Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: US AUSTIN GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2
gabize
Primele calificari F1- 17 noiembrie 2012, ora 20:00 (GMT+2)
Prima cursa F1 - 18 noiembrie 2012, ora 21:00 (GMT+2)

Grila de maine:

1 Sebastian Vettel Red Bull Racing-Renault 1:36.558 1:35.796 1:35.657
2 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:37.058 1:36.795 1:35.766
3 Mark Webber Red Bull Racing-Renault 1:37.215 1:36.298 1:36.174
4 Kimi Räikkönen Lotus-Renault 1:38.051 1:37.404 1:36.708
5 Michael Schumacher Mercedes 1:37.927 1:37.102 1:36.794
6 Felipe Massa Ferrari 1:37.667 1:36.549 1:36.937
7 Nico Hulkenberg Force India-Mercedes 1:37.756 1:37.066 1:37.141
8 Fernando Alonso Ferrari 1:37.968 1:37.123 1:37.300
9 Romain Grosjean Lotus-Renault 1:37.486 1:36.906 1:36.587 (penalizat 5 pozitii pentru schimbarea cutiei de viteza, cade de pe locul 4 pe 9)
10 Pastor Maldonado Williams-Renault 1:37.537 1:37.011 1:37.842
11 Bruno Senna Williams-Renault 1:37.520 1:37.604
12 Jenson Button McLaren-Mercedes 1:37.565 1:37.616
13 Paul di Resta Force India-Mercedes 1:38.104 1:37.665
14 Jean-Eric Vergne STR-Ferrari 1:38.434 1:37.879
15 Sergio Perez Sauber-Ferrari 1:38.500 1:38.206
16 Kamui Kobayashi Sauber-Ferrari 1:38.418 1:38.437
17 Nico Rosberg Mercedes 1:38.862 1:38.501
18 Daniel Ricciardo STR-Ferrari 1:39.114
19 Timo Glock Marussia-Cosworth 1:40.056
20 Charles Pic Marussia-Cosworth 1:40.664
21 Vitaly Petrov Caterham-Renault 1:40.809
22 Heikki Kovalainen Caterham-Renault 1:41.166
23 Pedro de la Rosa HRT-Cosworth 1:42.011
24 Narain Karthikeyan HRT-Cosworth 1:42.740

Din pacate, sansele lui Alonso la un nou titlu mondial au scazut aproape de 0. Doar o minune mai poate deturna drumul lui Vettel spre victorie.
xcss
Mai adaugati 5 locuri la pozitia de start a lui Grosjean - penalizare pentru schimbarea cutiei de viteze.
sorin000
Slab de tot rezultatul lui Alonso... Nu ma asteptam sa-l bata pe Vettel , dar macar sa tina langa el...
DragosP
Cursa e la 20 sau la 21?
Merced
21.
Eu nu l-as scoate inca din calcul pe Alonso. Un abandon al lui Vettel si e iar in carti.
gabize
Sunt bune monoposturile RBR, iar Vettel are deja experienta. Sanse mici de abandon.
dil
Cu penalizarea lui Grosjean, Alonso pleaca de pe 8. Iar in primul tur ma astept sa mai urce inca doua pozitii cel putin. Are sanse mari Vettel sa ia titlul anul asta, dar si Alonso are sansele lui.
Merced
Eu vreau sa vad un duel de cateva tururi intre Kimi si Schumi.
Intr-adevar Vettel e in proportie mare campion, da' au mai fost surprize, chiar relativ recent s-au dat niste calcule peste cap chiar in ultima cursa.
Abandonul nu tre sa fie neaparat dintr-o greseala a lui sau din problemele monopostului(desi pe partea asta, daca ma gandesc cu alternatoarele alea, nu se stie niciodata). Poate sa ia un "cui" in vreo roata si sa-i compromita cursa.
Apropo, am vazut ca s-a mai gumat pista fata de primele antrenamente, da' in orice caz, in ritm de cursa eu sunt convins ca o sa vedem multe derapaje mai mult sau mai putin controlate. Nu stiu ce-i in capu' lor sa nu "gumeze" dracu' pistele astea noi dinainte. La primul antrenament a fost jale. As fi vrut sa vad si niste gume mai moi, mai ales in cazul asta, cred ca si Pirelli a comis-o un pic.

