Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vopseaua se cojeste
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
taangh
Ii rog pe cei care au probleme cu vopseaua, REALE, sa le exprime in acest topic.
De asemenea va rog pe toti ceilalti sa va abtineti de la comentarii.
Va multumesc
Dan Talangescu
klaus
Rog pe toti cei care posteaza aici sa puna si fotografii care sa sustina afirmatiile lor, preferabil niste fotografii clare (nu cu camera de pe telefonul mobil, mai ales daca este un model mai "entry-level"), si daca se poate si o poza mai panoramica (daca imi pozati doar zona de exfoliere va pot zice si eu ca este o poza de pe gardul santierului de constructii, nu de pe masina, si nu e relevant).
Mesajele celor care nu vin cu dovezi se vor sterge, fara avertisment prealabil!

Pe acest topic trebuie puse si POZE/FOTOGRAFII/IMAGINI
mewtwo
Am zis ca vin cu poza si am venit !

N-am mers decat prin Bucuresti , Constanta, Pitesti etc ; pata aia este de la un gainat pe care nu l-am bagat in seama cateva zile, si uite ce mi-a facut !
taangh
QUOTE(mewtwo @ 5 Sep 2005, 22:29)
Am zis ca vin cu poza si am venit !
*



excat genul de defect de vopsea pe care il am si eu...
suna-ma te rog la 0726.041.846.

instructor
cred ca cea mai buna protectie pt. vopsea-lac este ceara. eu de obicei tin masina pe unde apuc loc si de cele mai multe ori sub pomi. au stat pe masina -gainatii- zile intregi, fara a se cunoaste cea mai mica urma .am avut si 2 picaturi clei de pom care au disparut dupa 1 luna( am frecat cu solutie de vase-lichida-sa nu fie din cea abraziva!de 2 ori dar fara a apasa) . dupa ce spal masina la spalatorie, dau cu ceara lichida(costa 10 000lei). am dat si cu ceara solida de la metro, dar n-am intins-o bine si au ramas urme albe care dispar dupa mai multe spalari. si inca ceva: pt masinile noi nu le spalati la jet si mai ales cu spuma activa in prima luna! totusi cred ca petele de mai sus se datoresc calitatii slabe a vopselei sau a proastei decapari a suprafetei de vopsit.
taangh
Vreau sa vedeti vopseaua mea... se disting clar 2 tipuri de exfoliere a vopselei.
Ca sa atenuez cit de cit din lumina reflectata am folosit o haina...
Deoarece nu am spatiu destul pentru a le posta toate odata, o sa pun cite 2 .
taangh
alte 2 .....
taangh
si inca....
taangh
altele....
taangh
si ultimele 2...
klaus
As putea intreba totusi prin ce medii ai umblat (acide etc)?
Codrin
Si daca de regula o tii parcata sub copacii unde sunt facute pozele (pasari, etc)
taangh
QUOTE(klaus @ 7 Sep 2005, 11:26)
As putea intreba totusi prin ce medii ai umblat (acide etc)?
*



Tot atit de "acide" pe unde umbla toata lumea.... prin Bucuresti si pe soselele tarii.
Nu am fost niciodata cu Loganul in zone cu un potential chimic ridicat cum ar fi cele cu combinate chimice.
Am umblat prin Bucuresti, Constanta, Sibiu, Cluj.... pe unde merg toti...

Copacii sub care am facut pozele sint de la birou.... si in cele din urma.... trebuie sa ma feresc de copaci? unsure.gif
Dupa cum am mai spus.... vopseaua este pentru a proteja nu de frumusete.

Daca te uiti mai bine vei vedea ca sint 2 tipuri de defecte de vopsea.Cel din fata, este posibil sa fie provocat de un gainat (NUCLEAR blush.gif ), dar cele de pe plafon sint cu totul diferite, acolo vopseaua se exfoliaza pur si simplu excl.gif
Codrin
Ai spus 'posibil'. In manual au ei ceva specificat despre gaitat, deci te certi singur ca nu-i intereseaza. Nuclear sau nu, sa protejeze sau de frumusete, asta e.

