Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suspendare Permis + Cercetare Penala
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
shake
Dupa cum spune titlul...

X se duce la firma de leasing si cumpara una bucata Megane,

-acelasi x se duce la rar pt autentificare + itp > drpciv pt inmatriculare > numere noi si talon nou.

-pe data de 24.10 , x este programat sa-si ridice noul talon si noile numere preferentiale

Toate bune si frumoase... :

-pe data de 03.11 Y (EU) primeste masina respectiva de la x sa plece cu ea la drum
-la ora 22:30 Y (tot eu) este oprit in Chiajna (filtru Padure Rosu) pt. prezentarea documentelor.

- eu linistit ca aveam totul la mine, prezint documentele dl'ului politist insa nu dadeam de talon care era la parasolar,ii comunic d-lui politist ca il tot caut, acesta spunandu-mi ca nu este nevoie ca o verifica el pe statie.

surpriza... cand da search pe statie cu numarul nou al masinii PRIMIT DE LA DRPCIV in 24.10 primim si raspunsul "Numarul de inmatriculare B xxx YYY NU APARE IN BAZA DE DATE A POLITIEI"

- eu ma inverzesc, imi aprind o tigara, iar d-l politist incepe sa rada, cheama 3 echipaje de politie si ma pune sa cobor din masina sa ridic capota + portbagaj
-in spate gasim numerele vechi pe care le avea masina, cand cauta dupa alea.... surpriza masina era inregistrata in baza de date a politiei cu vechiile numere si la proprietarul Leasing xy.

-intre timp eu bagam scoteam, dadeam telefoane, politistii imi faceau poze cu masina si cu numerele ca ultimu infractor...
-le-am cerut sa ma lase sa mut masina de pe marginea drumului daca tot stam de declaratii si etc... NU M-AU LASAT. A mutat-o d-l politist, si nu stiu ce i-a trecut lui prin cap sa se uite la parasolar si cade talonul

AICI A FOST SALVAREA. > Talonul original de la drpciv cu itp valabil si nr care erau montate pe masina.

m-a luat deoparte sa ma linistesc, mi-a explicat ca el trebuie sa-si faca datoria, mi-a anulat amenda care vroia sa mi-o dea... si mi-a eplicat ca : " Fiti atenti "

Adormitul "gigiCapMic" de la drpciv a uitat sa dea un "enter" si sa puna o "bifa" in sistem cand a predat talonul si numerele noi, iar masina practic circula pe strazi cu numere false, iar tu Domnule Y ( eu ) ati picat oaia neagra la volan. Teoretic masina este perfect in regula, insa a avut grija "gigiCapMic" sa o comita.


M-am ales cu permisul suspendat + cercetare penala, maine 05.11 trebuie sa ma prezint la drpciv sa fac plangere respectivului si sa cer adresa catre Chiajna cu raspunsul ca masina cu numerele B xxx YYY este inmatriculata, sa-mi primesc permisul inapoi, iar tot cazul va trece in "NUP" nu inteleg ce asta, ceva de genu Anularea urmaririi penale asupra mea

va sfatuiesc daca va inscrieti masina, sa treceti pe langa un echipaj sa va verifice, sunt rare cazurile, politistul mi-a comunicat ca sunt al 3 lea fericit.
R19/16v
NUP = neinceperea urmaririi penale
shake
Multumesc R19, inca eram nedumerit. smile.gif
R19/16v
Cu exceptia timpului si banilor pierduti aiurea, nu vad ce alte probleme vei avea pe tema asta.

Se intampla sa gresesti, toti o facem... din pacate greseala aluia cu bifa iti da tie de lucru, dar asta e...
paul_p
Problema e ca @shake are de suferit desi nu el este cel care a gresit. Asta e cu totul si cu totul anormal!
Pai de sa-i retina lui permisul si de ce sa-l puna pe el pe drumuri din cauza greselii altuia? Altul platit din bani publici sa-si faca treaba.

O chestie similara dar mult mai lejera am patit si eu. Tot din cauza altora care au gresit...
M-am dus sa-mi fac ITP-ul. Baga omul masina pe rampa, insa cand sa introduca datele imi spune ca masina e blocata de la RAR. Nu a stiut sa zica exact ce inseamna asta, cica probabil e ceva in neregula cu masina mea. Asa ca ma duc la alt service. Se repeta aceeasi faza. Incerc sa sun la RAR, dar era vineri ora 14:00 si boierii de la RAR au program scurt.

