Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau o toba finala sport
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Mario_b
Am pus ochii pe o finala Powerfull pentru ca este ieftina (3 mil) si am auzit ca sunt bunicele, si ca performanta dar mai ales ca sunet.
Daca are cineva asa ceva, astept sfaturile voastre, sa-mi spuneti ce sunet scot, cum se monteaza. Ma intereseaza f mult sunetul sa fie totusi sport, dar nu sa zbiere ca la raliu!!!!
Codrin
O finala Borla era cam 2,5 mil in primavara. Merita banii
Alecs_TGA
eu am trimis mail la pilot sa ii intreb cat ma costa sa pun teava in loc de finala cu un ornament in cap (borla). si astept raspunsul!;)
nu o sa urle prea rau deoarece o sa pastrez catalizator si toba de mijloc! si am cautat si cea mai ieftina solutie , dar care sa fie si de calitate!!
Fan_Logan
cam ashea se aude o tobo borla pe un logan cool.gif
SUPERCAR
Si-a luat un amic o toba Powerfull si e super multumit de ea mai ales cand trece de 2000 rot se aude belea sise monteaza foarte usor.
Eu o sa imi iau tot Powerfull modelul asta in curand de pe www.cartuning.ro
user posted image
Fan_Logan
incerc sa pun un filmulet si nu mere wacko.gif
Alecs_TGA
codrin unde ai vazut tu cu 2,5 mil toba???
Codrin
In Pantelimon la ei.

2.292.694 lei in februarie la cat era euro atunci
Alecs_TGA
eu am sunat acum 10 minute si i-am intrebat cat ma costa sa scot toba finala si sa imi puna teava +ornament! si mi-a zis unu ca max 3 mil si mi s-a parut mult tinand seama ca nu mai pun toba ci doar O TEAVA AMARATA!!!!!
trebuie sa dau eu o fuga pana la ei sa vb acolo cu cineva !!!! imi poti explica si mie mai exact pe unde e??
costi
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Sear...sult_type=posts

sau
Soseaua Pantelinon nr. 264, sector 2, Bucuresti
Tel/Fax: 021 624 36 78
Fan_Logan
wub.gif
Codrin
QUOTE(Alecs_TGA @ 31 Aug 2005, 17:22)
sa scot toba finala si sa imi puna teava +ornament!
*


Nu cred ca au inteles ca nu mai pui finala ci doar lasi teava.

Altfel, te costa teava, ornamentul, manopera..
Alecs_TGA
sper!!!
drakool21
SUPERCAR, ma gandeam si eu sa-mi trag o toba powerfull da chiar ma intrebam daca se potriveste, cum se monteaza etc...poti sa dai si tu ceva detalii pls? ma intereseaza mai ales cum se prinde...thanks blush.gif
free_fiber
La Borla, pentru Solenza o evacuare de inox (toba de mijloc, teava intermediara, toba finala) costa 530 RON cea standard - diametru tevilor 45mm si 617 RON cea sport - diametru tevilor de 50mm. Daca vrei si ornament, cam 300mii e unul.
Diferenta intre cea de 45 si cea de 50 este ca aia de 50 cica scoate putere mai mare din motor dar depaseste limita maxima de zgomot admisa; pe cand cea standard se incadreaza in limiltele legale de zgomot. propun, daca nu tii foarte mult la garantia masinii, sa iti pui evacuare borla si sa lasi trompetele alea de powerfull.
Bafta

SUPERCAR
Da poate nu toti vor Borla...ca nu se duc la raliu...totusi un Powerfull e mai linistit si nu face asa galagie ca Borla.
Sistemul de prindere la Powerfull este exact ca la toba finala care o ai tu din fabrica pe Logan...exact la fel...nu iti mai trebuie nimik...daca nu te pricepi dute la un service si pentru 500 mii ti-o schimba.
ADY
Pt Logan numai colierul este 1,6 mil
SUPERCAR
QUOTE(ADY @ 31 Aug 2005, 20:23)
Pt Logan numai colierul este 1,6 mil
*


Rectific pe langa toba Powerfull care o comanzi mai ai nevoie de un colier,mi-am adus aminte ca si amicului meu ea trebuit,desi el si la montat la o cunostinta care are service si i la dat gratis,sau cel putin inclus in pretul manoperei de 500 mii.

Mario_b
La Logan toba finala din fabrica este prinsa prin colier de restu tobei?
Vroiam Powerfull pentru ca mi s-a parut mai ieftin decat Borla, care sunt muuuuult mai scumpe decat ziceti voi (am inteles de la prieteni ca ar incepe de la 5 mil o Borla autentica). In plus Powerfull are garantie 2 ani, daca tin la ea ma duce vreo 4 ani. Ce ma intereseaza e cum suna. Are careva un filmuletz, ceva? Cine posteaza un filmulet cu o toba Powerfull primeste o bere cinste!!!!! biggrin.gif
Codrin
Da, si mie mi-a zis pritenul colegului varului bunicii..... wacko.gif

Te-ai interesat si ti-au dat cei de la Borla un asemenea pret?