Vopseaua valoreaza fix cat kk-ul pasarilor 166.gif

Iti urez succes cu Dacia, desi n-am sperante prea mari.
taangh
QUOTE(Codrin @ 7 Sep 2005, 11:41)
Ai spus 'posibil'. In manual au ei ceva specificat despre gaitat, deci te certi singur ca nu-i intereseaza. Nuclear sau nu, sa protejeze sau de frumusete, asta e.

Vopseaua valoreaza fix cat kk-ul pasarilor  166.gif

Iti urez succes cu Dacia, desi n-am sperante prea mari.
*



dar cele de pe plafon sint cu totul diferite, acolo vopseaua se exfoliaza pur si simplu
LucVer
Super-našpa! mad.gif

Amploarea pe care o are la tine fenomenul, este cumplit de mare! Din fericire, situatia ta nu este totusi prea frecventa. Cel putin printre membrii forumului. Oricum, neplacuta situatie! Chiar merita sa te razboiesti cu Dacia pe tema asta. Nu pot decat sa iti urez succes!
Revenge
Codrin-Tu ai niste complexe cu gainatul de pasari. Eu zic ca este imposibil sa se intample asa ceva la o masina noua! Pey ce facem...nu avem destule gropi in Bucurestiul asta acum sa ocolim si stolurile de pasari?! Problema eu zic ca este destul de grava iar niste poze pe un forum si niste comentarii nu va ajuta pe nimeni cu nimic!
klaus
SA MA REPET CA POATE LUMEA NU INTELEGE:
QUOTE(klaus @ 31 Aug 2005, 17:44)
Rog pe toti cei care posteaza aici sa puna si fotografii care sa sustina afirmatiile lor, preferabil niste fotografii clare (nu cu camera de pe telefonul mobil, mai ales daca este un model mai "entry-level"), si daca se poate si o poza mai panoramica (daca imi pozati doar zona de exfoliere va pot zice si eu ca este o poza de pe gardul santierului de constructii, nu de pe masina, si nu e relevant).
Mesajele celor care nu vin cu dovezi se vor sterge, fara avertisment prealabil!

Pe acest topic trebuie puse si POZE/FOTOGRAFII/IMAGINI
*


Deci, pentru cei ce posteaza pe acest topic ca vopseaua le pleaca la vale, ca se cojeste, ca se freaca, ca se albeste, sa puna:
POZE, POZE, POZE, POZE
Sau daca nu se stie ce-s alea
FOTOGRAFII, FOTOGRAFII, FOTOGRAFII
Acesta este un topic care se doreste CU DOVEZI, ca asa si loganul meu prinde 350 km/h pe autostrada soarelui, are un Cx de 12 in urma modficarilor aduse de mine la aerodinamica si un motor de 1.6 de 750 Cp...
Florin P
Ma numesc Florin sunt posesorul unui Logan Rosu Pasion Laureate 1,4 mpi de numai 4 luni.De curand am constatat ca mi-a sarit vopseaua pe capota in vreo 3 locuri,pe usa din stanga fata,defect de fabricatie pe pragul din dreapta, si mai nou pe capota de la portbagal a inceput sa se umfle voseaua.O am de numai 4 luni fara sa fie supusa la intemperii adica nu a trecut nici macar o iarna peste ea si arata asa.Oare cum garanteaza producatorul 6 ani garantie anticoroziune cand mie mi-a sarit vopseaua in mai putin de 4 luni.
Fac un apel tuturor posesorilor de Logan cu probleme la vopsea sa ma contacteze pe nr de tel: 0740 150 009 sa incercam sa luam masuri in vederea rezolvarii acestei probleme impotriva produucatorului.Cu cat suntem mai multi pagubiti vom avea castig de cauza.