18 Nov 2012, 22:40:
Mda, una peste alta n-a fost cine stie ce cursa, da' nici rea n-a fost. Se pastreaza un oarecare suspans...
centurion
Un titlu e dat; pentru celalalt, doar o minune trebuie pentru Alonso.
In plus, de-ar avea si el determinarea lui Hamilton si Vettel, ar fi mai in fata.
Merced
Nu-l ajuta deloc masina, haide sa recunoastem treaba asta. Pe linie dreapta ce se duce si Ferrariu', ca in rest e cam pamant. Eu zic ca nu putini daca erau in locul lui Alonso sezonu' asta ar fi reusit sa impinga pana in ultima etapa lupta asta, in conditiile respective.
dil
Cred ca Alonso are mai multa determinare decat Hamilton si Vettel la un loc. Dar nu e de ajuns. In fiecare cursa a incercat sa scoata cat mai multe puncte posibil. Inclusiv astazi.

Frumos circuitul, pista destul de lata pentru a permite depasiri in viraje. Mi-a placut duelul dintre Kimi si Button.
Ce fete aveau cu palariile de cowboy la finalul cursei... smile.gif

Felicitari RBR pentru titlul la constructori!
gabize
Cursa a fost frumusica, pacat ca doar doua monoposturi (ale lui Hamilton si Vettel) mai aveau vlaga.
Alonso a fost, cred, cel mai constient de importanta acestei curse, insa fara o masina pusa la punct, atat a putut face. Si nu cred ca intr-o saptamana vor reusi sa mai rezolve ceva la ea.
Asta e, sa speram ca la anu' Ferrari va prezenta un monopost mai bun.
tony-s
Alonso daca nu era scos la start in 2 curse sezonul asta probabil acum era in situatia lui Vettel, aproape campion mondial.

Dupa mine Alonso, la ora asta, e cel mai valoros pilot din F1, insa are o masina modesta, sta marturie pozitia lui Massa care cu aceiasi masina e doar locul 7 si nu a adunat nici macar jumatate din punctele adunate de Alonso, iar Massa nu e tocmai cel mai slab pilot din F1, acum 3-4 ani a pierdut titlu in ultima cursa.
sb-55-dan
Hamilton a mers ceas, la fel ca si Vettel. Frumoasa lupta dintre cei doi.
Sper ca la anul monoposturile McLaren sa nu mai aiva atatea probleme.
DragosP
Care luptă?
Merced
Aia pentru locul I de aseara. Proasta alegere a facut sa mearga la Mercedes de la anu'. Aia nu au fost in stare in trei ani sa faca o masina cat de cat competitiva.
Apropo, MSC-ul stie cineva ce a patit aseara? Ca o fi el lent, da' nici sa pierzi 10 locuri in 20 de tururi... Sigur a avut ceva probleme cu masina...
DragosP
Mai întreb odată: care luptă? Fugăreala aia penibilă câteva tururi? Aia? C'mon!
sb-55-dan
Mie mi-a placut acea "fugareala". Doi piloti de exceptie, avand in vedere si faptul ca la sfarsit au avut un avans de 39 sec fata de locul 3.
Hack
Si-a instalat cineva aplicatia "F1 timing 2012" pentru smartphone? Eu doar de curand am aflat de ea, am instalat-o si am urmarit cursa aseara in paralel si la TV si pe telefon. Aplicatia e foarte utila, mai ales daca nu poti urmari cursa la TV, ai timpii afisati in permanenta, poti selecta un anumit pilot si aplicatia il urmareste, ai inclusiv team radio-uri care nu se dau la TV si altele...
bucatzel
Eu tin de-obicei laptop-ul pe-aproape si pagina asta deschisa.

http://www.formula1.com/live_timing/#

Altfel, sunt de acord cu DragosP. Atata amar de timp pentru o singura depasire... Si aia, bazata pe o colectie de mini-greseli din partea lui Vettel.

