Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfat achizitie dualsim
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2
romeo3108ro
Caut un telefon cu dualsim care sa tina bateria cel putin 2 zile si sa aiba radio si casti.
Nu doresc cine stie ce gadget ,cu cat mai ieftin cu atat mai bine
MyKe89
Nokia X1-01. Am de 1 an asa ceva, nu am ce sa-i reprosez. Vezi ca are si unele dezavantaje.
aleksanders
incearca ceva de la samsung - unele care sa aiba dual standby - cand te suna careva si tu vb pe cealata cartela sa ii sune ocupat sau macar sa te avertizeze tel de cealalta linie- cele ieftine dual sim nu au optiunea asta si cand esti sunat pe o cartela si tu vb pe cealalta in timpul respectiv, ori intra casuta ori mesajul cu abonatul nu este in zona de acoperire - bafta
elro
Eu folosesc de mai bine de un an,asa ceva:

http://www.google.ro/search?q=samsung+e265...iw=1366&bih=667

Pana acum nici o problema,am iesit si cu el din tara,semnal full.
shade4free
eu am renuntat la ''smartfonuri'' dual sim,am avut doua cu android,si nu am fost multumit,,,s-au stricat relativ repede
Atunci am spus,ca imi iau ceva ieftin,
Am luat samsung E2152 dual sim eu am dat 162 roni pe el
Vreau sa spun ca este tare,de tare,mic,usor iar bateria tine o saptamana vorbit cel putin o ora pe zi,In pachet nu are casti,eu aveam de la un alt telefon
pentru apel in asteptare poti face redirectionare de apel de la un sim la altul si invers,merge garantat
buzasparta
Cumnatul meu are o coaja de allview.Vorbeste pe el in draci si merge bine- din ce spune el.E unul din modelele cu tastatura nu cu touch.
tibitu
Samsung fara discutie. Ori cel postat mai sus de colegul, ori asta : http://www.emag.ro/telefon-mobil-samsung-c...8/pd/EZ8C7BBBM/
E2152 are o lanterna foarte utila iar radioul merge fara casti. c3222 are ecran mai mare, poze mai bunicele si arata chiar placut.

acum am cel qwerty si e foarte bun pentru alo-alo si sms. Deviezi apelurile de pe un nr pe altul si astfel ai rezolvat si cu stand-by.

Cel mai important e sa aiba tasta laterala de schimbare cartele si din cate stiu eu doar samsung o are. Cel putin la modelel ieftine
CGDBZ
Nokia 101 Dual SIM, este un telefon foarte bun si ieftin. Avea un amic , cand eu incarcam Samsung-ul(S5560i) a doua oara el inca nu-l incarcase si vorbea mai mult ca mine la telefon.
fuzzzy
Acesta il am de 2 ani si isi face treaba. Bacteria moare dupa minim 3-4 zile iar folosit intens tine minim 2 zile.

L.E.: scuze, am citit tarziu ca il vrei cat mai ieftin si doar cu radio... acesta nu e de tine daca ai doar aceste pretentii de la telefon.
l@u
De 6 ani umblu cu 2 telefoane si m-am saturat de carat 2 cutii dupa mine si m-am decis sa iau un dual sim.Dupa cateva cautari si pe net si in buzunare m-am oprit la Lenovo A 789 , as fi preferat un dual sim cu 2 procesoare de comunicatie dar preturile sunt peste ceea ce vreau sa dau pe un telefon . Ceva pareri ? Multumesc !
pishky
http://www.oktal.ro/telefon+mobil/caterpil...b25-o92353.html

nu se sparge, nu se strica
l@u
nu practic sporturi extreme !
Markos
QUOTE(l@u @ 30 Jun 2013, 16:44)
as fi preferat un dual sim cu 2 procesoare de comunicatie dar preturile sunt peste ceea ce vreau sa dau pe un telefon .
*


Faci un efort și-ți cumperi Samsung Galaxy Core (i8260).
zanga
Daca nu te grabesti poate asta .
l@u
doh.gif mai ceteste odata si proceseaza !
dual core e una kkt cel mancam e alta !

