Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare geam oglinda
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
i.bogdan
cine ma poate sfatui cum sa schimb geamul de la oglinda laterala. precizez ca este modelul de oglinda reglabila din interior. help me! blink.gif
torvalds
nu conteaza daca este reglabila din interior sau nu, ceea ce vrei tu sa schimbi este la fel pentru toate modelele ( cu reglaj sau fara)
trebuie sa scoti rama ( sau cum vrei tu sa ii spui) cu o surubelnita apoi sa pui alta oglinjoara si dupaia sa pui rama la loc ( daca nu tine se adauga poxipol sau alata dracovenie de genu)
problema este daca se gaseste le piese auto oglinda cu pricina , daca nu este delicata problema pentru ca daca pui oglinda normala nu vei vedea la aceeasi " distanta" in ambele oglinzi deoarece oglinda "de fabrica " este sferica shi obiectele par mai departe decat sunt
spor la treaba ,nu e greu
i.bogdan
QUOTE(torvalds @ 29 Aug 2005, 20:06)
nu conteaza daca este reglabila din interior sau nu, ceea ce vrei tu sa schimbi este la fel pentru toate modelele ( cu reglaj sau fara)
trebuie sa scoti rama ( sau cum vrei tu sa ii spui) cu o surubelnita apoi sa pui alta oglinjoara si dupaia sa pui rama la loc ( daca nu tine se adauga poxipol sau alata dracovenie de genu)
problema este daca se gaseste le piese auto oglinda cu pricina , daca nu este delicata problema pentru ca daca pui oglinda normala  nu vei vedea la aceeasi " distanta" in ambele oglinzi deoarece  oglinda "de fabrica " este sferica shi obiectele par mai departe decat sunt
spor la treaba ,nu e greu
*


mersi,
am intrebat in tig. raspunsul e..ca se baga in apa fierbinte oglinda...si se baga geanul fortat. stiu ca daca pun oglinda normala se vede altfel..dar in lipsa... parca nu as da 50 de lei noi pe una noua
mai bine 5 lei. mersi
ionutctn
Vezi ca si eu am facut la fel. Te duci frumos in Vitan si iti cumperi geam de oglinda au aia (e cum intri primul culoar pe dreapta mai in capat pe partea stanga - sunt ieftine rau) si chiar daca nu se potriveste pe rama ta o adaptezi. Eu am facut asa: am taiat-o intr-o parte un pic ca nu intra bine iar in cealalta parte ramanea un pic spatiu si se vedea asa ca am bagat un pic de silicon mastic transparent. Geamul de la oglinda l-am lipit de rama prin aplicarea de prenadez pe spatele oglinzii in locul de contact cu rama si pac aia a fost si unde a ramas un pic spatiu 1-2 mm pe langa rama am bagat usor silicon mastic universal transparent si o fixeaza si mai bine. Cand se sparge iar cureti locul bine si bagi alta prin acelasi procedeu. Iti urez bafta!!!
AlinM
Daca o incalzesti bine in apa clocotita intra foarte usor, nu e nevoie sa o fortezi deloc. Eu am schimbat-o acum o saptamana, a mers la fix.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.