Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lonjeroane Ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
RaduWra
Salut, cum pot sa bag si eu ulei in lonjeroane pentru a preveni rugina? Scuzatima dar sunt incepator si nici macar nu am habar care sunt alea daca se poate sa-mi puneti o poza cu ele si sa ma invatati si pe mine cum pot baga ulei in ele si cam cat ulei trebuie.
ionutz_87
http://www.daciaclub.ro/Intretinere-lonjeroane-t248264.html

spor la lectura
RaduWra
Mersi frumos, am citit absolut tot, am inteles cam ce trebuie bagat in ele dar tot nu am habar pe unde sa bag...din cate am inteles masina are 2 lonjeroane in partea din fata iar 2 in partea din spate...daca gresesc va rog sa ma corectati. Acum ramane doar aceasta intrebare: pe unde bag ulei si vaselina ?
catalinSV
Salut,ti-am facut un desen..sper sa intelegi ceva ,ca sa bagi ulei iti trebuie ori un pistol de antifon,ori pistol de sablat,iar de preferat , uleiul il amesteci cu ceara de lumanari (pui o oala cu ulei,si lumanari in ea,incalzita pe foc).
Scuzati talentul la desen. biggrin.gif
nikuniku
catalinSV trebuia sa completezi,3 sferturi va fi pe/in masina si un sfert va fi pe respectivu coleg,fata/haine,asa se invata meserie
catalinSV
Astea nu se mai pun , riscurile de a avea dacie.
daniel93
Acum depinde si de starea masinii, la mine de exemplu merge prin pedalier radmasa.gif
catalinSV
Poti turna ulei la nesfarsit pe acolo =))
daniel93
QUOTE(catalinSV @ 1 Dec 2012, 20:45)
Poti turna ulei la nesfarsit pe acolo =))
*



Am tot turnat pe acolo blush.gif
Pedalierul a ajuns asa pentru ca ploua in masina, lonjeroanele inca au talpa, deci (inca) mai am in ce pune ulei cool.gif
dacia FOJ
Si mie dupa o ploaie puternica mi se umezeste podeaua...apa vine prin stalpul de usa stang.Am dat grila, aripa jos si tot nu imi dau seama pe unde vine apa. Chederul l-am dat cu silicon.


17 Dec 2012, 21:44:
Si lonjeronul trebuie sa il schimbi , ca in starea asta nu te mai tine mult:D
tinker
QUOTE(catalinSV @ 1 Dec 2012, 17:31)
Salut,ti-am facut un desen..sper sa intelegi ceva ,ca sa bagi ulei iti trebuie ori un pistol de antifon,ori pistol de sablat,iar de preferat , uleiul il amesteci cu ceara de lumanari (pui o oala cu ulei,si lumanari in ea,incalzita pe foc).
Scuzati talentul la desen.  biggrin.gif
*


evacuare homemade?
catalinSV
QUOTE(tinker @ 18 Dec 2012, 00:08)
evacuare homemade?
*



nu stiu exact..finala e din inox de opel calibra...o sa-l intreb azi pe prietenul meu daca e facuta de el..dar cam asa pare tongue.gif
Andyno
haideti sa va zic eu cu ce am dat pe sub masina...

cumparati paint zoom: http://www.top-tvshop.com/Paint-zoom-pisto...psit,p-170.html

l am cumparat din dragon cu 90 lei...face treaba superb!!
daniel93
Nu se infunda cu antifonul?
Ce duze are?
dacia FOJ
Daniel pune si tu poze cu ce ai mai facut...si cu lonjeronul cum a mai ramas:))?
Andyno
nu cred ca se infunda cu antifonul ptr ca are mai multe duze..si mari si mici..eu am dat cu ulei atat ca nu aveam nevoie de antifon.
merge briici.

ce se vede in poze este dat cu pensula acum 4 ani...nu se ia nici la spalatorie cu jet.
catalinSV
QUOTE(tinker @ 18 Dec 2012, 00:08)
evacuare homemade?
*



e scoasa doar intermediara..

Si mie personal m-i se pare mai ok antifon la pensula..e mult mai gros...
dacia FOJ
andyno dar uleiul atrage si foarte mult nisip, praf deci mai trebuie curatat din cand in cand..nu de alta dar nu se mai aude cand dai in gropi ca insonorizeaza foarte bine..smile.gif).
daniel93
QUOTE(dacia FOJ @ 19 Dec 2012, 18:51)
Daniel pune si tu poze cu ce ai mai facut...si cu lonjeronul cum a mai ramas:))?
*



Lonjeronul nu e asa mancat, pe exterior am gasit doar o gaura, si aia cu ciocanul.
Inlocuiesc o bucata din talpa, le izolez si bag in ele vaselina cu ceara si ulei, sau ce mi-o veni in minte..
Oricum, e vorba de 1300, care e masina de garaj acum
catalinSV
Bine-i de altii ca au doua masini..
1055
QUOTE(dacia FOJ @ 20 Dec 2012, 13:23)
andyno dar uleiul atrage si foarte mult nisip, praf deci mai trebuie curatat din cand in cand..nu de alta dar nu se mai aude cand dai in gropi ca insonorizeaza foarte bine..smile.gif).
*




Incearca sa stropesti pe dedesupt cu motorina ( merge si cu pensula), excesul de nisip o sa cada/curga iar stratul de ulei o sa "resigileze" pelicula protectoare.Poti folosi w40 este mai scump dar merita...
user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.