PS era ptr. grecu !
C a t a l i n
Lasă unul din vechile telefoane în bagajele alea din UK, și redirecționează traficul de voce către celălalt telefon.
Markos
QUOTE(l@u @ 30 Jun 2013, 17:37)
dual core e una kkt cel mancam e alta !

PS era ptr. grecu !
*


ai dreptate, uitasem că ai cheltuieli cu bagajele alea sad.gif
eurocristi
La banii aia nu gasesti ceva mai bun decat Lenovo A789.Eu am unul din Decembrie pe care am dat cu vreo 200 in plus decat e acum.
Chiar merita banii!Ia-ti o folie de protectie ecran de calitate si n-ai treaba.Bateria tine foarte mult(2000 mA),receptia si calitatea sunetului sunt foarte bune face fotografii decente blustut bun,wireless foarte bun.Am inteles ca baietii de la care vrei sa-l iei au un ROM bun dar se gasesc pe net ROM-uri interesante pentru el.
Prin redirectionare intre SIM-uri nu pierzi niciun apel asa ca, daca nu doresti neaparat sa vorbesti cu doua persoane in acelasi timp n-are rost sa-ti bati capul cu dual SIM active.
l@u
Multumesc ! Aici este cu 40 lei mai ieftin si dau folie si husa cadou .Oare o avea acelasi rom ca ceilalti ?
eurocristi
Nu stiu.
Eu am luat de la alta firma decat aia de la care ai pus link prima data.L-am luat cu vreo 50 de lei mai ieftin dar a venit cu un ROM aiurea,camera principala nu functiona si alte mici chestii.L-am aranjat eu dupa ce am sapat putin pe net.
Cat despre folie, recomand una de la 3M.Am vazut telefoane cu folii mai ieftine,telefoane de marca,al caror display era penalizat de folia de calitate proasta.
Parerea mea, mai bine platesti 40 in plus pentru un ROM bun.
Daca te pricepi la calculatoare si cunosti engleza bine poti sa iei mai ieftin pentru ca nu e asa de greu sa-l rootezi(desi in general vin rootate) si sa-i pui ROM de care vrei tu.Trebuie doar sa stai ceva vreme pe net si pe urma rezolvi orice.
Husa am primit si eu dar nu o folosesc pentru ca este butucanoasa si incomoda.L-am scapat de vreo doua ori pe jos prin casa,odata a spart o farfurie biggrin.gif si nu a patit nimic.
Eu il tin in general in toc la curea sau prin buzunare.
DragosP
L@u, în principiu găsești pe xda (și nu numai) cam ce-ți trebuie pentru un alt rom.
l@u
pai nu pierd garantia daca schimb rom-ul ?
eurocristi
Inainte de a schimba ROM-ul faci un backup la ROM din tel si la IMEI.
Daca ai ceva probleme il pui inapoi.
Este putin probabil sa-ti strice telefonul ROM-ul,mai ales daca pui unul din surse de incredere.Aia care ti-l vand isi baga si ei nasul in softwareul telefonului ca sa-l rooteze si etc deci sunt si ei cu musca pe caciula. biggrin.gif
Ia tu telefonul si o sa-ti trimit pe PM niste linkuri pentru ROM si ce mai ai nevoie sa stii.
Daca-l iei de la Dual... ai oricum un ROM modificat.Pentru inceput nu e nevoie sa-l schimbi dar poate vrei sa incerci si altceva.
l@u
Am vorbit acum si aia de vand telefonul mai ieftin nu sunt platitori de tva deci e mai scump ca la ceilalti plus ca au nu stiu ce program care traduce meniul doar partial deci ies din oferta.Cei de la Dual au rom rescris cu ultima varianta(spun ei ) si sunt si platitori de tva asa ca imi fac cont acu si dau comanda.Multumesc din nou de sfaturi !
eurocristi
Daca vrei Meniul in romana mergi pe mana celor de la Dual.
In cazul asta n-o sa-ti placa nici alte ROM-uri pentru ca majoritatea sunt in engleza.
Nu sunt sigur daca aplicatia "MoreLocale" traduce in romana.N-am incercat pentru ca prefer meniul in engleza.
l@u
Nu ma deranja meniul in engleza ci doar sa fie scoase kkt-urile chinezesti din el si sa fie un rom ok nu o panarama de rom cum au cei cu pretul mai mic.
Ceva sfaturi pentru un incepator Android gasesc eu pe aria dedicata ,oricum nu ma apuc de rescris pana nu ma obisnuiesc cu el.

