Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare modul RF pe UCH logan fara (ambiance)
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
ostilu84
Buna seara!
Dupa cum si titlul o spune, vreau sa montez modulul RF pe uch-ul unui logan ambiance din 2006. Buun, zis si facut. Am facut rost de placuta donatoare, am dezlipit modulul RF de pe aceasta, l-am lipit pe placa uch-ului in cauza folosindu-ma de niste picioruse de sarma din cablu utp. Lipituri bine facute, exclus scurt-circuit, etc. Am montat si cele cateva smd-uri din zona modulului in cauza, dar odata montat pe masina ..... surpriza, uch nu mai functioneaza deloc. Evident ca mi-a stat inima, gandul mi-a fost ca am scapat de 3-4 mil, etc. Totusi, am dezlipit modulul RF montat si uch functioneaza corect fara acesta. Cu el montat nu face absolut nimic, nici macar ledul in bord nu mai clipeste....
Modulul l-am luat de pe un UCH defect, dar cu declaratia ferma a vanzatorului ca modulul in cauza e imposibil sa nu fie functional. Uch-urile in cauza sunt Siemens...... Nu imi explic de ce nu mai face nimic uch-ul meu cu acest modul montat ... Adica ma asteptam la o adica sa nu pot deschide usile folosind butoanele de pe cheie, dar la asta nu....
Cine a mai umbla prin uch cu ddt2000 imi poate spune daca la uch-ul de pe ambiance, care nu are acest modul montat, este activata functia RF in soft? Sa fie diferente de soft intre uch cu modulul RF montat si cele fara el? Astept niste raspunsuri din partea celor avizati...
Daca va intrebati de ce am ales varianta asta, dat fiind ca un UCH la mana a doua cu RF este cca 100 lei, aflati ca aveam deja cheie cu butoane si m-am gandit ca ies mai ieftin... dar se pare ca m-am inselat.... A, stie cineva valoare exacta a smd-urilor don zona modulului RF? Le-am incercuit in foto.....
Multumesc anticipat! Atasez niste foto....
Leo0608
de ce va complicati voi aiurea?
nu era mai ok sa-l intrebi inainte de a cumpara, pe userul kti de la voi din Craiova? e super baiat de nota 20 si mai da din casa ff multe info