Citez din factura :
- colier Q49 ,bucati 2, pret total 50.000 lei
- garantie 18 luni pentru lucrarea efectuata
- ornament 521.360 lei
Alecs_TGA
daca citeai mai atent avem printre noi un reprezentant BORLA care are nick chiar BORLA si parerea mea este ca daca vrei ceva vb pe privat cu el cum fac eu!!! wink.gif
bafta!!

cum sa fie frate 1,6 mil un amarat de colier???? ce draq face?? nu are cum!!!!! parerea mea!!
ADY
Mergi in ori ce service si intreaba cat este un colier original de Logan
Mario_b
Mai oameni buni, ce colier e ala, lamuriti-ma si pe mine!!! Toba Powerfull se livreaza cu ditamai colieru! Despre ala vorbiti? Daca avem un reprezentant Borla pe forum de ce nu ne spune el preturile?
P.S. Doar pt ca are nick-ul Borla nu inseamna neaparat ca este chiar reprezentantul lor, nu?
Borla
QUOTE(Mario_b @ 1 Sep 2005, 13:31)
Mai oameni buni, ce colier e ala, lamuriti-ma si pe mine!!! Toba Powerfull se livreaza cu ditamai colieru! Despre ala vorbiti? Daca avem un reprezentant Borla pe forum de ce nu ne spune el preturile?
P.S.  Doar pt ca are nick-ul Borla nu inseamna neaparat ca este chiar reprezentantul lor, nu?
*



Nu pot comenta pe marginea unei astfel de discutii pentru ca se considera reclama. Iar reclama se plateste. Nu ar fi asta o problema dar nu e cazul.
klaus
E, uite, am eu grija sa nu se considere reclama.
Dau liber la comentarii...
Deci, poti sa comentezi fara teama (in limitele decentei tongue.gif )
Borla
1. Treaba cu colierul

Sistemul de prindere pe caroserie al amortizorului de zgomot universal produs de Powerfull este un colier care cuprinde toata toba si de care este sudat (sau trebuie sudat) un suport, suport ce intra in tamponul de cauciuc al masinii. Teoretic ar trebui sa sa potriveasca la Logan deoarece spatiu sub masina e suficient, se poate taia suportul original al tobei si se poate suda pe acest colier (in fapt o platbanda metalica ce copiaza forma tobei si care se strange printr-un surub).
Un astfel de colier nu poate costa 160 RON, 50 RON poate dar si asa e destul de scump. Codrin - cred (sunt aproape sigur) ca e vorba de traditionalul "colier de toba" care se foloseste la tevi - nici o legatura cu colierul care "tine" toba.

2. Traseu espament Dacia Logan

2.1 Comparatie Borla - Powerfull - nu e cazul, nu intru in amanunte. Fiecare e liber sa aleaga ceea ce considera mai util pentru el. Piata e libera si de aceea timpul va demonstra care a fost alegerea cea mai buna.

2.2 Traseu esapament Dacia Logan - producator Borla Romcat Romania - se afla in ultima faza a omologarii la RAR (va iesi certificatul in scurt timp). 100% inox AISI 304, evacuare direct flow, diametrul tevilor 45 mm, sa va monta totusi in service deoarece este necesara taierea vechiului traseu imediat dupa catalizator si sudura noului traseu format din 2 elemente componente: camera detenta si amortizor zgomot (ca forma aproape similare cu cele originale dar cu avantajul evacurarii directe). In plus toate au un ornament (tips) cu diametrul de 76 mm. Sunetul - diferit de cel al traseului original, specific traseului de esapament Borla. Garantie la fel ca toate traseele noastre "ready to fit" 5 ani. Evident incadrare in normele de zgomot. Solutia este deja pe piata si fiti siguri ca nu faceam asta fara teste amanuntite.

2.3 Modificari de la acesta solutie standard: se pot face la PILOT tot felul de modificari dar veti fi atentionati asupra variantelor acceptate pe drumurile publice si asupra celor valabile doar off-road. Dar va pot spune inca de pe acum ca se pot accepta destul de putine: toba o intrare/doua iesiri, marirea diametrului la 50 mm si alte cateva dar marunte. Evident ca eliminarea catalizatorului (nu recomandam !!!) eliminarea unei incinte acustice sau treburi de genul nu se fac decat cu acordul si pe raspundera dumneavoastra doar pentru circulatia "off-road".

