut ce-i acolo, prin urmare am demontat TOT.

Acum sper sa pot sa-l fac si la loc.

In continuare ma surprinde cu dotarile aceasta masina -> sub bord am gasit un modul inertial care se declanseaza la soc puternic oprind curentul in toata masina.
*


credeam ca la mine sunt multe cabluri , imi retrag cuvintele tongue.gif , ca tot veni vb de cabluri am gasit si eu unu neizolat , da nu pare a fi topit ca se duce pe manunchi pana la motor era efectiv numa cablu de cupru fara pic de izolatie pana la motor , oare ala asa sa fie din fabrica sau s-o fi intamplat ceva ??
Diac
Un microfon n-ai gasit? smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.