Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trepidatie ciudata!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
KoD
Va rog sa ma ajutati! Am o dacie 1304(papuc cu 2 locuri) si in treapta a 3 la 2000rot/min apare o trepidatie pe cat de ciudata pe atat de suparatoare. Daca aveti idee de la ce e, mi-ar prinde tare bine. Astept raspunsuri de la voi.
bertro
e posibil sa fie vorba de simplul fapt ca la viteza respectiva intra in rezonanta elementele caroseriei. vezi ca mai sunt oameni care se plang de treaba asta. si nova mea are o zona pe la 65-70 intr-a patra unde se comporta asa. zici ca merg pe piatra cubica, asa tropaie volanul. vezi bucse, tampoane motor, the usual stuff...
KoD
QUOTE(bertro @ 28 Aug 2005, 20:21)
e posibil sa fie vorba de simplul fapt ca la viteza respectiva intra in rezonanta elementele caroseriei. vezi ca mai sunt oameni care se plang de treaba asta. si nova mea are o zona pe la 65-70 intr-a patra unde se comporta asa. zici ca merg pe piatra cubica, asa tropaie volanul. vezi bucse, tampoane motor, the usual stuff...
*



Aha. Merci de raspuns. Mai astept si altele smile.gif. Eu banuiam ca este de la cardan. Asa face si la mine tremura volanul, si restul masinii, nu foarte tare, dar oricum devine enervant. Astept in continuare parerile voastre, poate reusesc sa rezolv si problema asta cu ajutorul vostru.
Petea
A mea tremura la fix 80 km pe ora. Daca maresc sau micsorez viteza scap de tremurici. Pe de o parte imi place chestia. Stiu cand am 80 km/h fara sa ma mai uit la kilometraj smile.gif . Am fost si la un mecanic care mi-a zis ca n-am ce sa-i fac.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.