Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Statie fara antena exterioara
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
R19/16v
Intrebare simpla - exista statie care sa nu fie 1DIN si sa nu necesite antena exterioara?
Practic un walkie talkie pe steroizi?
Gill_ro
Midland Alan 42 cu antena din pachet dar nu cred ca poti sa o folosesti din masina ( ceva cu efectul de cusca Faraday ), mai mult ca sigur iti trebuie o antena exterioara.
bygy007
sigur
l@u
QUOTE(R19/16v @ 13 Feb 2013, 10:33)
sa nu necesite antena exterioara?
*



NU !
sorin1983
o masina cu trapa? biggrin.gif sau cabrio
Tamango
Exista Alan 42 sau 52, President Randy II, STORM TURBOEXTREME (asta e misto ca e de 15W) ... dar cu antena lor din masina nu faci nimic ... am vazut antena pentru CB care consta intr-un simplu autocolant lipit pe geam. Antena propriu-zisa era de fapt un traseu de cupru flexibil si discret, nu te vad "colegii" daca ai chef sa-i injuri smile.gif
R19/16v
Bun, am inteles. Ideea cablului si antenei pe tavan nu ma incanta asa ca probabil voi renunta la idee.

Tamango link catre antena, te rog?
Tamango
Asta caut ... am vazut asa ceva intr-o parcare la mall, dar se pare ca nu e gasibila la noi, hmmmm.

Edit: nu am gasit, cred ca era custom-made ... oricum, semana cu dezaburitorul de luneta doar ca avea mai multe trasee wink.gif
Gill_ro
Vezi si antena Sirio Triflex pentru cb/radio/gsm - all in one, ce seamana cu antena normala de radio a masinii.
R19/16v
Nu merge, antena mea are si antena de GPS.

Oricum pare-se ca renunt la idee, dar va multumesc pentru contributie!
dizzy
Am cochetat si eu cu idea asta si am renuntat pana la urma.
Antenele mici merg prost, am testat aceeasi statie cu o antena de 30cm si cu una de 1,4m. Cu aia mica, prinde 1-2km cu cealalta 3-4km iar calitatea convorbirii e mult mai buna cu cea mare.
Solutii de compromis
http://www.okazii.ro/statii-radio/antena-c...adio-a122390534
http://www.cbmania.ro/antene_statii_radio/..._radio_gsm.html
Statii micute http://www.cbmania.ro/promotii/alan_42_+_a...little_wil.html
http://www.cbmania.ro/statii_radio_cb_27_m...randy_ii_m.html
http://comunicaliber.ro/storm-6storm-turbo...asic-p-479.html

Daca aduni banii de la o statie de 5-600 lei + antena ascunsa de 250-300lei ajungi la 750-900 lei. Mai pui un microfon de 100-200 si ai depasit 1000 lei. Eu am dat in jur de 400 lei pe statie si antena de 1,45m. O folosesc numai la drumuri lungi.
La tine pe Renault merge bine un suport destept facut pe oglinda laterala.
Totusi as vrea si eu linkul antenei lipite pe luneta
Tamango
@Dizzy, nu e nici un link (ori n-am cautat eu bine), am vazut asa ceva la cineva in parcare si am crezut ca se gaseste de cumparat. Cred ca ala care a facut dracia aia e super-meserias. Antena nu era lipita de luneta ci lateral.
Tamango
Gata am gasit, era ceva de genul asta: http://www.cellit.com.au/store/index.php?m...products_id=356

