Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cateva probleme minore (pentru ITP).
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Buna ziua,

Astazi trebuie sa duc masina la ITP. Singurele ei probleme ar fi ca la viteza mai marisoara cand pun frana trage usor volanul spre stanga. Am fost cu ea la service insa cei de acolo au zis ca nu au gasit nimic defect, totul este OK, a avut ceva gaurele de rugina pe la podea insa au fost acoperita cu tabla de otel si prinsa cu popnituri, apoi au fost facute ca niste scuturi pe sub podelele de la sofer, tot prinse cu popnituri si cateva TN-uri pentru rezistenta. Si mai are de cand am fost la service... cred ca i-a scapat surubelnita si l-a rupt, burduful de la planetara stanga, este si plina de vaselina.

In rest masina este ok.
Si daca ar putea cineva sa raspunde si la acest topic... http://www.daciaclub.ro/A-fost-cineva-la-s...CE-t252655.html



Ar fi astea probleme de respingere la ITP? Multumesc.

PS: cam cat de "dragut" sa fiu cu cel de acolo?
maho
Din ce spui, reiese ca ai un dezechilibru intre stanga si dreapta la franare; daca nu se incadreaza in limitele legale (nu mai stiu cat era, parca max. 20%), nu iei itp-ul. Exista riscul sa dai spaga si sa nu-l iei din prima, asa ca mai bine nu dai nimic prima oara, remediezi ce-ti constata grav (franele se pare), iar le revenire te orientezi...
Alexio
Am inteles, sa vedem... Ideea este ca masina are frane, deci am baza maxima in ea.
bucatzel
"Am frane" e una, "dezechilibru la franare" e alta.

Poate are nevoie de un pic de aerisire, sau poate cere alt set de placute.
Sau poate e drumul inclinat putin aiurea pe unde ti se pare ca trage intr-o parte. E un loc in drumul spre casa unde imi face si mie la fel. In rest, pot frana fara sa tin mainile pe volan.
Alexio
I-am facut franele, schimbat placute si gata. Schimbat un furtun de frana. Si gata!

A luat ITP-ul!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.