Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motor Renault Energy 1.4 pe Dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
radu m
Salutare. Dupa lungi cautari, informatii m-am hotarat sa ii fac un trasplant dacioarei mele, am vrut un motor pe injectie care sa dezvolte 80-90 cp fara a ranforsa caroseria. Studiind mai multe forumuri am ales un motor de r19 II am la baza niste informatii dar nimic concret . As dorii niste sfaturi daca se merita (in masina am investit circa 1000E in articulatii si tablarie) consum, probleme la montaj/suporti si instalatie electrica. Legat de itp motorul nu va fii omologat!!!
BH 59 FIF
Din cate stiu eu, blocul motor e tot "Cleon fonte" deci probleme deosebite la montare nu ar trebui sa intampini (asta din perspectiva suportilor). Auzisem ca s-au mai facut transplanturi de-astea. Ar trebui sa incerci sa dai de respectivii dacioti, ei fiind cei mai in masura sa te lamureasca. In rest, teorie putem face smile.gif .
iulica89
Cam pe ce carcasa de ambreiaj se portiveste? De dacie nu mi se pare ca ar merge...La suporti e "rezolvabil" biggrin.gif.
Daca are cineva un catalog de cutii/motoare renault ar fi de mare ajutor!



PS:Asta cam e o imbunatatire...
bucatzel
QUOTE(SiloS @ 16 Dec 2005, 22:08)
Am facut acest topic in speranta ca astfel ii pot ajuta pe cei care nu intra pe forum prea des , pentru cei care nu au un cont pe daciaclub.ro si pentru cine mai are nevoie smile.gif .
vA ROG FRUMOS CITITI CU ATENTIE SI NU DESCHIDETI TOPICURI "REPETITIVE" smile.gif

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

....

----SCHIMBAREA MOTORULUI----
motor golf 2 pe berlina : http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=13582
de la 1.3 la 1.6 : http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=21823
motor golf 2 : http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=29322
schimbare motor [ general ] : http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=27505
schimbare motor 1.3 cu unul 1.6 : http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=8469

...
*


sspoitoru
da un sarci pe gugal tm04ajz

tipul asta a montat motor dinasta pe berlina wink.gif
Leo0608
o carcasa de ambreiaj de diesel?
daca nu, ia carcasa de ambreiaj a motorului si o adaptezi pe cutia de dacie wink.gif

<span class='edit'>5 Feb 2013, 19:39:</span>
sau, uitandu-ma mai atent ar merge si o carcasa cu cititor de la dacia injectie 111.gif
Black%Snake
QUOTE(iulica89 @ 5 Feb 2013, 14:03)
Cam pe ce carcasa de ambreiaj se portiveste?  De dacie nu mi se pare ca ar merge...La suporti e "rezolvabil" biggrin.gif.
Daca are cineva un catalog de cutii/motoare renault ar fi de mare ajutor!
PS:Asta cam e o imbunatatire...
*



Eu din ce vad in poza mi se pare ca vine la fix cutia de dacie, daca blocul e tot "cleon" atunci se potriveste. Se vad pe el gaurile unde ar veni intinzatorul de la alternator si de la suportii motorului. Cel mai sigur e sa iei o cutie de dacie si o pui de proba daca vine la gauri sau poti incerca carcasa originala de la motorul ala sa o prinzi pe cutia de dacie.
Am gasit si eu in vara la remat un clio care avea motorul asta dar lipsea o parte din instalatia electrica si alte maruntisuri de la el si nu m-am mai chinuit sa-l iau.
radu m
QUOTE(Black%Snake @ 5 Feb 2013, 19:57)
Eu din ce vad in poza mi se pare ca vine la fix cutia de dacie, daca blocul e tot "cleon" atunci se potriveste. Se vad pe el gaurile unde ar veni intinzatorul de la alternator si de la suportii motorului. Cel mai sigur e sa iei o cutie de dacie si o pui de proba daca vine la gauri sau poti incerca carcasa originala de la motorul ala sa o prinzi pe cutia de dacie.
Am gasit si eu in vara la remat un clio care avea motorul asta dar lipsea o parte din instalatia electrica si alte maruntisuri de la el si nu m-am mai chinuit sa-l iau.
*


Merge pe cutia de injectie, m-am intresat astazi...dupa multe apeluri am gasit 2 motoare unul complet la 300e si altu la 200e fara alternator, electromotor si pompa injectie.
Black%Snake
QUOTE(radu m @ 5 Feb 2013, 21:44)
Merge pe cutia de injectie, m-am intresat astazi...dupa multe apeluri am gasit 2 motoare  unul complet la 300e si altu la 200e fara alternator, electromotor si pompa injectie.
*