deci .. sari pe pm si da-i un mesaj userului kti cu problema ta. El e cel mai in masura sa iti zica de uch-uri
sau mai poti incerca si la userul Doctorasul ..
ostilu84
De ce m-am complicat, am scris mai sus, pentru a obtine facilitatile oferite de acest modul la un pret cat mai mic. Si fiindca sunt oltean si cateodata stiti ce fac oltenii....
Aveam deja cheie cu butoane sincronizata cu UCH.
Ceva pareri in legatura cu problema expusa?
kti
da am eu mai multe
te superi pe colegul ca te atentioneaza in legatura cu ,,complicatia,,
zici ca ai ales asta din cauza unui pret mai mic (la 1 milion cat zici tu ca faceai rost era un pret acceptabil de ,,mic,,) si oricum cheia se poate pune pe orice uch.
bun chiar tu spui aici ca modulul provine de la un uch defect si ca garantezi lipiturile ,
paise pare ca asta este prima problema a ta un modul negarantat nu poti sa te bazezi pe el.
cum grantezi tu ca lipiturile sunt corecte ?
ai masurat ? ai verificat traseele ? se alimenteaza modulul ? tensiunile raman corecte ?
parerea mea ca 99% faci scurt iar 1% este deja ,,ars,,
sunt intradevar ceva ajustari in sw pt modul dar nu asta este problema deocamdata la tine.
cheia este memorata de tine ?
despre smd-uri de ce le-ai lipit asa avea cel ,,SH,, ?
alea sunt pt antena si sunt condensatori ---- sper ca sti ce ai pus acolo ca sigur poti face scurt daca pui rezistente---
daca vrei vino la mine cu ce trebuie si se rezolva ,,moca,, asa cum zici tu ca la olteni
ostilu84
Salutare!
1. Nu m-am suparat pe nimeni, nici nu aveam vreun motiv, doar eu cer ajutorul, nu?
2. Lipiturile chiar le-am efectuat corect, este absolut exclus sa fi dacut vreun scurt, mai ales ca zona este plina de lac, iar unde am lipit eu modulul, sunt in total vreo 7 lipituri.
3. Referitor la trasee, nu le-am masurat, pentru ca nu am intervenit asupra acestora, si este exclus sa fie intrerupte... Masuratori nu am facut, nu stiu care sunt pinii prin care se alimenteaza modulul RF, nu stiu ce tensiuni ar trebui sa am.
4. Cheia este memorata in reprezentanta Dacia din Dragasani cu sculele dedicate, deci este facuta ok. De fapt imi aduc aminte ca atunci cand a sincronizat-o, tipul a fost initial surprins ca nu merge inchiderea pe cheie, dupa care si-a dat seama ca este versiunea ambiance.
5. Am lipit smd-urile pentru ca asa apareau atat pe placa sh, precum si in foto ale altor uch de pe net. Sunt 4 piese, 3 sunt sigur condensatori ceramici, le-am masurat de curiozitate valorile cu un capacimetru si le am notate pe o hartie, dar nu stiu pe unde am pus-o, a patra piesa, cea dinspre antena desenata pe cablaj am uitat sa o masor, dar banuiesc ca este tot condensator, fiind in zona RF.
Sper ca de data asta nu am mai lasat loc de interpretari cum ca as fi suparat, etc., nu este cazul.
Astept niste sugestii, deocamdata nu pot lua masina, este de serviciu....
ostilu84
Am citit de curiozitate cu o clona pickit2 memoria 93c66wp din uch-ul donator. Aceasta memorie se citeste pe 8 biti, sau pe 16? Atasez cele doua bin-uri, dar din cauza faptului ca forumul nu accepta extensii hex, rar, etc am mai pus un .txt, care trebuie sters. Astept inca opinii....
ostilu84
Salutare! In aceasta seara mi-am mai facut putin timp sa ma mai "joc" cu UCH-ul. Asa ca am incercat mai multe variante:
Am luat memoria din UCH-ul donator, am lipit-o in uch in care vreau sa montez modulul RF cu modulul montat, ledul din bord nu a clipit.
Am pus uch-ul fara memorie, cu modulul RF montat, ledul nu clipeste.
Cu memoria originala si cu modulul RF montat, ledul nu clipeste.
Cu memoria originala, dar fara modulul RF ledul clipeste si autoturismul functioneaza.
Ce imi pare rau, daca tot am dezlipit eepromul 93c66, este ca nu i-am citit continutul de memorie.
Tind sa cred ca modulul RF nu are nimic, iar problema in cauza este strict legata de soft.
Ca idee, cei care mai montati pentru prima data uch noi, ledul din bord clipeste inainte de sincronizare?
Astept niste opinii, chiar daca deocamdata sunt depasit de problema din punct de vedere al cunostintelor....
Leo0608
@osilu84 ai PM ... io zic sa mergi la userul kti sau daca nu te coafeaza, la userul doctorasul
tine-ne la curent 380V cu ce ai facuT !
ostilu84
Salutare!
Am achizitionat o interfata pentru ddt2000 si am verificat in soft uch daca e activata partea de RF si.... este. Maine mai lipesc o data modulul RF sa vad daca imi mai detecteaza interfata UCH-ul cu modulul montat....
Are cineva un dump pentru uch cu modul RF? Mi-a zis cineva ca difera...
ostilu84
Salutare!
In aceasta seara am incercat sa vad daca UCH mai este detectat cu DDT2000 cu acest modul lipit. Rezultatul> NU mai este detectat. Ce se intampla, ma depaseste.
Intrebarea mea este: daca achizitionez un UCH functional cu modul RF din fabrica, este vreo sansa sa inregistrez cheia pe care o am in prezent si pe acesta? Atasez o schita a UCH Siemens, precum si valorile SMD-urilor din jurul modulului RF.
P.S. UCH de solenza este identic cu cel de la primul model de logan?
klaus
poti inregistra, dar iti trebuie scule (interfata, program, generator coduri.
Da, primele uch-uri de logan erau ca alea de solenza.
ostilu84
Se poate detalia aici despre ce scule este vorba?
Pentru a citi si rescrie memoria 93 unde am inteles ca este memorata cheia, am interfata si programul.. Despre acestea este vorba? Nu stiu insa la ce va referiti cu privire la generatorul de coduri. Procedura de invatare a cheii mi s-a parut accesibila cu DDT2000. Si codurile necesare pe parcursul acestei operatiuni se aflau destul de usor cu sprijin de pe forum.....

