Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: mazda 3
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Macione
Daca tot nu mi-am facut un "Jurnal de bord" cat timp am avut Renault Megane, am zis sa imi fac unul pentru Mazda.
Megane-ul l-am schimbat din cauza unui bec de semnal pe care m-am ambitionat sa il schimb singur in concediu smile.gif si pentru ca vroiam o masina noua diesel.
Am avut 3 masini in vizor.
Megane 3 break 1.5 Dci 110 Cp, Ford Focus 1.6 Tdci 115 cp si Mazda 3.
Am ales Mazda pentru cum se conduce si cum ma simt la volan.
Cumparata in iulie 2011 acum am cam 35k km cu ea fara probleme.
Si ceva poze cu "jucaria".

Si o poza cu fosta.
Shush
Arata bine pe negru.
Nu pui niste poze si cu interiorul ca sunt curios ?

Multi kmp fara probleme !
argon
..japoneza cu motor diesel frantuzesc mellow.gif c a t a l i n ai legatura.
Macione
poze cu interiorul
l@u
QUOTE(argon @ 24 Jan 2013, 14:43)
..japoneza cu motor diesel frantuzesc mellow.gif c a t a l i n ai legatura.
*



asa-i ca nu s-au copt strugurii........

@Macione : sa o stapanesti sanatos !
MuciX
De fapt ar fi avut acelasi motor cu Focusul.
Cand ai zis ca iti place cum se conduce la ce te referi? Focusurile sunt cunoscute pentru o tinuta buna de drum. Posibil sa mananc rahat, n-am mers cu focusul mk3, dar mk2 statea bine in clasa sa.


LE Multi kmp fara probleme smile.gif
argon
QUOTE(MuciX @ 24 Jan 2013, 16:49)
De fapt ar fi avut acelasi motor cu Focusul.
*



Adica frantuzesc.
Macione
Mi-a placut mai mult pozitia de condus la Mazda, de fapt focus si 3 sunt pe aceeasi platforma.
Materialele sunt o idee mai placute in Mazda si nu mi-au placut cele 1000 de butoane din Focus.


Argon. Motorul este PSA dar softul apartine celor de la Mazda.


LE: La test drive mi s-a parut un pic mai moale directia la Focus Mk3.
La Mk2 si mie mi-a placut si era similara celei de pe Mazda 3 Mk1.
MuciX
Nu m-am referit la asta argoane, ca-i motor PSA, asta se stie. Atat am vrut sa spun, ca cele doua modele "impart" acelasi motor.

Pacat ca nici unul nici altul nu reusesc consumurile celui de pe PET.
argon
QUOTE(Macione @ 24 Jan 2013, 16:56)

Argon. Motorul este PSA dar softul apartine celor de la Mazda.
*



Ai idee, merge softul asta japonez pe 1.5 dci?

Multumesc.
vijelie
Are mai multe butoane decat Focus 3.
Macione
Interior focus cu multe butoane



Si la fel nu mi-a placut display-ul dintre turometru si vitezometru.
C a t a l i n
Interiorul acestei Mazda 3 mi se pare peste cel al Focus 2 dar sub Focus 3. Oricum, depinde foarte mult de nivelul de echipare.

Iar Focus 3 nu mi se mai pare deloc o referinta in materie de stabilitate. Focus 1 era, Focus 2 ceva mai slab, 3 nu mai e.

Păcat de Mazda că se încurcă cu astfel de combinații - Ford, PSA, mai nou Alfa Romeo.
l@u
Cataline lasa interiorul,de motor nu spui nimic ? 04.gif
C a t a l i n
Care motor? biggrin.gif
Macione
Sincer as fi preferat la motor noul 1.6 Dci de 130 CP si 320 Nm.
Dar e OK si asta 116 CP si 270 Nm.
smile.gif
tibitu
Sunt curios cat de beti au fost inginerii mazda cand au proiectat butoanele de incalzire scaune la mazda6. Nu-mi dau seama din poza daca-s la fel, asa par.


In rest este superba si de ce nu exclusivista. multi km placuti
MuciX
Butoanele de incalzire in scaune par a fi aceleasi ca la ford. Dar ce-i cu ele?
C a t a l i n
Sunt poziționate aiurea. Trebuiau puse de o parte și de alta capacului de scrumieră sau ce e acolo.
Macione
Oricum nu le folosesc deci puteau sa le puna si in portbagaj.
smile.gif
tibitu
voi ati vazut butoanele(intrerupatoarele) de pe mazda6?
[attachmentid=1627864486]
C a t a l i n
Le-au furat de la 1300.
Markos
Alea de pe 1310 aveau și luminițe-n ele.
Macione
nu mi-am luat masina pentru butoane, e drept, dar unele iti fac viata mai placuta.
smile.gif
clr
Butoanele alea (la masina din acest topic ma refer, nu la Mazda 6) probabil ca au fost puse asa din motive de ergonomie. In cazul in care pasagerul coboara si uita sa-si opreasca incalzirea sa-i fie la indemana soferului.
Wolfman
Motorul e destul de OK, daca stii sa scoti tot din el, am condus 1200 KM zilele trecute un C-Max cu motorul 1.6 de 85 KW, desi masina are 1635 KG, se misca binisor daca faci abstractie de treptele 5-6 (6-a cel putin am folosit-o doar pe autostrada).
Macione
A mea are 1250 de kg, a fost unul din motivele pentru care am ales Mazda.
dizzy
Un coleg e pe cale sa-si achizitioneze asa ceva si m-a rugat sa-l insotesc pe post de CMS. Pentru cei care nu stiu CMS = consilierul meu scarbos adica personajul carcotas care ii atrage atentia la tot felul de lucruri maro ale noii masini/case/etc.
Ce mi-a placut la Mizda: Spatiu suficient, finisata decent, cum trage motorul de 1,6/116CP, cum se tine pe viraje
Ce nu mi-a placut: Finisarile sub nivelul ochilor, am citit ca rugineste, dimensiuni cam mari pt spatiul interior, te zdruncina bine, garda mica la sol.
Concluzie: O masina corecta una peste alta