Multumesc si astept telefonul vostru.
Jack Daniel's
Cum adica TI SA IMPUSCAT VOPSEAUA ? Probabil ca ai vrut sa spui ca sare , se exfoliaza , se desprinde ETC. Nu esti primul , si probabil nici ultimul. Iti doresc succes in demersurile pe care vrei si trebuie sa le faci.
Sclaud
Ai putea sa pui niste poze mai "elocvente" ?
alc2
QUOTE(Florin P @ 10 Sep 2005, 17:03)
am constatat ca mi-a sarit vopseaua pe capota in vreo 3 locuri,pe usa din stanga fata,defect de fabricatie pe pragul din dreapta, si mai nou pe capota de la portbagal a inceput sa se umfle voseaua.
*



Din pozele de mai sus nu se vede f. clar , poti sa mai pui cateva , sa vedem exact cum sta treaba ?
saruman
Din poze nu se intelege mare lucru. Pune altele, intai masina cu totul, apoi apropie-te de zona cu pricina. Din pozele tale, parca masina ar fi zgariata acolo.
99AIM


Si eu am Passion de 3 luni iar acu 1 sapt am avut un incident cu un TIR in spate--capota spate usor indoita,dar voseaua nu a sarit, si o spun sincer,iar cand am luat-o la frecat pentru reparatie a cam inceput sa se duca stratul de vopsea ramanand alba,cert este ca vopseaua e ffff subtire si daca nu e bine decapata inainte se exfoliaza.
Vezi ca rosu Passion e acelasi cu rosu Imperial + lac de la Policolor
Mich@el
Probabil de la vreo piatra,sper sa nu apara rugina...
taangh
Va ofer citeva fotografii de o mult mai buna calitate.
Daca vreti sa vedeti ca lumea..... salvati si bagati fratilor zoom.... ca aveti de unde. biggrin.gif
taangh
Si inca una....
body
Omule , sincer pana si eu care sunt anti-logan am ramas masca !Nu se poate , refuz sa cred ca e asa proasta .Ce ti-au raspuns pana la urma astia de la Dacia (VC)?Oricum EU ITI UREZ BAFTA IN REZOLVAREA PROBLEMEI si stai pe capul lor ca nu e admisibil!
taangh
Si una cu mai multe pete....
manasse
sal.

daca va incalzeste cu ceva, nu sunteti/suntem singuri. eu am o slz rosu passion de 6 luni, de care m-am atins doar cu jetul ori pielea caprioarei. acum constat cu stupoare ca mi se cojeste vopseaua, in mai multe locuri.

raspunsul de la service: peste 2 sapt sunt programat la revopsire integrala.

ce altceva sa mai zic ... sa fie cu noroc. si voua asemenea!

ps: am sa incerc sa fac si poze.
klaus
Si cam cat de intinse sunt suprafetele alea de zici tu de gainat de strut? Niste dimensiuni aproximative, asa...
taangh
NU INTELEG de ce nu va uitati la acele fotografii inainte de a comenta!!!!
SINT 2 FELURI DE EXFOLIERE!!!
Sint de acord ca unul dintre ele este de la gainat, ba chiar am facut o proba si am lasat un gainat o zi-o zi jumate.... s-a curatat vopseaua
Dar in spate pa plafon NU ESTE GAINAT !!!
nemess
Am un Logan Laureate 1.4, culoarea Verde cameleon, de 3 luni. Stiam despre problema cu gainatul si din aceasta cauza masina a fost spalata regulata, iar in cazul unui gainat "accidental", acesta a fost sters imediat.
Dupa ce am lipsit 10 zile din tara, timp in care masina (curata) a stat in garaj, am gasit vopseaua crapata si sarita pe plafon. Am fost la service si mi s-a spus, ca vopseaua a sarit (...ce surpriza!) din cauza unui gainat mai vechi, care desi a fost spalat ar fi actionat in continuare. wacko.gif
Pe de alta parte, printre randuri, omul de la service ne-a spus ca sa stam "linistiti" ca vopseaua o sa sara si in alte parti si ca sunt foarte multi care au patit la fel.
Oricum mie nu mi se pare normal sa alerg pe la asigurari, in conditiile in care am garantie extinsa la masina si am platit in plus pentru aceasta vopsea.

Ce ma sfatuiti?

