Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Creste apa si sufla in borcan!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
valy1233
imi creste nivelul apei si sufla in borcan...dupa ce se incalzeste bine la temp de functionare...fara termostat ca sa existe dubii ca nu deschide etc...nu are nici un traseu infundat,am schimbat recent garnitura de chiuloasa,cand o opresc bolboroseste mai tare si iese apa din borcan ca si cum e fiarta...si nu baga caldura bine in masina,ce ar putea fi?
am cautat aici pe forum si nu am gasit vreun topic asemanator problemei mele

motorul este 1.6...daca e important acest detaliu
iulica89
Asa imi facea si mie...Am schimbat garnitura de la chiulasa si problema a disparut. Daca tot esti acolo verifica camasile si blocul de fisuri(mai repede camasile)!

PS:caldura nu baga pentru ca ai aer in instalatie si aerul acesta il ai pentru ca iti scapa pe undeva presiune(camasi,garnitura) si intra in sistemul de racire...


Sii mai verifica coliere si cam tot ce tine de etansare asta ca sa nu te apuci de treaba si alta sa fie cauza.
valy1233
QUOTE(iulica89 @ 25 Nov 2012, 19:15)
Asa imi facea si mie...Am schimbat garnitura de la chiulasa si problema a disparut. Daca tot esti acolo verifica camasile si blocul de fisuri(mai repede camasile)!

PS:caldura nu baga pentru ca ai aer in instalatie si aerul acesta il ai pentru ca iti scapa pe undeva presiune(camasi,garnitura) si intra in sistemul de racire...
Sii mai verifica coliere si cam tot ce tine de etansare asta ca sa nu te apuci de treaba si alta sa fie cauza.
*


cel mai probabil asta cred si eu vreo camasa fisurata...o sa il desfac sapt viitoare cand am timp,oare pot observa dak e fisurat..ca nu vreau sa scot afara toate camasile?
motorul are 50.000 km reali...si nu a fost abuzat in viteza si plecari bruste..deci fara turatii peste 3-4mii
maho
QUOTE(iulica89 @ 25 Nov 2012, 19:15)
PS:caldura nu baga pentru ca ai aer in instalatie si aerul acesta il ai pentru ca iti scapa pe undeva presiune(camasi,garnitura) si intra in sistemul de racire...
*


Si pt. ca nu ai termostat, nu se-ncalzeste (mai ales acum, iarna) suficient apa.
valy1233
QUOTE(maho @ 25 Nov 2012, 19:40)
Si pt. ca nu ai termostat, nu se-ncalzeste (mai ales acum, iarna) suficient apa.
*


apa ajunge lejer la 95 grade
maho
Curios....imposibil sa nu fie ceva infundat, calorifer defect, radiator infundat.
valy1233
QUOTE(maho @ 25 Nov 2012, 19:44)
Curios....imposibil sa nu fie ceva infundat, calorifer defect, radiator infundat.
*


am schimbat 3 radiatoare...caldura baga,dar nu la capacitate maxima cum baga inainte
maho
O fi caloriferul colmatat; oricum, nu-i normal ca-ti urca apa la 95, fara termostat, pe vremea asta. Tot asa cum nu e normala nici functionarea fara termostat, indiferent de anotimp.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.