15 Jan 2013, 18:14:
Salutare!
In aceasta dupa amiaza am vrut sa ma asigur ca modulul RF cumparat de mine este defect. Astfel, am scos UCH din solenza mea, care este identic cu cel de pe loganul meu, am dat jos la cald modulul original si l-am montat pe cel cumparat. Rezultatul a fost acelasi, respectiv UCH nu mai misca nimic, in concluzie modulul este defect!. Am pus modulul scos de pe solenza pe uch de logan, acesta nu se mai blocheaza, functioneaza corect, dar nu functioneaza inchiderea de pe cheie. Am inlocuit bateria din cheie si am verificat daca push-butoanele functioneaza si functioneaza, le-am verificat cu un multimetru.

Intrebarea mea ar fi:
Cheia odata invatata mai poate fi resincronizata? Exista vreo procedura in acest sens? Ma gandesc ca si-a pierdut frecventa, am colegii care au apasat in nestire pe butoane, chiar daca stiau ca nu merge inchiderea pe cheie.
Atasez imagine cu setarile.
ostilu84
Salutare colegi, din nou!
Pot sa ma declar invingator, in cele din urma am reusit! 124.gif

Concluziile:
Din punct de vedere al softului, pentru logan faza 1 nu exista diferente in ceea ce priveste UCH.
Din punct de vedere hardware, exista diferente, in afara ca nu este montat modulul RF, nu sunt montate nici o alta serie de componente care au legatura cu acesta.
Este vorba de>

1. Pe "fata" UCH, cum privim UCH cu mufele in sus

-Modulul RF;
-4 componente SMD, 3 condensatori si o bobina in zona modulului RF, valorile sunt mai sus
-1 cip cu 6 pini, inscriptionat 1Ft, identic cu cel langa care este amplasat, chiar si la fel asezat pe placa. Are oricum la o privire atenta un pin marcat cu un punct pe capsula.

2. Pe cealalta parte a placii mai multi condensatori si cateva rezistente, tot SMD. Fata de versiunea echipata cu modul RF, are doi condensatori in plus, cei langa care am pus un plus.(+)
Atasez astfel fotografiile, unde am pus si valorile componentelor lipsa, in caz ca mai sunt amatori, desi ma indoiesc sincer....

Concluzia finala> Nu merita. Multa munca, implicit timp pierdut, nervi, etc. Pentru pasionati de ceva electronica poate fi o provocare, intr-adevar...
Leo0608
QUOTE(ostilu84 @ 16 Jan 2013, 22:48)
Nu merita. Multa munca, implicit timp pierdut, nervi, etc.
*


parca am spus prin noiembrie/decembrie anu trecut sa mergi la userul kti in Craiova sa te ajute. De ce nu ai fost la el? excl.gif
ostilu84
Pai si satisfactia?
Si apoi crezi ca statea cineva sa planteze SMD-uri si sa faca experimente? Toata lumea mi-a zis ca nu se poate, toti mi-au indicat calea simpla. Iei uch cu RF, sincronizezi cheile si in 5 minute termini. Dar eu nu... Batman, Batman. Oricum ideea este ca se poate, dar financiar nu merita.
Asa, ca o comparatie, cine vrea inchidere pe cheie>

1.UCH cu RF cam 100 lei+ intre 30 si 50 lei capatul de cheie cu butoane rezulta 150 lei. Fara manopera, in ideea ca ai un prieten cu interfata. Daca nu, mai pui minim 50, deci total 200 lei
2. Iei o inchidere centralizata cu telecomanda, cam 80 lei, o montezi singur e muuult mai ieftin. Sau 100-150 lei o alarma ieftina si ai tot ce iti trebuie.
Recunosc ca a fost mai mult o provocare, asa....
kti
felicitari pt ..teme.. smile.gif
si daca tot vorbesti de satisfactie sa vezi cand te lasa telecomanda (china) de la centralizta ce dor i-ti va fi de o cheie noua cu RF .
fara suparare si mie i-mi plac ,,cercetarile,, dar nu trebuie sa complici asa de mult.
spor si bafta
icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.