Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: oglinzi electrice si incalzite p solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
boss_rzv
salutare uite ca dupa ceasuri d logan cu cmputer d bord acum a venit randul oglinzilor care acum sunt electrice si incalzite ,ce sa mai concurez cu loganu biggrin.gif ,a si era sa uit i-am pus si modul la geanuri care se inchid singure la actionarea alarmei ,acum mai am sa-mi pun deschiderea portbagaj si senzorii de perimetru
i96nds
Cat te-a costat toata afacerea?
Ai legat incalzilrea impreuna cu dezaburirea lunetei ?

Din ce scrii tu, eu inteleg ca ai cumparat oglinzile de la Logan si butonul + cabluri.
Tudor B
Bravos, ai initiativa. Intrebarile firesti: costuri, ce piese ai folosit?
Vlad_solenza
Arata foarte bine! Felicitari!
Cred ca ar trebui sa faci un topic la tutoriale in care sa explici detaliat toate modificarile pe care le-ai facut.
Bafta in continuare!
boss_rzv
am folosit niste fire joyistiku care il are loganu si eviden oglinzile m-au costat 2mil plus benziina pana la pitesti la amicul care mi-a facut toate modificarile
boss_rzv
QUOTE(i96nds @ 31 Aug 2005, 14:33)
Cat te-a costat toata afacerea?
Ai legat incalzilrea impreuna cu dezaburirea lunetei ?

Din ce scrii tu, eu inteleg ca ai cumparat oglinzile de la Logan si butonul + cabluri.
*


da oglinzile sunt legat la dezaburirea lunetei
urduban
off-topic:schimba tastatura sau numai manca litere biggrin.gif o sa fii atentionat din partea moderatorilor!!!
klaus
Una e greseala currente calamo (din fuga condeiului) si alta e greseala de lipsa de respect fata de scoala si fata de cei carora te adresezi. Mai facem si noi diferente... tongue.gif
bullsro
QUOTE(boss_rzv @ 31 Aug 2005, 15:45)
am folosit niste fire joyistiku care il are loganu si eviden oglinzile m-au costat 2mil plus benziina pana la pitesti la amicul care mi-a facut toate modificarile
*



De unde ai luat oglinzile? Imi pare un pret rezonabil.
dandrei
Foarte mijto jmecheria.Numai ca am si eu o intrebare...oglinzile de pe logan nu sunt la fel ca si cele de pe solenza? mie asa mi se par ...numai ca se termina altfel...la logan intra in tabla ...la solenza in plastic.Oricum fff mijto. Bafta in continuare wink.gif
Tudor B
Pentru cei cu intrebari despre subiect, cum se poate face, etc: oglinzile de slz si lgn sunt identice in scoica, difera doar plasticul ala de pe usa, in interiorul scoicii se monteaza ori mecanism mecanic ori electric, deci se schimba nu oglinda ci interiorul lor. Piese necesare, sticla oglinda, motorasele de reglare, buton reglare, cablare, costul din pacate nefiind unul care sa justifice transformarea.
urduban
acum on-topic: nu prea mi se par necesare atata timp cat nu se si pliaza automat de-a lungul usii!! ca la megane:D
Tudor B
Lasa ca nu toate masinile cu oglinzi electrice se pliaza electric, eu exemplu peugeot 307, ar fi fost culmea sa aiba loganul, defapt oglinzile nu-s gandite sa fie rabatate nici manual, numai in caz de urgenta, necesitate.
urduban
Da Tudor ai dreptate DAr suntem in RO si cum multi vor sa faca rau din trecere asa chiar din :Chiar doamne" apuca de oglinda si gata 2 milioane pe"apa sambetei"
Tudor B
Pt asta avem casco. Eu mi-am gasit oglinda de la usa sofer lovita de sus in jos, atarna pe langa usa, am reusit sa o pun la loc dar ceva plastic s-a crepat, pana la urma am schimbat-o. Si problema ca oglinda daca e si electrica ajunge parca la 350 ron daca nu mai mult.
Adrian_Solenza
Bravo, Razvane... Da pana la urma ce naiba faci din Solenza asta a ta? Lasa ca te prind eu in parcare acolo la tine si ma 'uit' la oglinzile alea! 017.gif
boss_rzv
in primul rand scuze pt faptul ca am mancat si eu niste litere graba,si in al doilea rand promit sa numai scriu pe dacia club nici o maodificare adusa masinii mele ca mereu se gaseste cate cineva care e a tot stiutor (desi la masina lui nu ia facut nimic) sau sa vina cu comentari care nu au rostu cum sa intamplat si cand am pus ceasurile de logan ca nu arata nimic corect etc si acum cu oglinzile ca nu" SE PLIAZA"(daca ma chinui le pot face pt tine si SA SE PLIEZE ),eu daca puneam pe site poze cu modificarile aduse le puneam sa vedeti ca se poate si sa va faceti si voi cei interesati nu sa ma criticati si cu asta am spus c aveam de spus salutare
power
asta da fraza!!!!
urduban
QUOTE(boss_rzv @ 1 Sep 2005, 11:08)
in primul rand scuze pt faptul ca am mancat si eu niste litere graba,si in al doilea rand promit sa numai scriu pe  dacia club nici o maodificare adusa masinii mele ca mereu se gaseste cate cineva care e a tot stiutor (desi la masina lui nu ia facut nimic)  sau sa vina cu comentari care nu au rostu cum sa intamplat si cand  am pus ceasurile de logan ca nu arata nimic corect etc si acum cu oglinzile ca nu" SE PLIAZA"(daca ma chinui le pot face pt tine si SA SE PLIEZE ),eu daca puneam pe site poze cu modificarile aduse le puneam sa vedeti ca se poate si sa va faceti si voi cei interesati nu sa ma criticati si cu asta am spus c aveam de spus salutare
*