Clarificari: Finisajele de sub zona aflata la nivelul ochilor gen cotiere spate, partea de jos a scaunelor, zona de suport a scaunelor.

In reprezentanta aveau o revista, cred ca Autotest, Autobild ceva, cu un test de anduranta de 100.000km cu o Mazda 3. Dupa ce s-a terminat testul au demontat masina complet. Probleme erau la nivelul ambreiajului aproape uzat si tablele din spate cu inceput de rugina.
Macione
nu inteleg : Ce nu mi-a placut: Finisarile sub nivelul ochilor, am citit ca rugineste ?
cu restul sunt de acord. (dimensiuni cam mari pt spatiul interior, te zdruncina bine (dar se tine f bine pe curbe), garda mica la sol)
argon
QUOTE(dizzy @ 25 Jan 2013, 12:51)
am citit ca rugineste
*



Link? nu pot sa cred asa ceva la o masina din zilele noastre, sa fie in aceasi oala cu Loganul, pana si meganul nu mai rugineste inca de acum 10 ani. de alte marci mai rasarite nici nu mai zic.
b76bgaarh
QUOTE(clr @ 25 Jan 2013, 11:37)
Butoanele alea (la masina din acest topic ma refer, nu la Mazda 6) probabil ca au fost puse asa din motive de ergonomie. In cazul in care pasagerul coboara si uita sa-si opreasca incalzirea sa-i fie la indemana soferului.
*




asta e de bula. daca sunt 5 cm mai incolo nu mai ajunge soferul la ele? si daca o lasa deschisa ce are? sau la asta incalzeste chiar daca nu ai om pe scaun?
tibitu
eu ma refeream ca arata infect , nicidecum ca nu-s ergonomice sau mai stiu eu ce...
marksman
QUOTE(Macione @ 24 Jan 2013, 15:15)
poze cu interiorul
*



Dane, uite acolo volan cu muuulte butoane!
vijelie
Cati bani a facut masina, domnu' Macione ?
Markos
32 cm de autostrada.
sorin000
Masina ta(echipare TE) are navi , pilot automat si scaune incalzite ? smile.gif
Macione
Cu discount cam 17k. (de la 20500 pret de lista)
Navi nu am, restul da.
Le-am pus dupa. (au fost ca un fel de bonus)
cdadan
QUOTE(marksman @ 25 Jan 2013, 14:26)
Dane, uite acolo volan cu muuulte butoane!
*


Esti in urma cu stirile. tongue.gif
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3696009
sorin000
Intrebam pentru ca in pozele puse de tine cu interiorul apare si aceasta dotare (navi).
Si masina din respectivele poze parca nu are culoare neagra , ci rosie. tongue.gif

Oricum , sa te bucuri de ea si multi km fara pb. wink.gif
vladbobtm
Foarte frumoasa masinuta!! Era una dintre masinile ce le aveam in vedere inainte sa cumpar Cruze, dar pretul foarte mare (25.000 euro pt versiunea sport 2.2 180CP CD) ma facut sa renunt imediat la ea, este oricum o masina foarte economica avand in vedere greutatea redusa tipic de la Mazda!!

Sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km fara evenimente neplacute!!
Macione
Motorul de 185 CP vine pe echiparea de top si imi depasea bugetul.
Totusi as fi putut sa imi iau pe cea de 150 in echipare TX dar nu m-a incantat impozitul.
wind
Sistemul Bose cum se aude ? smile.gif
Macione
Nu am BOSE, dar sistemul e mult peste cel care il aveam la Megane.
C a t a l i n
Ce echipare este, până la urmă?
Macione
este un TE cu ceva dotari in plus.
cdadan
Intre noi fie vorba, jantele alea mi se par tare urate. Ma dor ochii de atata negru. Dar daca tie iti plac, nu mai conteaza.
Macione
Mie imi place cum arata toata neagra.
Ar arata si mai bine cu o suspensie sport, dar la ce drumuri avem cred ca o sa las asa deocamdata.
Chestie de gusturi.
Macione
Azi cand m-am intors de la munte am facut cateva masuratori pe centura B.
60-100 in a 3-a - 6,1 sec
80-120 in a 4-a - 8,2 sec
100-140 in a 5-a 10,6 sec
Pentru fiecare am facut de 2 ori masuratoarea , mai putin pt 100-140 la care am facut de 3 ori.
cdadan
Si cifrele alea cum le-ai obtinut, facand media? unsure.gif
l@u
a dat 2 ture de centura !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.