1 Jul 2013, 16:00:
Am lansat comanda ,Lenovo A 789 !
eurocristi
La pretul asta e chilipir curat.
Sa-ti iei un micro card de memorie de clasa buna,eu am 6 daca tin bine minte si 16 gigi dar acum am vazut ca s-au ieftinit bine si cele de clasa 10.
RadulescuRomulus
sunt super tari dual-simurile care nu se blocheaza.
mk2
@l@u: Dupa ce il iei, poti sa postezi cateva poze facute cu el?
eurocristi
QUOTE(RadulescuRomulus @ 1 Jul 2013, 15:54)
sunt super tari dual-simurile care nu se blocheaza.
*



Al meu nu s-a blocat niciodata de cand il am, dar ,au fost cazuri in care telefoanele Lenovo au facut figuri din cauza SIM-urilor de Orange.Se pare ca exista o serie de SIM-uri de la Orange care produc blocari ale telefonului dupa apeluri.Cei care au avut problema asta au rezolvat-o dupa schimbarea SIM-ului.
Eu folosesc Vodafone si Digi.

Fotografiile nu sunt fantastice mai ales in lumina artificia in interior.Telefonul nu are blitz asa ca....
Se pot folosi diferite aplicatii pentru camera foto care ajuta.Am inteles ca sunt unele platite care sunt chiar foarte bune.
l@u
QUOTE(RadulescuRomulus @ 1 Jul 2013, 16:54)
sunt super tari dual-simurile care nu se blocheaza.
*



a fost pe faza colegu' si ti-a raspuns cum e cu blocajele......io am 2 orange cred ca sigur una face figuri ca e de zdemii de ani.
eurocristi
Uite aici link pentru seriile de SIM orange O.K.
l@u
Mersi !
Am vrut sa comand si folie plus husa asta dar nu au pe stoc,abia de joi/vineri primesc.Tu ce protectii ai la el ?
Markos
QUOTE(eurocristi @ 1 Jul 2013, 16:53)
Sa-ti iei un micro card de memorie de clasa buna,eu am 6 daca tin bine minte si 16 gigi dar acum am vazut ca s-au ieftinit bine si cele de clasa 10.
*


recomand
eurocristi
Folie de protectie am de asta "Folie protectie Lenovo A789 3M Vikuiti clara" comandata de aici.
Tocul este de piele pentru curea.L-am primit cadou si nu mai stiu ce firma e blush.gif .dar gasesti prin magazine daca mergi cu telefonul in mana,la tine sau la mall la Braila ca am inteles ca va dau clasa aia la capitolu' asta biggrin.gif .
Genul ala de husa pe care ai pus-o tu ma enerveaza ,am avut,am aruncat-o si n-am de gand sa-mi mai iau asa ceva vreodata biggrin.gif .

Cardul ala ce ti l-a aratat Markos e super.Al dreaq ,cand l-am luat io am luat unu' de clasa 6 in banii aia! Daca te tin curelele poti sa iei si de 32 de gigi,nu se stie niciodata cand ai nevoie.
l@u
QUOTE(Markos @ 1 Jul 2013, 18:06)

Mersi ! Am ceva carduri dar mai mici, daca iau as vrea sa fie de 32 ca sa fie treaba completa.