Am GRESIT!! imi pare rau razvan !! dar si mie mi sa-u facut observatii la randul meu ...si m-am corectat !!

poate am facut exces!!


nu cred ca este un motiv sa numai postezi pe daciaclub din cauza mea ...biggrin.gif


RIon
Frate, e forum, si se comenteaza, nu te supara.
Chiar e interesant ce ai facut pe masina... am vrea si noi (MP) numarul omului care face modificarile...sincer.
boss_rzv
QUOTE(urduban @ 1 Sep 2005, 13:54)
Am GRESIT!! imi pare rau razvan !! dar si mie mi sa-u facut observatii la randul meu ...si m-am corectat !!

poate am facut exces!!
nu cred ca este un motiv sa numai postezi pe daciaclub din cauza mea ...biggrin.gif
*


vezi si u ai gresti gramatical " sa-u" biggrin.gif
sod
incearca te rog sa pui un tutorial despre toata afacerea. Necesar materiale, ce si unde se leaga, etc.
marius80_eugen
Salutare ! Eu vreau sa le am doar incalzile , adica cu folie cu rezistenta pe spate , dar nu stiu de unde sa fac rost de folie si unde sa gasesc pe cineva care se ocupa cu asa ceva . Idei ?
Daedalus
Pe mine ma intereseaza modulul acela care face sa se inchida geamurile o data cu actionarea alarmei. L-ai facut tu? Cine le-a facut? Cat te-a costat modificarea asta?
johnsws
modulul acela care inchide geamurile la actionarea alarmei se gaseste la orice firma care monteaza alarme. costa in jur de 50 ron plus montaj, daca nu-l montezi singur.s-a discutat problema pe forum ca asa am aflat si eu...insa e foarte greu de gasit. alte detalii pe PM ca deja suntem off topic aici...
muku
prietenu tau din pitesti nu mai lucreaza din astea? ca platim smile.gif
Tzutzi
ma intereseaza si pe mine sa-mi pun oglinzi electtrice si incalzite. Daca poate cineva sa imi dea niste detalii mai pe larg. De unde iau materialele si unde pot sa fac si montajul, si cam cat m-ar costa.
2dor
Vezi ca la bursa e un topic cu piese de Logan si se gasesc oglinzile cu tot ce trebuie in afara de cochiliile de plastic exterioare. Iti mai trebuie niste fire de tras iar de montat o sa vad la cine apelez. Oricum mai astept sa se faca mai cald afara.
2dor
Uite si oglinzile.
[attachmentid=45229][attachmentid=45230]
m_criss23
sal, ma intereseaza si pe mine incalzirea la oglinzi.....doar incazite fara electric,
cat ar costa, ce ar trebui sa cumpar si daca merg facuet fara dus in service....

