Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Patineaza discul de ambreiaj!?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
valy1233
pana sa schimb motorul nu i-am dat importanta...caci nu ma dadeam la el..dar dupa ce am schimbat motorul,deja la treapta 3-a,a4-a patieaza daca o calc
discul este in mintile lui...are rizurile pe el
daca las cablul de ambreiaj cu jocul specific,nu mai imi intra bine in viteza si patineaza putin,daca il strang cat sa imi intre bine in viteza patineaza ca toti draci ohmy.gif
am ambreiaj de 200mm
sebymesteru
placa de presiune pe duca daca zici ca discul e ok si patineaza si cand e cablul lasat la jocul specific...
valy1233
revin...arborele avea joc(in fata si in spate)am schimbat cuzinetii axiali acum nu mai are joc
tot patineaza discul,nu asa rau dar patineaza....il am putin strans cat sa imi intre bine in viteza,daca il slabesc intra ff greu in viteza,ce sa ii mai fac ce sa ii mai schimb??
PH-06-BOA
Placa de presiune! De ce nu vrei sa crezi? Asa cum e acum, tu mergi cu rulmentul in presiune tot timpul, ceea ce face sa perforeze si diafragma, dar si sa patineze mai tare. O solutie pentru asa cum e acum, ar fi fost sa maresti cursa, dar patinarea tot n-o rezolvai. Schimba placa, ca e fisurata la exteriorul soarelui, acolo unde se sprijina pe nituri. In acest fel, ea preseaza doar pe diametral opus fisurii, iar la debreiere se departeaza numai unde e fisurata, si de aceea nu debreiaza total.
sebymesteru
Stai sa vezi cand s-o rupe diafragma cum ramai tu in drum si-ai sa vi acasa tractat popa.gif . Iti spun din proprie experienta. Mai bine pune manutza si salta motorul afara si schimba placa,te va lasa cand iti va fi lumea mai draga si-ai sa dai poate pe remorcare mai mult ca pe o placa noua...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.