Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema Geamuri electrice
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
95bogdi
Cum spune si titlul...am probleme cu geamurile electrice.....prima oara cand am montat kitul am pus un fir mai subtire si nu mergea deloc..am pus unul mai gros si merge....de coborat coboara usor...de urcat mai greu...la pasager urca singur....la sofer tre sa trag eu de el....sa nu le fi montat chiar la fix oare sau sa fie greu geamul ? stiu ca prima oara cand am montat dupa ceva schite care erau pe net imi lovea geamul cablu....astept parerile voastre biggrin.gif
nikuniku
95bogdi
geamul este prea fix in peria de culisare, sau nu este pozitionat bine,o solutie este sa largesti gaurile unde este prinsa macaraua de usa, sa poti deplasa macaraua stanga/dreapta in usa
sspoitoru
macaraua ai prins-o cu doua suruburi de usa
lasa geamul jos
slabeste putin surubul de jos
scoate-l pe cel de sus de tot
ridica geamul
daca nu ai dat bine gaurile macaraua nu se va alinia la gaura de sus
vezi cam unde ar trebui sa fie gaura ca sa fie exact peste piulita din macara
mai dai o gaura acolo, prinzi macaraua si ar trebui sa mearga mai bine...

cauta sau fa comanda, la piese-auto, de "culisa geam fata"....vreo 9ron parca
e si din culisa

succes
95bogdi
QUOTE(sspoitoru @ 22 Dec 2012, 18:55)
macaraua ai prins-o cu doua suruburi de usa
lasa geamul jos
slabeste putin surubul de jos
scoate-l pe cel de sus de tot
ridica geamul
daca nu ai dat bine gaurile macaraua nu se va alinia la gaura de sus
vezi cam unde ar trebui sa fie gaura ca sa fie exact peste piulita din macara
mai dai o gaura acolo, prinzi macaraua si ar trebui sa mearga mai bine...

cauta sau fa comanda, la piese-auto, de "culisa geam fata"....vreo 9ron parca
e si din culisa

succes
*


da , posibil sa fie problema din prinderi....o sa incerc la primavara sa repar treaba asta....Va multumesc frumos ! Sarbatori fericite wub.gif
owy_2010
QUOTE(95bogdi @ 22 Dec 2012, 18:33)
da , posibil sa fie problema din prinderi....o sa incerc la primavara sa repar treaba asta....Va multumesc frumos ! Sarbatori fericite  wub.gif
*


de unde sa iau si eu geamuri electrice ptr. dacia mea?
Kanutza_77
aceiasi problema am avut-o si eu cu geamurile! Geamul se ridica greu pentru ca: culisa prinsa in geam are joc fata de sina de ghidare si asfel geamul nu se ridica drept si va forta in chedere. Oricum motorasele alea de pe ele sunt destul de mici. Pe ale mele nu am mai putut sa le repar.
Chederele nu au nici o problema!
Incearca sa le reglezi, nu vreau sa te dezamagesc dar mai mult decat sa urce incet destul de incet, nu ai ce sa ii faci...
95bogdi
QUOTE(Kanutza_77 @ 22 Dec 2012, 21:56)
aceiasi problema am avut-o si eu cu geamurile! Geamul se ridica greu pentru ca: culisa prinsa in geam are joc fata de sina de ghidare si asfel geamul nu se ridica drept si va forta in chedere. Oricum motorasele alea de pe ele sunt destul de mici. Pe ale mele nu am mai putut sa le repar.
Chederele nu au nici o problema!
Incearca sa le reglezi, nu vreau sa te dezamagesc dar mai mult decat sa urce incet destul de incet, nu ai ce sa ii faci...
*