Da' in schimb, there's no business like showbusiness. Stetson-urile, faptul ca l-au adus pe Andretti pe podium sa intervieveze premiantii a fost o miscare super faina. Sa vedem daca se mai umplu tribunele si anul viitor.
Hack
Pai de la astia de pe site am aflat si eu de aplicatia asta. smile.gif
tony-s
Din ce stiu eu pe americani nu-i pasioneaza in mod deosebit sporturile non-americane - ca sa zic asa. Ei au curselele lor gen NASCAR,INDY....care inregistreaza mult mai mare audienta decat F1, prevad ca in 5-6 ani circuitul texan va iesi din calendarul F1.
Merced
Are contract pana in 2021 si nu iese nicaieri pana atunci. Mare minune de nu mai apare inca unul, ca asa era in plan. Le place mai mult Nascaru', da' uite ca au venit si au umplut tribunele si aici. Fiind o data pe an nu cred ca o sa fie probleme de audienta. De fapt sunt putine locurile unde sa nu se umple macar tribunele cand e cursa de F1.
Hack, ai dat banii aia multi pe aplicati aia? Stiam de ceva vreme de ea, da' nu m-am incumetat s-o cumpar, ca mi s-a parut cam scumpa.
Hack
Doamne fereste biggrin.gif , se gaseste si fara bani rolleyes.gif ...
Merced
Vinde-mi pontu' pe PM pana la capat, ca de cand n-au mai merg Aptoide sau Applanet nici ca am mai instalat ceva "pe bani".
centurion
QUOTE(dil @ 19 Nov 2012, 01:03)
Cred ca Alonso are mai multa determinare decat Hamilton si Vettel la un loc.
*


Alonso a fost cam pe unde era Webber si Button. Ca si timpi. Adica, Ferrari era cam pe unde erau RBR si Mclaren. Dar Vettel si cu Hamilton aveau o viteza in plus. Pe aceleasi masini enumerate mai sus. De unde asta, fata de toti ceilalti? Nu dintr-o motivatie suplimentara?
In plus, daca Ferrari e atat de in spate fata de ceilalti, in calificari, chiar asta a fost valoarea lui Ferrari? Dupa Mercedes? Dupa Williams? Eu cred ca Alonso nu a fost in cea mai buna forma. In nici un caz masina nu e 30 secunde dupa 1 RBR si 1 McLaren.
Tomcat
Sa fim seriosi! Masina Ferrari NU MERGE!
Tot ce s-a realizat anul asta la Ferrari s-a realizat cu marea dorinta de rezultat a lui Alonso.
Ca fan al echipei nu pot sa nu remarc inca o data (ca de altfel si in ultimii 2-3 ani) ca dupa plecarea lui Jean Todt echipa este varza si se persista in greseala numita MASSA.
Exista oare o echipa mai bine pusa la punct decit Ferrari in tot ce inseamna stand si strategie de cursa ??
Jos palaria pentru Alonso care a facut pe fani sa uite disputa la cutite din anii anteriori cu Michael, si trage de unul singur echipa spre locul 1.
tony-s
Si eu cred ca Alonso a scos maxim ce se putea scoate din Ferrari...un Vettel sau Hamilton cred ca ar fi avut mult mai putine puncte in clasament daca erau la Ferrari.
Merced
Cam toti trei sunt la acelasi nivel din punctul meu de vedere.
Hamilton la Mercedes s-ar putea sa se piarda. La anu' cred ca o sa fluiere Vettel in clasament, daca nu pune la punct Ferarri masina. McLaren o sa sufere sigur in viitoarea componenta.
centurion
Eu nu ma refeream la sezonul asta. Eu vorbeam strict de cursa asta.
Da, ceea ce a facut Alonso in intreg sezonul este laudabil. Si nu am ce sa comentez. Dar strict la cursa asta, eu cred ca nu a fost in forma. Ferrari nu e atat de slaba. Daca era masina atat de slaba, Alonso nu ajungea sa se bata inca pentru titlul mondial si Ferrari nu ar fi fost pe locul 2 in clasamentul constructorilor.
tony-s
In F1 conteaza cam in proportie de 80% masina si doar vreo 20 % pilotul....niciodata o masina modesta n-a castigat campionatul in schimb piloti relativ modesti care au beneficiat de masini foarte competitive au castigat campionatul: Damon Hill, Jacques Villeneuve.