Ma duc saptamana urmatoare la ei sa-i intreb ce se intampla. In loc sa verifice care e treaba, aia de la RAR incep sa-mi ceara tot felul de hartii care trebuiau completate de service-urile la care nu reusisem sa fac ITP-ul.
Intr-un final dau de cineva mai prietenos care se duce sa vada care e problema, fara un milion de acte. Se intoarce si-mi spune ca cineva de la RAR din Bucuresti eliberase o carte de identitate cu aceeasi serie cu a mea unei ale masini - intamplator un Renault.
Se prinsesera de eroare, dar nu operasera nu stiu in ce sistem, si de aceea cartea mea era blocata.
In final sa doua zi s-a rezolvat. Dar dupa ce am alergat pe timpul meu in nu stiu cate locuri. Nici macar nu au avut bunul simt sa-si ceara scuze.
fuzzzy
Adica nu te duci la "facultate"? La naiba, tot nu scapam de tine.. smile.gif)))

Dar la modul serios, bine ca s-a rezolvat mai repede decat mai tarziu...

@paul_p: dar ce ai zice daca Politia ti-ar pierde talonul masinii si agentul ti-ar spune chiar zambind ca trebuie sa il declari pierdut si sa iti dea amenda ca sa poti incepe procedurile pentru a iti face altul? Fix la Pipera asta... era sa cad din picioare cand l-am auzit pe "epolet"...
avrelln
norocul tau ca a tras "cap de creta" de parasolar...
shake
Faza tare dupa ce ne-am calmat si o luasem pe ras, ma trezesc sa-i zic politistului ca nu ii dau permisu, iar el rade la mine "pai ce crezi? e la mine in buzunar deja" ( uitasem ca l-a luat de cand ma oprise )

apoi i-am zis ca nu plec de aici pana nu-mi da pozele si mie.

Partea cea mai proasta ca nu a putut sa-mi dea dovada de circulatie pt 15 zile
tibitu
Probabil ca nu vei face o plangere/sesizare despre acest eveniment. Si el se va repeta. Nu zic ca ai rezolva ceva palpabil, dar macar un dobitoc ar fi mai atent...
paul_p
Trebuie musai facuta reclamatie si solicitate despagubiri.
Eventual, daca se poate, si o plangere penala. Asa cum si tu esti pus pe drumuri si cercetat penal degeaba, sa-i cerceteze si pe vinovati.
shake
Nu o sa scot eu nici un ban de la ei...mai mult ca sigur.

Asa ca ma multumesc sa-l dea macar afara pe inculpat, si sa-mi primesc permisul inapoi cat mai repede.
paul_p
Nu o sa-l dea nimeni afara pe vinovat. Nu in lumea asta smile.gif
Realist vorbind, tot ce poti face e sa-i pui pe drumuri. Dar merita efortul, ca sa nu mai creada ca indiferent ce fac ei, functionarii de care depindem noi, ei nu vor patimi nimic si tot noi vom trage toate ponoasele.
shake
Momentan sunt la birou, insa sunt la 1 statie de drpciv, ma voi duce azi si va tin la curent !
DEzmi
daca nici dovada nu ti-a dat...ce ai facut cu masina? nu ai mai plecat cu ea?
SorinCT
Nu auzi ca se plimba politistul cu ea? I-a placut de cand a parcat masina, de-aia si tragea de parasolare sa vada daca totul merge brici sa stie daca nu ramane cu ea pe drumuri.
ionut.tanase
Eu pus si simplu am ramas socat de cele relatate ... Nu pot sa cred ca asa ceva este posibil. Cauta o cale legala sa ii actionezi in instanta... sa se trezeasca dracu odata din indolenta de care dau dovada autoritatile astea. Dupa ce ca stam ca prostii pe la cozi pentru acte auto, permise, impozite si alte taxe pe la RAR/Politie ne mai trezim si urmariti penal pentru incompetenta unui functionar. sa il urmareasca pe ala penal ca a fost prost.
shake
QUOTE(DEzmi @ 5 Nov 2012, 10:49)
daca nici dovada nu ti-a dat...ce ai facut cu masina? nu ai mai plecat cu ea?
*



La treburi "penale" nu primesti dovada, am chemat un prieten sa o duca acasa.

