Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: oglinzi electrice si incalzite p solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
bogdanmardare
[attachmentid=1627652510] [attachmentid=1627652511]
crick
Multumesc! worship.gif
djasu82
QUOTE(bnedea @ 15 Jul 2010, 10:44)
Am vazut si eu cablajul de oglinzi... era la 70 de lei atunci si aceeasi reactie am avut-o: "lasa ca de banii astia imi cumpar si fire si berea pentru timpul cand fac lipituri".
Eu am lasat mufele la oglinzi pentru ca daca vreodata trebuie date jos sa nu tai firele. Am infipt in mufele originale niste fire de la calculatoare mai vechi (firele care merg la LED-urile carcaselor si cele de la butoanele de "power" si "reset" se termina cu un conector gen jumper care intra foarte bine in mufa de oglinda). Daca nu ai asa ceva, oricum ar trebui sa pui o mufa pe firul ala din usa, orice mufa cu minim 5 pini (poate mufa COM de calculator mama/tata de la magazinele de electronice - costa 2-3 lei perechea).
La cablu de net m-am gandit si eu dar nu cred ca e potrivit pentru ca trece prin articulatia usii, el nefiind rezistent la indoituri repetate. Am folosit cabluri de cupru litat (de boxe) pe care le-am mansonat cu banda izolatoare pufoasa (tot din targ).
wacko.gif Cum sa dai atata pe niste bucse? ma oftic eu! ...s-a terminat teava de PVC de lumina sau sarma de fier de 4mm?
Spor!
*


Le am puse de duminica pe masina se vede belea biggrin.gif reglaj eletric degivrare , mere super.

user posted image

Uploaded with ImageShack.us

Se vede super

user posted image

Uploaded with ImageShack.us

Bucsile le-am facut si dupa aceea mi-am dat seama ca le puteam face din saibe suprapuse , oricum dau bine si prinde perfect pe suprafata din interior a usilor.
Suruburi de prindere am folosit de 5mm , doua le-am taiat cam vreo 2cm fiindca erau prea lungi si anume cel de sus si cel din fata iar cel din spate lasat lung.
Eu am folosit mufe de alimentare hdd- mama tata , si inca doua papuc pentrua alimenta minisul de la dezaburire.
Da am folosit cablu cu lita de 0,7mm pe comanda si pe alimentare dezaburire.

Reglajul e pus in masca de tablou cel mai util loc , nu l-am pus pe masca de la frana de mana sau de la schimbator , riscam sa sparg ceva pe acolo si nu era loc pentru a performa masca si sa stea si lejer.

user posted image

Uploaded with ImageShack.us
marius80_eugen
Aia e capota de SOLENZA ? Dar nici bordul nu e de SOLENZA ! Aaa , cred ca am gresit eu aria si am nimerit la Super Nova ...
CREDEAM ca topicul se numeste " Oglinzi electrice si incalzite pe SOLENZA " ! M-am inselat ...
ovidiu87
radmasa.gif radmasa.gif
djasu82
QUOTE(marius80_eugen @ 20 Nov 2010, 20:26)
Aia e capota de SOLENZA ? Dar nici bordul nu e de SOLENZA ! Aaa , cred ca am gresit eu aria si am nimerit la Super Nova ...
CREDEAM ca topicul se numeste " Oglinzi electrice si incalzite pe SOLENZA " ! M-am inselat ...
*


Eram dator cuiva daca tu esti pe langa subiect si te manifesti asa e problema ta ! Pune mana si citeste topicul si dupa aceea vorbeste.
bnedea
Foarte frumos djasu82, parerea mea este ca arata mai bine supernova cu oglinzi de solenza, iar daca mai sunt si electrice e si mai bine. Mai merge capacul triunghiular de interior pus la oglinzi?
Mi se pare excelent locul pentru joystik, vizibil si pentru "un prieten" caruia ii imprumuti vreodata masina.
Felicitari pentru munca depusa, stai "pe drumul cel bun"!

Mi se pare mie sau Supernova este mama tuturor Solenzelor? nedumerire.gif inseamna ca djasu82 este perfect ontopic!

