Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ambreaj 200mm pe logan 1.4
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Dheaven
Buna ziua,
am de facut la logan 1.4mpi ambreajul la 60miikm(masina2009),ma gandea daca pot pune discul de1.6mpi de200mm fata de 180 mm cel initial?
ORIJINAL21
parerea mea daca pui un disc de ambreiaj, pune ceva bun! (iti recomand fermit)
Sa nu te gandesti ca este cu fermele smile.gif)) este ceva bun!
stiu ca loganul are fi200. daca ai fi 200 ,nu poti pune fi180 pt ca nu intra pe ax..iar daca ai fi1800, nu poti pune fi200 pr ca este prea larg...

te duci cu discul in mana la piese auto si ceri un disc de fermit cu distanta la gaura asemanatoare cu ceea ce ai tu. smile.gif bafta!

daca pui ceva ieftin si de calitate "nasoala" sa te astepti in maxim 4 luni sa il inlocuiesti...
MyKe89
Nici nu cred ca face Fermit ambreiaj pentru Logan. smile.gif

Pentru ambreiaj de 200 mm, la 1.4 trebuie schimbata si volanta. Daca gresesc, sa ma corecteze cineva.

Ca sa nu te complici, pune un kit bun pentru 1.4:
LuK 618 3026 00
SACHS 3000 951 059
Valeo 826577 (idem uzina)
paul_p
Un ambreiaj, doua ambreiaje.
Un volant, doi volanti.
MyKe89
Alo, nenea, nu e cazul. Ma crezi ca am stat in dubii daca sa scriu volant sau volanta? Dar am zis sa nu fac pe desteptul, ca nu suntem pe forumul dex.ro, si nici diferenta nu e asa mare.

Par example, multi de aici ii spun arborelui cotit vibrochen, in loc de vilbrochen. Crezi ca poti sa-i schimbi mata' pe toti? Te provoc.
paul_p
QUOTE(MyKe89 @ 9 Dec 2012, 03:25)
am stat in dubii
*


In dubii sau in dubiu smile.gif
MyKe89
Dubii, bre, ca este mai multe.
paul_p
Poti sa ai cate dubii doresti, dar de stat, stai in dubiu smile.gif .
MyKe89
Ma-nclin.
paul_p
Stai sa vezi ca maine ne cearta initiatorul topicului, ca in loc sa-l lamurim daca se potriveste sau nu volantul, noi ne-am conversat pe teme de gramatica si ortografie smile.gif
MyKe89
Pai ca sa aplic cele "invatate", ca sa nu stea nici dansul in DUBIU, trebuie sa schimbe volantul de 1.4 cu UN volant de 1.6. Daca are nelamuriri, sa mai intrebe.
aleXpeed
Cand am schimbat ambreiajul la 1.4 as fi vrut ambreiaj de 1.6 si mi s-a spus clar, trebuie schimbata volanta cu una de 1.6, altfel nu merge cel de 200 in locul celui de 180. Eu am Valeo iar cand va cadea de la atatea liniute vreau sa-l testez pe cel semi-sport de la Exedy parca.
MyKe89
Da, Exedy RNK2058, mai exact. smile.gif
Dheaven
deci nu merge...multam!!
al!n
Deci merge daca schimbi si volanta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.