Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inchiderea centralizata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
serbanescu
De cateva zile se aude un bazait la usa din dreapta cand se actioneaza inchiderea centralizata (la inchidere). Cineva mi-a spus ca este de la actuator (sau cam asa ceva)... Voi ce parere aveti? Oricum voi merge maine in service, deoarece sunt in garantie.
bcata
Problema e ca nu ti-l poate schimba la service direct, trebui sa-l comanzi tu la Vocea Clientului, si ai de asteptat intre 2 sapt si 2 luni sa vina. In schimb nu te costa nimic..

Daca nu mai poti rezista vreo luna-doua cu bazaitul, poti sa-ti cumperi singur si sa-l schimbi.
serbanescu
Aveti idee cam cat costa un actuator pentru DSN?
Liviu
La mag. cu piese de origine de pe Mihai Bravu .. cca 135Klei ..

Eu mi-am luat din Vitan la pretul de 300Klei bucata dar omul mi-a dat garantie scrisa pe un an de zile si mi-a si spus ca nu or sa pice ca-s facute in Italy.
bombakvx_17
am si eu o problema la inchidere din cheie. din masina merge sa folosesc inchiderea centralizata daca apas pe butonul din bord dar daca vreau sa inchid sau sa deschid masina din cheie numerge nu stiu ce sa fac am schimbat si bateria un sfat va rog
Maskatu
Ai doar o cheie cu buton sau sunt ambele cu buton? Incearca si cu cheia cealalta (daca o ai). Daca nu , inseamna ca ti s-a rupt micro-swich-ul de pe placuta cheii, si cand apesi pe cheie, nu face contact.
user posted image
detalii aici
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1624131
SERGIULICA04FUX
sau s-a desinconizat cheia
Koffy
La Sn-ul meu daca ai uitat cheile inauntru trebuie sa iei o piatra si sa le scoti de acolo pentru ca se blocheaza dupa 30 de sec. Daca cheia este rotita in contact in pozitia M nu se mai blocheaza usile si nici avariile numai clipesc. De la ce anume ar putea fi ? Sa fie cumva de la alarma veche de se aprind avariile? Dar oare inchiderea de la ce sa se blocheze ?
Koffy
Chiar nu am mai intalnit nimeni acest aspect neplacut ?
serviccom
Probabil asa are alarma functiile, dupa 30 sec sa blocheze, in caz ca uiti tu.
Eu am alarma pilot si dupa 30 sec imi suna sirena de 3 ori si se acctiveaza alarma, dar usile nu se incuie, daca ii dau la urma sa dezactivez alarma pe butonul descuiat si nu deschid usile din fata, capota sau hayonul, dupa 30 sec se incuie. Considera ca am descuiat din greseala usile si vine si le incuie automat.
Maskatu
Uce decodor din fabrica are un sistem de auto-inchidere. In sensul in care ai apasat pe butonul de pe cheie, masina s-a descuiat din actuatoare, iar daca in ~30-40 secunde nu se deschide nici o usa sau hayonul, uce decodor comanda incuierea usilor "la loc", asta in caz ca ai apasat din greseala pe buton, sa nu ramana usile descuiate.

Cam asta ar fi tot... nu inteleg ce spui tu prin "daca ai uitat cheile inauntru trebuie sa iei o piatra si sa le scoti de acolo pentru ca se blocheaza dupa 30 de sec." Ce piatra, ce se blocheaza?
serviccom
Nu ai inteles ce vrea omul sa spuna, cu piatra sparge geamul si le scoate biggrin.gif .
Koffy
Eu cand am cumparat masina usile nu se blocau deloc. De la o vreme se bloacheaza indiferent ca usile sunt inchise sau deschise. Iar daca se blocheaza cu usile deschise incep sa clipeasca avariile 30 de sec.
Ce a vrut sa zic eu la faza cu piatra este ca numai cu piatra mai pot scoate cheia din masina spargand un geam daca este sa o uit. Pentru ca cealalta cheie este defecta.
Maskatu
Inseamna ca ai o problema, ori la uce decodor ori la cheie, probabil un contact imperfect la mufa uce decodor, care declanseaza "aiurea" inchiderea/deschiderea centralizata.
mihai 83
Salut.Am si eu o intrebare:daca vreau sa inchid masina cu cheia si nu din buton,trebuie sa se inchida toate usile,sau doar cea de la sofer?Nu imi mai functioneaza alarma si nici inchiderea din buton si inchid usile din butonul de pe bord si apoi pe cea de la sofer cu cheia bagata in ea,neputand sa actionez inchiderea tuturor usilor cu cheia in broasca.Multumesc!
doctorasul
Doar usa soferului.
djtirzi
Ce spunea Koffy asa face si masina mea, cred ca e de la alama masinii, ca sa nu se mai inchida usile dupa ce deschizi usile din cheie poti sa apesi pe butonul din masina care comanda inchiderea centralizata si nu se mai inchid sau am mai observat ca daca deschizi capota iara nu se mai inchid!

mihai 83
Multumesc pentru raspuns doctore!!!
Dennys_27
Salut..sunt nou pe aici imi poate spune cineva de unde pot cumpara un push button smd?...multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.