PS. O sa revin si cu poze.


frontEND
ce chestie, in veci eu nu asi face experiente de genul asta (sa las gainatul pe masina sa vad daca se duce vopseaua) oricum domnul care a initiat topicul este foarte hotarat sa arate ca are dreptate
cand am citit topicul acesta am iesit speriat cu un pahar de apa afara pt ca stiam ca si eu sunt posesorul unui gainat pe capota, deasupra usi de cateva zile(asteptam sa merg la spalatorie) am turnat apa am dat cu unghia si cu putin efort s-a luat doar mizeria nu si vopseaua...(o fi fost un alt fel de gainat)biggrin.gif
costi
Eu am o problema cu vopseaua asta !
Stim ca se ia vopseaua din cauza de gainat si ca paza buna trece primejdia rea, recte: stergem gainatu' cit mai des/repede posibil !
Vedeti voi insa ca vine gripa aviara peste noi (rate migratoare) si atunci vin si va intreb:

se ia gripa aviara prin curatatul gainatului de pe LGN sau trebuie sa purtam manusi ?

bomicabomic
QUOTE(nemess @ 16 Sep 2005, 14:46)
Stiam despre problema cu gainatul si din aceasta cauza masina a fost spalata regulata
*


Daca aplici tehnica de mai sus n-o sa ai probleme. biggrin.gif
andu911
de-aia costa Loganu 7000 euro, nu poti sa ceri de la un Logan sa faca ce face un BMW ... ca sa stii si tu...vopseaua la Maybach costa 40.000 euro, iar la Logan nu cred ca sare de 400-500 euro...
La o masina straina e de ordinul a cateva mii de euro...in asta constau diferentele, nu numai in performante.

Uzina are dreptate, n-ai ce sa faci, in contractul tau pe care tu l-ai semnat e o clauza care le da drepate. Asa ca nu o sa iti dea nimeni masina noua.

Ceva trebuia sa fie ieftin la masina, ca sa aiba pretul asta...daca piesele nu si-au permis sa le puna pe cele de calitate inferioara, au pus vopseaua.

Oricum v-o vopsesc cu aceeasi vopsea, nu cu alta mai buna

In alta ordine de idei, masina nu au cum sa ti-o vopseasca in fabrica, e imposibil sa opreasca linia ca sa iti desfaca masina sa o vopseasca pe a ta.
Singurul lucru pe care poti sa=l faci este sa te tii de capul lor sa ti-o vopseasca intr-un service bun, cu cuptor si de toate...va iesi la fel ca din fabrica, daca se respecta toate aspectele.
taangh
Ia sa vedem... omul asta ce a patit la "pretiosul" Logan

http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=ma...icle&aid=128497

Te pomenesti ca are probleme cu vopseaua tongue.gif ... tiiiii ce chestie frate... cum bine zicea cineva ... "nemtii sint de vina" smile.gif)

Sinteti penibili cei ce nu vreti sa intelegeti ca este o problema de fabricatie, de vopsire.
Ar trebui sa ne multumiti ca incercam sa remediem ceva cu masina asta, acel "ceva" pe care fabrica nu il recunoaste si care va va afecta si pe voi la un moment dat.Speram doar ca cei de la fabrica au schimbat vopseaua.... macar asta sa faca daca de noi si-au batut joc.
bomicabomic
Nimic nou, cei doi au postat si aici.
klaus
Ca lumea pricepe greu:
1.Noi nu am negat problema cu vopseaua, insa spre uimirea unora, nu toti o au (de ex. unii au avut problema cu motoarele de la DSN pe care le-au schimbat... Vi se pare ca toti posesorii de DSN au schimbat motoarele? Asa si cu vopseaua la Logan) Poate exista pe aceasta lume si alte probleme si a altora posesori decat numai si numai problema dumitale. Se excita lumea pe aici de zici ca daca nu-i schimba masina vine sfarsitul lumii

2. Unii membrii de pe acest forum au avut probleme cu politia din cauza unor AGARICI dezumflati care s-au trezit sa se sparga in figurine cu liniute si ambalari de motoare de parca erau la mama lor in curte atunci cand noi ne-am intalnit odata. Si cand sa vorbeasca ei cu politia, au disparut ca magarii in ceata... Deci suntem parliti. Orice incercare de a implica Daciaclub ca initiator al acestui demers pe care de fapt il duce cineva pe care noi nici nu-l cunoastem, nici nu ne-am intalnit la vreo bere cu el, si care foloseste metode de manipulare prin prezentarea partiala a devarului (care mie imi ridica intrebari), va intampina din partea noastra maxima rezistenta. Vreti sa va duceti demersurile, le faceti in nume personal si ATAT, la voi in apartament, la voi pe site, va asumati raspunderea etc.

