Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Niturile de la ferodouri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Marius Adrian
Salutare, am si yo o intrebare, cum se bat nituruile de la ferodouri? Trebuie un aparat special sau merg batute cu ciocanul. Multumesc anticipat!
gattoman
Sal.In primul rand trebuie sa ai grija ce fel de nituri iei sau sunt in pachet.Trebuie sa fie nituri de aluminiu nu de metal.Cand bati alea de metal exista riscul sa crapi ferodourile si apoi iei altele.La batut se face putina "floare" la nit cu ceva ascutit si apoi se bat cu ciocanul.Cel mai bine ar fi daca ai gasi un dorn de batut nituri(stiam ca este asa ceva).Trebuie tinut contra cu ceva care sa fie la aceeasi diametru cu nitul(am vazut unii ca folosesc o supapa de motor)
spidi
Riscul cel mai mare nu este ca iti spargi ferodoul. El consta in faptul ca la o uzura accentuata, niturile care nu sunt de aluminiu lasa urme pe tambur.

Asa ca e de preferat sa folosesti numai nituri de aluminiu.

La montaj ideea este simpla: bagi nitul, il deschizi un pic si apoi ii turtesti capul.

Ca sa ii deschizi un pic capul iti trebuie o chestie ascutita care sa iti largeasca interiorul nitului. In caz extrem poti face asta si cu un cui ceva mai gros.

Inca ceva: niturile nu trebuie batute definitiv din prima. Intai trebuie sa le potrivesti pe gauri, sa le deschizi un pic si apoi sa le bati la sfarsit, dupa ce sunt deja prinse toate. In caz contrar ai toate sansele sa nu se mai potriveasca ferodoul pe restul de gauri.

Am si eu o curiozitate: ai gasit sa cumperi ferodouri ? Ca eu la ultima reparatie nu am mai gasit ferodouri separat ci doar saboti cu totul. Si pot spune ca am cautat nu gluma.
gattoman
Daca ai potrivit doua gauri diametral opuse sigur se vor potrivi si celelalte ca altfel nu stiu cum poti sa dai gauri noi.Am vazut la mecanic ca bate niturile in aceeasi ordine ca la strangerea suruburilor chiulasei.Au inceput sa se gaseasca din nou ferodouri si asta de vreo 2 luni.Intradevar o perioada nu se gaseau decat saboti cu totul dar cred ca nu prea se cumparau si au scos la vanzare numai ferodouri.
spidi
eu raman la parerea ca mai bine le asezi intai pe toate si apoi le bati definitiv. Eu asa fac si nu am dat gres niciodata.
Riscul cu nimeritul gaurilor este mult mai mic.

Si daca presupunem ca ai batut unul aiurea il poti scoate usor cu o bormasina si bagi altul nou.

de introdus se introduc dinspre ferodou si se bat pe partea opusa(pe fier).

Rabdare si da-i "batai".
Marius Adrian
In primul rand multumesc pentru sugestii, imediat ce ii raspund lui Spidi ma duc sa le pun. Deci Spidi, ferodourile mi le-a dat cineva, dar am intrebat la un magazin de piese auto si erau 315.000 parca sau 350.000 maxim, acest magazin este la Crangasi pe partea dreapta cum vii spre Lujerului si scrie Tapiterie Auto sau ceva de genul asta. Este pe la blocurile alea la care tre sa urci pe scari. Salutare!
diaconuliviu
Spunea cineva ceva de batut niturile gen stringere chiulasa; e corect, sau mai bine spus, de la centru spre extremitati, chiar daca le bagi pe toate si le fixezi prin mica umflare (eu folosesc pentru asta un ac de injector bontit). Plecind de la centru spre extremitati, se evita ondularea ferodoului.
B-38-NFS
QUOTE(diaconuliviu @ 29 Aug 2005, 08:41)
Spunea cineva ceva de batut niturile gen stringere chiulasa; e corect, sau mai bine spus, de la centru spre extremitati, chiar daca le bagi pe toate si le fixezi prin mica umflare (eu folosesc pentru asta un ac de injector bontit). Plecind de la centru spre extremitati, se evita ondularea ferodoului.
*




ferodouri se gasesc la valea ialomitei

pt cei din buc inainte de capatul lui 90

pe partea stanga la bocurile acelea cu garaje la parter

eu am spart vreo 2 buc pana sa-mi iasa biggrin.gif

iar de batut tre sa te mai ajute cineva sau sa ai o menghina

costa 250.000 se potrivesc de la berlina la nova .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.