Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] 4 cauciucuri de iarna Bridgestone
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
scorpion
Vand 4 cauciucuri de iarna Bridgestone BLIZZAK LM-20 165/70 R13 79T, (M+S , plus simbolul acela cu muntele si fulgul de nea ) , facute in Italia , DOT 3610 ( in saptamana 36 a anului 2010 adica sfarsitul lui august). Le-am luat pe toate de la ESROM Bucuresti, am avut si factura dar am pierdut-o, mi-am trecut in cheltuieli ca au fost 892,78lei toate 4, iar montajul a fost gratuit pt c-am luat un set complet.

Pretul pt toate cele 4 bucati, la pachet, este de 400lei usor negociabil.

Cauciucurile au fost rulate 21.300km pe o Dacia Nova atat vara cat si iarna si se prezinta dupa cum urmeaza :
- o pereche care a fost in spate are inca 7mm inaltime profil din cei 8 originali
- o pereche care a fost in fata are inca 5mm inaltime profil din cei 8 originali
- NU au avut NICIODATA pana, pe poze se vad unele gaurele printre dintii profilului dar asta-i din cauza c-am scos acum cateva zile toate pietricelele intrate printre zimti si-a ramas cauciucul cracanat radmasa.gif
- unul singur dintre cauciucurile din fata ( din perechea cea mai uzata) are o mica galma pe laterala, dar chiar mica, eu nu i-am dat importanta iar la service cand le-am reechilibrat asta primavara aia au spus ca nu trebuie sa ma ingrijorez mai ales daca le pun pe spate...
Au fost "incaltate" de noi in 4 noiembrie 2010, au fost rotite fata cu spatele in 20 aprilie 2012 dupa 19.507km apoi in 4 octombrie 2012 au fost descaltate dupa inca 1.775km parcursi => un rulaj total de 21.282km
Tinand seama de uzura lor si de faptul ca au doar 2 ani si 2 luni de la fabricatie, pe o masina gen Nova sau similara, vor mai duce inca cativa ani si cateva zeci de mii de km in conditii de siguranta. Eu nu forjez masina in demaraje la blana, nu ma catar disperat pe frane si poate de aia s-au tinut asa ok. Pe timp de iarna pe ud si mazga sunt exceptionale, bat linistite Continental Conti Winter Contact TS830 cu care merg pe cealalta masina. Nu sunt zgomotoase si se simte ca se lungeste putin distanta de franare doar pe caldurile alea demente din iulie si august cand in Bucuresti erau 45G Celsius la umbra, dracu stie cat o fi avut atunci asfaltul in plin soare... probabil 60-70G... , pe timp rece sunt foarte prompte iar pe ud sunt in elementul lor adica impecabile doar nu degeaba sunt Bridgestone.

Poze:
[attachmentid=1627851636] [attachmentid=1627851637] [attachmentid=1627851638] [attachmentid=1627851639] [attachmentid=1627851640] [attachmentid=1627851641] [attachmentid=1627851642] [attachmentid=1627851643]

Prefer sa le vand cuiva din Bucuresti sau din preajma pt eu locuiesc acum in Bucuresti si ne-am putea intalni usor sa vada cauciucurile. Daca le doreste cineva din tara, atunci transportul il plateste cumparatorul si cred ca nu mai renteaza din pacate blush.gif

Daca pozele nu sunt suficient de clare sau daca cineva mai doreste detalii, postati aici si va raspund cat de prompt pot sau dati-mi un telefon sau SMS pe 0745.123.357, Mihai, zilnic intre orele 9 si 20

21 Nov 2012, 16:57:
Sus cu ele, chiar sunt cauciucuri bune iar 2 sunt aproape noi !!!
shake
renunti la 2 bucati ? smile.gif

edit : am vb cu sotia dumneavoastra ! multumesc
scorpion
Pe moment sunt rezervate pt Shake.

Ca sa raspund unei intrebari puse de el mai sus : prefer sa le vand pe toate 4 impreuna, pretul de 400lei este un pret decent mai ales ca nu-i chiar batut in cuie.

Tineti seama de faptul ca nu vand 4 cauciucuri cu 4mm ramasi ci un set aproape nou de 7mm si doar o pereche uzata inca in limite decente de exploatare la 5mm. Pe de alta parte n-am pus degeaba istoria exploatarii lor: un potential client isi poate da seama cati km il vor mai tine inca si asta dovedeste ca sunt pneuri de marca buna si scumpa. Nu toate marcile de pneuri se uzeaza cu aceeasi rata la 10.000km.
Bridgestone NU SUNT Debica , chiar au aderenta !!! Pe ADAC sunt review-uri la pneuri de iarna si acum cativa ani Bridgestone Blizzak ieseau foarte bine in teste. Exact asa sunt si-n exploatarea zilnica.

Eu schimb mai des pneurile incercand incontinuu alte marci si cum pe balcon nu mai este spatiu, sunt cu ele la vanzare.
scorpion
Au revenit la vanzare : 400lei usor negociabil !