Raspunsul politistului cand l-am intrebat de la Rosu tre sa merg drept pana la teatru masca sa o parchez ... cum fac daca ma opreste alt echipaj mai in fata?

Domne...trebuie cu platforma...dar eu nu v-am vazut cand v-ati suit in ea si ati plecat... radmasa.gif
ionut.tanase
pai ma ... penal e bou de nu a operat bifa in calculator. ... nu tu . de un'dreaq sa stii tu ca un idiot incompetent care sta intr-un birou si este platit pe banii statului nu si-a indeplinit sarcinile de serviciu? bai fratilor ... in ce tara traim? este halucinant ce ti se intampla....
shake
exact cum ma asteptam, treaba se face din ce in ce mai groasa, tre sa ma duc sa fac contestatie la buftea. Sa primesc dovada de circulatie pana se va rezolva cazul CINE STIE CATE LUNI.

Am de gand sa le cer daune morale.
Sunt curios cat stau dupa dovada de circulatie.
Am fost la drpciv si acolo apare inscrisa., iar nesimtitul ala de la ghiseu l-a durut in pix, NUJ DOMNE DUCETI-VA LA POLITIE SA VA REZOLVATI TREABA NU NOI SUNTEM DE VINA.


Ca deobicei statul roman isi bate joc de tot ce se poate. Si te mai intrebi cateodata de ce iti vine sa ii omori... ! ?
ionut.tanase
eu tot nu pricep ce vina ai tu in toata povestea asta. singurul care trebuia sa traga ponoasele in toata povestea asta cu zane si feti frumosi e zmeul ala cu cap mare de a uitat sa dea bifa in sistem.. restu' e can-can. sincer ... nu pricep de ce te poarta pe drumuri din vina unui papistas d'asta.
xcss
Esti tu sigur ca era catolic?
Marian66
haideti sa privim si putin obiectiv situatia: l-a oprit echipajul cu alte numere si alt talon decat ce era in baza de date. nu trebuie facute cercetari ca sa se vada ca intr-adevar a fost o greseala? adica, sunteti de acord ca nu putea nimeni sa ii ureze drum bun si sa-l lase sa plece, nu?

probabil l-au vazut pe colegul cu fata mai de om cinstit si nu l-au luat tare de tot, dar pe loc nu avea cum sa se rezolve.

acum, dosarul ala penal e la politie (ca nu are cum sa ajunga la procuror asa repede). o sa faca ei cercetarile la drpciv pe cale administrativa, si o sa se vada ca numerele si talonul erau bune (ca cineva a semnat de primire acolo, pe 24, cand le-au ridicat). daca vrei dovada, trebuie sa faci cerere la procurorul care instrumenteaza cazul (ori parchetul de pe langa jud buftea, ori cornetu). primul drum acolo trebuia sa fie, nu la drpciv, pt ca nu de la drpciv ti-au venit sanctiunile.
Smiley
QUOTE(Marian66 @ 5 Nov 2012, 19:45)
............dosarul ala penal e la politie ..............
*



deocamdata pare sa fie dosar de cercetare penala, pana se lamuresc politistii ce s-a intamplat, apoi devine dosar de urmarire penala (ala nasol, care se vede prin cazier). cel mai probabil dosarul de cercetare se va finaliza cu NUP, deci nu se va aunge la "adevaratul" dosar penal.
shake
Maine ma prezint la parchet la buftea sa fac cerere pt dovada de conducere pana se rezolva cazul.

Niste cretini.
espacern
Curios ca toti si-au facut datoria si nimeni nu-i vinovat.
Sau?