si la alte dacii de ce urca mai rapid ? nu se poate schimba motorasu ?biggrin.gif
iulica89
Metoda lui sspoitortu' am folosit'o si eu.Geamul freaca prea mult pe cheder,nu e asezat pe sina sau culisele geamurilor sunt strambe.Joaca'te cu reglajul pina nimeresti.
PS:Ce te'a apucat pe vremea asta sa faci. Lasa'le pe cele manuale si reincepe lucrul la primavara!
PPS:Se spune ca au fost dacii cu geamuri mai subtiri deci mai usoare, de aici probabil si viteza mai mare la urcare.Nu ramane decat sa iei sublerul si sa dai iama in geamurile de la REMAT.
sspoitoru
corect! Daca ai geamuri romsit cu holograma rotunda poti renunta la idee. Geamurile alea sunt mai groase si mult mai grele. Am patit eu cand am inlocuit un geam.. Instalatiile astea sunt concepute pt usile cu geam mic, cn3 sau 4, cum i-o zice....
95bogdi
QUOTE(sspoitoru @ 23 Dec 2012, 00:50)
corect! Daca ai geamuri romsit cu holograma rotunda poti renunta la idee. Geamurile alea sunt mai groase si mult mai grele. Am patit eu cand am inlocuit un geam.. Instalatiile astea sunt concepute pt usile cu geam mic, cn3 sau 4, cum i-o zice....
*

cred ca mai am geamuri de usi de pe un model de dacie ca in poza de jos....stiu ca nu aveau holograma romsit biggrin.gif
Kanutza_77
Eu am zis ca ma gandesc la o metoda sa adaptez unele de straineze. Inca nu stiu daca o sa mearga!
owy_2010
nimeni nu-mi zice de unde as putea sa-mi iau instalatia ptr geamuri electrice, motoras- butoane ?
95bogdi
QUOTE(owy_2010 @ 23 Dec 2012, 12:23)
nimeni nu-mi zice de unde as putea sa-mi iau instalatia ptr geamuri electrice, motoras- butoane ?
*


cauta pe google....vand kit geamuri electrice dacia 1310...vezi daca gasesti raspunsuri smile.gif
Kanutza_77
nu prea se mai gasesc....
owy_2010
QUOTE(95bogdi @ 23 Dec 2012, 11:37)
cauta pe google....vand kit geamuri electrice dacia 1310...vezi daca gasesti raspunsuri smile.gif
*


am o dacie 1310, 1987 ca a ta, av vrea sa intram pe mess
poti?
da add, owy_2012, ok?
95bogdi
QUOTE(owy_2010 @ 23 Dec 2012, 14:05)
am o dacie 1310, 1987 ca a ta, av vrea sa intram pe mess
poti?
da add, owy_2012, ok?
*


ok , vorbim pe mess wink.gif


m-am uitat azi la geamuri...intradevar....alealalte pe care scrie doar securizat sunt mai subtiri...partea proasta e ca am doar 1 pentru sofer....daca as mai avea inca unu pt pasager....nu de alta dar ar arata urat 3 geamuri la fel si 1 diferit...
owy_2010
QUOTE(95bogdi @ 23 Dec 2012, 18:37)
ok , vorbim pe mess wink.gif
m-am uitat azi la geamuri...intradevar....alealalte pe care scrie doar securizat sunt mai subtiri...partea proasta e ca am doar 1 pentru sofer....daca as mai avea inca unu pt pasager....nu de alta dar ar arata urat 3 geamuri la fel si 1 diferit...
*


iti trimit eu unul smile.gif
owy_2010
QUOTE(owy_2010 @ 23 Dec 2012, 20:42)
iti trimit eu unul  smile.gif
*


NIMENI?
nikuniku
owy_2010 ai PM
owy_2010
QUOTE(nikuniku @ 26 Dec 2012, 19:33)
owy_2010 ai PM
*


eu nu vreau kit-ul, vreau sa scot macaraua aia veche si sa pun din aia noua cu cablu smile.gif smile.gif
nikuniku
owy_2010 cauta macarale electrice de solenza si le poti adapta pe dacie,butoane poti pune de logan,si instalatia electrica tio face un electrician daca nu stii,tot de SLZ am pus si eu pe masina ca ma disperase de cate ori am schimbat macaraua pe stanga,de 3 ori intrun an
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.