Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme iluminare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Kenji CN4
Salutare am si eu o problema cu farul din stanga nu imi merge nici pozitia nici faza lunga la el doar faza scurta sad.gif farul din dreapta e in regula vre-o idee??
nikuniku
sigurante/bec ars
Kenji CN4
Becurile sunt testate si bune si daca ar fi suguranta sarita nu ar trebuii sa imi impiedice ambele faruri sa functionete corect? repet mie nu imi functioneaza pozitia si faza lunga doar pe farul din stanga pe farul din dreapta nu am probleme mere totul perfect blink.gif
nikuniku
pe fiecare bec de far este o siguranta,deci 2 becuri fazalunga/scurta=4 sigurante,la pozitie este o singura siguranta,acolo poate fi soclu de la bec distrus/ars sau fir rupt/oxidat asta daca becu este bun
Kenji CN4
mersi frumos asta inseamna ca pe ambele faruri am 5 sigurante faza lunga/scurta 4 sigurante plus pozitii 2 becuri per o siguranta
nikuniku
Da. Eu zic mai bine sa te duci la un electrician,asta daca ca sa nu faci vreo prostie si sa dai foc la masina ,ca vad ca electrica auto te cam depaseste
Kenji CN4
si atunci cum iti explici ca atunci cand strangeam de manunchiul de cabluri si miscam de el se stingea si faza scurta? si inainte de asta mai pateam sa nu imi mearga faza lunga doar pe stanga si cand miscam de fire isi revenea
nikuniku
Kenji CN4 eu stiu sa repar o instalatie electrica si cum sa depistez un defect,miscand de manuchiu de fire si becu se aprinde/stinge duce la o singura concluzie===fir rupt pe instalatia electrica,sau mai multe=== daca nu stii nu te baga,risti sa dai foc la masina
Kenji CN4
am defacut firele de unde umblam si se aprindea/stingea si surpriza totul e in regula si daca tot spui ca stii sa depistezi o problema la instalatia electrica cum ai proceda in cazul de fata?

P.S da intradeva sunt praf la partea electrica ...dar numa practicand poti invata asa ca little help please smile.gif
nikuniku
desfaci izolatia neagra(banda care este data peste ele) de pe fire si trebuie depistat care cablu este rupt/oxidat si inlocuirea lui,sau inlocuirea intregii instalatii
la un cablu electric daca se inteapa/zgarie camasa exterioara cu timpu se oxideaza sarma de cupru si se rupe,problema greu de depistat,
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.