Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ulei in motorina?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
chirilasorin
Am auzit ca e bine sa pui ulei, 2T, in motorina pentru a face o ungere mai buna, adica 50ml ulei la 10l motorina. A folosit vreo careva? ca ma bate gandul sa pun si eu la papuc.
Ov
Parerea mea e ca e inutil sa faci asta. Motorina e suficient de unsuroasa cat sa unga cat trebuie pompa.
C a t a l i n
Legenda spune că motorina euro 5 n-ar mai lubrifia așa bine.
nikuniku
legende colega legende,realitatea conteaza
la motoarele de papuc diesel nu am auzit/citit pe nimeni sa se planga de span in pompa de injectie
bucatzel
Sunt destui care-au facut asta si au constatat o imbunatatire a mersului motorului.

oricum, n-are ce sa strice.
Merced
Cred ca strica pe la catalizator, in caz ca mai are.
poul
Uleiul de 2T nu e cel mai buna solutie deoarece nu arde la 180-200 de grade unde arde motorina si o se aveti depuneri in motor plus ca si uleiul de motor devine murdar.
Motorina care se gaseste acum nu unge cum trebuie pompa de injectie si injectoarele deoarece este mai saraca in ulei dar in primul rand nu cu pompa o sa aveti probleme din cauza motorinei , problemele o sa apare la injectoare.
Daca bagat ulei motorul o sa devine mai silentios si aveti niste inbunatatiri in mers dar o sa aveti depuneri in motor.
Exista ulei special pentru motorina care arde la 200 de grade dar din pacata la noi nu exista.
george 07
QUOTE(chirilasorin @ 31 Jan 2013, 02:38)
Am auzit ca e bine sa pui ulei, 2T, in motorina pentru a face o ungere mai buna, adica 50ml ulei la 10l motorina. A folosit vreo careva? ca ma bate gandul sa pun si eu la papuc.
*


Nu folosi orice ulei , cel mai indicat (recomandat pt. ca-l folosesc eu la o "vechitura" de Cobra) este uleiul de rapita care-l cumperi din Cora (a nu se considera reclama...) dar o sa miroasa a floricele de porumb si o sa ai probleme cu cainii biggrin.gif ...
bucatzel
Aici e destul de dezbatuta problema. E ceva de citit, dar macar discutia e mai avansata, decat cea inceputa pe aici. Daca tin bine minte, mai e si ceva studiu link-uit pe acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.