Evident nu-s nici Vettel sau Hamilton primii veniti in F1 insa cred ca Alonso e cu ceva peste cei 2 ....pe primii 2 intr-o masina inferioara nu cred ca s-ar putea bate pt. primul loc in clasament pe cand Alonso se bate ...dupa mine Ferrari e sub Red Bull si Mclaren.
gabize
Ferrari nu a reusit, dupa plecarea lui Todt, sa mai fie o echipa puternica. Au mai multe resurse financiare decat marea majoritate a echipelor, insa nu mai au o mana de fier care sa-i conduca. Si nu cred ca la anul vor reusi sa faca, in configuratia actuala, ceea ce reusesc Horner si Newey la RBR.
Merced
Totusi mosu' ce a patit? Ca in calificari a avut timp peste Alonso si in cursa mai ca nu l-au depasit si HRT-urile.
centurion
Masina, cheful de cursa .........
Merced
Nu pot sa cred ca se face de cenzurat ca nu mai are chef. Masina a functionat ok in calificari, da' dupaia nu am inteles care a fost treaba. Eu cred ca de fapt nu s-a impacat bine cu gumele per total, dupa ce a dat trei ture in calificari ca sa le incalzeasca inainte de timpul de referinta. In fine, pacat ca se retrage dupa o revenire atat de rusinoasa, trei sezoane si un amarat de podium. Mare tampenie a facut ca s-a intors, si mai mare ca a avut incredere in proiectul Mercedes.
centurion
Mercedes l-a adus in lumea buna a curselor. E poate o legatura sufleteasca. Gen, prima iubire.
As fi vrut sa-l mai vad un sezon la Ferrari. Eu nu pot sa-l mai disociez pe Schumi de Ferrari si invers.
Merced
Eu as fi vrut acum sa dea peste nas tuturor si sa se duca un sezon macar la Williams. Fara salariu, doar din orgoliu. Frank l-ar primi cu bratele deschise.
centurion
De ce Williams?
Merced
E singura echipa cat de cat competitiva care l-ar baga in seama. Si cred ca la anu' se vor prezenta si mai bine.
sb-55-dan
QUOTE(Merced @ 19 Nov 2012, 22:13)
Cam toti trei sunt la acelasi nivel din punctul meu de vedere.
Hamilton la Mercedes s-ar putea sa se piarda. La anu' cred ca o sa fluiere Vettel in clasament, daca nu pune la punct Ferarri masina. McLaren o sa sufere sigur in viitoarea componenta.
*


Eu zic ca Mercedes o sa scoata la anul o masina competitiva pentru titlu. Hamilton o sa-i ajute f mult din acest punct de vedere.
Pe de alta parte alegerea lui Perez ca pilot la McLaren cred ca e buna, desi inca nu are experienta necesara insa are mult talent. Ramane sa vedem ce o sa iasa.

Forza McLaren wub.gif
dil
Red Bull iar au ocupat prima linie la start. Kovalainen s-a calificat bine, sa vedem cum se descurca in cursa.

