Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modul Coming Home
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
laurentiu355
Salut,

Astazi m-am hotarat sa pun pe solenza mea modul coming home. Am luat 2 relee am cumparat papuci de prindere si m-am apucat sa le montez dupa tutorialu asta My WebpageAICI.

Si l-am legat asa:
Releu 1: Pinul 85 si 87 la + permanent cu siguranta de 10A ( am pus la + de la plafoniera)
Pinul 30 la + pozitie (am dus la + pozitie de la butonul de dezaburire ca era dezizolat deja)
Pinul 86 la releul 2 la pinul 87a

Releu 2: Pinul 30 la UCE pinul A1 siguranta de 5A ( am legat la firul alb din colt)
Pinul 85 la dus la - la pozitie (tot la butonul de dezaburire ca era dezizolat)
Si pinul 86 la + cu siguranta de 5A ( am dus la + marsalier la firul portocaliu)

Toate bune si frumoase am pus si am inchis usile.
Cand deschid usile din telecomanda se aprinde pozitia chiar daca este inchisa din buton. Si daca las usile deschise se inchide singura pozitia dupa cateva secunde si nu stiu ce face asa urat ori UCE sau releele de cand se inchide dupa un anumit timp face exact ca masina de tuns.

Daca stie cineva cu ce am gresit. Adica eu vreau sa las maneta aprinsa la pozitie si cand inchid sa se opreasca iar cand deschid sa se aprinde, fara temporizare. Iar daca la din maneta inchis pozitia sa ramana inchisa.
bygy007
daca releul , bobina ai conectat-o direct la bec e normal sa faca asa , trebuie pus un mic montajel cu o rezistenta , un tranzistor si o dioda zenner ca sa taie brusc alimentarea releului
free_fiber
S-ar putea sa arzi UCE-ul sau UCH-ul, depinde ce ai.
Daca vrei modul Follow me home, uite aici:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3593541
Are 2 iesiri de putere, setari configurabile din meniu, etc.
Ming
UCE sau UCH nu se va arde deoarece nu este consum mare pe el.
el comanda doar becul din plafoniera si un releu care aprinde luminile de pozitie

Laurentiu, la tine s-ar putea sa fie de vina contactul acela de la usa... in mod normal daca e deschisa usa trebuie sa stea aprinse aproximativ 20-25 de minute
iar daca e inchisa usa nu trebuie sa stea aprins mai mult de 30 de secunde.

bazaitul acela e de la releu... si la mine face asa dar nu e nimic grav. a mea are un an deja de cand e pusa si pana acum nu a facut nici o figura.

inca ceva... la releul 2 pinul 86 trebuie legat (de preferat) la un plus de la accesorii...

releul 1 e comandat de plafoniera si aprinde becurile,
releul 2 este pus doar ca sa stinga pozitia cand pui contactul pe accesorii (sa nu stea pozitia aprinsa cand tu vrei doar sa asculti muzica)

bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.