@+
nonic
In Romania nu ma mai mira astfel de incidente.
In urma cu o saptamana ma opreste politia sa imi verifice actele la masina pentru ca aveam numere de zoll Germania, aceasta verificare a durat 25 minute blink.gif .
La intrebarea mea ''de ce m-ati oprit'' imi raspunde domnul politist foarte mandru '' aveti numere straine si verificam daca nu sunt false'' si le mai pun o intrebare zic eu nevinovata '' de ce dureaza asa de mult?'' imi raspunde foarte mandu '' verificam masina in baza de date internationala''.
Sudsemnatu
QUOTE(nonic @ 6 Nov 2012, 10:52)
In urma cu o saptamana ma opreste politia sa imi verifice actele la masina pentru ca aveam numere de zoll Germania, aceasta verificare a durat 25 minute
*



Si de ce te mira? Crezi ca ar fi durat mai putin in alta tara? Daca nu ar fi atat de multe cazuri cu masini furate ( numere straine), fuga de la locul accidentului( numere straine), fara acte/itp/asigurare ( numere straine)-nu cred ca s-ar mai intampla asta. Cred ca deja stii: ai numere straine-te supui unor controale mai dese si lungi, daca nu vrei asta-inmatriculeaz-o in Romania!
nonic
In nicio tara nu am fost oprit doar asa ca am numere straine wink.gif. Nici macar nu si-a cerut scuze ca a durat asa mult, a venit cu actele si imi zice sunt ok puteti pleca smile.gif .
@Sudsemnatu, stai linistit ca nu circul cu masini inmatriculate in alte tari.
Sudsemnatu
QUOTE(nonic @ 6 Nov 2012, 10:52)
actele la masina pentru ca aveam numere de zoll Germania
*



QUOTE(nonic @ 6 Nov 2012, 11:13)
nu circul cu masini inmatriculate in alte tari.
*



cool.gif

Sa isi ceara scuze de ce? Cu ce a gresit el?
Sa ne intelegem: nu am nimic cu tine dar parca prea mult ne-am obisnuit sa improscam cu noroi orice actiune a politiei, primariei, institutie...
nonic
Hai sa ne intelegem smile.gif numerele de zoll sunt valabile 30 de zile... sunt numere care se fac pentru export.
Sa isi ceara scuze ca a durat aproape o jumatate de ora ca sa verifice o asigurare si un numar.
Sunt de acord cu verificarile politiei dar totusi timpul costa bani wink.gif.
@Sudsemnatu, sper ca ai inteles situatia smile.gif !

Scuze de off topic!

@shake, sper sa iti recuperezi permisul si sa plateasca vinovatul!
shake
Evident spui doar cuvantu Romania si zici tot.

Ideea e ca ... sunt trimis de colo colo, mai rau ca mingea de ping pong.

inafara de raspunsuri "da pai in 30 zile lucratoare va dam raspuns...." adica cum ? sa stau 30 zile fara permis ca sunteti idioti ?

Am ales calea "ca la noi" , vineri imi trage cineva niste sfori, sau in cel mai bun caz ma asteapta cu permisu pe birou.

Partea proasta care ma sperie, daca pot zice asa, este ca sunt inca tanar, chiar daca am loc de munca stabil nu inseamna ca fac radacini aici, in caz ca voi incerca in alta parte si voi fi nevoit sa aduc cazier, sper sa nu apara nimic pe el sad.gif
romeo_id
N-o sa-ti apara nimic la cazier. Vei primi NUP la dosar si totul va fi ok. Romania e o tara cu probleme... in sistemul public nu exista vinovati. N-am vazut pe nimeni sa faca puscarie (da! puscarie!) pentru greseli care au adus prejudicii grave unor cetateni sau cetatenilor tarii. Exemplele sunt destule... aici nu zic ca individul respectiv merita sa faca puscarie, dar sa fie dat afara din serviciu merita, si sa-ti plateasca si despagubiri morale. Asa ar fi corect. Fara pedepse de genul asta, nu-i speriem pe ceilalti si poa' sa vina si high la munca. Nu vor pati nimic, indiferent de consecinte. In cel mai fericit caz se vor alege cu o mustrare scrisa/verbala sau cateva procente in minus la salariu. Frectie!
Merced
Io sunt de parere ca teapa ti-ai cam luat-o singur. Cu sa nu stii unde ai actele in masina? Daca aveai totu' la indemana erai plecat in doua minute de acolo si linistit.
shake
Masina nu-mi apartinea ! si nu plecam in 2 min de acolo.