Foarte bine daca merge cutia de injectie, pretul mi se pare mare smile.gif la mine la remat era 400 lei tot motorul. Oricum e o investitie buna asta daca vrei sa-l ti mult pe masina.
radu m
QUOTE(Black%Snake @ 5 Feb 2013, 20:50)
Foarte bine daca merge cutia de injectie, pretul mi se pare mare smile.gif la mine la remat era 400 lei tot motorul. Oricum e o investitie buna asta daca vrei sa-l ti mult pe masina.
*


Daca tot am bagat atata in ea am zis sa incerc sa ii fac si aceasta operatie.Motorul va ramane stock. Zilele astea am sa caut , sper sa il gasesc la un pret bun...
cata_unu1
Daca nu ii pui carb de moto, il cumperi degeaba smile.gif)
radu m
QUOTE(cata_unu1 @ 5 Feb 2013, 21:16)
Daca nu ii pui carb de moto, il cumperi degeaba smile.gif)
*


Motorul are 80cp stock imi ajung, oricum o sa ii bag segmenti!
bv-08-fgm
Poze cu masina nu pui? biggrin.gif
radu m
QUOTE(bv-08-fgm @ 5 Feb 2013, 21:50)
Poze cu masina nu pui?  biggrin.gif
*


am incercat, dar nu mi se incarca...
payty
dar ca performante e foarte apropiat de cel de 1.4 normal de dacie.

adica ma refer la cuplu care e 104Nm@2750 rpm

Evident e ceva mai flexibil pt ca are puterea mai mare, dar asta se vede doar cand se tureaza mult.

bv-08-fgm
Totusi fata de asta de dacie e un motor care mai poti scoate ceva caluti fara sal omori biggrin.gif
aditza579
Si din motorul de Dacie poti sa scoti inca destul, fara sa-l omori. Asta daca faci totul cu cap. Daca te arunci cu picioarele inainte, normal ca iti cedeaza dupa 1000 de km de blana de taran.
radu m
m-am tot interesat si un baiat de pe topicul vecin l-a montat,dar nu i-a lasat injectia,ci l-a trecut pe carburatie.Eu fac naveta cu ea vreau un motor mai sprinten si cu un consum putin mai mic, din informatiile mele are un consum de 6-6,5 ceea ce ma bucura putintel , fata de al meu 8 si in oras 11...am sunat pe la dezembrari, etc aud multe raspunsuri 200-300e si totusi mi se pare cam mult e doar un amarat de 1.4
payty
daca tot e blocul bazat pe cel de dacie , ma intreb daca nu s-o putea monta si un arbore de 1.6 ca sa il faci de capacitate mai mare.

radu m
revin dupa o perioada destul de mare...am gasit motoare la preturi astronomice, are un coleg de pe forum un motor complet, dar distanta este prea mare (iasi).Inca mai caut nu ma dau batut.Pana la vara vreau sa strang piesele, cea mai mare problema este la instalatia de injectie, cu pompa, cum sa o adaptez?
wizoo
cine este acel coleg? si cat cere as fi si eu interesat de un astfel de motor, sunt in iasi wink.gif
Black%Snake
QUOTE(radu m @ 15 Mar 2013, 12:50)
revin dupa o perioada destul de mare...am gasit motoare la preturi astronomice, are un coleg de pe forum un motor complet, dar distanta este prea mare (iasi).Inca mai caut nu ma dau batut.Pana la vara vreau sa strang piesele, cea mai mare problema este la instalatia de injectie, cu pompa, cum sa o adaptez?
*



poti sa pui orice pompa de benzina exterioara la motorul asta si ai rezolvat, nu e ceva greu smile.gif sunt cativa colegi care au montat asa ceva si cred ca te-ar putea ajuta. Mai incearca sa cauti si pe la remat sau centre de fier vechi astfel de motoare ca e pacat sa nu pui unul din cauza pretului. Daca nu gasesti unul pe acolo fa un efort si ia unul la 300-400 de euro si sti ca ai ceva bun.
silvs_13
de o vreme ma bate gandul sa fac si eu un astfel de transplant daciei mele.as vrea sa ii pun un motor de R19 .imi poate face cineva o lista cat de cat exacta cu ceea ce ar trebui schimbat/ adaugat? multumesc anticipat!
valy1233
vad ca motorul asta,in special blocul seamana mult cu 1.4mpi de solenza,logan...
inseamna ca merge carterul de dacie si pe motorul de logan,nu?daca pe asta merge...nu?si gaurile de la suporti nu ar fi departe de cei de dacie.. biggrin.gif
nu de alta,dar as vrea sa pun pe masina un 1.4mpi de logan care e suprior motorului de dacie,la orice
sspoitoru
si eu m-am gandit la asta si niste baieti mi-au zis ca merge pe cutia de dacie. Interesant ar fi 1.6 8/16 valve biggrin.gif
djalex_bolidu
cel de logan doar de "afara" seamana cu cel d solenza/supernova. difera bloc, arbore, pistoane, biele si codurile. unul e k7j si celalalt e e7j. cel de solanza merge, dar cel de logan nu cred.
radu m
QUOTE(wizoo @ 15 Mar 2013, 16:46)
cine este acel coleg? si cat cere as fi si eu interesat de un astfel de motor, sunt in iasi wink.gif
*


