Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cheie carucioare hipermarket
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
klaus
Cu scuzele de rigoare ca nu e un tutorial auto, in urma unei enervari maxime datorita lipsei de lanturi de deblocare la locatiile din parcare de la un hypermarket cora, mi-am facut o cheie simpla de deblocare a carucioarelor care apoi poate fi scoasa fara a ramane in carucior.
Se apasa cu ea pana se deblocheaza, se roteste trigonometric (contrar acelor de ceasornic) si se scoate.
E realizata dintr-o cheie normala de yala.
[attachmentid=1627859783] [attachmentid=1627859784] [attachmentid=1627859785]

Ideea am preluat-o de la altii, nu e inventie personala:
[attachmentid=1627859786] [attachmentid=1627859787] [attachmentid=1627859788] [attachmentid=1627859789]
cielo99
Cam multa munca. Eu folosesc de vreo cativa ani o cheie de iala nemodificata, partea rotunda intra la fix in loc de moneda. La Cora e cel mai usor ca iese dupa ce deblochezi lantul, iese si moneda daca tragi de ea putin. La Real si Kaufland nu poti scoate moneda dar la Cora o prinzi cu 2 degete si tragi in exterior si iese.
YRX
Si eu aveam in plan una din asta. Deci, ca sa inteleg, partea rotunda intra in carucior, deblocheaza lantul si cum mai iese inapoi?
dizzy
Iese prin tragere catre tine.
Eu am o cheie din plastic de la Muller, o tin in portofel.
Iulikk
Cred ca sunt singuru care are scrumiera plina de șaibe? Eu folosesc șaibe... prea complicat cu chei si alte chestii, oricum nu sunt fara masina la hypermarket. Pentru orice eventualitate am si un breloc cu un suport de "bănut pentru căruț".
Ov
tot cu cheia de la casa descui si eu alea radmasa.gif
idea mi-a venit intr-o zi cand chiar aveam nevoie de cos si evident n-aveam nicio fisa la mine. M-am buzunarit pana am gasit cheile si am actionat tongue.gif
klaus
QUOTE(YRX @ 1 Jan 2013, 14:42)
partea rotunda intra in carucior, deblocheaza lantul si cum mai iese inapoi?
*


se roteste si se scoate dupa deblocarea lantului
dedemanus
Pont , garnituri 3/4 clingherit sau marsit. Tot timpul am 10 ,20 buc in masina.
diaconuliviu
QUOTE(dizzy @ 1 Jan 2013, 13:45)
[...]
Eu am o cheie din plastic de la Muller, o tin in portofel.
*



Alea Muller au diametrul "monedei" de 22-23 mm, cit al celei de 50 de bani dar e din plastic gen polietilena densa. E destul de ferm dar si destul de maleabil sa iasa indarat la tragere.
lucifer
M-am apucat si eu intr-o zi sa tai o cheie ,dar m-am lasat pagubas repede deoarece nu am menghina si nu avut in ce sa o prind . Am cautat putin pe google si am gasit chei speciale gata confectionate din inox la 6 lei . Sta perfect agatata la cheile de la masina si functioneaza la fel de perfect , chiar si la carucioarele noi de la LIDL , in care intra moneda de tot .
Diac
Am un breloc cu o moneda "captiva" oarecum, adica legata cu un lant, insa nu merge decat la Lidl si Kaufland din pacate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.