NUmai ca nu e de CB, asta e de UHF
99MMH
Eu cred ca aia din primul link este ptr. gsm. Iar antena adevarata este in al doilea link !
Varianta lui Tamango pare ok, acum depinde si de ce randament da.
Drumuri Bune!
b06fcn
Eu am 2 antene Little Will si una Midland Funk 90 (deci pana intr-un metru fiecare), pe care le pun pe plafon la drumuri lungi. Statiile sunt Bytrex si Anytone, simple si ieftine. Calitatea e buna pentru aflat unde sunt radarele si alte controale.
Am facut insa un drum la care nu am scos antena din masina, am lasat-o in picioare intre pasagerii din spate. Rezultatul a fost OK pe partea de receptie, in sensul ca se aude aproape la fel ca atunci cand e pe masina antena. Partea de transmisie insa nu merge de nici o culoare, probabil ceva cu efectul de cusca Faraday de care vorbea si colegul gill_ro...
Asa ca daca vrei, cu maxim 500 RON ai o solutie buna, fara sa pui antena pe masina...
99MMH
Statia cum iti merge dupa ce ai emis din interioarul masinii?
In radiocomunicatii marimea ... chiar conteaza!
Personal folosesc o statie President Teddy si o mut de pe o maisna pe alta, ambele logane, insa fiecare cu antena ei.
Una are o antena President Super Florida de 70 cm parca si cealata un Midland ML 145. Diferentele sunt destul de mari la nivelul receptiei singurul avantaj al antenei mici este ca face statia mai tacuta cu SQ pe auto.
Nu inteleg pe cei care se dau in ch.22 cu zeci de Wati si folosesc spaghete de antenenute!
b06fcn
Statia respectiva merge OK si acum, am incercat odata sa vad daca merge si atat. Cum eu nu prea vorbesc pe statie (raspund daca ma intreaba cineva ceva) a fost OK la drumul respectiv...
Exact pe considerentul tau ultim am preferat sa iau doua statii simple, cu antene bune, dar rezonabile ca lungime.
bygy007
eu am ALAN 42 si am folosit-o in ambele moduri antena ei si antena pe masina , am ales una mica , modelul asta sint multumit fata de antena ei in masina receptia este mult mai buna cu antena exterioara nu fac drumuri dese in afara asa ca nu o folosesc des , am cam 2 ani de cind am statia si antena , antena am luat-o tocmai din aceasta cauza
Tamango
Hehe, exact antena aia o am si eu. Alta mai mica nu am gasit.
Sudsemnatu
Nu inteleg d c va deranjeaza antenele astea normale. De ex un little will care e super ok ca si emisie-receptie, incape foarte in orice portbagaj.
adi_ar
Va contrazic putin, cu riscul de a isca o discutie (la care n-am sa raspund smile.gif )!
Am o statie INTEK 520 Plus pe care, atunci cand nu am chef sa montez antena exterioara, o folosesc interpeland direct un "coleg" care vine din fata despre eventualele probleme pe traseu.
Daca fac asta cu 1-200m inainte de a ne incrucisa, am suficient timp sa aud raspunsul.
Mentionez ca nu am parbriz atermic si nu stiu in ce masura ar afecta daca as avea!
Tamango
QUOTE(Sudsemnatu @ 14 Feb 2013, 17:23)
Nu inteleg d c va deranjeaza antenele astea normale. De ex un little will care e super ok ca si emisie-receptie, incape foarte in orice portbagaj.
*