multumesc
klaus
sa iei 2 geamuri de oglinda cu degrivare de logan. Si le conectezi la dezaburire, prin releu
cristio_79
Imi da si mie cineva o idee in legatura cu locul unde as putea sa montez joystick-ul pentru reglaj?Pe panoul usii,langa manerul de inchidere este foarte incomod.M-am gandit sa dau o gaura cu o freza asemanatoare cu cele care se gasesc in kiturile cu senzori de mers inapoi si sa-l montez pe plansa de bord,in stanga butonului de reglaj faruri si a butonului de dezaburire.Astept si alte pareri.
sebastianu
sal all ... zicea boss rzv ca vrea sai faca pe plac unui si sa-si faca oglinzile pliabile... te anunt ca ... nu tre sa faci asta... se pliasa ele daca insisti.nici eu nu credeam ca se pliaza pana cand un prieten necunoscand solenza o prins linistit de oglinda si tragea de ea ca de nu stiu ce... si iam zis ,,nu se pliaza" zilele trecute ... ca sa nu mor prost ... am incercat ... ei bine se pliaza trebuia avut grija ... nu se rupe nimica. try IT ... bye all smile.gif>-
klaus
Ce noutate...
2dor
cristio_79 eu l-am montat chiar in manerul de care tragi sa inchizi usa, in partea mai larga.
free_fiber
Sau faci din fibra niste fete de usi custom, si pui si butoanele de la geamuri, si joystick-ul de la oglinzi unde vrei biggrin.gif

* ideea e sa-l pozitionezi a.i. sa fie accesibil si cand stai rezemat de spatarul scaunului; altfel nu-si mai au rostul oglinzile electrice (cum te intinzi dupa joystick, asa te poti intinde si dupa manetele de reglaj manual).
cristio_79
De asta am cerut si eu niste pareri.Daca l-as pune pe panoul interior,langa maner,ar trebui sa ma aplec mult spre scaunul din dreapta sau sa merg cu scaunul foarte mult impins in spate,ceea ce nu-mi place deloc.Cred ca o sa studiez mai atent bordul pe interior si sa vad daca pot monta joystick-ul in locul la care m-am gandit eu.Este o pozitie destul de buna,pentru ca pot sta exact in pozitia de condus si este si destul de estetic,zic eu.
sharkky
Cel mai bine, facut din fibra, langa maner ...
Asa e si la masinile straine ...
E un pic de munca, dar rezultatul e pe masura ..
Eu am reusit sa-mi orientez decent difuzoarele, fara sa modific fata de usa ... Doar din fibra ... Deci se poate mai orice cu ajutorul fibrei de sticla si al imaginatiei ...
DixDacia
Am 2 oglinzi de logan electrice pentru cine este interesat astept pm
george_slz
NU mai trebuie sa folosesti releu pentru incalzirea oglinzilor. Butonul de dezaburire e destul de serios conceput astfel incat sa suporte atat dezaburirea lunetei, cat si a oglinzilor.
free_fiber
QUOTE(george_slz @ 10 Oct 2007, 08:16)
Butonul de dezaburire e destul de serios conceput ...
*


Daaaa, d-aia la mine avea o intarziere de vreo 3-4s cand apasam pe el...
L-am desfacut si toate plasticele din el erau topite si lamelele oxidate.
De atunci i-am pus si releu, sa nu-l mai stresez pe saracul butonas.
klaus
D-aia si la logan e doar cu releu la astea cu luneta si oglinzi
alexia_87
La SLZ cu UCH, dezaburirea merge trecuta prin el, dar trebuie transformat butonul in unul cu impuls.
pskint25
vreo schema a montajului ogl electrice+dezaburire de la LGN are cineva|? ca sa stim ce avem de facut la SLZ...
free_fiber
Pai montajul oglinzilor electrice pe SLZ nu necesita nici o schema, e foarte simplu de montat.
Intai le montezi fizic, apoi, la partea electrica te gandesti logic cum ar veni...

N-am vazut niciodata in joystick pentru respectivele oglinzi, dar banuiesc ca are un pin pentru +12V si 4 iesiri pentru cele 4 directii de orientare a oglinzii smile.gif
pskint25
oglinda cu tot cu motoras este 150 ron de origine, fara motoras e 95ron (nesti), joystikul e 25 ron.. Ma intreb ce se poate pune in interior in locul panloului care avea betigasul de orientare oglinda...
2dor
Dupa ce se monteaza oglinzile si butonul, pur si simplu se respecta culorile firelor.
pskint25
super..mersi de scheme...totusi in interior ati gasit careva vreo solutie?
2dor
QUOTE(pskint25 @ 13 Nov 2007, 11:23)
super..mersi de scheme...totusi in interior ati gasit careva vreo solutie?
*



Ce vrei sa spui?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.