Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Permis Din 2013
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
cristyano2
Buna seara tuturor, din auzite,si din ce am citit pe divers site-uri am observat ca din 19 ianuarie 2013,se schimba limita de varsta pentru obtinerea unor categorii,dupa cum urmeaza:

a) 16 ani împliniți pentru categoriile AM, A1 și B1;
cool.gif 18 ani împliniți pentru categoriile A2, B, BE, C1, C1E și Tr;
c) 20 ani împliniți și o experiență de cel puțin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau cel puțin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile C, CE, D1 și D1E, precum și pentru triciclurile cu motor cu puterea de peste 15kW;
e) 24 de ani pentru categoriile D, DE, Tb și Tv.

Acum apar si niste intrebari,pentru cei care stiu cate ceva despre aceasta schimbare:
Care este procedura pentru cei care sunt deja la scoala de soferi pentru cat. C,CE.( am ingrosat mai sus,deoarece sunt in acele situatii,respectiv am inceput scoala de soferi luna trecuta,urmand sa termin pe 25 ianuarie 2013). Acum din cate am inteles ca doar cei care termina pana in 19 ianuarie,mai au dreptul de a da examen. Asadar noi ce facem,cei care nu terminam,fiind inscrisi de ceva timp la scoala? In caz ca nu ne mai lasa, cum putem recupera banii de la scoala. Am fost ieri la DRPCIV la pipera si am intrebat care ar fi procedura, si mi s-a dat un raspuns cat se poate de concret: NU STIM, scolile sunt cele care stiu,si trebuia sa va informeze inainte de a va lua banii,este publicat in monitorul oficial de ceva timp. Deci,daca totusi scolile stiau acest lucru,de ce ne-au mai lasat sa incepem,stiind ca nu terminam la timp?
Si sunt doar cateva dintre intrebari,la care sper ca cineva sa imi raspunda.
Multumesc,si Sarbatori Fericite!
kxz
pai aia de la scoala ce interes au? sa-ti ia banii....
evident ca politaiul nu e vinovat cu nimic, si are dreptate, modificarile astea se cam stiu de cateva luni bune... incearca sa discuti la scoala, sa termini mai repede, sa te incadrezi in termen, chiar cu riscul de a nu termina orele. probabil deja inclus in sistem, reexaminarile le vei da in continuare, daca pici examenul.
iulian'71
Cei deja inscrisi si aflati in baza de date ca scolarizati vor merge in continuare pe actualul sistem. Daca esti deja inscris intreaba la scoala de soferi si vei primi un raspuns asemanator cu cel dat de mine.
cristyano2
iulian, asta este toata treaba ca am intrebat scoala si mi s-a spus ca nu stie nimic,si ca nu este de vina cu nimic,de aceea am venit cu intrebarile acestea,dar o sa mai revin si la ei cu niste intrebari,si da sunt inscris in scoala mai ai o luna de conducere,apoi ar urma examenul.
iulian'71
Hai ca ma interesez zilele acestea la un fin de-al meu cu scoala de soferi si te informez. Cam in urma cu doua saptamani am avut cu el o discutie pe aceasta tema si de aceea am postat. In aceste doua saptamani au mai primit ceva indicatii de la politie si ARR.
De altfel am un nepot si fiul unor prieteni care fac scoala la el si ei trebuie sa dea examen in ianuarie.
cristyano2
Multumesc mult iulian,in aceieasi situatie sunt si eu,depasesc 19 ianuarie cu 7 zile, sa speram ca o sa pot da examenele in liniste. Craciun Fericit tuturor!
iulian'71
Am discutat aseara problema ta si pentru cei aflati in curs de scolarizare procedura ramane aceiasi, cel putin pana apare regulamentul de aplicare, regulament care inca nu a fost aprobat de legislativ si care intra in aplicare la 90 de zile de la publicarea in Monitorul oficial. Daca dupa 01/01/2013 mai primesc vreo informatie te anunt. Asa ca bafta in continuare!
cristyano2
multumesc mult iulian,si sa speram ca se va termina cu bine pentru toti cei in situatia mea.. Un an nou fericit!
Minel
Doua nelamuriri .......

Este posibil sa imi preschimb permisul de conducere care expira in sept 2013 ...in alta localitate , implicit alt judet decat cel in care am domiciliul stabil ( concret ... domiciliul stabil in Resita si muncesc de ceva timp la Cluj )

Sau bag actele pt preschimbare in Resita ... iar permisul nou va fi livrat la domiciliul din buletin....in cutia postala sau .. trebuie ridicat personal de la oficiul postal ... ?


Multumesc . smile.gif
Merced
Trebuie in judetul unde ai domiciliul trecut in CI. Daca acum e ca si cu taloanele, ti-l vor trimite prin Prioripost la adresa aia.
dandee
Daca imi schimb resedinta sunt obligat sa-mi schimb si permisul. Sub aceasta forma trebuie sa mai fac vizita medicala?