QUOTE(eurocristi @ 1 Jul 2013, 18:08)
Tocul este de piele pentru curea
*



Io nu prea folosesc curea tot timpul asa ca iese din discutie tocul de curea , mai astept sa vad ce folii aduc aia si la sfarsitul saptamanii dau comanda si de protectii.


1 Jul 2013, 18:16:
QUOTE(eurocristi @ 1 Jul 2013, 17:50)
Uite aici link pentru seriile de SIM orange O.K.
*




unde vad seriile alea ca pe partea cu contacte nu e nimic ,cartela veche e neagra iar aia mai noua(portata anul trecut din vodafone) este alba pe partile cu contacte.
eurocristi
Daca nu porti curea mai bine-l pui in buzunar fara husa.Cu husa aia e greu sa-l bagi in buzunar la blugi,de exemplu.Nu e exagerat de mare si nici foarte gros.
Io mi-am luat o husa de aia peste ochi cand batea vantul de n-am mai vazut bine vreo 10 minute.Cum am inceput sa zaresc ceva am ochit un cos de gunoi si am rezolvat-o.
Folia pentru ecran e importanta ,ca despre carcasa am inteles ca e rezisenta la tavaleala.

Cu seriile...habar n-am biggrin.gif .Poate pe cartela aia pe care au fost puse sa fie.Daca nu,mergi la un magazin Orange si te rezolva ei.
Intai incearca sa vezi cum merge si daca ai probleme mergi si le schimbi.
l@u
sa vedem cand ajunge , 24 h !
eurocristi
Cand il primesti, instalezi Real Racing 3 si incepi rodajul! biggrin.gif
l@u
Dau comanda ieri , primesc mail de preluare comanda , apoi primesc mail ca , comanda a fost trimisa prin curier si acum cand ii sun spun ca a fost o greseala si produsul nu mai este pe stoc, revine dupa 7 zile, cu toate ca dupa primul mail cu confirmarea comenzii sun si mi se confirma ca este in stoc si comanda e ok , urmeaza sa fie trimisa.SFMC de magazine online!
Culmea ca ieri imi spuneau ca doar negru au in stoc(si eu negru vreau) iar astazi imi spun daca vreau visiniu (care ieri nu era in stoc).Eram tentat sa platesc in avans dar mai bine ca m-am razgandit.
R19/16v
"Rezervarile au prioritate"

Nu casti ochii... wink.gif
l@u
asa si ei au trimis cu curierul o rezervare sau cum ?
nu stii sa citesti..... ! wink.gif
Alydor
Deoarece in prezent car dupa mine doua televizoare (Note 1 si Note 2) as vrea sa achizitionez ceva dual sim, eventual la aceleasi dimensiuni. Am vazut pe siteuri din strainatate GT-N7102, care ar fi note 2 dual sim. La noi in tara nu am gasit. Stie cineva de existenta unor telefoane dual sim/dual stand by, cu ecran de minim 5 inch si baterie decenta? Ceva de genul Galaxy Mega dual sim (care nu exista)


Suma respectelor, Alydor
l@u
Grand Duos ?
Alydor
Un ecran ceva mai mare ar fi bun... la fel si bateria


Suma respectelor, Alydor
R19/16v
Da' comanda N7102u' d-afara, Alydor.
l@u
QUOTE(Alydor @ 3 Jul 2013, 19:04)
La noi in tara nu am gasit.
Suma respectelor, Alydor
*



Aici ai sunat ?
Alydor
Mersi de info.

Suma respectelor, Alydor
l@u
mi-am luat bici(Invisible Skinz,profesionala,protectie full body,husa tip skin,carcasa,ecran,display,shield) maine vine carutza !


6 Jul 2013, 13:14:
A sosit si agregatul ,Lenovo A 789 , se misca bine ,urmeaza butonarea la maxim cateva zile !
eurocristi
Bafta!


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.