Pai colegu' ... una la mana ca arati a troleibuz cu ea pe plafon (da, wilson-ul ala e o bijuterie de antena, mica, e perfecta) si 2 la mana, cateodata nu vrei sa se stie ca ai statie pe masina, e mai safe incognito, am intalnit situatii cand injurau unii ca descreieratii pe statie si m-am luat de ei sa se mute pe alt canal. Nu-ti zic cate promisiuni de buzunar la burta si ziceri de morti mi-am luat. Sau cum a patit un prieten de i-a cautat politia nod in papura si pana la urma tot l-au amendat pe chestia ca are statie (le-o fi stricat ceva smenozeli). Mai nou am inteles (e doar zvon) ca se fac filtre in care pe langa echipajul RAR mai sunt si niste tovarasi de la ancom care masoara puterea statiilor, iar daca trece de 4W te-ai ars.
Sudsemnatu
Pai pe little will am dat exemplu. Asta cu Politia ca se ia de tine ca ai statie, se prea poate..dar mi se pare abuz. Si mi se pare aiurea aia cu controlul....ce inseamna te-ai ars? Cat e amenda? A mea e de 7w...chiar o fi o problema?
Si eu as vrea sa nu mai stau cu antena sus, dar din cate stiu plafonul masinii joaca rol de masa de captare pentru a ajuta antena, de aia trebuie sa o pui pe mijloc...acolo capteaza cel mai bine. Cel putin asa zicea baiatul de la cbmania..care mi-a calibrat-o.
Tamango
Este foarte corect ce zici tu cu plafonul. Politia cateodata nu te amendeaza ca ai statie, ci vede ca ai statie, te opreste si-ti cauta nod in papura gen stingator sau trusa medicala. Cat despre controalele de la ancom nu stiu daca se fac sau cat e amenda, e doar zvon, dar legal ai voie maxim 4W deci tu cu 7W nu esti tocmai in regula. Ce sa mai zic de colegii tiristi care vin cu megawatu' din amplificator ?
Sudsemnatu
unii au si 350W smile.gif Am tot cautat pe net, am vazut legea ca nu ai voie peste 4W, dar nu am gasit si nimeni nu s-a lamurit care ar fi contraventiile. Cica pe toti care i-a oprit si i-a gasit in neregula le-a zis ca ii iarta dar data viitoare sa aiba grija ca primesc amenda.
Intr-adevar doar ANCOM poate sa te verifice legala, dar cica si politia cu ARR mai fac din astea, cu toate ca nu au voie. Poate doar vor sa sperie lumea!
dizzy
La ce te ajuta sa o putere mare pe masina?
La receptie nu te ajuta iar la emisie te auzi mai departe, poate prea departe.
adi_ar
Din putina experienta ocazionala cu CBurile, constat ca uneori este o jungla necontrolata, cu unii care emit autist (cu 350W probabil) - li se raspunde de mai multe ori insa ei continua sa intrebe smile.gif, semn ca degeaba emit ei 30 Km daca nu aud raspunsul celor de la 10-15 Km.
Alteori puterea prea mare + lipsa de adaptare face sa fie distorsionata auditia.
Multi dintre cei care se reped la microfon incep sa "latre" precipitat prea devreme si nu-i intelegi.
Este free si haotic pe masura!
In mare parte din timp eu stau pe receptie. Este adevarat ca nu ma interpeleaza nimeni pe mine, desi am (uneori) o antena de 1,4m.
Este amuzant cand sunt singur!
Despre utilitate ... nu pot sa spun prea multe! Fara statie am "luat" in medie 1 radar pe an sau chiar mai putin (dar m-am ofticat si pentru acela). Cu incarcatura nu am probleme, ... asa ca nu-mi foloseste prea mult!
Tamango
QUOTE(dizzy @ 15 Feb 2013, 16:38)
La ce te ajuta sa o putere mare pe masina?
La receptie nu te ajuta iar la emisie te auzi mai departe, poate prea departe.
*



Se aude maneaua mai tare sau le pui "capac" la altii. Iar daca ceri vreo informatie sigur o primesti, sar toti sa-si raspunda ... mai pui un roger-bip meserias si un ecou de neam-prost si te-ai scos ... icon_mrgreen.gif

PS - nu e nici un misto, am vazut (auzit) destule prin CB ca sa mai ma mire ceva ...
adi_ar
biggrin.gif
O intamplare:
Intr-o seara, un oligofren sufla de zor in microfon si apoi soptea "Beliti ..., am bagat bruiaju' .... sssssssss ... nu mai auziti niiiiimiiiiic ... beliti ...., am bagat bruiaju'".
Nu stiu e mai facea in timpul asta insa o tine una si buna pe a lui!
Cred ca emitea stationar pe undeva. L-am tot auzit pana m-am departat la ~20Km de oras.
Dupa ce am iesit din "zona crepusculara" si-au dat drumul "colegii". Ce de carnuri i-au urat ...! Asta cu atat mai mult cu cat saptamana trecuta au fost o gramada de controale pe la nodurile de trafic.
dizzy
Fii tu civilizat si poate vor mai fi si altii.
Anul asta il rugam pe un coleg sa se dea cu remorca de pe banda doi de pe A1 ca sa il pot depasi. Bineinteles ca mi-a dat un salam. Atata poate toparlanul cu statie.
Raman la parerea mea ca o antena de 1,5m plus o statie decenta sunt suficiente. La fel ma deranjeaza si rogerbeepurile.
Am prins de vreo cateva ori si slujba in engleza pe tot drumul.
padre
Pana la ce viteza rezista pe masina spaghetutele astea de 66/96 cm? Vad ca au magneti de cca 9 cm.

Eu acum am un Midland ML-145 cu magnet de 16 cm si tine f bine la viteza mare dar de mult timp ma gandesc sa trec la o solutie mai discreta.
adi_ar
Se poate inlocui doar spicul, pastrand talpa de 160!
Bineinteles ca va fi necesara o verificare si reglaj.
Dan P
Pe langa spic, trebuie inlocuita si bobina, ramane numai baza magnetica! Si da, trebuie calibrata noua antena.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.