Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Avans Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Eagles
Ce valoare a avut avansul pentru logan?
Eu am dat 65 mil.
klaus
Eu am dat pe principiul minimum cerut, ca doar nu o sa faca dacia afaceri cu banii mei. Pentru asta sunt alte metode de finantare.
PS: am votat ca vaca, in loc sa votez minimum am votat pe 2...
ovidiusoft
Eu minimul cerut de banca pentru a nu ma complica cu giranti si garantii - 25%.
Slider
Minim. 50 de bete...cum spun astia pe aici.... smile.gif
lar
QUOTE(klaus @ 31 Aug 2005, 12:55)
Eu am dat pe principiul minimum cerut, ca doar nu o sa faca dacia afaceri cu banii mei. Pentru asta sunt alte metode de finantare.
....
*



Klaus, Dacia oricum isi incaseaza integral pretul pe autovehicul inainte sa ti-l livreze. Daca tu dai avans mai mare nu favorizezi uzina, cel mult finantatorul, dar nici pe el, ca isi va lua dobanda mai mica(creditul fiind implicit mai mic). Singurul care are de castigat cand dai avans mare poti fi doar tu daca nu folosesti banii in alt scop care sa-ti asigure venit mai mare decat dobanda bancara la credit.
silverone_82
AVANS-4000 euro
J o h n n y
100 de mil avans
ghc
10000 RON = 2812.94 EUR
Daca eram sigur ca va scadea cursul, plateam doar 5000.
tarzy
avans - 2500 €
am calculat avansul astfel incat rata sa fie in jur de 3 milioane
Sony
25% ca sa nu am nevoie de giranti.
ursamajor
QUOTE(Sony @ 4 Sep 2005, 13:01)
25% ca sa nu am nevoie de giranti.
*



Idem! wink.gif
logan1.5dci
As da mai mult de 50000 daca mi s-ar da dobinda grasa, daca nu minim.Deci 50000 la comanda cu plata cash la livrare.
tarzy
ideea este ca peste una numit barem (parca 25%) al avansului nu mai este nevoie de giranti

acuma daca tu preferi sa-i mai tarasti si pe altii dupa tine pe la banca, si sa mai aduci un vreaf de documente justificative doar ca ptr asta ... e problema ta
Ake
Ce treaba are sula cu prefectura? Adica ce treaba au girantii in toata povestea asta?
Eu cred ca voi ati inteles gresit intrebarea (sau aceasta a fost pusa putin ambiguu)
Este vorba de avansul platit la inscriere, catre DACIA, nu de avansul platit bancii pentru obtinerea ratelor sau a leasingului.
tarzy



nu noi am inteles gresit intrebarea, ala se cheama alfel nu avans, parca acconto sau ceva pe acolo, si ... parca nici nu-ti accepta mai mult de 50.000.000 ROL-i.

PS: chiare si avansul platit la banca tot la ....DACIA se duce, de fapt la dacia dse duce toata valoarea masinii, daca masina nu-i platita 100% nu ti-o da de la dealer

ghc
Adica ai vrut sa dai cuiva mai mult de 50 de milioane si nu a acceptat? La cine te referi exact?
tarzy
eu cand am luat masina (in aprilie) am vrut sa platesc de la inceput tot avansul, dar ... fatuca de la banca no-vrut sa primeasca, intai 50 bulioane apoi cand avea confirmarea dacia cum ca masina-i "pe vine" (adica a avut serii caroserie, motor, etc) o cerut si restul de avans. cred ca-i un fel de protectie la riscul valutar, sau ... habar nu am.
oricum, ideea este ca ptr a cumpara masina in rata de la dacia trebuie sa achiti init8ial 5000 RON-i apoi (daca e cazul restul de avans), si ... chiar daca conditiile bancii permit nu ai cum sa dai un avans mai mic de 5000 RON-i.
radian
Am platit integral masina, am votat pentru ultima optiune. Dar totusi intrebarea nu este pusa corect. Fiecare dintre noi am platit avansul standard de 50 milioane pentru lansarea comenzii si eventual (cazul meu) diferenta pana la 100% inainte de ridicarea masinii.
ghc
QUOTE(radian @ 4 Oct 2005, 09:13)
Dar totusi intrebarea nu este pusa corect. Fiecare dintre noi am platit avansul standard de 50 milioane pentru lansarea comenzii si [...]
*


De unde ai ajuns la concluzia asta? Avansul minim este 50 de milioane (pentru unii care vor sa fie exacti: acont) si tocmai asta este scopul sondajului sa se vada cat a platit fiecare din noi.
Si pentru altii, cred ca nu are nici o legatura cu avansul cerut de banca, e vorba doar de banii platiti uzinei pentru lansarea comenzii. Pentru clarificare, este suma ce apare la punctul 3 de pe Bonul de Comanda.
IRONICK
Avans la Dacia 5000 RON

45% din Laureate 1.4 + credit
DigitalScribe
5 000 RON comanda, apoi inca 15 000 RON + Credit FinansBank
marian_1103
am dat 100 mil. Daca aveam dadeam mai mult pentru ca imi scadeau ratele si oricum tot trebuie sa dau banii astia.
BURDA
5000 ron ca atat e minim, restul se mai invart prin buzunarele mele pana la data care vine masina wink.gif
constructorul99
QUOTE(Eagles @ 31 Aug 2005, 11:45)
Ce valoare a avut avansul pentru logan?
Eu am dat 65 mil.
*


80 MIL
GABILOSU
85 mil.Sa ma incadrez la orata de 3,7 mil
mih95
50 mil
Mi-au mai ramas 30 mil din vinzarea vechii dacii din 2000, bani folositi 7 saptamini mai tirziu la ridicarea Loganului.
hash
Integral. Si asa ii dadeam pe toti, de-abia am scapat de o grija la ridicarea masinii. biggrin.gif
bobo77
25% sa nu am nevoie de giranti.Preference 1,4 era cu vopsea metalizata 6715E.Parca am dat cu tot cu casco cam 90Mil.
Ake
Eu aici inchid, observ ca lumea nu a inteles nimic.
AVANSUL de care se vorbeste nu e pentru cumpararea in rate, ci era vorba despre avansul pentru lansarea comenzii, cel care initial a fost stabilit la 50 milioane.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.