2 cauciucuri cu inaltimea profilului de 7mm din 8mm initiali
2 cauciucuri cu inaltimea profilului de 5mm din 8mm initiali
scorpion
UP ! 390lei toate 4 cauciucurile !!!
cristache31
Salut.

Sunt interesat de 2 anvelope.
Am deja 2 bucati pe fata, doresc sa mai iau inca 2 bucati pentru spate.
Acum am vazut anuntul tau, acum, ti-am facut propunerea.
Daca esti interesat, sa-mi dai un semn.

O seara buna.
scorpion
Vazand ca piata cere separarea celor 4 cauciucuri, am hotarat sa-mi modific oferta de vanzare in felul urmator :

Vand 2 cauciucuri Bridgestone Blizzak LM-20, 165/70R13 79T, dot 3610, Made in Italy, avand inaltimea profilului de 7mm din 8mm initiali, cu 280lei perechea

Vand 2 cauciucuri Bridgestone Blizzak LM-20, 165/70R13 79T, dot 3610, Made in Italy, avand inaltimea profilului de 5mm din 8mm initiali, cu 110lei perechea

Preturile pentru perechi NU sunt negociabile.

Toate cele 4 cauciucuri le dau impreuna cu 370lei, pret final.
cristache31
Salut.

Pentru cele 2 buc ... avand inaltimea profilului de 7mm din 8mm initiali ... pot oferi maxim 200 lei.
Totusi sunt sh, au putin peste 2 ani, nu mai au garantie.
Decat sa dau 280 lei pe ele, mai pun 50-100 lei si iau unele noi cu garantie incepand din momentul achizitiei. Bine, probabil nu iau Bridgestone, dar nici cele mai slabe/proaste.

Pentru cele 2 buc ... avand inaltimea profilului de 5mm din 8mm initiali ... nu pot oferi 110 lei, pentru ca au 5mm si mai au doar 1mm pana la limita de 4mm (dupa cum spun majoritatea site-urilor de specialitate) la care trebuiesc schimbate anvelopele de iarna. De fapt, astea nu ma intereseaza.

In concluzie, pot oferi pe cele de 7mm maxim 200 lei pe amandoua.
Daca esti de acord, imi dai un semn, ne intalnim maine, vin si le iau.
Daca nu esti de acord, nu e nicio suparare si iti doresc bafta la vanzare.

O seara buna.
scorpion
Imi pare rau ca nu am postat mai devreme (abia acum am ajuns acasa), dar anvelopele sunt rezervate pana in 7 decembrie 2012 pentru userul Cosmin, care le va lua pe toate 4.

Legat de ce aparuse mai devreme in topic: si daca au garantie doar cineva care traieste in Canada sau Suedia isi poate imagina ca asta reprezinta ceva.... Oameni buni : trezit-va, sunteti in Romania, ce dracu credeti reclama aia idioata cu "sunt cetatean european si am drepturi"????!!!! Garantia nu acopera in principiu nimic mai mult decat cateva zile dupa montaj, maxim 2 saptamani! Ce dracu credeti ca suntem in FutureLand ??? O zic fara pic de rautate dar garantia este asa de frumos "definita legal" incat daca nu este patrat la propriu pneul este al tau cu tot cu problemele lui !
Pretul meu este de bun simt : am avut sinceritatea de a arata clar cum au fost exploatate , cati km si in ce conditii !
Cei care vand pe acest site si spun "vand pneu marca XX uzat 80%" sunteti siguri ca a calculat 80% din cei 8mm- 1,6mm (cat este limita legala inferioara) adica 80% din 6,4mm inaltime de profil ????
Stiti cat inseamna 80% ??? Fix 5,12mm peste limita adica 5,12mm + 1,6mm= 6,72mm !!!!
Nu prea am vazut in pozele celor care spuneau ca dau cauciucuri 80% uzura, cam 7mm inaltime de profil! Prea seamana cu faza cu dobanzile de la banca: multi semneaza , putin inteleg cifrele si zic "pas"!
Deci scurt : masina mea consuma 2% ca este a mea ce dreaq, apoi pneurile mele de vanzare sunt de la sfarsitul lui august si inceputul lui septembrie 2010, deci daca NU le vand raman cu ele si-i las linistit pe doritori sa-si ia pneuri SH cu 50-60lei! E viata lor, masina lor si decizia lor! Punct !
O seara buna tuturor.
cristache31
Daca le-a rezervat userul Cosmin, care le va lua pe toate 4, sa le ia sanatos, sa le stapaneasca sanatos.

