Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: releu intermediar flash
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
rgucomp
salut, am o solenta scala din 2003
cu UCE. si am descoperit ca releul intermediar de inchidere centralizata este ruginit si blocat.
am incercat o curatare dar am renuntat.
m-ar interesa daca stie cineva codul releului dar nu cel de uzina de catalog si eventual echivalenti de releu de la alt fabricant va multumesc
george_scala_2004
60 01 545 531 Relee diode
60 01 546 437 Releu intermediar
60 01 541 309 Releu intermediar
60 01 543 619 Releu intermediar
60 01 546 438 Temporizator stergator parbriz
60 01 540 050 Releu semnalizare electronic

in titlu se zice ceva in text altceva...pina la urma care este?
[attachmentid=1627864305]

de asemenea aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3385819
doctorasul
Am eu releu original,te costa 20lei+taxe postale.In lipsa poti sa montezi doua relee ( contact normal deschis) cu conexiunile aferente.
rgucomp
Ma intereseaza oferta cum putem vb da asta de marti miercuri
sa imi intre salariul

26 Jan 2013, 10:44:
va multumesc pentru ajutor, am aflat ce releu rs 80400 fb
rgucomp
Am sa postez aici imaginea redesenata cu inscriptia de pe releul de flash intermediar de la inchiderea centralizata de la solenza scala
nikuniku
rgucomp stim cum arata un releu flash,da esti din Bucuresti te pot ajuta cu un releu bun
rgucomp
Multumesc nikuniku, astept un contact de la tine pentru detalii
PETRE28
ma intereseaza si pe mine releu flash,si sunt din bucuresti
pikaciu_2006
Salutare, caut si eu sa cumpar un releu flash RS80400FB dar se pare ca fara succes am incercat pe la toate magazinele si inclusiuv in VITAN dar fara succesc. Aveti cumva idee de unde as putea cumpara unul ??? Multumesc
cris06
In postul nr. 5 e schema acestui releu, care, in fapt e un simplu releu electromagnetic cu doua perechi de contacte normal deschise. Se extrage releul vechi din carcasa si se adapteaza un releu 12V 10A cu 2 perechi de contacte ND, incapsulat in plastic, la care se cositoresc prin fire la terminalele vechiului releu. Cost estimativ: 10 RON.
Bicicleta galbena
Pikaciu, si eu am cautat la 5 magazine din Bucurestii Noi. Nici unul nu avea. In final am scos releul, l-am curatat si l-am pus la loc. Merge perfect.
Cred ca mai gasesti doar cu mare noroc, sau cauti o alta rezolvare - cris 06 ti-a dat o solutie.
vladut88
Eu am pus 2 relee de protectie , dupa tutorialu de pe net , si merg corect
claudiucondrea
Acum cateva zile am avut o problema cu inchiderea centralizata, nu functiona tot timpul. Am fost la electrician, a scos soclul de relee de sub bord, pe releul flash se vedea cum a curs apa (inainte nu clipeau avariile cand foloseam inchiderea din cheie), i-am zis ca este si asta o problema dar releele nu au legatura cu inchiderea propriu zisa, la sugestia mea a scos o cutie neagra cu o mufa albastra de sub bord si a refacut lipituri pe placa alectronica, s-a rezolvat si pana acum nu am mai avut probleme.
Daca tot am vazut ca nu functioneaza releul flash (2 picioruse s-au rupt si au ramas in soclu) am zis sa il repar prin inlocuire. Am luat un alt releu, de la magazin mi-au zis ca e acelasi, se potriveste la dimensiune si picioruse. S-a chinuit fratele meu o gramada sa scoata cele doua picioruse din soclu, intr-un final a reusit, am pus releul nou, am apasat pe butonul de pe cheie, toate bune, imi spune fratele "vezi ca au ramas semnalizarile pe dreapta aprinse". Am aflat ca mai aveam un releu nou in casa, l-am pus si pe ala, semnalizarea la fel. Am scos pe rand mufele din semnalizarea fata si tripla spate, celelalte doua becuri si semnalul din bord aprinse. Am scos releul pana vine cineva cu o idee / solutie. In rest nicio alta problema, se aprind toate cand trebuie/cum trebuie.
claudiucondrea
si ca sa rezum: stie cineva de ce raman blocate semnalizarile pe o parte cand pun releul flash la locul lui?
edy99
nu e releu flash, e releu normal. un releu normal cu 5 picioruse, are 2 functii pe 2 picioruse, depinde de care cale te legi. pe una da tensiune cānd e activat, si pe cealalta, taie tensiunea cānd e activat. releul flash, desi e la fel, are 2 picioruse care au o singura functie si anume da tensiune cānd e activat.
deci ori nu e flash, ori e ars
claudiucondrea
am cautat releu flash. la magazine, pe internet la diverse firme care se ocupa de releee, am scris si la vocea clientului. nu am gasit. pentru ca pe pagina asta acum cativa ani doctorasul avea l-am deranjat cu un telefon, am gasit la el. problema rezolvata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.