P.S. Scuze ca am postat aici, dar nu am vrut sa mai deschid un alt topic. Multumesc frumos
cristyano2
salutare. In legatura cu schimbarea permisului, trebuie sa mergeti la politie unde apartineti( de unde a fost eliberat permisul), doar acolo o sa il puteti schimba,cel putin aa era pana acum. In legatura cu vizita medicala am inteles ca din ianuarie( nu stiu sigur daca 1 sau 19) vor fi obligatorii datorita celor care,cu cateva zile inainte de expirarea permisului il dadeau "pierdut" si li se eliberau altul. Acum ai putea sa incerci si tu pana pe 19 sa "profiti" de aceasta metoda,sa mergi la unitatea de unde a fost eliberat,sa il declari pierdut/furat,si mai departe te vor indruma ei catre taxe si tot tacamul. La multi ani!
cielo99
Dandee@ daca ai permis tip nou nu mai trebuie schimbat cand schimbi domiciliul. Ai trecut doar CNP-ul pe permis nu ai trecuta adresa de domiciliu.
tunderbird
Si baga nenea capdecreta, CNP-ul in calcularetul de pe bordul minunatiei de Logan aflat in dotare si vede ca domiciliul tau nu coincide cu cel de pe buletin. radmasa.gif
cristyano2
salutare tuturor. Ce se mai aude despre aceasta lege? Am tot continuat sa ma interesez,si parerile sunt impartite. Ce am de facut pana la urma? Instructorul mi-a spus ca nu stie nimic,asa ca macar eu sa ma interesez de soarta celor 2400 ron. A aparut in Monitorul Oficial? a fost aprobata? Multumesc
Marian66
pana pe 19 te poti inscrie la examen dupa prevederile vechi, dupa se aplica cele noi.
data de referinta este cea a inscrierii la examen, pt ca acolo au ei cat de cat control, nu terminarea scolii, inscrierea la scoala, etc. ; trebuie sa reusesti cumva pana pe 19 se te duci cu dosarul sa te programezi.
desi legea de modificare nu are dispozitii tranzitorii, probabil acestea vor aparea in regulamentul de aplicare. iar singura solutie logica asta e, toate programarile pana pe 19 sa se faca dupa prevederile vechi. eventual sa se dea si o derogare sa poti da si reexaminari dupa prevederile vechi.
dar mai departe, dupa parerea mea, dupa data de 19, daca nu respecti noile prevederi, nu mai poti fi programat la examen.
cel mai practic ar fi sa termini scoala mai repede
cristyano2
asta am discutat si eu cu instructorul si mi s-a spus ca nu pot termina mai devreme datorita perioadei minine oligatorie de scolarizare. Era vorba de cel putin o saptamana daca se putea sa termin mai devreme,era perfect.
cristyano2
Noutati in legatura cu problema mea... zilele acestea am fost anuntat de catre instructor ca miercuri voi sustine examenul teoretic pentru categoria C. Probabil ca de la data de 19 va intra in viguare noua legislatie...
adi_ar
Articol de doi bani!
Era posibil si inainte sa faci scoala inaintea implinirii varstei de 18 ani!
Mi-e greu sa inteleg cum se va aplica:
QUOTE
...
După ce promovează examenul, dacă prezintă un certificat de calificare profesională eliberat de Autoritatea Rutieră Română (ARR), ei primesc permisele din categoriile C și CE, însă, până la vârsta de 21 de ani nu pot conduce vehiculele care aparțin acestor categorii decât pe teritoriul României...

cristyano2
cine sa-i mai inteleaga...
Tamango
Deci daca nu ai 21 ani poti conduce cu C-ul DOAR pe teritoriul Romaniei si DOAR daca ai atestare de la ARR.
kxz
atestat trebuia si pana acum, ca fara el poti conduce doar camionul gol...
bogdanelkva
Deci,pana la urma...
Mi-am schimbat domiciliul,alta localitate,alt judet.Am permisul din mai 2004.Trebuie preschimbat sau nu?,am cautat pe net si nu m-am lamurit,cica articolul asta cu schimbarea domiciliului a fost abrogat,cica se schimba doar permisele tip vechi,cu adresa pe ele,cica se schimba doar certificatul... unsure.gif
Care ar fi raspunsul,da ori ba? poate ma prinde garcea si imi da o prima de sarbatori... wacko.gif
maho
Pai mai ai cateva luni si oricum tre' sa-l schimbi, asa ca de ce sa risti ?
gabize
Permisele de tip nou nu trebuie preschimbate la modificarea adresei.
Markos
E la mintea cocoșului: dacă apare adresa în permis, trebuie schimbat dacă schimbi adresa din buletin. Dacă nu, nu.
klaus
Indiferent ce scrie pe permis, conform legii nu trebuie schimbat la schimbarea domiciliului.
SandelBS
In 2007 scria asa:

Art. 101. - (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;
2. conducerea unui autovehicul de către o persoană care nu a preschimbat permisul de conducere național românesc la schimbarea domiciliului sau reședinței, în termenul prevăzut de lege;

Dupa iunie 2007 apare asa:

Art. 101. - (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;
2. Abrogat prin punctul 40. din Ordonanță de urgență nr. 69/2007 începând cu 29.06.2007.

Daca ai permisul suspendat de unde il ridici apoi cand se termina suspendarea? de la politia rutiera de unde ai domiciliul sau de la cea care a emis permisul?

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.