De ce am amintit de garantie?
Pentru ca sunt patit, din proprie experienta, nu ca as crede in reclame, in basme, sau as trai in Canada sau Suedia.
Am luat acum cativa ani pentru Loganul propriu 4 anvelope Dunlop Sport SP 01 de la com nico serv (da, am scris cu litere mici), noi, cu garantie.
Au fost rulate normal, corespunzator, fara bataie de joc si din 4 buc, doar 1 buc. era ok.
Intr-o luna de zile 1 buc. a facut explozie (norocul meu ca era pe spate), 1 buc, cu calea de rulare rupta (se misca masina cand mergea) si 1 buc. cu probleme, s-a dezlipit calea de rulare de lateral, in timp ce lateralul se umplea de galme.
La momentul achizitiei, toate anvelopele erau fabricate de maxim o luna jumate (conform dot-ului) si chiar m-am bucurat ca le-am gasit pe toate la fel.
Cele 3 cu probleme au fost schimbate pe garantie.

Nu as mai vrea sa amintesc de vechea Dacie din 1996 care a venit echipata din fabrica, cu anvelope Debica si care in 3-4 luni toate 4 anvelopele de pe masina s-au dovedit a fi defecte, toate prezentand ruperea caii de rulare.
Toate anvelopele au fost schimbate pe garantie, inclusiv rezerva care nu a fost rulata niciodata.

In fond si la urma-urmei, sunt anvelopele tale, le vinzi cui vrei, daca vrei.
Dar, fiind la bursa, nu credeam ca voi deranja facand o oferta. In fine, asta e, faptul e consumat.

Scuze pentru off-topic, eram dator cu un raspuns, dat fiind postarea dinaintea acesteia.
scorpion
Pt Cristache31 : imi pare rau ca ai avut astfel de probleme cu cauciucuri Dunlop. La Debica si nu trebuia sa se intample chestii de genul probleme cu calea de rulare.
Eu sunt un norocos : am trecut printr-o gramada de marci si modele si nu am avut niciodata nicio problema mai mare decat o galma mica. Niciodata in viata mea n-am avut o pana! rolleyes.gif Dar dupa ce mi-am luat prima masina cu Debica noi si-n prima iarna am luat Goodyear Ultragrip.... mi s-a taiat pe veci de Debica iar mai apoi intotdeauna am luat marci mai scumpe.
Ce pot sa spun in favoarea Bridgestone: am rulat cu ele atat pe autostrada, cel putin 6000km le-au facut pe A2 pana la tara si inapoi, au rulat si pe drum de munte neamenajat (de exemplu intr-o vizita la Sarmisegetuza), au vazut si 165km la ora constant pe A3 ( disclaimer : evident ca vitezometru meu ERA DEFECT, pt ca o Nova NU poate depasi 120km/h si NU poate depasi limita de viteza pe autostrada! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif )
Daca era sa faca bum, cred ca faceau pana acum, mai ales ca eu am facut mai mult de jumatate din km incarcat ochi : adica 4 persoane in masina + bagaje la maxim + faptul ca am GPL si sunt mai greu cu cel putin 60kg cand am butelia plina.
Am rulat atat vara pe caldurile caniculare de +45G cat si iarna trecuta prin nametii aia naucitori din Bucuresti pt ca aveam cealalta masina in service...
Mi s-au parut pneuri echilibrate, mediu zgomotoase, cu o exceptionala aderenta si menevrabilitate pe ud vara si mazga iarna. Sunt mai bune decat ContiWinter Contact TS830 in ceea ce priveste zgomotul si uzura si sunt mai proaste decat Goodyear UltraGrip pe zapada si ghetus. Pana acum singurele care s-au uzat mai putin sunt Kumhoo I*Cept care s-au dus 2mm in 39.000km folosite identic = vara+iarna si rotite la 10.000km, dar erau foarte moi vara si-mi lungeau franarea sensibil.
Pretul l-am pus uitandu-ma pe acest site si vazand ofertele celorlalti si consider ca-i relativ echilibrat.
Ideal ar fi fost sa le dau pe toate 4 ca sa eliberez locul pe balcon, de aceea am facut acel pret pt setul de 4. Nu mi-ar conveni sa dau perechea buna cu 200lei in conditiile in care la SH am gasit in Bucuresti cauciucuri cu 50-60lei dar cu 4mm de profil , chit ca erau marci premium si aveau DOT de 3-4ani. Adica eu cred ca intr-o vanzare-cumparare ambele parti trebuie sa castige, dar pastrandu-se echilibrul: nici marfa nu-i pe gratis, dar nici pretul nu trebuie sa fie nesimtit.
Daca-am fost mai incisiv in postul anterior, imi cer scuze, dar fata de ceilalti vanzatori de pneuri SH de pe forum eu am postat exagerat de multe detalii tocmai ca fiecare sa inteleaga clar ce vand si mai ales cum am folosit produsul inainte si sa-si faca propriile socoteli daca este interesat.
scorpion
sofer4.gif
scorpion
Cauciucurile s-au dat : userul Cosmin care este un om de cuvant a sunat azi dimineata asa cum a promis, ne-am intalnit in cursul zilei si cauciucurile Bridgestone si-au gasit un nou stapan. Sa le stapaneasca sanatos si fara pene cat mai multi km ! sofer2.gif
Multumesc forumului Dacia Club pt gazduirea anuntului, topicul se poate inchide ! peacefingers.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.