ai pm!

<span class='edit'>18 Mar 2013, 12:13:</span>
QUOTE(Black%Snake @ 15 Mar 2013, 18:05)
poti sa pui orice pompa de benzina exterioara  la motorul asta si ai rezolvat, nu e ceva greu smile.gif sunt cativa colegi care au montat asa ceva si cred ca te-ar putea ajuta. Mai incearca sa cauti si pe la remat sau centre de fier vechi astfel de motoare ca e pacat sa nu pui unul din cauza pretului. Daca nu gasesti unul pe acolo fa un efort si ia unul la 300-400 de euro si sti ca ai ceva bun.
*


La inceputul lui aprilie am sa colind centrele din Pitesti poate, poate gasesc unul complet la 500-600lei. Montajul il voi face eu impreuna cu un prieten, acasa!

valy1233
suportii motorului aveti idee??nu vad a fi departe de cei de dacie smile.gif
radu m
QUOTE(valy1233 @ 18 Mar 2013, 14:13)
suportii motorului aveti idee??nu vad a fi departe de cei de dacie  smile.gif
*


se pot adapta.Blocul e de fonta ca cel de dacie...
vladut88
E de fonta , numai ca suportii vin mai in fata cu 10 cm fata de dacie , dar cu putina munca se poate face
radu m
QUOTE(vladut88 @ 18 Mar 2013, 20:47)
E de fonta , numai ca suportii vin mai in fata cu 10 cm fata de dacie , dar cu putina munca se poate face
*


se dau alte gauri? sau trebuie modelati cei originali?"
valy1233
QUOTE(radu m @ 18 Mar 2013, 21:16)
se dau alte gauri? sau trebuie modelati cei originali?"
*


cum sa dai alte gauri in bloc,o sa crape pe loc cand bagi bormasina blink.gif
radu m
QUOTE(valy1233 @ 18 Mar 2013, 21:19)
cum sa    dai alte gauri in bloc,o sa crape pe loc cand bagi bormasina  blink.gif
*


ma refer la lonjeroane
valy1233
QUOTE(radu m @ 18 Mar 2013, 21:51)
ma refer la lonjeroane
*


asa da,nu cred ca e mare lucru...ma gandesc serios sa imi pun motor de supernova/solenza/logan pe dacie...ma uit la consum si fiabilitate...
1.6 care am acum am si consum mare si performanta mica,fiabilitate praf...etc
radu m
QUOTE(valy1233 @ 18 Mar 2013, 21:55)
asa da,nu cred ca e mare lucru...ma gandesc serios sa imi pun motor de supernova/solenza/logan pe dacie...ma uit la consum si fiabilitate...
1.6 care am acum am si consum mare si performanta mica,fiabilitate praf...etc
*


Logan nu merge din start.Cat despre solenza sanse foarte mici spun asta pentru ca am vazut zilele trecute un motoras...
valy1233
QUOTE(radu m @ 18 Mar 2013, 22:01)
Logan nu merge din start.Cat despre solenza sanse foarte mici spun asta pentru ca am vazut zilele trecute un motoras...
*


nici nu cred ca gasesc de logan la un pret bun...de supernova cel mai ok ar fi,dar ce,nu sunt la fel?90%
bv-08-fgm
Te costa mult toata afacerea,ai nevoie de multe maruntisuri pe langa un motor de logan,de adaptat cred ca merge pus pe o cutie de Renault,cat despre suportii la motor aia sa fie ultima problema din afacerea asta. huh.gif
radu m