Pos No Driver Team Q1 Q2 Q3 Laps
1 1 Sebastian Vettel Red Bull Racing-Renault 1:38.516 1:37.065 1:36.338 12
2 2 Mark Webber Red Bull Racing-Renault 1:38.161 1:37.312 1:36.441 14
3 8 Romain Grosjean Lotus-Renault 1:38.676 1:37.523 1:37.155 17
4 11 Nico Hulkenberg Sauber-Ferrari 1:38.339 1:37.828 1:37.296 20
5 10 Lewis Hamilton Mercedes 1:37.959 1:37.854 1:37.345 20
6 3 Fernando Alonso Ferrari 1:38.929 1:37.368 1:37.376 19
7 6 Sergio Perez McLaren-Mercedes 1:38.367 1:38.040 1:37.452 21
8 7 Heikki Kovalainen Lotus-Renault 1:38.375 1:38.078 1:37.715 21
9 17 Valtteri Bottas Williams-Renault 1:37.821 1:37.439 1:37.836 24
10 12 Esteban Gutierrez Sauber-Ferrari 1:38.082 1:38.031 1:38.034
11 19 Daniel Ricciardo STR-Ferrari 1:38.882 1:38.131
12 14 Paul di Resta Force India-Mercedes 1:38.894 1:38.139
13 5 Jenson Button McLaren-Mercedes 1:38.588 1:38.217
14 9 Nico Rosberg Mercedes 1:38.743 1:38.364
15 4 Felipe Massa Ferrari 1:39.094 1:38.592
16 18 Jean-Eric Vergne STR-Ferrari 1:38.880 1:38.696
17 15 Adrian Sutil Force India-Mercedes 1:39.250
18 16 Pastor Maldonado Williams-Renault 1:39.351
19 21 Giedo van der Garde Caterham-Renault 1:40.491
20 22 Jules Bianchi Marussia-Cosworth 1:40.528
21 20 Charles Pic Caterham-Renault 1:40.596
22 23 Max Chilton Marussia-Cosworth 1:41.401

Button are 3 locuri penalizare si Pic are 5.
gabize
Gata, sezonul e compromis. Nu mai există energie, voință, nimic! Mi-era frică la un moment dat că vor ațipi la volan, atât de rutinată a fost cursa. Păcat.
betamax
Imi imaginez ce i-a incantat pe americani procesiunea asta... de cacao. Sunt curios ce va fi anul viitor, cu motorase de strada. Intr-un viitor previzibil se va ajunge la motoare cu 1 cilindru in V (!).
b76bgaarh
http://www.auto-motor-und-sport.de/formel-...6-11577202.html

si pozele.

noi suntem tari, am avut doo majini in puncte.
mircea_aq
Haha, de-abia il astept pe Marinescu la rampa ca el trebuia sa fie in masina, ca e pe pile dom'le nu pe valoare, la cat cotizeaza familia neozeelandezului....sustinere moncher.

https://www.autosport.com/f1/news/132390/to...rtley-for-us-gp

sb-55-dan
Mercedes campioni mondiali wub.gif wub.gif 124.gif 124.gif , urmeaza Hamilton sa cucereasca titlul valuri.gif
centurion
A fost duel direct, roata la roata, intre Vettel si Hamilton. Rezultatul s-a vazut. Nu mai este despre uzura pneurilor, piloti intarziati, ghinion si altele .... pur si simplu Mercedes a fost mai rapid decat Ferrari.

meganus_bicorpus
Desi sunt fan Ferrari, treaba e destul de clara...Hamilton merge cu un set de anvelope de nu reuseste nimeni sa-l prinda, Bottas urmeaza aceeasi strategie si de-abia mai prinde niste puncte.Raikkonen lasa pe Verstappen sa il depaseasca cu 500 m inainte de final, Vettel face minuni dar nu la fel de mari ca cele de la merci...si asta a fost tot!
centurion
Frumoasa cursa si foarte disputata, destul de rar in F1 ca primii 3 sa fie in 2 secunde (locul 1 --> locul 3).

Vettel ar trebui sa piloteze fara presiune pentru ca oricum titlul este decis. Cu toate astea, a comis-o din nou. Si era o buna ocazie sa castige.

Raikkonen nu ma asteptam sa mai castige vreo cursa. Nu as fi pariat pe el nici macar 1 leu. Dar a facut o cursa 'ca in tinerete'. Pacat ca a venit prea tarziu aceasta victorie.

Nimeni nu vrea sa fie in pielea lui Bottas. Deja nu mai este locotenentul, este sclavul echipei. Este, cred, a doua oara in sezon cand franeaza fara nicio logica, stiind bine ca nu se va incadra pe viraj, dar avand toate sansele sa-l loveasca pe Vettel.


Forza Ferrari!
korny
In sfarsit o cursa in care pilotii Renault au terminat unde trebuie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.