Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: merge intrerupt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
andy12
salut.
am o dacie 1310 l, 99, carburatie. De ceva vreme am o problema cu ea, atunci cand merg, deci cand e in sarcina, merge intrerupt, in suturi. la relanti nu am probleme, la fel daca o turez cand stationeaza. am tot fost pe la mecanici, unii zic e carburatorul, dar l-am dat jos, l-am curatat si acelasi lucru sad.gif . Bujiile sunt aproape noi, fisele sunt bune.
va multumesc anticipat.
alexxbossu
mai verifica odata bujiile sa nu fie ude
Lucian MC
Cauzele sunt urmatoarele posibile :Nivel prea mic in cnc s-au bobina dusa . Verifica cu alt carburator ok de pe alta masina daca ai posibilitatea si daca nui asta sigur bobina e pe duca.
andy12
am verificat bujiile nu sunt ude, dar erau inegrite.

vorbesti de bobina de inductie??
valy1233
platina e de vina,iti garantez 99%
tinker
aceeasi problema o am si eu,doar ca s pe injectie..
ghitza
verifica presiunea in circuitu de alimentare
andy12
o sa schimb si platinele, sa vad poate o sa merga.

multumesc pt sfaturi smile.gif
r3d
cum a zis un coleg mai sus verifica platina si capacu distribuitor.din cauza la un capac care pa exterior era perfect mi-am pierdut o jumate de zii reglang cam tot ce se poate regla pe la masina.si la final tot prost a mers.am schimbat capacu cu cel original al masini si brusc masina a mers in 4 pistoane smile.gifsmile.gif).
PH-06-BOA
Eu zic sa arunci intai bujiile alea noi, pune altele cat mai vechi ca vor fi mai sigure, apoi vezi platina condensatorul si bobina. In principiu, bujiile nu suporta presiunea ridicata pentru a da o scanteie utila. Asa se explica faptul ca la relanti merge bine si in sarcina nu. Acelasi lucru face si o scanteie slaba, data de platina cu contacte proaste la imbinarea arcului cu nitul de la pintenul de textolit sau chia la pastila de platina, condensator sau bobina .
andy12
maine ma duc sa cumpar platine noi, poate asta o fi.
merci de sfaturi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.