Stie cineva care e modelul de Clio de la care se potrivesc sticlele acelea cu curbura spre marginea exterioara si cu o dunga punctata de unde incepe curbura? Oare au si degivrare?
djasu82
merge capacul pus inca nu am avut timp sa-l prepar urmeaza sa-l incarc cu chit din fibra de stica - recomand si la capacul de la slz daca se pun eletrice pentru astuparea orificiului pe unde era montata maneta de comanda.
Dupa aceea dupa ce s-a intarit se finiseaza frumos - se da cu primer si in final vopsea neagra ,albastra etc.
AdiZ
De ce sa il astupi cand e locul perfect pentru tweeter. smile.gif
djasu82
Voi vedea momentan merg asa cu ele , oricum nu-mi mai arde de nimic de cand a venit vremea rea.
mickey_sol
Salut, ma ajutati va rog cu o schema cum sa leg exact cablurile de la motorase la joystik? Am citit tot forumul am vazut cateva scheme dar nu am priceput nimic. Daca ma puteti ajuta va rog. Multumesc!
cristio_79
Eu am de cativa ani absolut toata instalatia originala pentru oglinzi electrice si incalzite. Nici acum nu am montat-o si nici nu cred ca o voi mai face. De cand am masina am reglat de maxim 10 ori oglinzile, asa ca nu prea mai vad utilitatea montarii lor. Daca se cumpara masina de noua cu ele e altceva. Ma gandeam sa o vand.
djasu82
Pai vindeo , schemele de pe forum functioneaza ireprosabil , ideea e sa faci rost si de cablu cu mufele de la joystik si oglinzi fiindca sunt pe culori la fel ca in pozele de pe paginile din urma.
Mai greu e daca tragi tu instalatia si sa faci legaturile.
mickey_sol
Asta e problema, eu nu am cablajul original si vreau sa-l fac eu dar nu stiu exact cum sa conectez pinii de la oglinzi la aia de la joystik.
cristio_79
Instalatia mea este originala de Logan, tot cablajul este mufat, trebuie doar pus pe masina si conectat. Geamurile oglinzilor sunt originale, motorasele la fel.
mickey_sol
Si ale mele tot originale sunt doar ca nu am cablajul. Nu ma intereseaza sa dau o gramada de bani pe cablaj o sa-l fac eu. Aveam o schema dar am pierdut-o. poate are cineva
djasu82
70 de lei cablul , sau aduni toate detaliile de pe acest topic m desfaci capacele de la motorase si te ghidezi , vezi sa ai motoras de dreapta si unu de stanga .
Eu precum si un coleg de pe forum cu o pagina doua am procedat la modificarea motoraselor de pe partea stanga pentru a regla corect fiindca aveam mecanismele identice.
In rest e simplu.
ovidiu87
mickey_sol - la postul #101 de pe pagina asta sunt pozele ce ti trebuiesc sa faci cablajul. Si eu l am facut si functioneaza fara probleme .
Bafta !
mickey_sol
Da acum mi-am dat seama. Multumesc
casus TBF
ma poate lamuri si pe mine cum sta treaba cu oglinzile electrice...?la genu sunt oglinzi de logan sau de solenza modificate cumva?

10 Jan 2011, 18:09:
a si inca ceva am o scala 2003 185/60/14 pe jantele ei....merg daca stie cineva...eu am acum 175/65/14 firestone de iarna si la denivelari mai atinge.....multumesc...
ramsen
oglinzile electrice montate pe solenza sin practic cele de logan...numai ca la cele de logan acolo unde vin puse pe usa au pe rotund ,iar solenza are un triunghi...acel triunghi se pune in locul celui rotund si gata oglinzile electrice pe solenza...iti mai trebuie cablajul cu joystik-ul si ai rezolvat-o...eu am oglinzile de logan electrice si nu am avut timp sa le montez inca...asta este
alex_DNK
cum inlocuiesc rotundul acela cu triunghiul de solenza?
ovidiu87
simplu de tot. cele trei ansamble ale oglinzii (cochilia, tubul si triunghiul ) stau prinse impreuna cu un arc . Odata scos acest arc se separa si poti inlocui piesele. Nu i greu deloc, sa ai oglinda desfacuta si apoi te prinzi.
alex_DNK
bine, bine...dar apoi mai pot prinde inapoi arcul?
anecula_08
uite aici a explicat free_fiber cum se desface oglinda: aici
alex_DNK
ok..multam frumos
ion razvan
Salutare astazi mi-am instalat oglinzile incalzite pe masina biggrin.gif m-am chinuit ceva pana am reusit sa trec fir de 1,5 pe langa cablurile care misca oglinda si apoi sa il introduc in burdufurile pt instalatie electrica care leaga usa de caroserie in final am reusit am tras firele pe sub mocheta si am facut instalatia cu un releu de faruri am luat tensiune de lucru de pe alimentarea butonului de dezaburire si comanda pt releu de pe iesirea butonului o intrebare ar fi daca trebuie sa schimb si siguranta de la dezaburire cu una mai mare? costurile lucrarii au fost urmatoarele 70 ron oglinzile 2.5 ron conectorii pt ca nu am putut sa cositoresc firele 10 ron conductorul litat 1,5 si 5 ron releul de far cu soclu inclus in pret . Manopera ca de obicei mad.gif sad.gif dry.gif biggrin.gif cool.gif Urmeaza chei briceag pt masina si geamuri electrice spate
pskint25
oglinzi reglabile aveti idee cat costa?
djasu82
noi fara manopera cam 500 de lei .
alex_DNK
imi poate da si mie cineva o schema de montare a oglinzilor electrice si incalzite...cum si unde se leaga releul..etc ?
ovidiu87
schema pt instalatia electrica e la postul #101 , iar releul as zice sa l alimentezi de la butonul de luneta.si il poti monta in zona aia.Eu n am folosit releu si le am montate de ceva timp. Folosesc dezaburirea mereu fara sa se incalzeasca butonul sau sa se topeasca ceva(am verificat din curiozitate daca s a topit )
alex_DNK
vazusem imaginile alea..eu ma gandeam la ceva mai detaliat. merci oricum wink.gif
djasu82
si mare curent trage oglinzile biggrin.gif 1-2A duce butonul dar mai bine se monteaza direct in paralel pe contactele de la releu care alimenteaza luneta .
Eu asa am facut si doar am montat o siguranta pentru protejearea circuitului de 5A.
ovidiu87
cei cu solenze n au relee, Se stieee
alex_DNK
am schimbat oglinzile..cum fac legaturile la releu? ce fire leg la el..?
ovidiu87
In total la ambele oglinzi ai 4 fire pt dezaburire(2+ si 2-). Minusurile le legi la un surub in apropiere , si plusurile de la ambele oglinzi vin in releul despre care scriu mai jos .