3. Vis-a-vis de aceasta problema am fost suficienti de draguti. Am inchis ochii la faptul ca s-au deschis 3 (trei) topicuri diferite pentru una si aceeasi problema (contrar prevederilor regulamentului) si nu am sanctionat interventiile intempestive si cam off-topic de pe alte 2 sau 3 topicuri. Si suntem draguti in continuare ca exista acel topic care indeamna la manifestatii ilegale (doar ca acolo stim cine e initiatorul, deci se poate arata cu degetul spre cel responsabil)

4. Din intamplare noi nu suntem in nici un fel lacheii cuiva, asa cum am vazut ca altii sunt din anumite articole de presa facute la comanda pe aceasta tema. Avand in vedere cate 'probleme' au aparut pe aici si care s-au dovedit de fapt ca nu-s problema, sau ca au fost lucruri rau-voitoare, noi suntem circumspecti, si nu sarim repede repejor... Ne putem permite ca sa nu avem "articole bomba" ci "articole serioase" tocmai pentru ca nu suntem platiti de unul sau altul in acest scop.

Si inchei apoteotic mentionand negru pe alb ca in acest caz Dacia a facut oferta de a repara problema. Oferta respinsa, pentru ca lumea vrea sa-si inlocuiasca masina pe care a hartanit-o pe drumurile mirobolante ale patriei printr-un procedeu care se cheama fara doar si poate santaj...
[editat de AL... cu calm please!]
fizzo
fratilor, apropo de gainatu' de pasare.....am vazut o laguna 2, albastru marin cu vopseaua plina de pete din cauza asta......da' pana la a se exfolia vopseaua si multe alte probleme conexe este cale lunga.......
deci loganu' incepe sa-si arate limitele.....mda....
Dragos
QUOTE(taangh @ 19 Sep 2005, 09:19)
Ia sa vedem... omul asta ce a patit la "pretiosul" Logan

http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=ma...icle&aid=128497

...

Numa' ieri vazui un Logan Egee'n culoare, cu nr. de BR, avand doua pete albe pe portiera dr. fata, chiar sub geam. gainat? Nope! Vopsea luata ca oja de pe unghii.
Pacat, masina nu avea o zgaraietura...
naste
din pacate sunt si eu posesorul unui Logan Laureate 1.4 rosu passion din februarie si am aceeasi problema: vopseaua se exfoliaza. si nu sunt singur, mai am un coleg de servici cu un logan albastru egee (metalizat) la care exfolierea e chiar mai pronuntata. atasez poze. am avut curiozitatea, lucru pe care puteti sa-l faceti si voi, sa ma uit la alte loganuri parcate pe strada, mai ales pe plafon, si am mai vazut repejor inca 2 cu acelesi probleme. am luat o teapa de zile mari cu aceasta masina. cred ca acest lucru e cel mai grav dintre cele care puteau sa se intample la o masina noua.
naste
pt celebrul klaus: as vrea sa te aflii in postura mea, sa dai 7000 euro pe o masina NOUA si sa iti sara vopseaua la cateva luni de cand ai luat-o. apoi sa vina unul ca tine si sa te ia la misto, cu excitatul si cu luatul in mana. inchide situl daca nu iti convine. credeam ca tocmai asta e scopul lui: sa fie prezentate problemele care apar si cine trebuie sa le afle si sa incerece sa le remedieze. probleme e clara ca lumina zilei: e un defect de fabricatie, ceva in neregula cu tehnologia sau cu vopseaua utilizata. si dacia renault nu vrea sa recunoasca asta si ofera o solutie care nu multumeste pe nimeni. tu ti-ai vopsi masina noua de 5 luni? stii cum se face o noua vopsire, chiar si integrala? de ce sa imi pierd eu timpul pe la service-uri pentru ca niste idioti nu siau facut treba cum trebuie??
klaus
Nu stiu daca sunt chiar asa de celebru, insa ambele afirmatii se refereau la dorinta unora de a li se schimba masina pentru ca li s-a defectat o componenta la ea (in cazul dat vopseaua).
Dacia a zis ca vopseste. Asta e solutia LEGALA dincolo de care orice alta pretentie se lasa cu luat in mana. Daca voi credeti ca o sa aveti castig de cauza cu alta pretentie (schimbat masina) "din prima", alta decat revopsitul, dati Dacia in judecata.
Va urez succes!

