Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce filtru de motorina sa cumpar ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
radu32
Buna !

As avea urmatoarea problema :

Trebuie sa schimb filtrul de motorina la un diesel de prin 1997.
Am vazut pe un sait de piese, doua tipuri de filtre : euro 3 si euro 4.

Eu ce fel de euro trebuie sa pun ?

Bun.
Apoi,
Am vazut ca alea euro 4 unele au senzor(si sunt mai sumpe),alte nu au senzor, si sunt mai ieftine !

La mine oare cum e cu senzor sau fara ???

M-am gandit sa desfac masina sa ma uit, da ce rost are ,daca stie careva pe aici !

Va multumesc !

Poate imi spune cineva care a mai montat daca se monteaza greu !

quick
QUOTE(radu32 @ 29 Jan 2013, 18:17)

Trebuie sa schimb filtrul de motorina la un diesel de prin 1997.
Am vazut pe un sait de piese, doua tipuri de filtre : euro 3 si euro 4.


*



cred ca-ai vrut sa zici 2007 si cred ca vorbesti de logan, pt ca altfel nu vad ce treaba are o masina din 1997 cu normele euro 3 si 4....
raspunsu la intrebare-i simplu, vezi ce motor ai euro 3 sau 4...
radu32
pai tocmai ca m-am uitat ,dar nici in certificatul de inmatriculare nici in cartea de identitate a autovehic, nu scrie negru pe alb ce tip de euro e motorul !
In alta parte unde sa ma uit ???
nikuniku
radu32 simplu de tot,dar foarte greu pentru unii,te uiti sub bara fata in dreapta si vezi ce tip de filtru ai,cu senzor de apa (este o chestie neagra de marimea unei cutii de chibrituri pe fundu filtrului) sau fara,
valentin22
@radu32 in ce luna ai cumparat masina ?
catalin_kta
Norma euro a masini tale este data de ultimele doua caractere a numarului de omologare din certificat conform tabeluilui.
Pt euro 3 - D3, R3, E3 .
Pt euro4 - E4, R4.
Dar fiind din 2007 masina ta ii probabil sa fie euro 3. Dar mufa pe care ai vazut-o tu ii senzor "apa in combustibul" si nu-i nici o problema daca nu o mai are filtru important este sa filtreze el motorina.

http://lumea-auto.ro/piese-auto/detalii-pr...10/MTAxNjk3MA--


radu32
pai,am incercat sa ma uita la filtru,desi nu am prea vazut mare lucru acolo in intuneric !
Tot ce pot sa spun e ca, e model din acela lunguiet, iar intrarile se fac pe sus,deci in plan vertical, si nu pe laterale, in plan orizontal,iar sub el are un fir negru care iese de acolo !!!
sergiu2010
Treaba sta in felul urmator:La mufe si ca dimensiuni ambele filtre sunt identice.Daca iei filtrul cu senzor si tu nu ai senzor vei ramane cu o gaura in filtru(unde se monteaza senzorul)asa ca mai bine iei filtrul fara senzor(zici ca e mai ieftin),si daca ai senzor pe instalatie nu il montezi si cu asta basta.Sa nu arunci senzorul ca poate la urmatorul filtru vei dori sa-l montezi.
Fyrestarter
te uiti la el si sti ce sa ceri. il rogi pe vanzator sa-ti arate ambele variante si gata... eu asa am facut la primul schimb... vezi daca e cu senzor sau nu, daca e cu 2 sau 4 intrari...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.