<span class='edit'>18 Mar 2013, 22:16:</span>
QUOTE(valy1233 @ 18 Mar 2013, 22:02)
nici nu cred ca gasesc de logan la un pret bun...de supernova cel mai ok ar fi,dar ce,nu sunt la fel?90%
*


nu,nu sunt!cel putin asa stiu eu
valy1233
QUOTE(bv-08-fgm @ 18 Mar 2013, 22:13)
Te costa mult toata afacerea,ai nevoie de multe maruntisuri pe langa un motor de logan,de adaptat cred ca merge pus pe o cutie de Renault,cat despre suportii la motor aia sa fie ultima problema din afacerea asta. huh.gif
*


mai mult de 10mil maxim motorul si instalatia masinii(toata) nu cred ca ma ajunge
lasa ca stiu care e visul tau-motor de 150cp -,+...asta e si visul meu dar gandeste-te pisele de schimb cat de scumpe sunt,unde le gasesti etc...
bv-08-fgm
Toata afacerea ma duce la 500 e,asta insemnand doar piesele necesare sleep.gif
Black%Snake
totusi nu deviati discutia la motoare de logan si solenta sau alte balarii de genu. sa ne batem capul sa vedem cum se pune motorasu asta Energy pe dacie. Pozele puse nu sunt destul de clare si in detaliu ca sa vedem exact care e treaba la prindere asa ca incercam doar cu presupusu pana apare ceva nou smile.gif
sspoitoru
niste baieti au pus pe 1100
banuiesc ca trebuie carter si priza de dizal

am vb aseara cu unu de la dezmembrari si mi-a cerut 500euro motor+anexe+caculator....la cheie radmasa.gif

valy1233
QUOTE(sspoitoru @ 19 Mar 2013, 13:29)
niste baieti au pus pe 1100
banuiesc ca trebuie carter si priza de dizal

am vb aseara cu unu de la dezmembrari si mi-a cerut 500euro motor+anexe+caculator....la cheie  radmasa.gif
*


l-am sunat eu pe baiatu asta care a pus pe 1100,si nu a vrut sa imi dea detalii despre carter...etc
bv-08-fgm
QUOTE(sspoitoru @ 19 Mar 2013, 13:29)

am vb aseara cu unu de la dezmembrari si mi-a cerut 500euro motor+anexe+caculator....la cheie  radmasa.gif
*



Astea sunt preturile ,mai bine cauti o masina complecta iei ce ai nevoie si restu mai scoti ceva bani din piesele ramase.

Cat despre motor eu sustin ideea de a se monta pe cutie de renault nu pe cea de dacie care nu e stralucita. wacko.gif
Black%Snake
dovada ca se poate, am gasit doar poza. Detalii nu stiu.
aditza579
QUOTE(radu m @ 18 Mar 2013, 23:01)
Logan nu merge din start.Cat despre solenza sanse foarte mici spun asta pentru ca am vazut zilele trecute un motoras...
*


Eu am pus pe Solenza motor din seria Cleon (adica cel de Dacie), deci am facut operatiune inversa si se potriveste.

Radule, te vad baiat dornic de treaba. Lasa forumul ca gasesti numai d-astia cu limba mare dar cu mainile scurte. Cauta-ma pe privat si iti dau detalii despre toata treaba. Nu-i mai asculta pe astia de pe aici ca au inc ap doar Jante bling-bling, motoare cu cai putere de avion si siguranta 0. Ne auzim!
radu m
evacuarea la acest motor fiind pe pardea stanga, va trebui putin mofidicata + mici adaptari la sistemu de racire!
b44dvl
QUOTE(radu m @ 20 Mar 2013, 11:07)
evacuarea la acest motor fiind pe pardea stanga, va trebui putin mofidicata + mici adaptari la sistemu de racire!
*


Cauta un radiator de aluminiu cu amlebe guri pe stanga... sa nu mai stai sa traversezi traversa... cum a facut proprietatul la motorul din poza smile.gif coturile si imbinari aiurea... iar radiatoru de aluminiu o sa te ajute mult la racire

bucatzel
QUOTE(Black%Snake @ 19 Mar 2013, 12:31)
totusi nu deviati discutia la motoare de logan si solenta sau alte balarii de genu. sa ne batem capul sa vedem cum se pune motorasu asta Energy pe dacie.
*



Subscriu. De data asta doar am sters off-topic-ul, data viitoare pot face si mai mult de-atat.
Black%Snake
QUOTE(radu m @ 20 Mar 2013, 11:07)
evacuarea la acest motor fiind pe pardea stanga, va trebui putin mofidicata + mici adaptari la sistemu de racire!
*



e interesant motorul asta trecut pe carburatie, totul e mai simplu acum... fara atata electronica si chestii. O singura mica problema vad eu acolo.... unde este alternatorul? biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.