cumperi un releu cu 4-5 lei (5 picioruse)
releul este format dintr o bobina care trebuie alimentata cu+ si - pt a "activa" releul
In functie de model , ar trebui sa ai schema pe cutia releului sau pe carcasa acestuia.
Ca sa alimentezi releul ai nevoie de urmatoarele fire:

1. ai nevoie de - de pe caroserie(iei de la un surub din apropiere)
2. plus de la butonul de dezaburire luneta

Punctele 1 si 2 alimenteaza bobina releului

3. plus permanent trecut prin siguranta pt ca acest plus va alimenta defapt degivrarea oglinzilor.

In functie de cum alimentezi bobina releului , ve i putea conecta degivrarea oglinzilor la piciorusul " 87" sau " 87 a "
Un piciorus va ramane liber din astea 2 , pt ca pe unu din ele este plus continuu cand releul nu este cuplat !!!Deci atentie ca oglinzile sa functioneze doar cand se cupleaza releul.
alex_DNK
merci frumos. mi-ai fost de mare ajutor. stii cumva o schema si pt partea electrica a oglinzilor?
bogdanmardare
Schema pentru oglinzi, din topicul de pe aria Logan
alex_DNK
din schema aia eu inteleg ca nu am nevoie de releu, ci doar de 2 sigurante(comanda reglaj si comanda degivrare). corectati-ma daca nu vad eu bine.
ovidiu87
eu ti am mai zic ca nu mi am montat releu si functioneaza fara probleme. Daca vrei sa protejezi butonul de supraincalzire, topire , atunci se pune releu pe circuitul de dezaburire al oglinzilor. Eu as pune releul pe tot circuitul , si pe luneta si pe oglinzi si astfel faci un lucru mai bun. YM " ovidiu87_us " sa iti explic mai detaliat ce nu intelegi.
alex_DNK
am facut si eu cablajul pentru partea electrica a oglinzilor...mai am de tras doar +-ul cu siguranta de 5A pe el si de legat masele oglinzilor si a joystick-ului. s-a folosit cablu de difuzoare. multumesc coelgilor pt ajutor...in special lui ovidiu
alex_DNK
un loc in care m-am gandit sa montez joystick-ul. acolo unde este acel buton rosu..ce ziceti?
ramsen
este bine acolo
alex_DNK
gata...am finalizat lucrarea. maine montez totul la locul lui. oficial...se vede bine (in retrovizoare) wink.gif
Relu_GTT
cat ai dat pe el ?
alex_DNK
pe buton? ...un "bonus" de la dezmembrari
stie careva daca triunghiul de la oglinda de supernova...cel din interior unde sunt rotitele de reglaj a oglinzii se potrivesc pe solenza?
crick
Salut,tot acolo m-am gandit si eu la montarea joystick-ului.Intrebare:1.nu incomodeaza la actionarea manetei franei de mana?2.Acolo suprafata nu este perfect plana,cum s-a asezat butonul? ai completat cu o garnitura ,ceva?

9 Feb 2011, 20:47:
Relu_GTT;eu am dat 10 lei pe unul nou.
alex_DNK
la sugestia lui ovidiu am montat joystick-ul acolo. se potriveste la fix. nu am adaugat nicio garnitura. numai sa decupezi cat trebuie. in ceea ce priveste frana de mana: no problem
Maskatu
QUOTE(alex_DNK @ 9 Feb 2011, 20:14)
pe buton? ...un "bonus" de la dezmembrari
stie careva daca triunghiul de la oglinda de supernova...cel din interior unde sunt rotitele de reglaj a oglinzii se potrivesc pe solenza?
*


Chiar daca s-ar potrivi ca forma nu te-ar ajuta pentru ca cea de super nova este gaurita in centru pentru reglajul manual.
alex_DNK
pai in gaura ai din mijloc as baga un tweeter ceva..vad eu. numai sa stiu daca se potriveste
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.