PS: dar dupa ce incheiati procesul, sa trageti linie si sa vedeti ce ati cheltuit si ce ati castigat. Intrebati un avocat daca se merita, si in special daca aveti sanse...
Nu va lasati orbiti de sentimentul ca e vorba de masina voastra si ca mergeti cu dacia pana in panzele albe, ca s-ar putea sa nu faca tota dandanaua.
repet: intrebati un avocat. S-ar putea sa aveti surprize...
Gabi
QUOTE(naste @ 19 Sep 2005, 18:33)
pt celebrul klaus: as vrea sa te aflii in postura mea, sa dai 7000 euro pe o masina NOUA si sa iti sara vopseaua la cateva luni de cand ai luat-o. apoi sa vina unul ca tine si sa te ia la misto, cu excitatul si cu luatul in mana. inchide situl daca nu iti convine. credeam ca tocmai asta e scopul lui: sa fie prezentate problemele care apar si cine trebuie sa le afle si sa incerece sa le remedieze. probleme e clara ca lumina zilei: e un defect de fabricatie, ceva in neregula cu tehnologia sau cu vopseaua utilizata. si dacia renault nu vrea sa recunoasca asta si ofera o solutie care nu multumeste pe nimeni. tu ti-ai vopsi masina noua de 5 luni? stii cum se face o noua vopsire, chiar si integrala? de ce sa imi pierd eu timpul pe la service-uri pentru ca niste idioti nu siau facut treba cum trebuie??
*



Stimabile naste .. nu cred ca Dacia te-a obligat in vreun fel sa cumperi acea masina. Da intr-adevar nu e palcut ca la cateva luni dupa ce ai luat-o sa iti sara vopseaua, insa nici sa dai cu parul in unul si altul care iti explica ceva.
Da acest forum pentru asta este : adica pentru a incerca sa dea rezolvari unor probleme ale posesorilor si nu pentru a da cu parul sau bate in balta.
Klaus a explicat calr pentru ce este aceasta reticenta fata de unele probleme si in locul nostru ai face la fel dupa cele petrecute.
Dacia a oferit o varianta legala. Si-a recunoscut partial vina si repet a oferit o varianta legala. Insa pana la a schimba masina?.... e cale lunga si sansa de reusita e 0. Si apropos tu la o masina de 7.000 euro te asteptai sa gasesti calitatea si finisajele uneia de 15.000 euro?? Daca da ... atunci scuze dar te inseli amarnic. Uita-te putin pe net sa vezi ca aceleasi probleme apar si la alte masini.
naste
pui problema exact cum se pune in romanaia. normal era ca dealerul (sau fabricantul prin dealer) sa recunoasca imediat problema si sa o remedieze convenabil pentru client, asa cum se procedeaza intr-o tara civilizata si asa cum procedeaza o companie adevarata care are respect pentru clientii sai. pe mine nu ma intereseaza sa imi dea o masina noua, dar intreb din nou: cum se remediaza problema? la service (meridian) mi s-a spus: se matuieste vopseaua veche si PESTE EA se da vopseaua noua. dar ma intreb oare: daca stratul vechi de vopsea este acoperit cu unul nou, tinand cont ca acesta se exfolia, nu va continua ca acest fenomen sa se manifeste in continuare, problemele aparand din nou mai tarziu? ca sa nu mai vorbesc ca comisia de la pitesti care vine la dealer si vede masina, acorda cu mare greutate vopsire integrala, deoarece fenomenul nu se manifesta la incept decat pe suprefetele orizontale ale masinii . dar fenomenul se amplifica in timp si daca acepti vopsirea partiala a partilor de caroserie pe care a aparut exfolierea te trezesti apoi ca aceasta apare si in celelalte parti nevopsite.si uite asa trebuie sa pierzi tu timp, sa te lipsesti de masina si sa ai in final o masina in mai multe nuante. toate acestea mi le-a spus un inginer de la meridian care ma sfatuit sa astept ca fenomenul sa se amplifice ("sigur o sa se amplifice fenomenul, avem numeroase probleme de acest gen" mi-a spus) ca sa primesc vopsire totala. dar la noi se pune problema exact cum iti place tie: degeaba va zbateti fraierilor care ati luat teapa, ca nu rezolvati nimic. din cauza asta suntem o tara de rahat!!!
andu911
eu zic sa nu va mai certati, ca nu rezolvati nimic...cei cu probleme ii sfatuiesc sa se duca la Dacia sa ceara revopsirea masinii, sa o bage in service la Merdian, care am vazut ca au scule bune si lucreaza curat, daca sunteti mai putin zgarciti cautati pe sefu si dati-i ceva ca sa faca treaba buna
In caz ca iese urata, apelati OPC .