Chiar daca ii arati actele 90 % din ei, tot verifica cu statia ! deci tot cu virgula dadea.
avrelln
@shake-omu` ori nu a citit, ori nu a inteles prima ta postare...
Marian66
QUOTE(Smiley @ 5 Nov 2012, 20:05)
deocamdata pare sa fie dosar de cercetare penala, pana se lamuresc politistii ce s-a intamplat, apoi devine dosar de urmarire penala (ala nasol, care se vede prin cazier). cel mai probabil dosarul de cercetare se va finaliza cu NUP, deci nu se va aunge la "adevaratul" dosar penal.
*



in cazierul judiciar apar doar condamnarile definitive (cu executare/suspendare sau amenzi penale). poti sa ai si dosar de urmarire penala, poti sa fi trimis si in judecata, daca nu esti condamnat, nu apare nimic in cazier - ceea ce e si normal smile.gif

in afara de timp, nu e nimic de pierdut aici, stati linistiti. e trist, intradevar, dar nu trebuie sa se panicheze nimeni.
shake
In sfarsit,

Dupa ce ca d-l politist sef serviciu, a scris in declaratia prezentata la parchet CE A VRUT EL si NU ce am declarat eu, mi-a gresit al 3 lea nume, si seria de buletin, macar a fost CNP corect adresa si numele parintilor.

L-am ridicat azi de la fabrica de glucoza

Pt cine mai pateste : imediat sa ceara raspuns de la drpciv ca masina este inmatriculata, dupa care sa se prezinte la parchetul orasului unde a fost oprit sa faca cerere de rezolvare a cazului (CU URGENTA).

sti cum e pana nu treci prin asa ceva nu inveti, eu am stat 1 luna fara el, insa se putea si mai devreme, daca faceam exact ce am scris mai sus.


Puteti inchide topicul, multumesc
UXE
ai platit ceva?
shake
Nu.
dacia98
Buna seara colegi,
Am o mare problema si sper sa ma ajutati cu niste sfaturi daca e posibil.

Acum cateva saptamani am fost implicat intr-un accident rutier, conducand un tractor agricol(U 650) pe dumul public, si am fost tamponat din spate da catre un autoturism, care a depasit un T.I.R ce s-a incetinit in spatele meu pentru ca sa pot efectua manevra de viraj la stanga ca sa accesez un drum lateral.(am semnalizat si m-am incadrat corect, celalalt conducator afirma totul invers)
Fiind vorba de un tractor agricol folosit in exclusivitate in agricultura nu detin nici RCA.
Bun...
Dupa accident peste 15 min vine politia, si ne cere actele.Nu s-au legat de tractor in schimb s-au legat de permisul meu, fiind vorba de cat "B".
Prima la mana:
Mi s-a intocmit un dosar penal -si aici vin problemele mai grave- nu ca am condus un vechicul cu permis necorespunzator categoriei,ci in schimb ca am condus fara permis si mi-a retinut permisul spunand ca dupa sentinta instantei mi se restituie.
Acum daca luam legea in mod normal trebuia sa-mi intocmeasca dosarul conform art 335, alin 2

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amend,

si nu conform alin. 1

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Al doilea la mana:
Politia a constatat culpa comuna, si sa ne gasim dreptatea in instanta.
Aici as mentiona ca nu eu am efectuat depasirea neregulamentara, si lui nici nu i-sa retinut permisul.
Voi ce parere aveti despre aceste doua cazuri? O sa scap de urmarirea penala sau ma baga in puscarie?
Orice sfat/ajutor va multumesc anticipat.



espacern
Se poate sa primesti o amenda penala........functie de cazierul rutier.
dacia98
Nu am avut niciodata probleme. Timp de 10 ani nu am platit niciun ban de amenda si nu am fost nici avertizat.
argon
Cum sa-ti retina permisul pentru ca ai condus fara permis? A fost baut agentul? La tractor iti ajunge B-ul daca nu aveai remorca, acum tu stii, daca e sau nu inmatriculat la politie, sau la primarie, daca avea ce cauta pe drumul public.
AR-18-MOS
QUOTE(argon @ 15 Dec 2014, 22:23)
daca e sau nu inmatriculat la politie
*


De cand se inmatriculeaza vehiculele la politie? blink.gif
espacern
QUOTE(argon @ 15 Dec 2014, 21:23)
daca avea ce cauta pe drumul public.