Alegeti solutiile testate si recomandate de producatori. Nu incercati tot felul de variante care va pot face mai mult rau (incalcare legii sau functionarea necorespunzatoare a motorului). Vreti sa mergeti cu masina la un curse? Atunci se pot alege solutii specifice. Pe drumurile publice - 76-78 dB maxim. Se poate obtine un sunet sport si din tonalitate, lucru care nu e interzis.


ADY
[quote=Borla,1 Sep 2005, 15:52]

2.1 Comparatie Borla - Powerfull - nu e cazul, nu intru in amanunte. Fiecare e liber sa aleaga ceea ce considera mai util pentru el. Piata e libera si de aceea timpul va demonstra care a fost alegerea cea mai buna.

Parerea mea este :Powerfull = o mare teapa (in maxim 2 ani se face varza )
Alecs_TGA
il sustin pe ady!!!
Alex10
Eu am schimbat doar finala si am pus Borla 5.000.000 in iarna cu tot cu montaj- sudura cu argon si tip.Sse aude exact cum am vrut, nici prea incet sa nu se observe diferenta si nici prea tare sa te dispere la drum lung, pentru ca asta chiar e o problema. Dupa ce ca Loganul urla oruicum dupa 3000 rpm, daca mai pui si o toba prea galagioasa iti face creierii varza la drum.
PS La dekmaraj se simte bine.
PS2 Eu am intrebat la borla si mi-au zis ca cea mai multa putere ti-o da toba. Daca schimbi si traseul nu obtii decat cu foarte putin mai multa putere si cu mult mai mult zgomot.
Ghost
"La demaraj se simte bine" pentru ca stii ca ai toba schimbata. Daca ti-o schimba cineva fara sa-ti dai seama nu mai simteai nimic. wink.gif
djvibecmc
Saltare, eu nu prea ma pricep la chestii de genu dar am si eu o extensie de toba din aceea ieftina.. de design..vreo sugestie cum sa o montez? am pus si 3 poze. Mersi.
drakool21
eeee, hai....ce-o fi asa greu? o infigi peste teava originala si strangi surubul ala...
djvibecmc
Eeee, hai.. .ca la asta m-am gandit si eu tongue.gif.. totusi:D... ma gandeam ca daca il prind doar in surubul ala.. sa nu se desfaca de la vibratii si faze de genu.. credeam ca trebuie prinsa mai bine..oricu mersi pentru raspuns.
Codrin
QUOTE(djvibecmc @ 25 Sep 2005, 13:05)
am si eu o extensie de toba din aceea ieftina.. de design
*


QUOTE(djvibecmc)
sa nu se desfaca de la vibratii si faze de genu

se cam bat cap in cap wink.gif
dinoc
Daca schimbati doar toba finala - in afara de sunet - performantele sportive in plus se vor apropia de zero barat.
Daca vreiti cat decat performante (caluti in plus) trebuie schimbata intreaga evacuare nu doar toba finala (plus un filtru de aer sport + ...)
thesys
Ca sa n-o pierzi, faci cum am facut eu.. si anume..
sudezi o piulita pe acea "extensie", mai exact pe acel ornament, in dreptul gaurii unde vine surubul (pe partea exterioara, evident), iar cand strangi surubul pe piuluta sudata, va trece prin gaura din ornament direct pe teava de esapament... simplu nu ?, si astfel n-o s-o pierzi.. Asa o am si eu, de vreo 6 luni si sta bine, numai ca a inceput sa rugineasca.. deh, facatura din tabla spoita un pic..


QUOTE(djvibecmc @ 25 Sep 2005, 13:23)
Eeee, hai.. .ca la asta  m-am gandit si eu tongue.gif.. totusi:D... ma gandeam ca daca il prind doar in surubul ala.. sa nu se desfaca de la vibratii si faze de genu.. credeam ca trebuie prinsa mai bine..oricu mersi pentru raspuns.
*


djvibecmc
Aha mersi mult de raspuns.. dar nu cred ca ma apuc de sudat chestii:D vroiam ceva simplu.. o sa-i mai pun un surub ca am vazut ca are 2 gauri si o prind asa.. oricum eu nu vreau performante cu ea.. vreau doar sa se schimbe putin lookul vechii tobe.. si daca o pierd.. asta e.. oricum nu e decat 100 de mii vechi.. o pierd.. asta e NU imi mai iau alta ... e simplu biggrin.gif.. Mersi mult de sfaturi tuturor.
tazzz
ca sa nu rugineasca dati-le cu vaselina pe interior...

ele ruginesc de la condensul de pe traseul de evacuare...

