Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: FARA CALDURA...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Paul88
Nu cred ca ati inteles ceva din titlul topicului,dar am sa explic ce problema am.Mai pe scurt ma prins inghetul fara antigel in instalatie si bineinteles conductele au inghetat inclusiv cea din masina care duce la aeroterma.Am reusit sa le dezghet pe cele de la motor,dar cand s-a dezghetat si cea din masina de sub bord, am dat drumul la caldura imi picura antigel pe la aeroterma,si am fost nevoit sa merg cu conducta inchisa.Precizez ca aeroterma merge adica imi da caldura dar picura antigel.
Acum dileama mea cea mai mare este daca s-a crapat aeroterma,sau din cauza dilatarii s-ar fi putut desprins de pe aeroterma?
Cum as putea sa am vizibilitate in acel loc fara a da bordul jos sau cu as putea sa o schimb daca e sparta?
ghitza
deci prima data te uiti sa vezi exact pe unde picura.Dai cutia de acte jos si ai acces la furtunele ce intra in aeroterma,vezi daca picura pe la imbinare dintre furtun si aeroterma(radiatoru din ea),aeroterma are in partea de jos un stut si un furtun(daca il mai ai)care duce afara sub masina ,te uiti la acel sttu si daca pe acolo picura e fisurat radiatoru din aeroterma,ca sa schimbi radiatoru ai acces prin greapta dupa ce dai cutia de acte jos si desfaci partea de jos de la aeroterma,dar este topicuri anume asa ca ,continua acolo,bafta
Paul88
multumesc frumos pentru raspuns asa am sa fac
tinker
am gasit un furtun sub bord care iese din aeroterma gros de un centimetru si ceva,e putin umed si se simte ca adie usor aer din el,as pune niste poze doar ca nu am baterii la camera,ce scop are ?ar trebui racordat la ceva ?
nikuniku
tinker furtunelu ala iese afara din masina si este pentru scurgere in caz ca se sparge caloriferu,in mod normal el trebuie sa fie uscat pe interior,daca este ud e grav=calorifer spart=
tinker
QUOTE(nikuniku @ 6 Feb 2013, 19:04)
tinker furtunelu ala iese afara din masina si este pentru scurgere in caz ca se sparge caloriferu,in mod normal el trebuie sa fie uscat pe interior,daca este ud e grav=calorifer spart=
*


nu am observat sa mi scada antigelu,oricum mai am vreo 2 calorifere de rezerva,cu montaju ce ar fi mai greu
nikuniku
daca este la ,,,inceput de sfarsit,,,nu scade antigelu,doar miroase in masina a antigel si parbrizu este ,,,,gras,,,cand vrei sa-l stergi
B17XGG
Tragel-l putin si gusta sa vezi daca este dulce sau nu. El iese afara prin panou sub tavita bateriei. Daca poti sa culegi o picatura pe acolo, nu mai este nevoie sa tragi de el.
tinker
e dulce,deci e antigel
ghitza
altceva nu ai de facut decat sa desfaci si sa schimbi radiatoru din aeroterma,vezi de care cumperi si ia original nu te zgarci la bani ca nici caldura nu o sa ai cu astea de 50 roni
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.