A doua varianta, care implica curajul vostru, ar fi sa va zgariati singuri masina, sa va turnati ceva pe ea, orice care necesita o revopsire. Pentru masini noi se aplica revopsirea completa mai usor.
klaus
Pentru membrii mai noi pe aici pe forum: nu ca vreau sa ma laud, dar in sustinerea afirmatiilor mele ca am oarece cunostinte in legislatia de protectie a consumatorului, eu sunt unii din putinii de pe acest forum (unde "putini" pot fi numarati pe degete) care au obtinut "oarece" lucruri de la Dacia, pe baza acelei legislatii. Si mai atrag atentia ca unii au obtinut lucruri mult mai scumpe decat un vopsit de masina... Adicalea li s-a inlocuit cca 1/3 din masina...
As fi deosebit de incantat daca toti (sau o mare parte din ei) cei care sunt acum atat de revoltati s-ar adauga acestei comunitati (a celor care au obtinut ceva in lupta cu producatorul de masini). Insa cu doleante care nu au suport legal (in speta inlocuirea masinii si nu revopsirea) nu o sa reusiti asa ceva.
Cand va angajati in demersuri legale e bine sa stiti totusi legile.
In acest scop, pentru naste as dori sa mentionez ca doar o lecturare a ordonantei 394/1995 cu modificarile ulterioare si republicata il va lamuri in privinta gradului de "delasare" pe care si l-ar permite Dacia la o noua revopsire. Vei intelege atunci de ce nu-si va permite Dacia o revopsire care sa se exfolieze peste alte cateva luni.
Cam ce ar fi de inteles? Ca de ex. daca s-ar intampla acest lucru atunci si legea ar fi de partea ta ca sa-ti schimbe masina... Dar in acest moment nu este!
Credeti ca este asa greu sa consultati un avocat care sa va spuna daca aveti sau nu sanse in acest moment? Ca sa fi revoltat si cu privirea incetosata de suparare nu ajuta in rezolvarea problemei.
Ia mergeti voi la un avocat, si dupa aceea daca aveti argumente legale, dati cu pietre ca am zis ca nu aveti sanse sa vi se schimbe masina.

Ia incercati sa fiti documentati cand afirmati cate ceva! Incercati doar...
99AIM
Mda,cum pun unii problema...
Am luat o masina de 7000 euro atunci ,,am luat-o in mana,, sau am luat teapa,ce usor vorbesc cei ce nu au aceasta problema,nici eu nu o am,dar cand vad atatea exfolieri ma tot gandesc--la mine cand o apare?
Am un coleg cu albastru marin,masina luata cu o sapt dupa mine si deja pe plafon a inceput sa se curete,cei de la dealer l-au luat la caterinca ca s-o spele mai des de gainat,nici gand de revopsire,si tipul plateste rate pe 7 ani.
Ar trebui facut ceva ca doar nimeni nu ne-a spus cand am luat masina ca dupa 3 luni incepe sa se cam duca vopseaua iar noi tot am luat masinile asa ca sa ne tot stresam cu vopsitoria.
Cred ca oamenii cu aceasta problema ar trebui oarecum incurajati in demersul lor pe la OPC,ziare...,nu luati la misto ca au luat-o in mana si altele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.