functioneaza treaba asta...am ornament d-asta din ianuarie si inca nu e ruginit wink.gif
thesys
..s-a dat cu vaselina pe interior, dar acel ornament a ruginit pe la imbinarile sale, e clar ca e de 2 lei (luat din vitan).. nu-i problema, se poate schimba..smile.gif, evident cu unul mai sanatos, sau cu o toba finala de inox..smile.gif

QUOTE(tazzz @ 28 Sep 2005, 17:02)
ca sa nu rugineasca dati-le cu vaselina pe interior...

ga!nusha
sau strangeti putin din f**d si luati un ornament la 700-800 de mii daca nu aveti bani de toata toba finala
Alex10
Ghost! Am condus si alte loganuri cu tobe normale si se simte. Daca vi prin Buc iti arat.
Ghost
Pai castigul este de 4-5 CP dupa cate am auzit. Chiar se simte? Sau este modificata curba de putere la turatii joase? blink.gif
Mario_b
Pana imi iau finala POWERFULL icon_mrgreen.gif mi-am pus un ornament de 100mii care a ruginit aproape instantaneu biggrin.gif .Oricum, m-am gandit mult si eu nu vreau neaparat aia 5 cai, ci doar sunetul. Daca schimbi tot traseul si urla ca draq si se prinde vreun militian de ce-ai facut, cum mai iesi din situatia asta? Asa eu daca schimb doar finala imi pastrez finala masinii si daca dau de vreo belea fac schimbu intre finale. Si nu in ultimu rand scap mai ieftin cu 3 mil doar cu finala powerfull decat cu tot traseul de la Borla.
Codrin
Dar de ce nu compari doar finalele intre ele? rolleyes.gif

Daca schimbi tot traseul si urla ca dracu dar legal. . .
Mario_b
Pai da, se pot compara finalele, dar ce stiu eu despre Powerfull: 2.7 mil cea mai ieftina, suna bine, facute din Al-Otel, garantie 2 ani, sunt universale plus ca au terminatia finala inclusa in pret. Ce altceva vrei mai mult?
tonyX
QUOTE(Mario_b @ 30 Aug 2005, 19:12)
Am pus ochii pe o finala Powerfull pentru ca este ieftina (3 mil) si am auzit ca sunt bunicele, si ca performanta dar mai ales ca sunet.
Daca are cineva asa ceva, astept sfaturile voastre, sa-mi spuneti ce sunet scot, cum se monteaza. Ma intereseaza f mult sunetul sa fie totusi sport, dar nu sa zbiere ca la raliu!!!!
*


Eu te sfatuiesc sa incerci Borla. Am auzit cum suna pe doua masini foarte diferite ( BMW seria 3 - 320d si Peugeot 206 ) si crede-ma ....MERITA. Cind se aduna malaiul la loc imi montez si eu o finala de la Borla ( poate gasesc si un Dealerserios ca in Timisoara...pauza, doar aburitori ). Asta e raspunsul primit de la Borla pe tema preturilor:
"Pentru Dacia Logan va pot oferi preturile la unicul nostru
distribuitor din Pitesti (Omnium Distribution SRL - 0248
290393)

51593 - Detentor inox Dacia Logan - 269 RON
51592 - Amortizor inox Dacia Logan - 338 RON

Preturile la dealeri (inclusiv la cei din Timiosare) nu le stim
deoarece acestea depind de adaosul comercial practicat de
acestia.

O zi buna,
BORLA ROMCAT ROMANIA "
Eu zic ca merita, masina e a ta deci....tu stii ce vrei sa montezi pe ea.
Codrin
QUOTE(borla)
Am traseu complet BORLA de 4 ani si nu a crapat !!!! 
Dacia SuperNova se produce incepand cu 2001 iar noi traseele de inox pentru ea in serie din 2003 deci nu poate nimeni sa-ti spuna ca l-a tinut mai mult de 2 ani (inafara de mine care-l am de 4 ani). Garantia de doar 5 ani nu implica nicidecum ca produsul poate fi utilizat doar 5 ani. Da-mi un exemplu cand un producator de ceva (auto, electronice, etc.) ofera o garantie de 5 ani.
Decizia asupra tipului de traseu este a ta.

Tot 2,7 finala cu ornament (dar poti sa mai intrebi, s-o fi schimbat intre timp). Din inox, pentru garantie vezi ce zice borla.
alex275
Chiar se castiga "ceva" putere montand o toba finala borla? Si daca da, cam cata? Sunetul l-am auzit pe un tico, si nu mi se pare ca a meritat banii. Parerea mea...
Codrin
Ca sa simti intr-adevar mai trebuie un cip, un filtru. . .altfel e doar pentru sunet.

Nu compara cu sunetul de pe Tico.
ga!nusha
cine are finala borla pe 1.6 si sta in bucuresti
vreau sa aud si eu... sa stiu daca merita...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.