Fara RCA....a scris clar!
Tamango
Pai colegu' a zis clar: tractor agricol, deci fara numere si RCA. Deci si-o cam ia. Daca era tractor rutier nu mai patea nimic. Tractorul agricol nu are ce cauta pe drum.
mindblast
Dacă nu ai mai avut abateri și primești pedeapsa minimă, o vei executa cu suspendare.

Ție ți se pot aplica mai multe pedepse concomitend, privitoare la acest incident, se poate face concurs de infracțiuni și se va lua în considerare cea mai mare. Nu prea înțeleg treaba cu permisul, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195, reiese că poți conduce vehicule din categoria Tr cu B-ul. Dar probabil e o treabă cu masa maximă autorizată. Nu mă bag prea mult în legislație acum, cu siguranță îți explică un avocat.

Îți recomand să nu-ți faci iluzii de "NUP", dar nici să stai cu teamă de brățări (în cazul în care n-ai mai avut condamnări în trecut). Ia legătura cu un avocat, întreabă-l care-i cea mai rapidă soluție, vezi ce zice și el despre încadrare și vedeți ce puteți face. Ți-aș recomanda să cauți soluția cea mai rapidă. Dacă avocatul îți sugerează să recunoști tot ce s-a întâmplat, fă asta. Nu te lungi cu recursuri, neprezentări și alte nebunii, pentru că, de cele mai multe ori nu faci altceva decât să-ți adaugi pedeapsă mai mare. Sunt avocați care fac asta doar pentru a lua mai mulți bani de la clienți. Se duc până în pânzele albe pe niște cazuri ce nu pot fi câștigate.

În cazul de față, că te-a depășit șoferul, nu e relevant în ideea că-i poți pune lui în cârcă toate cele. Tu nu prea aveai ce să cauți cu tractorul pe drum public, neînmatriculat, fără RCA, etc.

Treaba cu culpa comună te poate ajuta sau nu, depinde. Autoturismul probabil a călcat linia continuă sau se poate considera că a depășit coloana.
adi_ar
Nu mai reiau ca nu aveai ce cauta cu tractorul agricol pe drum. Daca nu erai pe drum public, nici permis nu-ti trebuia!

1. Eu zic ca vei fi incadrat la art 335, alin. 2, deoarece ai condus tractorul fara a avea permis categoria TR. Bul nu include TR!
Daca nu va fi asa, poti contesta in instanta.

2. Dupa mine, cel mai probabil se va ajunge la amenda (poate penala).

Dincolo de acestea, daca ai fost lovit din spate, cum pretinzi, ma cam nedumereste culpa comuna!? Aici ar fi de vazut ce scrie in acel PV.
argon
QUOTE(AR-18-MOS @ 15 Dec 2014, 22:40)
De cand se inmatriculeaza vehiculele la politie? blink.gif
*



Dinainte sa te nasti wacko.gif
mindblast
@argon - Știi că nu mai e cazul, nu? De câțiva ani buni, de treaba asta se ocupă "Serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor", care ține de Instituția Prefectului.
@adi_ar - B-ul include Tr în unele cazuri.

La Art. 38 din regulamentul de aplicare a OUG 195, avem așa:

(3) Posesorul permisului de conducere valabil pentru una dintre categoriile B, C sau CE are dreptul sa conduca si vehicule din categoria Tr.

Dar, mai sus, avem:

La art. 30:
cool.gif CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

Acum, din câte am înțeles, în cazul tractoarelor, masa maximă autorizată se stabilește cu remorcă cu tot. Adică, tipul de tractor X, cu greutatea Y kg, dacă are două remorci de tipul Y, cu greutatea Z kg încărcate, are masa maximă autorizată Y + Z kg. Și atunci îi trebuia Tr.

Dar repet, asta ce am citit și eu pe la diverși. Dacă pe talon, de exemplu, îți scrie masa maximă autorizată de sub 3500 to, se poate contesta treaba asta. De-asta, vorbește cu un avocat.

Iar, cred că ar fi bine să păstrezi legătura cu cel care te-a lovit. Mașina lui e îndoită bine? Nu de alta, dar nenea ăla, cât timp nu ai avut asigurare și nici el Casco, cel mai probabil te va da în judecată pentru a-i repara mașina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.